Крофни

Состојки: - 250 мл млеко, 200 мл масло, рендана кора од 1 лимон, 2 кесички сув квасец, 200 мл вода,

Пастрмајлија

Состојки (за 8 лица): - Свинско месо исечкано на коцки,1 кг брашно, 1 филџан масло, 1 лажица сол, 1 квасец,

Шакшука

Состојки (за 2 лица): - 2 јајца, 450 мл. домати во сос (од конзерва), 1 главица кромид, 200 гр. фета

Густ гулаш

Состојки: 50 г путер, 400 г говедска кртина, 400 г свинско месо од бут, 300 г кромид, 100 г концентрат