Фотографиите од бременоста се прекрасен спомен на секоја идна мајка, од  еден убав период. Најчесто во нив се вклучени и партнерите, идните татковци, кои позираат држејќи ги партнерките за стомакот. Но благодарение на новиот интернет тренд, иднитe татковци позираат со своите бремени партнерки и прават откачени фотографии кои станаа вистински интернет хит.

Сè почесто сме сведоци за појавата на нови и поинакви алтерантивни методи за лечење. Сите тие нудат лекување на разни болести, без класичните медикаменти. На некои од нив гледаме со недоверба, а некои се веќе одамна прифатени и имаат сè поголема примена. Една од тие методи е хомепатијата, за која луѓето во Македонија почнаа да дознаваат пред десеттина години. Од првите срамежливи обиди и внесувањето на мала врата, денес хомеопатијата сè поактивно се користи. 

Кога родителите бираат име за своето бебе, често се решаваат и за стари, традиционални имиња, кои биле актуелни уште од дамнешно време. Ако сте едни од тие на кои им е важна традицијата, треба да знаете дека овие имиња, иако се стари не е нужно да го имаат значењето кое денес им се дава, дури и ако потекнуваат од овие балкански простори.

Неодамнешно истражување потврдило дека на одредена возраст, во просек, секој од нас се претвора во еден од своите родители, најчесто ќерките во мајките, а синовите во татковците.

 

Четиригодишната Симона Хаџи-Тошев, боледува од акутна нелимфобластна лекумија, за чие лекување потребни се 140 000 евра.  Деновиве се собрани над 30.000 евра, а малата Симона со родителите веќе се во Загреб.

Денот кога најбрзо и најлесно се зачнува е сабота. Ова го утврдиле психолозите и медицинските лица, а британскиот весник „Телеграф“ објавил статија за студијата.

Љубовта, грижата и поддршката од бабите и дедовците има благотворно влијание на внуците. За тоа сведочат бројни научни истражувања

Акцијата за помош на Лука, кој боледува од ретинобластом,  продолжува до конечно исполнување на целта - да му се овозможи спас од ретката болест. За таа цел сите кои сакаат можат да донираат преку интернет страницата Gofundme . 

Градиме пријателства, се забавуваме, учиме заедно, имаме храброст, се радуваме на успехот... ова се дел од пораките на малите генијалци кои се натпреваруваа и се забавуваа на шестиот Национален абакус натпревар што се одржа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во организација на интернационалната детска академија Brainobrain.

Зад себе има работно искуство како новинарка, диџејка, портпаролка, а од пред некое време е активна на новата работна позиција, лице за односи со јавност и портпарол на Зоолошката градина во Скопје. Тина Мицковска е исклучително посветена на новиот ангажман, каде вели дека комплетно се пронашла, бидејќи ги обожава животните. И како вистински борец за нивните права, вели дека она кое најмногу ѝ пречи е ниската свест за грижата за животни: 

Најново на форумот

  • No posts to display.