Кожата е најголемиот орган за детоксикација на вашиот организам, па поради тоа треба многу да внимавате и да ја одржувате чиста. Прво и најважно е да запомните дека секој секој тип кожа е различен и има различна потреба за нега. Како правилно да го исчистите лицето во неколку чекори ве советува  Magnolia Glamour

Повременото силно стегање или грчеви во мускулот од листот на потколеницата кое може да се прошири и во бутот, може да е предизвикано од недостиг на минерали во телото, најчесто поради преголемо потење, но често укажува и на критично стеснување или потполно запушување на артериите во ногата.

Без разлика дали сакате да се почастите со добар или скап подарок или еднотавно да го смените својот изглед, накитот секогаш е вистински избор. Затоа треба да знаете дека има и модели накит кои се безвремени класици и во кои треба да инвестирате, односно да ги имате во вашата колекција до четириесетгодишна возраст. Меѓу нив се обетки, дизајни со бисери, па дури и преголеми прстени кои ќе ве натераат да се истакнете каде и да сте.

 

Иако повеќето од нас користат многу продукти за нега на кожа и коса, често забораваат на негата на ноктите, а некои луѓе имаат и природно слаби нокти. Со ограничен буџет не може секој да си дозволи нега на нокти во професионални салони, но сепак самите может да се погрижите. Едноставно вклучете ги следниве продукти во исхраната и на природен начин зајакнете ги ноктите.

Познатиот руски специјалист по кинезитерапија, професорот д-р Сегеј Бубновски препорачува едноставна метода за зајакнување на имунитетот – тапкање со стапалата во ладна вода. Ладната вода и туширањето со неа имаат долга традиција во многу култури, особено во Рузија и тоа со добра причина- имаат позитивно влијание на здравјето.

Корона вирусите (CoV) се голема фамилија вируси кои предизвикуваат болести како MERS-CoV и SARS-CoV. Новиот корона вирус nCOV  досега не бил детектиран кај луѓе. 
Корона вирусите се зоонози, што значи дека можат да се пренесуваат од животни на луѓе. Детални истраги открија дека SARS-CoV бил пренесен од вид дива мачка (цивет) која живее во Азија и Африка, додека MERS-CoV од припитомени камили, на луѓе. 

Кога зборуваме за здравје и убавина, кокосовото масло е една од најкорисните природни состојки кои нудат многу здравствени предности. Тоа одамна е докажано и како многу корисно во козметиката. Се додава во средствата за нега на лице, тело, нокти, но најголем ефект има во негата на косата. За да ја направите косата мека и мазна, подгответе маска од кокосово масло и мед. 

Темпераментните луѓе кои имаат ниска отпорност на стрес, често страдаат од мигрени. Освен тоа причината може да е генетска, а појавата на главоболки  може да зависи и од полот (жените почесто страдаат од мигрени за разлика од мажите). Постојаниот стрес и нервозите исто така имаат сериозно влијание на здравјето. Покрај овие фактори, квалитетот на храна игра голема улога. Научниците откриле дека недостигот на одредени витамини и макроелементи може да е причина за појава на чести главоболки.

Најчест проблем во зимскиот период  е сувата кожа. Студениот зимски воздух е со намалена влажност и ги пресушува природните масла во кожата , предизвикувајќи на тој начин таа да не може да ја задржи својата влага и да дехидрира. Острите зимски ветрови, исто така, предизвикуваат воспаление на кожата со црвенило и ситно лупење.

Едноставна или светла, воздржана или заводлива - која треба да биде совршена шминка за на работа ако немате специфичен кодекс на облекување? Како да не ги преминете границите на тоа што е прифатливо и кои правила треба да ги следите ако сте неискусни во ова поле?

Најново на форумот

  • No posts to display.