Војничката диета се користи за брзо губење килограми – за 3 дена се губат до 5 кг. Откако е создадена таа е спас за сите кои сакаат да јадат и не размислуваат за последиците, па непосредно пред важен настан сфаќаат дека треба да ослабнат, бидејќи не можат ништо да облечат.

Иако не можеме да ја сместиме во здрави диети, искуствата покажуваат дека и понатаму е популарна и меѓу првите Топ 10 диери. Тоа е бидејќи дава брзи резултати, а не бара скапи продукти, суплементи, ниту броење калории. Толку е едноставна, што потребните продукти можат да се најдат во било која скромно опремена селска продавница. Но многу е важно ригорозно да ја спроведете, бидејќи и најмала промена може да ве доведе до лоши или никакви резултати.

Еве што е најважно при држење на оваа диета:
Хранете се стрикно, по планот. Продуктите од менито заедно работат да го поттикнат метаболизмот, обезбедат енергија, помогнат во осцилациите на шеќерот и почнат процес на согорување маснотии.
Нема пауза! Диетата се држи три дена во континуитет.
Измерете ги килограмите првиот ден наутро и не се качувајте на вагата до четвртиот ден. измерете го обемот на струкот, бидејќи може и во обем да намалите многу. Килограмите може да варираат, така што нека не ве разочарува тоа.
Нема грицкање меѓу оброците. Никогаш не оставајте нешто за подоцна. Исто така нема одложување на оброците. Секој оброк се јаде еднаш во точно одредено време. Прагот на толеранција е 10 минути. И секогаш мора во исто време да ги јадете оброците, дури и ако не сте гладни во моментот. Физичката активност може да ви помогне за побрзо постигнување на резултатите.
После три дена јадете вообичаено но без претерување. Пред да ја повторите јадете нормално четири дена, па почнете нов циклус од три дена. Може да изгубите до 19 килограми за еден месец, ако стриктно се придржувате до препораките.

План за исхрана
Прв ден
Појадок – топол пијалак (кафе или чај), резанка препечен интегрален леб, 2 лажички кикирики путер и пола грејпфрут.
Ручек – пола туна од конзерва, резанка тост, кафе или чај.
Вечера – 80 г било какво немасно месо, една рака зелена боранија, пола банана, мало јаболко и филџан сладолед од ванила

Втор ден
Појадок – јајце, пола банана, резанка тост
Ручек – филџан младо сирење, тврдо варено јајце и пет солени крекери.
Вечера – две виршли, една рака обарени брокули, пола филџан рендан морков, пола банана и пола филџан сладолед од банана.

Трет ден
Појадок – кафе или чај со една до две лажички засладувач, пет солени крекери, 26 г сирење и 1 мало јаболко
Ручек – тврдо варено јајце и една резанка тост
Вечера – една туна од конзерва, пола банана и 1 филџан сладолед од ванила

Листа со потребни продукти- кафе или чај, 1 грејпрфрут, 2 банани, 2 јаболки, интегрален леб, путер од кикирики, јајца, 3 конзерви туна, виршли, мало парче месо по ваш избор, зелена боранија (смрзната, конзервирана или свежа), брокули, моркови, солени крекери, младо сирење, сладолед од ванила.

За да не ви е здодевна диетата имате можност да направите замена на продуктите.

Грејпфрутот заменете го со мешавина од ½ лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте ја течноста пловина час пред јадење и можете да јадете некое друго цитрусно овошје за појадок.
Замена за двопек може да ви биде некој од следниве продукти- 30 г лупен сончоглед, ½ протеинско чоколадо, 120 мл немасен јогурт со лажичка ленено семе или 150 мл нутритивен заменски оброк.
Наместо туна изберете – младо сирење, варено пилешко, тофу сирење, бадеми, кикирики, ленено семе или семки од тиква.
Замена за сладолед од ванила – млеко со вкус на ванила или јагода (не чоколадно), немасен јогурт со малку сечкано овошје, сок од јаболко.
Замена за виршли – вегетаријански или виршли од соја, колбаси за скара, било кој вид грав или леќа(120г).
Замена за банани – 1 киви, 140 г папаја или 2 цели кајсии можат да заменат ½ банана.
Замена за јајце – 2 резанки сланина, чаша млеко, 1 пилешко крилце заменуваат 1 варено јајце.
Замена за младо сирење – 60 г кашкавал, 2 јајца, 2 резанки шунка.

Најново на форумот

  • No posts to display.