Состојки:

- 1 чаша грав од конзерва или претходно сварен, 1 лажица путер, 2 чешниња лук, 1 мало парче ѓумбир рендан, 2 лажички семе од ким, 1 главица кромид сечкан,

Состојки:

- 24 големи суви урми (непресувани), 150 г меко козјо сирење, 4 лажици сечкани несолени бадеми, 1 лажица сечкан свеж босилек

Состојки:

- 1 помала тиква (од крушковидните), 1 мал кромид , 4 чешниња лук, 4 лажици маслиново масло, по ½ лажичка сушени оригано и босилек, малку сечкано суво луто пиперче ( по избор),

Состојки:

- 400 г брашно, 250 мл топла вода, 1 лажица мед, 1 пакетче сув квасец, 1 лажичка сол, маслиново масло, 100-150 г кашкавал чедар или друг по избор, 120 г путер со лук

Состојки: неколку резанки тазе тост леб, топен путер, шеќер измешан со 1 -2 лажички цимет

Состојки:

- 10 кори за лазањи (од потенките со набрани рабови), 1 лажица путер, 1 чаша сечкани печурки, 2 чешниња лук, 1 ½ чаша сечкани листови спанаќ, 450 г рикота сирење, 1 чаша урда,

Состојки:

- 1 главица брокула, 1 зелено луто пиперче (или обично), 2 лажици сечкан млад кромид, 1 лажица маслиново масло, 50- 60 г немасно крем сирење,

Состојки:

-4 пилешки копани, ¾ лажичка сол, ¾ лажичка црн пипер, 1 поголема главица кромид, 1 ½ лажица сечкан лук, 500 г свежи шампињони, 100 мл суво бело вино или пилешка супа, 1 лажица сечкан власец

Состојки:

- 2 лажици (30 г) несолен путер, 1 ½ лажица (20 г) бел шеќер, 1 ½ лажица (20 г) кафеав шеќер, 2 лажици матено јајце, ¼ лажица екстракт од ванила,

Состојки:

- 1 чаша топла вода, 2 лажички сув квасец, 2 ½ - 3 чаши брашно, 2 лажички сол., 1- 2 лажички маслиново масло (по желба)

Најново на форумот

  • No posts to display.