Состојки:

- 200 г шпагети, 1 средно авокадо, сок од ½ лимон и кора од лимон, 1 -3 чешниња лук, 1/2 лажичка крупна сол, 2 лажици маслиново масло, 2- 3 лажици сечкан босилек (по вкус може и повеќе), мелен црн пипер

Состојки:

- сладолед од ванила, 50 г шеќер, 4 лажички цимет во прав, 5 лажици корнфлејкс, масло за пржење

За декорација- течно чоколадо и шлаг

Состојки : 2 пилешки копана, 12 средни шкампи (исчистени и обарени), 1 лажица маслиново масло, 1 лажица путер, 2 големи колбаса, 2 лажици сечкан лук, 1 средна главица кромид, 1 лажица доматно пире,

Состојки:

За кората: 5 јајца, 5 лажици шеќер, 5 лажици брашно, ½ лажичка прашок за пециво, 5 лажици вода, 5 лажици масло, малку сол, 2 лажици обелени бадеми (средно ситно мелени), 1 лажичка арома од ванила

Состојки:

- 1 кг јунешко, 2 средни главици кромид, 2 средни моркови, 3 црвени бабури, 250 мл јунешка супа (од коцка) или вода, 70 мл црвено вино, масло

Состојки:

1 ½ чаша шеќер, 12 лажици брашно, 12 лажици какао, 3 јајца, 12 лажици топен путер, ½ лажичка сол, 1 чоколадо за готвење

Состојки:

- 1 векна леб, 80 мл топен путер, 80 мл + 1 лажица маслиново масло, 2 лажици сечкан кромид, 2 чешниња лук толчен, 1 лажица сечкано луто пиперче, 17-20 печурки сечкани, 4 лажици сечкана бабура, 100 мл доматен сос, 150 г рендан кашкавал, сол и црн пипер

Состојки:

- 1 чаша сварена киноа, 2 лажици путер, 1 чешне лук, 1 рака листови од спанаќ, ¼ лажица сок од лимон, 2- 3 лажици рендан памезан, 170 г моцарела , 4- 6 домати (зависно од големината), црн пипер по желба

Состојки:

За ќофтињата

- 450 г мелено мисиркино месо, ½ лажица свежа жалфија сечкана, ½ лажица свеж рузмарин сечкан, 1 чешне лук толчено, 1 мала главица кромид сечкана, ¼ лажичка сол, 2 белки (или 1 големо јајце), малку црн пипер

Состојки:

- 2 лажици путер, 1 главица кромид, 200- 300 г свежи печурки, 300- 400 г бланширан спанаќ, ½ чаша млеко, 3- 4 парчиња леб, 3- 4 јајца, 3- 4 лажици рендан кашкавал по избор, сол и црн пипер

Најново на форумот

  • No posts to display.