Состојки:

- неколку готови крофни, свежи јагоди, слатка павлака

Состојки:

За сосот: 2 китки магдонос, 2 – 3 чешниња лук, 1/3 чаша маслиново масло. сок од ½ лимон, малку сол и црн пипер, по желба малку сечкани суви лути пиперчиња

Состојки:

- 4-5 печурки (по желба може и мешани или само шампињони), 2 лажици маслиново масло, 150 г козјо сирење, 2 лажици млеко, 1 чешне лук,

Состојки:

- 700 г сварени њоки, 250 мл павлака за готвење, 2 лажици путер, 3 лажици сечкан босилек, 100 г сечкана пршута, 100 г рендан кашкавал пекорино, сол и црн пипер

Состојки:

- ½ папаја, ¼ манго, ¼ чаша цеден сок од портокал, ¼ чаша кокосово млеко, 200 г кисело млеко, 1 лажица ленено семе мелено или цело, 1 рака листови од спанаќ

Состојки: неколку чоклади твикс, шеќерни бастумчиња, топено чоколадо, мини крекери во облик на мече (или по избор други), кики или други карамел бомбони, четки, црна прехранбена боја (уште подобро е ако најдете прехрамбени маркери за цртање)

Состојки: 450 г свинска свежа сланина, 60 мл соја сос, 2 лажици оризово вино, 2 лажици кафеав шеќер, по 1 лажичка лук во прав, мелен ѓумбир и црн пипер

Состојки:

- 1 авокадо, 2 јајца, по избор- ситно сечкана сланина или други продукти по желба, сол

Состојки: 2 чешниња лук, 4 лажици путер, домашно тесто за пица, 2 топки моцарела, салама по избор, сос од домати за послужување

Состојки:

- 200 г шпагети, 1 средно авокадо, сок од ½ лимон и кора од лимон, 1 -3 чешниња лук, 1/2 лажичка крупна сол, 2 лажици маслиново масло, 2- 3 лажици сечкан босилек (по вкус може и повеќе), мелен црн пипер

Најново на форумот

  • No posts to display.