Состојки

- 2 средни домати, 1 готово листесто тесто, 1 лажица сенф, 200 г бри сирење, 1 лажица сувс мајчина душичка, ½ лажичка сол, црн пипер, малку брашно

Состојки: сладок леб (бриош и сл.), млеко, 4 лажици шеќер, кора од лимон, ½ чаша маслиново масло, 2 јајца. За посипување – шеќер, цимет, мед или мармалад

Состојки: 250 г мелено свинско месо, 250 г мелено јунешко месо, 1 сечкан кромид, 2 сечкани чешниња лук, 1 конзерва домати, 2 лажици оригано, 1 лажица паста од домати, 1 пакување свежи њоки, 6 парчиња моцарела, ½ лажица сечкан магдонос, сол

Состојки

- резанка леб, павлака и јогурт

Состојки: 4-5 лажици мајонез, 1 лажичка свежо цеден сок од лимон, 2 лажици сечкан копар плус уште малку за декорација, 1 багет, 5-6 парчиња сланина, 1 китка марула, 10-12 чери домати

Состојки

- ¼ главица свежа зелка, 1 морков, 1 помал пашканат, пилешко бело месо

Состојки:

- една рака свеж млад спанаќ, две лажици ориз, портокалова тиква (парче со големина на дланка, јајце

Состојки:

За филот: вода, 3 јаја, 1/3 чаша сок од лимон (2-3 лимони), 1 лажица рендана кора од лимон, ¾ чаша шеќер, 4 лажици путер на собна температура

Состојки: 4 парчиња филе од лосос, ¼ чаша кафеав шеќер, ¼ чаша јаворов сируп, 2 лажици соја сос, ½ лажичка сечкана црвена пиперка, ¼ лажичка црн пипер, ¼ чаша сечкани бадеми, ¼ чаша сечкан млад кромид за гарнирање (по избор)

Книгата “Кулинарскиот дневник на бебето Марта“ од авторката д-р мед.Марија Мандиќ е прирачник за воведување не-млечна дохрана и редовни оброци кај доенчињата.

Најново на форумот

  • No posts to display.