Состојки
- 4 парчиња стек од лосос, 300 г млада зелена боранија, 200 г чери домати, 1 мала тегла млади артичоки (или замена обарен компир), сок од еден лимон, 3 лажици маслиново масло, магдонос, сол и црн пипер


Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 2 лажици маслиново масло, 1 чешне лук, 300 г чери домати, 150 г фета сирење, 2 лажици крем павлака за готвење, 1 жолчка, суво оригано

Состојки
- 4 парчиња пилешко бело месо, 1/2 чаша лимонада домашна (без шеќер), 1/2 чаша сок од портокал, 3 чешниња лук, 1 лажичка суво оригано  масло, малку црвен пипер (по желба), сол и црн пипер 

Состојки:
За палачинките

- 1 чаша брашно, 2 лажици шеќер, 2 лажички пециво, 1/2 лажичка сол, 1 чаша млеко,1 јајце, 2 лажици стопен путер, 1 лажица маслиново масло
За прелив
- 2 мали или 1 големо јаболко, 1 лажичка нишесте, 1/2 лажичка цимет, 1/3 чаша јаворов сируп

Состојки

- 500 г говедско месо, 4 моркови, 8 средни компири, 1 голема главица кромид, 1 китка целер, 6 лажици маслиново масло, сок од пола лимон, сол и црн пипер

Состојки

- 3/4 чаша пире од варена тиква, 1 чаша брашно (или 1/2 обично и 1/2 интегрално), 1/2 лажичка пециво, 1/4 лажичка сол, 1 лажичка цимет, 1/2 чаша кафеав шеќер, 1 јајце, 1/4 чаша масло

За преливот:
- 3 лажици путер, 3 лажици млеко, 100 г чоколадо, 1 лажичка ванила, 1 чаша шеќер во прав, прстофат сол 


Состојки

- 1 пакување листесто тесто, 3 страка праз, 6 парчиња пилешко бело месо, 500 мл пилешка супа, 1 јајце, 1 лажица брашно, гранче мајчина душичка, 2 лажици павлака, маслиново масло,  сол


Состојки:
За кората: 6 јајца, 100 г шеќер, 25 г какао, 2 лажици нишесте, 180 г црно чоколадо, 100 г лешници, 100 г бадеми, 2 лажици врела вода
За кремот: 100 г чоколадо, 130 г путер, 3 лажици крем од лешник, 50 г мелени лешници


Состојки:
- 6 резанки стар леб, 4 јајца, 200 г сирење (или урда), 400 мл кисело млеко, 20 г путер, ½ лажичка сода бикарбонаСостојки
- 1,100 г лимон, 1,5 кг, 2 лажици (10 г) винска киселина, 2 л вода

Најново на форумот

  • No posts to display.