Состојки:
За кората: 1/4 чаша мелени ореви, 1/4 чаша семе од сусам, 1/4 чаша кокосово брашно, 1/2 чаша урми, 1 лажица семе од лен, 1 лажичка кокосово масло, 1-2 лажици безмасно млеко ( или растително по избор)

За филот: 1 средно јаболко, сечкано, 5 суви кајсии, 1 лажица јаворов сируп, 1/2 лажичка цимет, 1-2 лажици сок од лимон, 1 лажица семе од чија, 1/4 чаша суво грозје, прстофат сол

Сoстојки
- 1 јагнешко бутче, (околу 2,5 кг.) , 2 лажици масло,  2 чешниња мелен лук, 3 гранчиња рузмарин, кора од лимон, сол и црн пипер
За сосот
- 200 гр путер, 1 главица лук, 20 г свежи лисја од нане, сецкани, 20 г сецкан магдонос, кора и сок од 1 лимон, 2 лажици капари, 2 филети сардини ситно сечкани

Состојки: 
- 1 главица зелка ,800 г шпиц ребра, 3 моркови, 1 лажичка сушен босилек, по вкус сушен растителен зачин, 3 листови лавор, 1 свежо пиперчиња, 1 филџан пасирани домати, 2 лажици црвен пипер. сол по вкус

Сoстојки:
За сосот:
- 2 лажици маслиново масло, ½ главица кромид, сечкан, 1 чаша вода, 1 чаша доматен сос, 

Состојки
- 100 г шеќер, 100 г путер, 2 јајца, 100 г брашно, ½ лажичка пециво, 1 лажица млеко

Состојки
За тестото
- 1/2 свеж квасец, 250 мл топла вода, 375 г брашно, 1/2 лажичка шеќер, 1/2 лажичка сол, 2 лажици маслиново масло, 1 јајце
За филот
- 800 г свеж спанаќ (400 г замрзнат), 1 голема главица кромид, 2 лимона, малку сол

Состојки
- 200 г листови од млад спанаќ, 800 г пасирани домати , 150 г шпаргли, 250 г рикота, 125 г моцарела, 1 кутија лазањи, 2 страка праз, 25 г путер, 2 чешниња лук, 1 лажица шеќер, 500 мл млеко, 75 г пармезан, 2 лажици брашно, 2 лажици маслиново масло, 1 лажица вински оцет

Состојки

- 2 големи компир, 1 лажица маслиново масло, 75 г кељ, 6 јајца, 75 мл полумасно млеко, сол

Состојки

- 2-3 мали долгнавести тикви, 700 мл растителна супа, 30 мл соја сос, 1 ½ лажичка хималајска сол, 1 лажичка црвен пипер, 4 гранчиња мајчина душичка, 4 чешниња лук

Состојки
- 800 г јунешко месо, 500 мл бистра јунешка супа, 700 г доматно пире, 1 голем кромид, 3 гранчиња целер, 2 зелени пиперки, 2 моркова, 1 тиквичка, 1 лажичка црвен пипер (по желба), маслиново масло, свеж магдонос

Најново на форумот

  • No posts to display.