Состојки (за 8 лица):

- Свинско месо исечкано на коцки,1 кг брашно, 1 филџан масло, 1 лажица сол, 1 квасец, свинска маст, 8 јајца

Состојки (за 2 лица):

- 250 г макарони, 3- 4 домати ( или сос од домати), сол, маслиново масло, лук, магдонос, босилек, сирење или пармезан за сервирање

Состојки (за 2 лица):

- 2 јајца, 450 мл. домати во сос (од конзерва), 1 главица кромид, 200 гр. фета сирење, 3 чешниња лук, 3 зелени пиперки, магдонос, сол, црн пипер, 1 лажица црвен пипер

Состојки:

50 г путер, 400 г говедска кртина, 400 г свинско месо од бут, 300 г кромид, 100 г концентрат од домати, коцка за говедска супа,

Состојки:

За тестото: 350 г брашно, 1 лажичка сол, 2 лажици шеќер, 225 г несолен путер, 60 – 120 мл ладна вода

Состојки:

- 1 домат (сечен на тркалца), 1 главица кромид (сечена на кругови), 1 зелена пиперка (сечена на тркалца), рендано сирење, неколку парчиња леб, сечен на кришки, маслиново масло, 6 -7 маслинки (сечкани)

Состојки (за 8 лица)

- 1,5 кг лубеница, 300 г фета сирење, 1 главица црвен кромид, 3 лимони, 4 лажици маслиново масло, 100 г црни маслинки, неколку листови свежо нане, црн пипер

Најново на форумот

  • No posts to display.