Состојки:

- 6 средни млади компири, 2 -3 чешниња лук, 2 лажици маслиново масло, 30 г путер, крупна морска сол, свежо мелен црн пипер

Состојки (за 4 лица):

- 1 пакување шпагети, 1 пакување морски стапчиња (од месо од ракчиња), 400 - 500 мл павлака за готвење ( како хопла, халта, дукат)

Состојки:

За тестото: 10 белки, 22 лажици шеќер, 100 г чоколадо, 5 лажици брашно, 1 пециво, 150 г сечкани ореви, 150 г кокос

Состојки:
За тестото:

- 1 1/2 кг брашно, 500 мл млако млеко, 250 мл масло, 1 1/2 свеж квасец (60 г), 2 лажици шеќер, 1 1/2 лажица сол, 3 јајца, 1 филџан топен маргарин

Состојки:

- 3 чаши брашно, 125 гр маргарин, 1 јајце, малку сол, 1 чаша суво грозје, 1 пециво, 1 чаша млеко, 150 гр шеќер, 1 ванила

Доаѓа летниот период, кога температурите се високи, а на нашиот организам му треба освежување и ладење. Можете да приготвите ледени овошни сокови, леден чај, студени десерти.

Состојки (за 11 парчиња):

- 11 мали цветови од брокули (доволно мали да можат да влезат во калап за мафин), 170 г пченкарно брашно, 120 г обично бело брашно, 1 лажица шеќер, 1 лажица прашок за печиво,

Состојки:

Тесто: 120 мл вода, 2 лажици шеќер, 1 коцка квасец, 450 мл топло млеко, 2 јајца, 1 лажичка сол, 100 г шекер, 50 г путер, 650-750 г брашно

Состојки:

- 1,300 гр брашно, 2 квасеци, 2 филџани масло, 2 филџани јогурт, пола павлака(125гр), 4 јајца, 1 лажица шекер, 1 1/2 лажиче сол, маргарин (за премачкување)

Состојки:

- 250 мл млеко, 200 мл масло, рендана кора од 1 лимон, 2 кесички сув квасец, 200 мл вода, 1 кесичка ванилин шеќер, 1 кг брашно, 5 јајца, 5 лажички шеќер, малку сол

Најново на форумот

  • No posts to display.