Состојки:

- 6 големи банани, 400 г бело чоколадо, 400 г млечно чоколадо, 400 г црно чоколадо

Состојки:

- 1 лубеница, маслиново масло со арома на босилек (или обично), фета, нане

Состојки:

За ѕаѕики сосот:

450 мл кисело млеко, ½ краставица, 2 – 3чешниња лук, 1 лажичка вински оцет, малку сок од лимон, маслиново масло, сол, црн пипер

Состојки:

- 2 јајца, 1 ¼ чаша лебни трошки, 2 парчиња (средно големи) авокадо, ¼ чаша брашно, 1 лажичка сол, масло за пржење, рендан пармезан за послужување ( по желба)

Состојки:

- 3 чаши вода, 1 чаша шеќер, 18 ливчиња нане, 150 г свежи (или замрзнати) капини, 3 гранчиња нане, 4 чаши лимонада, мраз и уште неколку гранчиња нане за декорација

Состојки:

- 4 парчиња пилешки стек, 4 парчиња смрзнато листесто тесто, 120 г крем сирење (не многу меко), неколку резанки сланина, 1 млад кромид, 1 јајце, магдонос, сол и црн пипер

Состојки:

- 1 голема главица кромид, 2 чешниња лук, 1 – 2 компири, 1 тиквичка, 1 мала жолта тиква, 3 големи домати, 2 лажици маслиново масло,

Состојки:

За црвениот слој:

- 1 чаша вода (250 мл), 2 пакетчиња обичен желатин, 1 голема кутија желатин од јагоди или вишни,

Состојки:

- 2 рамни чаши сварена киноа*, ¾ чаша реднан кашкавал по избор, ½ чаша несолена урда, 1 среден морков, реднан (или 1 чаша рендана и исцедена тиквичка),

Состојки:

- 1 парче пилешки гради, 100 г сино сирење (рокфор и сл.), 2 лажици реднан чедар кашкавал, 1 – 2 лажици лут доматен сос (по желба),

Најново на форумот

  • No posts to display.