ТЕМА: Ненајавени гости

Ре: Ненајавени гости 23 Мар 2012 16:08 #190664

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
I jas vo princip sakam najaveni gosti najmnogu poradi sekojdnevnite obvrski i planovi,pa na denesnovo dinamicno vreme mi se cini deka sekoja minuta maltene mi e ispalnirana pa nenajaveni gosti mozebi nema da mi se uklopat vo dnevnata sema :laugh: a i nikade ne odime nenajaveni. a sto se odnesuva do cistenjeto sakam da mi e cisto i sredeno pred se zaradi nas samite ,no sakam i koga nekoj ke mi dojde da bide cisto i sredeno, ne tolku deka gostive sto mi doagaat i so koi se druzime zagleduvaat na toa ( naprotiv drustvoto mi e mnogu relaks po toa prasanje), ama do mene e problemot jas vo princip su pedantna osoba(mislam), i non stop si cistam po doma i sega eden den ili dva da ne zabrisam prasina ili zacistam i bas togas nekoj da mi dojde na gosti nekeko mi e neznam :poimnemam: da prinesam na masa meze ( a imame po doma stakleni masi) a na niv da ima prasina ili prsti a na tepihot troski??? Nehigienski mi e a i kako nekoj vid nepocituvanje na gostite taka da gi docekam :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Ненајавени гости 23 Мар 2012 16:37 #190673

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
ауу ужасно ме нервира ненеајавени гости :what: па некогаш може ќе дојдат во незгодно време и секој си има обврски не може така на некој како ќе му текне , а ако се најавуваат и секој ден ако сакат нека идат не ми смета но сепак сакам однапред да си планирам

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Ненајавени гости 23 Мар 2012 17:45 #190692

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Goddess^ wrote:
Небо, јас да бев ко вас - ќе си излезев и готово. Како што тие ненајавено доаѓаат, така и ти НАЈАВЕНО ќе си одиш :laugh:
Сакам да кажам - нема што да ти се лутат кога не си се најавиле, така? А никој не е вреден да си го малтретираш детето (на било каков начин) од срам да не се навределе....

Epten si vo pravo, ama vikaat-Dobro, dobro, te razbirame, 15 minuti samo go pieme kafeto i odime! Znam deka toa se obavezno bar 40 minuti, a ne 15, baska glupo mi bese da odbijam, da ne bide deka ni 15 minuti ne sum sakala da im napravam merak i toa tie :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 25 Мар 2012 12:54 #190849

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Порано сакав и најавени и ненајавени(ко помала:zelen: ).Сега ненајавени,не дека не сакам,зошто некогаш стварно убаво изненадување се,ама најчесто сакам да си знам.Ехе,колку пати и од најавени ми се ремети се,па не од ненајавени.За средување,не сум нешто притресена ако не е,ко ќе дојдат ќе потсредам на брзина,ништо страшно.Јас и кога ќе одам на гости (секогаш се најавуваме)баш ми е релаксирано ако не е се под конец,па да има некое ќебенце растурено,опуштена атмосфера,не да се пазам да не мрднам.Ама и тоа зависи колку сме блиски со луѓето,за некои подалечни нормално повеќе се притресувам.За наши,доволно не' знаат за да ja гледаат неизмиена чаша во лавабо.Како и да е убаво е да се најавуваат,не за друго,ќе те сецнат во најубавото:P :laugh:
Последна промена: 25 Мар 2012 12:56 by forumce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Мар 2012 13:09 #191854

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
Sekogas se najavuvam koga odam nekade na gosti, nekako mi e mnogu glupo onaka da se tupnam nekade i istoto go sakam i go baram od moite gosti, sekoja kuka si ima svoj red i bi trebalo gostite da go pocituvaat toa i da se najavat barem nekolku saati pred da dojdat ako nisto drugo… mnogu me nerviraat luge bez oset, sum imala i takvi situacii od nekoi komsiki ne taka bliski koi normalno nemaat deca,ne odat na rabota pa nemaat druga rabota tuku samo odat od vrata na vrata, ednas mi dojdoa nenajaveni vo 3 popladne, ja samo sto sum gi zaspala decava edvaj cekav da odam da prilegnam i jas da iskoristam da odmoram koa oni ete gi se obesile na zvonceto, ke gi ubiev! Im rekov kulturno deka ke se vidime drug den i da se najavat pred da dojdat

A za toa dali mi e sredeno doma ili ne, ne mi e voopsto bitno sto ke recat ili ke pomislat zosto jas prvenstveno si cistam za mene, a ne za gostite, isto taka koga odam nekade voopsto ne zagleduvam dali i kolku e cisto i sredeno

Za castenje na gostite isto ne se pritresuvam mnogu, toa sto imam doma ke pocastam, pred se za pienje,za jadenje koga kako, zavisi koj mi doaga,kolku se bliski, itn… nema da se navredam dokolku na gosti nema da me pocastat so nesto bidejki prvenstveno odam za da se vidam so lugeto, da porazgovarame, a ne za da se najadam
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Ненајавени гости 10 Апр 2012 11:15 #193843

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Никогаш сме немале ние ненајавени гости....сите пред се се јавуваат да видат дома ли си не ли си....лично и на мене не ми с етргнува така ко падобранец некаде.
Е сега се случува бидејќи девер ми и золва ми живеат во стан над нашиот, некои гости кои нив им се најавиле да застанат на 5 минутки (претежно роднини) да не ѕирнат демек....и ќе ме начекаат во пижама долна претежно,спалната растур-систем...10 чаши од сок и вода по маса ....:sram: ама па сеа...нека се јават прво.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 03 Окт 2012 04:44 #216058

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nikogas ne sme imale nenajaveni gosti.
Samo kumot mnogu pati koga se seta, ke pomine kaj nas pred zgrada I ke se kaci, a doma haos, sme se opustile, sme si oblekle pizami... I toa se mu teknuva vo 22h da dojde. Mnogu me nervira toa :zid:
I sekogas koga se javuva za da dojde si natacuva sto saka da pie, da jade ( sakam palacinki, puding ... ) pa ajde mm trca po prodacnicite, pa ajde jas pravi :zid:


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Окт 2012 04:11 #219393

 • rosalynde
 • rosalynde's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 23
 • Thank you received: 7
 • Карма: 1
Кога ќе заѕвони ѕвончето, а јас не очекувам посета, едноставно не отварам врата. As simple as that. Постои телефон, постои фиксен, постои мобилен, ако не си можел од дома, најави се преку мобилен, па ќе праиме муабет. :)

Како бе така можат некои...јас никогаш не би собрала храброст да отидам и да му се тупнам така на некого, може чоекот решил тој ден, цел ден по гаќи да шета бе едноставно. Во свој дом ако не се чувствуваш комотно, шо дом ќе беше мислам...

изабела, имам еден предлог за твојава ситуација...кога пак кумов ќе се јави да ви нарача, ти речи му, нешо сме у кусок, ако сакаш купи ги ти намирниците, а кумата нека дојде да ми помага (или тој ако е неженет со мт правец во кујна :laugh: и уживај си)... да видиш дали ќе му текне пак...
Последна промена: 30 Окт 2012 04:14 by rosalynde.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Ненајавени гости 27 Ное 2012 09:53 #223300

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Многу ме нервираат ненајавени гости.Никогаш не сум се дрзнала да отидам кај некој ненајавена па така не сакам ни на мене да ми доаѓаат а се случило неколку пати свекор ми и свекрва ми да дојдат така па јас да се најдам во пижами и дома се расфрлано ама ич па не ми е незгодно на нив треба да им биде штом така знаат да упаднат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Ненајавени гости 27 Ное 2012 10:15 #223304

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Nenajaveni gosti pred vrata stojat :)))
ne mi se ima sluceno da mi dojdat gosti zboram za bliski bez prethodno neli da se dogovorime,ama gosti od tipot komsii da, si idat i stasno me nervira,primer nedela den za cistenje mi e,i taman sum zasukala rakavi i cistam na veliko,ete nekoj zvoni,komsikata so malata,i aj sega sto da im pravis...ajde vlezete vlezete i taman sum sredila,ko atomska bomba u dnevna od igracki da padnale...jas bukvalno i u komsii koga idam prvo se najavuvam dali se doma,dali se slobodni pa idam...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 28 Ное 2012 19:16 #223599

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mi se slucilo, ama kako sto ne se najavile taka ke gi precekam :)
ako mi se najavat ke imam vreme da s spremam kako sto treba, a vaka kafe i sok i muabetce, drugo nema. Pa ako dosle u kontrola dali ima prasina i dali mi e sredeno nivni problem.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 29 Ное 2012 12:09 #223747

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Ни доаѓаат ненајавени гости, но тоа најчесто е золва ми со децата или една сосетка. Сосетката доаѓа да се види со свекрва ми и ако имам работа не седам со неа, ги оставам сами. Золва ми знам кога доаѓа, па така доаѓа дека таа не е непланирана или ненајавена. На почеток седев со неа иако кога дошла сум имала некоја важна обврска, па потоа подоцна продолжував со планираното, сега не го правам тоа-си продолжувам со тоа што сум се занимавала во моментот кога таа дошла.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 03 Мај 2013 11:19 #238633

 • Joanna
 • Joanna's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 122
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Уффф колку ме нервираат не најавени гости :jok: Во принцип никогаш не одам некаде не најавена, несакам да се осеќам непријатно дека некаде сум се наметнала ниту пак некој друг да се осеќа така затоа што можеби во моментот не очекувал дека ќе дојде некој. Со мм кога сакаме да одиме и до кај моите се најавувам обавезно, не пак некаде кај пријатели или подалечни луѓе. Секој може да се јави и да каже дека сака да дојде, нели? А и не секогаш сите се расположени за гости, не?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 03 Мај 2013 11:34 #238637

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Zavisi od gostite i od periodot koj ke go trefnat, moze da se dobredojdeni ili ne :) E sea otkako go rekov ova, da kazam deka nikade ne odam nenajavena i deka retko (ili tuka vo USA nikogas) ne mi doagaat nenajaveni gosti. Duri si ziveev vo MK komsivkite, na majka mi prijatelkite najcesto, znaeja da dojdat nenajaveni, ama nitu ocekuvaa poseben tretman, nitu pak jas nesto se ustrucavav okolu niv. I ako videa deka sme si vo nekakva rabota, najfino i kulturno sami si zaminuvaa.
E dur ziveev vo studentski znaeja da mi dojdat nenajaveni gosti! Ama togas mobilnite ne bea tolku rasprostraneti, pa i nemase kako da se najavat. Togas i jas imam cuknuvano na tugi vrati nenajavena :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 03 Мај 2013 11:47 #238639

 • Amara
 • Amara's Avatar
Не сакам многу ненајавени гости, ама не ми ни сметаат ако ми дојдат до толку многу како што ми сметаше порано на почеток на бракот. Ама мислам дека тогаш многу се притресував какво ми е дома а сега кој дојде добре дојде и ич не ми е гајле како ми е. Па со три деца и не може многу средено да биде. Маж ми вика дека кога некој ќе ни доде нема да гледа какво е туку сака нас да не види. И не се замарам веке со тоа. Исто ако некој дојде ненајавен а ние треба некаде да одиме тогаш исто не се устручавам да речам дека сега сме се спремиле за искачање. И ќе си ја треаме агендата. Јас лично не сакам да одам никаде ненајавена. Е сега мислам најмногу ми пречи ако ми се спие и сакам да се одморам а некој ми дојде. Ама тоа ретко се случува. Обично знаат кога доаѓаат :chilpil:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Окт 2013 15:27 #245237

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie nemame nenajaveni gosti nikogas, duri ni treba dolgo vreme da se usoglasime i da se sretneme. Edno distancite se pogolemi, drugo kulturata na ziveenje e porazlicna i licno toa mnogu mi odgovara. Jas sakam koga mi se isplanirani rabotite vklucuvajki gi i gostite :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот