ТЕМА: Ненајавени гости

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 16:30 #56383

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
I mene ova mnogu me nervira a cesto se slucuva kaj nas. Najgolem del od rodninite si doagaat koga ke im tekne i bez voopsto da se najavat. Za pravenje nema sto da pravam tuki si gi precekuvame kako najdobro sto mozeme. Inaku jas koga odam nekade se najavuvam prethodno zadolzitelno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 16:30 #56384

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас мноооогу се нервирам од вакви гости. Сметам дека мора да се најавиш пред да отидеш кај некого. Барем 15 минути претходно, еве да речеме ако поминуваат во близина па сакаат да не видат.

Не се секирам што можеби нема да имам што да му извадам, зашто дома не чуваме сокови, кекси и слично за гости. Туку се нервирам што ќе ми ги измрда сите планови и куќниот ред.

А кога живеев со цимерки, едвај чекав да дојде ненајавен гостин:). Ама се сега не.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 16:51 #56400

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Ние немаме вакви. И искрено, во денешно време мислев дека сите секаде одат најавени :emm: ...
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 16:58 #56404

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Ретко се случува некој да ми дојде ненајавен.
На почеток кога се омажив имаше неколку обиди од комшивки, ама јас "успешно" се справив со нив и сега знаат дека не можат да доаѓаат кога ќе им текне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 17:09 #56411

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mnogu retko se slucuva sega, no predhodno na pocetokot koga se zemavme znaea rodnini na mm taka da si dojdat.
No jas si dadov do znaenje deka treba da se najavat den predhodno zosto sekoj si ima planovi ili nekakvi obavezi. Ednostavno ne idam nikade ne najavena nitu sakam nekoj taka da mi dojde. Ima isklucoci, na primer nekoj se nasol vo blizina pa se javuva da namine na kafe, no sepak se javuva neli a ne op trop, pa uste spremni mislis cel vikend ke teraat :zelen:
I jas epten se nerviram taka bez razlika dali se raboti za negovi ili moj rodnini, prijateli.


Znaci ne se raboti za toa deka nemam sto da izvadam ili neznam ne mi e sredeno po doma, tuku ednostavno kako sto pisa i Annabel sto mi go remetat planiranoto i mi go remetat kukniot red.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 17:15 #56414

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
За среќа немаме ненајавени гости, но понекогаш имаме гости кои си заседнуваат по неколку часа повеќе, односно си се одомаќуваат. Што ќе правиш, така ви е тоа со гостите, па нели никој не е совршен???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 18:09 #56427

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
И јас немам вакви гости... за среќа моја сите се најавуваат како што се најавувам и јас кај нив. А и да решат некои од кај мм страна да дојдат, јас доле си имам ставено рампа,:laugh: односно прва станица на застанување, па во меѓувреме ме информираат од долниот дом :hahaha: и јас сум си спремна за гости...и психички, и за преорганизирање на планови и за послужување ;) :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 18:24 #56429

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I kaj mene nema nenajaveni gosti. Koga se vselivme vo zgradata edna komsika pocna da mi doaga na vrata nenajavena i toa jas vo 5 se vrakam od rabota taa vo 5.15 kaj mene,ama ja otkaciv. Inace kako sto rece srna imame prijateli koi koga ke dojdat turi voda da stanat.Sedat po 4-5 saati na gosti. I koga ke se javat za gosti kosa mi se kreva na glava.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 18:34 #56433

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Многу ми е мило што сте ја отвориле темава зашто баш сакав да ја барам по форумов и да се жалам!

Мразам ненајавени гости! Не ме нервира ако ете некогаш се случи да помине некој, бил неаде кај мене у маало и сл., тогаш ми е кеиф.

Ама има одредени луѓе кои си даваат слобода па скоро секогаш ненајавени да се нацртаат пред врата и покрај тоа што фино сум им ставила до знаење да се јават пред да дојдат. Како од инат да ми го прават ова, неколку пати со културен тон сум им кажала и пак, ооп на врата!

Да не зборам колку ме нервираа лани после пораѓај, цела утепана, едвај чекав да легнам да поспијам малку, тие у 9 вечер ете ги! Неколку пати им се "извинив" и си легнав со ѕверче, а тие пиеја кафе со мм. Може ова ви личи некултурно од моја страна, ама кога ќе ми текне колку бев претепана, дека во 3 навечер се будеше бебево и до 6 ми беше на цицка.....

Јас секаде се најавувам, срам ми е така ко падобранец да се појавам на врата-секој си има некаков ред....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 20:33 #56449

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mnogu retko ni dogaat nepozelni gosti oti mm ima blesavo rabotno vreme i ne mozes da znaes dali e doma ili ne. Na sveki nekoi komsiki i rodnini i doagaat i nenajaveni ama takvi ne gi ni primam vo dnevna tuku ona si gi prima vo svojata soba sto i e kako salonce pa ne me deranziraat mnogu. A za gricki i sokovi sekogas imame oti sme si strvlii pa ne se slucilo do sega da nemam sto da izvadam na masa :laugh:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 22:13 #56454

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
 • Карма: 6
Јас кога одам кај мајка ми прво се јавувам. Може легнала да одмори, може нешто работи или пак не е дома. Затоа не можам да ги разберам таквите што не се јауваат.

Нашите пријатели и повеќето од роднините секогаш се јавуваат ама имаме два - три пара роднини што мислат дека ние само чекаме они да дојдат. Се случи еднаш ние на излегување, а едни од таките паркираат за да ни дојдат на гости. Тогаш сами ептен си се наместија. Фино им кажавме - требало да се јавите, ние сме веќе договрени за вечерва, не чекаат B) и си отидовме.

Ние имаме малку слободно време. Се случува од работа да си дојдам и во 19 часот и уште да ми дојде некој ненајавен ! Од кожа се вадам!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 23:46 #56463

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
anusska wrote:
Ние немаме вакви. И искрено, во денешно време мислев дека сите секаде одат најавени :emm: ...

Потпис.
Во ера на мобилни телефони срамота е некој туку така да си заѕвони пред врата. Не сме имале досега ненајавени гости, единствено што мене ме страшно нервира е што родителите на мм имаат клуч од нашиот стан, па наместо да ѕвонат кога доаѓаат, сами си отвараат врата. :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 29 Сеп 2010 23:56 #56466

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
i jas mrazam koga nekoj ke mi dojde nenajaven,pred nekolku dena se vrati mm od rabota i asednavme da vecerame i sred jadenje dojde eden rodnina na svekor mi i si se zasede a svekor mi ne bese tuka :mdf: isto taka imam edna drugarka sto se najavuva pred da dojde i poveke pati se ima sluceno da imame nesto isplanirano so mm i ja odbivam...jas koga sakam da odam nekade se najavuvam den pred toa...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 14:30 #56608

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Потпис за Сања.
Ние го имавме долго време овој проблем. На мм неговите откако се отселија многу често си доаѓаа кога ќе им текне, во било кое време од денот, си остануваа на преспивање... и никогаш не се најавуваа, си влегуваа со нивниот клуч, пошто нели, "до вчера" живееле тука. Иако тоа "вчера" било пред две години. Имаше и неколку непријатни ситуации од типот - јас излегувам гола од купатило после туширање, а на мм татко му влегува со клуч и се среќаваме во ходник. Мене ми пукна филмот, па не само што ја сменивме бравата, туку цела врата сменивме и резерва клуч им дадовме само на моите.
И покрај тоа, неговите продолжија ненајавени да ни се шлепкаат во секое време. Се додека еднаш, знаејќи дека доаѓаат (мм случајно им се јавил и дознал), јас се спакував и излегов. Тие ѕвонеле, тропале, чекале, отишле кај комшиите, пак се вратиле кај нас, но немало кој да им отвори и си заминале дома. Од тогаш не само што се најавуваат, туку и прашуваат дали можеме/сакаме гости и дали имаме други планови.

А со другите проблемот го решив како некои членки погоре - извинете, ние веќе имаме нешто договорено, убаво ќе беше да се најавевте.
Сега повеќе немам ненајавени гости.
Како што рекоа пред мене, јас се најавувам и кај моите и кај сестрите, не па кај други. Го почитувам и своето и туѓото време и никаде не одам без да се најавам еден порано. Ако сме си поблиски може и неколку часа порано.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 30 Сеп 2010 14:33 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 15:14 #56622

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
И ние засега немаме такви проблеми. Дури и само за кафе некој да ни дојде прво се најавува. Но, ненајавените гости навистина ме нервираат :mdf: и не сфаќам како може некој се уште тоа да го практикува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 15:22 #56628

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Јас бев кратка на оваа тема зошто навистина немаме такви проблеми и навистина не можам да замислам зошто некој би одел некаде ненајавен. Но тоа што ми дојде на ум сега е дека тоа не во ред не само од аспект на култура/некултура и почит кон туѓото време, туку и од почит кон сопственото - што ако таму кај што си тргнал нема никој? Мислам која е логиката да одиш некаде и да "пољубиш врата"....
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 15:41 #56639

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Крајно некултурно ми е да ми се појават на врата ненајавени гости.Па,јас дома бре си седам по пижами раскомотена,синко сите играчки на под да нема кај да стапнеш.Па,ако им е тешко да се најават,мене ми е тешко да им отворам и си се правам на Тошо:hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 15:59 #56657

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ние од скоро сме во нова куќа па оние кои незнаат кај сме, мора да се јават :) А и до врата да стигнат за да зазвонат треба низ двор со гооолемо куче да поминат :)

Шала на страна, секој може да крене телефон барем да провери дали си дома, да не му биде џабе доаѓањето. Ние сегде се најавуваме и тоа неколку дена порано, зашто и јас треба да си го изорганизирам времето
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 16:17 #56678

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Кај мене сите гости се најавуваат однапред, така што немам ненајавени гости.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 16:46 #56712

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
vo kontekst na muabetot sto go zbori Dzena , deka ako dojdat nekoi "zaednicki" gosti kaj svekrva mi i svekor mi , pa oni ke si gi donesat nakaj nas , e od koza me vadi ova :kamsik:
mora nekoja taktika da sprovedam , da ne se slucuva ponatamu :fijuk:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 17:37 #56746

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ретко ми идат ненајавени гости ама понекогаш ако сум за некаде одење како сто ке дојдат така ке си одат само им велам јас имам договорено да излезам па макар и само за на кафе да е.Не ми е гајле кога тие немаат срам да дојдат ненајавени јас немам страм да му казам да си одат.А некогас и ако се заседнат им велам време е за капење детето или треба да одам каде сто сум за одење.Ама тоа ретко се случува пошто повеке сите се најавуваат и прашуваат дали сме слободни.Имам само една пријателка која иди секој ден ама си знае дека треба да праса дали има план а пошто е комсивка и да не ссе најави ако сум за одење одма си заминува и не ми замерува посто двете си го знајме и таа за мене и јас за неа.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Непожелни гости 30 Сеп 2010 17:59 #56762

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Mozete da me mislite za bilo kakva ama jas ne najaveni gosti ne primam. Koga ke mi se nacrta nekoj taka na vrata (najcesto komsiite bitolcani - na snaata i se pielo kafe!! bas mi e gajle mene) prasuvam "Da, sto treba?" i ne pokanuvam vnatre. Ako se i sluci da vlezat (epten ako ne se trga od vrata) onda oni moze da si sednata ama mojot den i mojot raspored si tece ponatamu. Dali sum peglala dali sum cistela vo momenot ili bilo sto drugo si prodolzuvam da si pravam. MOzam da ponudam voda ili kafe.. sokovi i gricki nemame doma i ne gi kupuvam ntu za gosti.
Za najaveni gosti spremam zakuska nikogas ne sluzam gricki.

Pa na kogo mu odgovara neka se tropa ne najaven.. voglavnom na site im svetnalo uste prviot pat :) A onoj koj se nalutil za vakva rabota voosto ne mi treba da mi doaga, neka si ostane naluten.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 18:09 #56769

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Звездичка, добра си. И не те мислам поради ова за лоша, туку за жена со цврст став.

Ние порано имавмне мал проблем со ненајавени гости, ама веќе ги научивме да се најавуваат.
Порано мм и мајка му живееја во строг центар и кој роднина или пријател отишол во шопинг, дошол во Скопје по нешто и што и да е, обавезно навраќал кај нив. Нормално, ненајавен. Дали да здивне од купување, дали да одмори, да се освежи, на кратко, на подолго, ама редовно и ненајавено. На свекрва ми тоа и беше сосема нормално. Демек, немало порано телефони, немало таква култура на најавување, па не и пречеше.
Кога се доселивме во куќата, која е во село, на 20 минути возење со кола од центар, некои од роднините продолжуваа да си доаѓаат, ама сета динамика драстично се намали. Тие што продолжија да си доаѓаат ненајавени си добиваа опомени од мм да почнат да се најавуваат. Првиот пат со фино, после ако не им текнува со погрубо, и поисле неколку опомени, почнаа да се јавуваат. И сега доаѓаат, Фала Богу, ретко:laugh: .

Јас овде не развив иди ми дојди ми со комшики на кафе. Сакам слободното време да си го минувам сама или со мм, па ненајавени комшики немам. А пријателите со кои се дружиме, нормално, си го знаат редот и секогаш сите си се најавуваме кога си одиме едни на кај други.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 19:10 #56796

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
mnogu retko da mi dodje nekoj nenajaven, so drugarki se dogovaram za kafe idenje/odenje, po komsivki ne odam niti mi idat, majka mi ako saka da ja vidi malata se javuva zatoa sto znae deka denot mene mi e isplaniran i mozebi nema da vidam doma pa dzabe ke doagja. kade i da odam se najavuvam, duri i kaj majka mi, edinstveno moze da odam nenajavena kaj baba mi/vujko mi i toa ako sum izlezena na korzo pa malata placi i tie mi se uspat i vo centar se pa ke pominam na kratko i si odam. vujna mi ne e na rabota pa i odgovara drustvo ako si ima nekoja rabota si ja brka jas ke si posedam so baba mi vo dvor ke ja resam kerka mi si odam doma
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ненајавени гости 30 Сеп 2010 23:10 #56841

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Bas sakam da si se pozalam. Taman dojdov od rabota ne se soblekov, mi se javuvaat edni prijateli tuka sme vo blizina da pomineme na kafe. A jas sama, MM na rabota trebase da im dadam na decata da rucaat, bebeto da go prosetam nadvor, i im vikam dojdete od nemaj kade. Dojdoa pa uste i rucek im pravev gladni bile im przev kompiri i mi pukna film. I nema da bide tolku strasno ama ova e sekoja nedela. Ednas vo nedelata obavezno se vo blizina i naminuvaat, a nie kaj niv ne sme bile poveke od godina. Ama sum ljuta i losa.:mdf:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот