ТЕМА: Дали би простиле неверство?

Ре: Дали би простиле неверство? 14 Јан 2011 15:49 #101896

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
A dali toj tebe bi ti prostil seksualno neverstvo?
redsonja wrote:
Оти, иако сме во брак, ние не се поседуваме еден со друг.

Brakot ne e poseduvanje eden na drug,nitu ljubovta no doverbata e mnogu bitna.I zar zatoa sto ne e poseduvanje toj/taa treba da odi vo seksualno neverstvo?I kakva e taa ljubov ako toj bil spiel,se baknuval i red drugi raboti so druga zena?Svoite seksualni nagoni moze i doma da gi smiri so svojata zena a ne da odi so druga samo zatoa sto mu se d....l na nekoja.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали би простиле неверство? 14 Јан 2011 15:53 #101898

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
macika wrote:
И неможам да разберам каква врска имаат децава во ситуацијава. Ова е прашање само меѓу мажот и жената. И да му простам ради детето нема шанси. Ако простам ќе простам заради себе и него. А детето може само да има бенефит од мојата одлука во смисол дека утре нема да префрлам на секој негов збор и нон стоп тоа да му го набивам на нос. И обратно секако. И секако подобар развод отколку лош брак тоа е и за децата подобро.

Децата ги спомнав само во делот за заедницата. Значи останување во заедница не е простување и тие немаат никаква врска, туку можеби не би се растурила заедницата за да децата не преживеат големи трауми.
А јас под (не)простување не подразбирам само развод.
Последна промена: 14 Јан 2011 15:53 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, sole

Ре: Дали би простиле неверство? 14 Јан 2011 16:12 #101902

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И јас мислам дека во момент на слабост на секого може да му се случи неверство, кое може да биде само еднаш и дека не вреди за тоа да се растура брак. Но, од друга страна знам дека ако дознаам такво нешто никогаш нема да го заборавам. Можеби ќе останеме заедно ама тоа стално ќе ме јаде од внатре, а и јас ќе го изедам него затоа што вербално душата ќе му ја извадам. Затоа повеќе се молам не да не ме изневери туку ако се случи такво нешто да не дознаам. Еднаш порано се враќав од пат(требаше да останам 3 дена, а останав 2) и не му кажав дека доаѓам. И почнав да си мислам во кола: сега ако дојдам дома, па го најдам со некоја, па плачки, карања, простувам-не простувам, развод или не....триста мисли.. И на крај се решив: Море чекај јас да му се јавам дека доаѓам! И му се јавив, да сме си мирни :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 14 Јан 2011 17:27 #101931

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Што значи зборот НЕВЕРСТВО, како прво и основно?
Составен е од 2 збора НЕ и ВЕРСТВО или ВЕРБА....
Доколку некој или нешто ја поколеба довербата за еден здрав брак, за еден здрав однос, мислам дека е најстрашното нешто што може да го погоди односот.

Животот е чуден, да, и никогаш неможеш да знаеш што може да ти се случи, но тоа не значи дека не треба да имаш став, цврст став, кон овие, оние работи и нешта.
Да му најдам порака од друга жена-Дојди те чекам гола.- Нели еве само за секс нека е. Што значи тоа сексот е повлечен само од црни дупки, не сноси одговорност, последици, потикнат е само од добри цицки и г’з, или чекајте, потикнат е од нешто многу подлабоко, од некоја емоција, нели, јас никогаш не би легнала без нешто многу подлабоко :) шала на страна но во неверството не се во прашање само ,,моменти на слабост,, а и да се тоа, тогаш ти не си за мене, слаб си, ја изневери мојата верба, мојот живот, кревет, моето се’ што го делев со тебе.

Не сум човек што оди половично и површно во нешто и неможам да ги сватам таквите луѓе, односи и чуства. Се давам самата себе премногу, целосно и длабоко, посветено и верно и преголема болка би ми создало неверството (какво и да е), можеби би рекла нека ти е простено, но животот мој не ќе сакам да продолжи со тој човек. Има луѓе кои се спојуваат и подоцна во животот и се еден за друг, незнам кај ќе ме однесе мојот живот, но не го делам со оние кои не заслужуваат.

Ако треба да прејдам преку неверството, за да поштедам плачки, карачки, жртви, време, ако треба да трпам ради пари, стан, тогаш немам цврст став, немам цврсто заснован однос и незнам во каква личност сум се развила. Ќе јадам леб и сол, но ќе живеам во хармонија и љубов, без лажни погледи, допири и чуства.........
Поубаво нешто од тоа детето мое да живее во хармонија и љубов, нема ништо на светов.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, biljann, Nataly, Goddess^, Molly and this user have 1 others thankyou

Ре: Дали би простиле неверство? 14 Јан 2011 17:48 #101942

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Сега кога размислувам околу неверството, прва реакција ми е никогаш не би простила. Тргнувам од себеси. Никогаш не би можела да изневерам. Кога го кажувам ова никогаш и навистина го мислам. Јасна ми е паролата ,,Никогаш не вели никогаш,, но знам дека во овој случај е навистина никогаш. Додека сум со еден човек целосно му се предавам нему, и физички и психички. Затоа и не сакам да ме изневеруваат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 02:05 #102037

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Се зависи од околностите во животот. Многу овде постови напишани кои се да речеме спротивни на моето размислување во однос на темава пред x години би ги потпишала во целост. Верувајте ама точно истото што го зборувате. Но годините брак и некои искуства ме научиле прво дека никогаш ама никогаш не вели никогаш. Еве јас ќе ви кажам дека јас сум апсолутно сигурна дека мојот маж нема ни теоретски шанси да ме изнервери дека воопшто не е таков тип на човек. НО, но не дошол во прилика. Да за се треба да се има прилика. И стално си полемизираме на таа тема бидејќи пак велам од искуство на многу блиски луѓе навистина човек почнува да го менува мислењето. Он мене ми вика како ти ма го смени мислењето. Епа така зошто можеби сум била во прилика нешто да ми се случи , сум одолела на моментот но сум сватила дека многу малку треба. И дека нема врска ни со љувов ни со почитување. Туку едноставно е момент. Е сега како ќе се испонашаш во тој момент зависи од тебе самиот и колку ќе можеш да оддолееш.
Некои тоа го прават од бес(најмалку оправдано), некои од момент на слабост ( излез од некои критични ситуации) и сега да не набројувам. Затоа велам многу пати ќе измерите пред да пресечете.
И да би сакала да можеме пак да полемизираме на оваа тема по едно барем 5 години од сега и самите ќе видите како животот ке наметна некои други мерила и правила во однос на ова прашање.
Некој горе спомна бунди и глупости. Воопшто не зборувам за такви благодети. Зборувам за она дека немојте да мислите дека жените кои се преварени дома се запоставени. Напротив мој близок пријател има врска вон бракот. Неговата жена е третирана ко царица, во секој поглед. Вика ако сум јас среќен и дома правам се да бидат среќни. Не го одобрувам неговиот начин на живот но ова е само еден пример. Во непосредна околина имам уште 2 случаи. Другите две особи се жени кои ги изневериле своите мажи. Жени за кои би се заколнала дека никогаш тоа не би го направиле. Но ете се случува. И затоа денес велам човек не може веќе да гарантира за себе а камо ли за некој друг (маж). И уште нешто не мора жената со која ве изневерува да има супер физички атрибути како некој горе што спомена. Не бе душо жената со која најчесто ве изневерува не изгледа ништо посебно но таа не негова жена туку е нечија туѓа жена и изгледа дека возбудата е тука поголема. Најинтересно ми е што најголем процент од неверствата се со мажи или жени кои се во врска, а не со слободни лица.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, redsonja, yarre, sole, Fairy and this user have 1 others thankyou

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 03:58 #102061

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Macika, potpis za postov od zbor do zbor. Taka e, takov e zivotot. Ne stazot vo brakot, tuku vo zivotot me naucile kakov e svetot. Ama toa pak ne znaci deka mozam da prostam. Veruvaj deka ne mozam, srceto moe ne moze ... mozokot, neznam. Nekade imam bariera.
Eve ke kazam 1 primer, koj nema mnogu vrska so ova. No sepak zbori za mene. Bev vo vrska so decko koj navistina me povredi. Posle izvesno vreme, koga normalno bi bilo da e se' zaboraveno se vidovme nasamo. Atmosferata bese odlicna, toj smenet ... med i mleko. Jas ne mozev ama ni da mrdnam, iako mi se dopagjase covekot. Ednostavno mu rekov, ne mozam ... psihicki ne mozam da se opustam. I tolku. Znaci dlaboko vo mene ne sum zaboravila, nitu oprostila.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Ананда

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 04:07 #102065

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
slsusnav za eden bracen par deka se razvele.dusata i zivotot go davav kako garancija deka imaat odlicen brak,kako kalapce.tie mi bea primer i reper za zaednicki zivot.ama nesto trgnalo naopaku pa se slucilo toa sto se slucilo.

e vakvi prikazni najmnogu me plasat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 11:26 #102161

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
lela wrote:
A dali toj tebe bi ti prostil seksualno neverstvo?
redsonja wrote:
Оти, иако сме во брак, ние не се поседуваме еден со друг.

Brakot ne e poseduvanje eden na drug,nitu ljubovta no doverbata e mnogu bitna.I zar zatoa sto ne e poseduvanje toj/taa treba da odi vo seksualno neverstvo?I kakva e taa ljubov ako toj bil spiel,se baknuval i red drugi raboti so druga zena?Svoite seksualni nagoni moze i doma da gi smiri so svojata zena a ne da odi so druga samo zatoa sto mu se d....l na nekoja.

Мислам дека љубов и секс се 2 различни работи. Најобро е кога особата која ја сакаш ги задоволува твоите сексуални желби и фантазии. Но и тука правило е дека нема правило. Мажот што иде кај друга жена не значи дека помалку ја сака својата. Кај жените мислам е обратно, ако легне со друг маж, обично го заборава својот.
Најдобра варијанта е онаа, како во поговорката, собирај апетит надвор, а дома јади :)
Инаку правило нема, ние сите се трудиме да имаме некакви правила, но и да се погреши, големината е во разговорот и опростувањето.
Дали би опростил ? Да! и се разбира ако не се заљубила у другиот. Тогаш ми нема помош. :)
Во текот на животот, четопати љубовта прераснува во пријателство меѓу партнерите, можеби навика, уиграност... Често и монотонијата го прави своето. Простувањето е state of mind во дадена ситуација.

И мажите и жените се подеднаково подложни на неверство. Колкупати сте се нашле во ситуација на дрчна помисла ( како и мажите ) коа ке здогледате некој колега, со газе како Жан Клод Ван Дам, и у рок од секунд сте си свртеле брзо филмче у глава, а веднаш потоа сте се укориле дека не смеете така да размислувате. Не смеете ? Еднаш, двапати, трипати.....продато :) Наредно е quickie некаде, кој што никад дома не сте го имале, а мажот свој си го сакате највеќе во свет. Чувство на кривица огромна, а сепак топ ви било.

И сеа ? :unsure:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, redsonja, biljann, macika and this user have 3 others thankyou

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 15:21 #102180

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Искрено, не знам дали би простила. Знаејќи си го сопругот, сигурно би имал голема причина за да го стори тоа. Можеби би ја побарала причината во самата себе....навистина незнам....но, сигурна сум дека моето простување односно непростување би зависело од многу моменти во тој период кога хипотетички би се случило изневерувањето...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 22:56 #102250

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Голема причина ? Ете Васе спомна за пар за кој никогаш ни би поверувала дека би се растурил. Сексуалната авантури кај мажите воглавном настануваат без причина од дома. Некој маж е по склон на надворешни авантури, некој помалце, некој ич. Некој во младоста имал 2 девојки у кревет па се оженил, некој имал 50 па се оженил. Што мислите кој е посклон за брачно неверство ?
Оне ставови дека „мојот никад не би ме изнереверил“ се смешка. Токму тие се првите :)

Се будел мажот неколку пати на сабајле со натопена горна пиџама, и на крајот одлучил да глуми дека спие за да утврди што се случувало.
Жена му, у доцните саати, ке си пуштела порано, и после неколку сцени... „Пу да ти ибам мајката“ накај него...

А има и вакви случки.

Се шетаат мажот и жената низ трговски, и утрчува една згодна презгодна газела, и го бацува и го гушка маж и....
-Која ти је оваа ?
-Како која ? Па швалерка ми.
-Нормален ли си, па ќе се разведам....
-Ако де разведи се, ќе ти ја земам колата, ќе те избркам од станот, не ти давам пари, ќе завршам и децата да ги земам.....

И продолжуваат така да шетаат низ трговски, и кога гледаат пријателот негов, со згодна цура, се стиска...

- Која му е оваа на другар ти ?
- Како која, па неговата швалерка.

- НАШАТА Е ПОУБАВА B)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Nebo, Zlatna, sole, Molly and this user have 1 others thankyou

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 23:38 #102258

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ova na Yarre vo denesno vreme ne e vic, tuku surova realnost, za zal.
Inaku ziv svedok sum na dva razvoda, eden na moi rodnini i eden na moi prijateli kade zenite imaa prosteno - i nisto - povtorno dojde do razvod, samo godinite izmegju prostuvanjeto i razvodot bea kosmar i za dvete strani, a osobeno za decata.
I vo dvata slucaja soprugite oprostija, no triagolnikot ne zavrsi so prostuvanjeto. Sopruzite si gi prodolzija vrskite so svoite devojki, toa ne bea izleti, nitu svalerki, tuku seriozni ljubovni vrski, kade mazite uste poseriozno bea vljubeni. I taka, brakovite zavrsija so razvod, imotot se podeli, decata se istraumatiziraa za cel zivot, a i mazite sega veke se ozeneti so svoite devojki poradi koi se razvedoa, imaat uste po edno dete, a zente nivni bivsi imaat svoj zivot i srekni se, imaat pomaldi deckovci i smetaat deke, ete, konecno se sredile.
Muabetot mi e, ako ne odi, ne odi, dzabe prostuvanje i izigravanje zrtva, podobro vednas da se resi otkolku agonijata da se odolzuva i prodolzuva, bidejki decata najveke patat.

P.S. Samo ne znam vo primerot na Yarre (bidejki se raboti za dobro situiran i moken maz) koj e sponzorusata, svalerkata ili soprugata?
Последна промена: 15 Јан 2011 23:40 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Дали би простиле неверство? 15 Јан 2011 23:50 #102262

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Не знамо шта нам носи нови дан, можда баш сутра неко неверство..
Све је то живот..а прва лекција коју треба научити у животу је да се не буде искључив..ја никада нећу, ја никада не бих, ја никада, ја никада..а то се никада не зна..
Најчешће се неверство не прашта због повређеног ега и принципа..многи мисле да је због осећања, али то најчешће није случај..јер људски его је велики, много већи и снажнији од најснажнијих осећања..кад мушкарац превари жену, прво што она погледа је каква је супарница у упоређује се са њом..тражи јој мане да би доказала да је она боља и тиме нахранила свој его..

Лично уопште не размишљам о томе..у околини знам за доста примера брачних неверстава, а многи опстају у браку упркос свему..не верујем у вечну љубав, нити у доживотну страст између двоје људи, али верујем у институцију породице и за њу сам спремна много да жртвујем, па и да прогутам неверство..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, redsonja, sole, Molly

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:01 #102266

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Veruvam i jas vo semejstvoto, za mene brakot i semejstvoto se najsvetoto nesto. No, sto ako jas vo ime na semejstvoto go progoltam neverstvoto, a toj nikogas, povtorno vo ime na semejstvoto ne se otkaze od svojata sakana? Da izigravam zrtva i pred nego i pred decata ili pak da pocnam da se natprevaruvam so nea, da stanam paranoicna deka sekogas koga ne e doma e so nea i da se navlecam na sedativi? Da mi se smee svetot, a najveke taa?
Tocno, ima zeni koi prostuvaat vo ime na semejstvoto so cel da go zacuvaat brakot i domot, a decata da rastat "srekno" so dvajcata roditeli. No, znam deka ima i soprugi koi prostuvaat samo poradi svojot status vo opstestvoto, stanot ili kukata, luksuzniot avtomobil, shopping vo stranstvo, ekskluzivni odmori i patuvanja, kesot i karticite so debel limit.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:08 #102268

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Prostuvaat mnogu i poradi patrijarhalni prichini i sram da se vratat doma,kako i poradi nevrabotenost vo deneshno vreme ima mnogu prichini zoshto da se pravish slep....a ako e toa zivot...Edno e da se pomirish so sudbinata poradi toa shto ti e strav da ne go izgubish luksuzot,ili zatoa shto ednostavno lesno prostuvash,a drugo e zatoa shto ti e nagore visoko,a nadolu dlaboko
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:18 #102271

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mene me interesira ova :

DAli vasite bracni drugari gi znaat vasite stavovi vo odnos na ova prasanje ? Dali ste razgovarale na ovaa tema i dali jasno ste kazale sto sto mislite za Izneveruvanje ( od dvete strani, ) dali ste kategoricni ili pak liberalni ?
Eve na primer, mm tocno znae kako jas bi reagirala koga bi doznala deka toj me izneveril, a i jas tocno znam sto bi napravil toj ..Za ova imame razgovarano uste poodamna dodeka ne bevme vo brak , no mislam deka stavovite ostanaa do denes nepromeneti..I , sega, koga jas znam sto bi napravil toj vo taa situacija, i koga toj ZNAE sto bi storila jas, navistina e ludo da se stavi gola noga vo trn zaradi edna momentalna zanesenost ...Toj znae deka jas nema da prostam ...Jas znam deka toj nikogas ne bi mi prostil...Pa , sleduva, ako SAKAM da go rusam brakot , togas svesno kje go napravam toa i tolku..dzabe prikazni potoa- ama... znaes... jas...ne sakav, taka ispadna...tebe te sakam, toa bese moment...nema povekje..i drn..drn..drnn.drnnn
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: isabella

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:34 #102272

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Srna wrote:
Veruvam i jas vo semejstvoto, za mene brakot i semejstvoto se najsvetoto nesto. No, sto ako jas vo ime na semejstvoto go progoltam neverstvoto, a toj nikogas, povtorno vo ime na semejstvoto ne se otkaze od svojata sakana?

Mislim da brkate malo stvari ovde..neverstvo ili preljuba je za mene nesto sto se desi jednom, a ako se to ponavlja, ako se moj muz zaljubi u drugu zenu, to je nesto sasvim drugo..i tu je onda problem mnogo dublji od obicnog seksa sa drugom zenom i ma koliko se trudila, taj brak ne moze da opstane..
Srna wrote:
Da izigravam zrtva i pred nego i pred decata ili pak da pocnam da se natprevaruvam so nea, da stanam paranoicna deka sekogas koga ne e doma e so nea i da se navlecam na sedativi? Da mi se smee svetot, a najveke taa?

Ne razumem zasto zrtva?
Imam veliko samopouzdanje i znam svoje vrednosti, a to ne moze da srusi ni jedan muskarac, a jos manje neka druga zena..a ljudi ce ti se smejati samo ako to sam sebi dozvolis..jer covek moze samo sam sebe da sroza, niko drugi..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: redsonja, macika, sole, Ананда

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:39 #102274

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
nataly wrote:
Mene me interesira ova :

DAli vasite bracni drugari gi znaat vasite stavovi vo odnos na ova prasanje ? Dali ste razgovarale na ovaa tema i dali jasno ste kazale sto sto mislite za Izneveruvanje ( od dvete strani, ) dali ste kategoricni ili pak liberalni ?
Eve na primer, mm tocno znae kako jas bi reagirala koga bi doznala deka toj me izneveril, a i jas tocno znam sto bi napravil toj ..Za ova imame razgovarano uste poodamna dodeka ne bevme vo brak , no mislam deka stavovite ostanaa do denes nepromeneti..I , sega, koga jas znam sto bi napravil toj vo taa situacija, i koga toj ZNAE sto bi storila jas, navistina e ludo da se stavi gola noga vo trn zaradi edna momentalna zanesenost ...Toj znae deka jas nema da prostam ...Jas znam deka toj nikogas ne bi mi prostil...Pa , sleduva, ako SAKAM da go rusam brakot , togas svesno kje go napravam toa i tolku..dzabe prikazni potoa- ama... znaes... jas...ne sakav, taka ispadna...tebe te sakam, toa bese moment...nema povekje..i drn..drn..drnn.drnnn

Па што ако знам или знае како ќе реагирам? Во тие моменти паметот не ти е во тоа што рекол брачниот партнер. И за да дојде до тоа, не треба многу. Некогаш едноставно се случуваат работите иако си викал никогаш ја...затоа ќе се сложам со ЗЗ - никогаш не вели никогаш.
Сите ние се колнеме на вечна верност и брак....и тн...ама не издржуваат сите во тоа.
Веќе неколкумина од нас дадоа примери од најблиска околина - за луѓе за кои никогаш не би поверувале дека тоа можат да го сторат.
Така што - без разлика дали знам или знае, тоа нема да биде пречка да дојде до неверство, оти има многу поголеми и посилни фактори кои можат да доведат до него. И поради кои би ги заборавил моите зборови и став во врска со ова...
А дали би простила - не знам. Не сум била во прилика да решавам за вакво нешто. Но дека ќе се наруши довербата и нема да биде ништо како порано- знам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre, sonce

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 00:52 #102280

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Ane wrote:
И за да дојде до тоа, не треба многу.

Sto se odnesuva do mene , mislam deka treba mnogu za da dojde do toa ...Jas ne bi mozela da imam seks so nekogo ( pa makar i ednas vo zivotot,pa makar i da sum pod dejstvo na alkohol) samo ako toj ima ubavo ga.e ili zavodliva nasmevka, ili ete ako sme se "pronasle vecerta " ...Mene mi e potrebna ljubov i strast... ljubov mnogu povozvisena od ednen obicen zanes, za koj kje se kaes cel zivot ..
... pa taka da za mene nema obicen seks. Preljuba e preljuba, i ednas i stopati mene mi e isto. I dali seksot trael 10 min, i dali trael 1 cas i se slucil vo nekolku navrati , mene toa ne mi igra uloga.

( p.s . zboruvam za sebe, sto e potrebno za jas da izneveram, mozebi malku ja zabegav temata :sram:
Последна промена: 16 Јан 2011 03:33 by Big Sister. Причина: citat
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Teodora

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 01:11 #102284

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
ZZ wrote:

Mislim da brkate malo stvari ovde..neverstvo ili preljuba je za mene nesto sto se desi jednom, a ako se to ponavlja, ako se moj muz zaljubi u drugu zenu, to je nesto sasvim drugo..i tu je onda problem mnogo dublji od obicnog seksa sa drugom zenom i ma koliko se trudila, taj brak ne moze da opstane..


Ne razumem zasto zrtva?
Imam veliko samopouzdanje i znam svoje vrednosti, a to ne moze da srusi ni jedan muskarac, a jos manje neka druga zena..a ljudi ce ti se smejati samo ako to sam sebi dozvolis..jer covek moze samo sam sebe da sroza, niko drugi..:)

Ako se sluci neverstvo za edna vecer, golemi se sansite drugiot partner voopsto i da ne doznae, no ako mazot se vljubi vo druga zena, toa ke bide poveke od ocigledno, znaci jas tuka zboruvam za vtoriov primer. Isto taka ne e iskluceno deka mazot moze i da se vljubi tokmu vo osobata so koja imal seks za edna vecer. Vprocem nekoi vrski taka i pocnuvaat. Voopsto ne gi brkam rabotite, za mene neverstvo e neverstvo. I sto ako bilo so nekoja samo za edna vecer, pa koj moze da go spreci da ne bide uste edna vecer ili pak po izvesno vreme, uste edna vecer no so nekoja druga? Edna postara zena znaese da kaze: "kuce nauceno na meso, leb ne jade, tuku stalno bara mesarnica".

Pa, iskreno jas mislam, deka izneverenata zena sto prostuva e nekoj vid na zrtva. A kaj nas taka si e, seirdziski ni e mentalitetot, najcestata tema na trac kafe partiite e koj so kogo e i koj kogo izneveril. Jas mozam da odam so kolku sakam visoko krenata glava, no pozadi grb dusebriznici ke me ogovaraat i sozaluvaat, zatoa sto ova e samo brdovit Balkan kade sto se uste vazi naceloto "maz te pravi carica, maz te pravi magarica"
Iskreno mislam deka mazot sto izneveruva i dozvoluva i drugite da go doznaat toa, ne ja izneveruva samo soprugata tuku si gi izneveruva i decata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 01:26 #102285

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52

"Fatal Attraction"

Da se opustime malku, mnogu napnata stana temava :) Ova e film sa site onie koi pomislile na kratka afera, koja bi pominala bez posledici , da ne im tekne nikogas povekje :zelen: Gospod da ne cuva od vakvi zeni :aleluja:
Последна промена: 16 Јан 2011 01:32 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 01:34 #102287

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
nataly wrote:
Mene me interesira ova :

DAli vasite bracni drugari gi znaat vasite stavovi vo odnos na ova prasanje ? Dali ste razgovarale na ovaa tema i dali jasno ste kazale sto sto mislite za Izneveruvanje ( od dvete strani, ) dali ste kategoricni ili pak liberalni ?

Со мојот сопруг имаме разговорано на оваа тема, зошто имаме пријатели кои пред скоро време се разведоа поради неверство.
ГИ знае моите ставови, ги знам јас неговите бар за оваа тема сме на чисто.Не викам дека нема да се случи поради тоа што си ги знаеме ставовите, ама бар сме превреме преудпредени :zelen:
Кажав, ама пак ќе кажам, за мене една вечер, или секс со некоја друга искрено нема да ме повреди, ама затоа никогаш не би му простила врска или пак да дознаам дека е заљубен во друга.
Пред извесен период дознавме за неверството на наш роднина.Човекот има 53 години, прекрасна сопруга, уште по прекрасни полнолетни деца- значи супер семејство.Тој случајно на работа запознава колешка со која почнуваат да се дружат, па дури и добри семејни пријатели станаа со нејзиното семејство. Но покрај сета таа маска, човекот не можеше да издржи и и признал на сопругата, дека конечно ја пронашол сродната душа, и признал дека не се ни пољубиле, ама дека има некоја хемија меѓу нив и дека е дефинитивно решен да се разведе, и да се потруди да почне нов живот со својата тукушто пронајдена сродна душа.

Искрено мене ова повеќе ме плаши него секс за една вечер, авантура или сл. :poimnemam:
Последна промена: 16 Јан 2011 01:35 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 01:40 #102288

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Srna wrote:

Pa, iskreno jas mislam, deka izneverenata zena sto prostuva e nekoj vid na zrtva. A kaj nas taka si e, seirdziski ni e mentalitetot, najcestata tema na trac kafe partiite e koj so kogo e i koj kogo izneveril. Jas mozam da odam so kolku sakam visoko krenata glava, no pozadi grb dusebriznici ke me ogovaraat i sozaluvaat, zatoa sto ova e samo brdovit Balkan kade sto se uste vazi naceloto "maz te pravi carica, maz te pravi magarica"

И ја живим на Балкану, али живим за себе и због себе, а не због других..а та крилатица маж те прави царица, маж те прави магарица је по мени тотално нетачна..ја не видим како мој муж може да сроза моју личност ако ме превари са другом женом..:poimnemam: ..и не видим како ћу ја бити мање вредна због тога..:poimnemam:

А то са ходањем подигнуте главе и ту има разлике..познаје се кад ходаш уздигнуте главе за инат другима, а сасвим другачије изгледа када се тако заиста и осећаш..:da:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole, Ананда

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 02:15 #102293

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Ние сме заедно 21 година од кои во брак 19 и сме разговарале можеби и сериозно и на смеа во првите години,подоцна не затрупале проблеми кои во последните години навистина беа тешки како планина и едноставно тоа паднало во втор план,пишувајќи го ова се чувствувам како да имам 100 години:sram2:
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Ре: Дали би простиле неверство? 16 Јан 2011 02:40 #102296

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И ми газимо двадесет прву годину како смо заједно, а шеснаесту како смо у браку..:blink:
kalinche70 wrote:
подоцна не затрупале проблеми кои во последните години навистина беа тешки како планина и едноставно тоа паднало во втор план

еее Калинче, потпуно те разумем..а можда су управо ти велики проблеми разлог оваквом мом ставу, једноставно има много важнијих и тежих ствари..:(
Вероватно зато и нисам неки саговорник..:poimnemam:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70

Најново на форумот