ТЕМА: Дали би простиле неверство?

Ре: Дали би простиле неверство? 05 Мар 2011 16:42 #119606

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
yarre wrote:
Недајбоже да се најдете во ситуација, да отварате карти по маси...ма недајбоже и да воопшто дознаете ако се деси..... а верувајте...се дешава.

Da, se soglasuvam deka ako vekje se sluchilo najdobro e da ne doznaam, no shto ete ako doznaam?! Pak se navrakjame na istata tema, ko shto kazhav kje bidam neraat... :pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 06 Мар 2011 04:17 #119781

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
јас секогаш велам пу пу подалеку од нас такво нешто,ама ако недај боже се случи мислам дека не би имала сила да му простам. Самата помисла на такво нешто ми внесува немир,а камоли да живеам со тоа дека ме изневерил со друга.Дефинитивно НЕ би му простила
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 06 Мар 2011 06:06 #119806

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
yarre wrote:
Не ми е едно јасно.
Зошто барате логика во брачното неверство? Зошто барате причина ? Зошто би имало проблем во вас или во него ?

Брачното неверство, се случува без поставување вакви прашања, бидејки овие прашања едноставно немаат одговор. Немора да има проблем за да се случи.

nemozam da prifatam vakvo objasnuvanje.
pod prepostavka da e vaka kako sto kazuvas,nema problem kaj dvajcata,nema problem vo brakot,nema nikakov problem nikade.se slucilo bez pricina,znaci momentot e tuka i toj.pocnuvaat hormonite da rabotat,se parvi hemija megju dvajca.i na kraj bum...

i te prasuva tz zosto a ti i vikas,nemam odgovor ednostavno se sluci :wtf:

ova e mnogu realna situacija koja mnogu me podsekja na sex za edna nokj koja mnogu mi e poznata.ama....si doagjam doma i na nikogo ne sum dolzna da objasnuvam nisto.
a mm da mi dojde i da mi kaze sto se slucilo ili da razberam od drug,jas kje bidam vo milion prasanja zosto,kako,kade...iako znam deka mozno e da se sluci kako sto kazuvas ti.
ova za mene e najlos vid na neverstvo,ako moze taka da se kaze.znaci bez pricina da legnes vo tugja postela.

i mislam deka spored nekoja statistika najmalku ima vakvi neverstva.sekogas tie se potiknati od nekoj drug faktor.
Последна промена: 06 Мар 2011 06:07 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Zlatna, Tara

Ре: Дали би простиле неверство? 06 Мар 2011 13:40 #119813

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Колку и да го сакаш и колку и да те сака, колку и да сте едно сепак сте две, нели ? Па така ни љубовта нема врска со ова, и да те сака до бескрај, тоа пак може да се деси. Едино ке те изненади зошто другиот ден е толку внимателен со тебе.....:sram:
Ако веќе го направи тоа, треба да е вистински мајстор, за да НИКОЈ, ама баш никој не го види. И неговиот порив за друга жена задоволен, и никој не видел и овците на број. Тебе те сака уште повеќе....
Не смее да дозволи да се заљуби у другата, нити да дозволи таа да му смета во бракот. Значи строго фрагментирана физиолошка потреба која повеќе или помалце кај секое машко ја има, работата е коа ке исплива на површина и како он ке се справи со тоа.
Истото е и со вас, жените 100 %. Цел ден на работа, доаѓа јаде и легнува да спие, вас ви се онаквуе.... сексот станува редок...па си викаш, вибраторот добар е ама па до коа вака.... па ондак улетуе некој кој е доволно добар за конкретна ситуација.....од време на време....ама тука е проблемот, се поверуваш на некоја најдобра другарка... која чува тајна, ама после кратко време сите знаат....

Ова се случува повеќе после 40тата година, така да засега тешко можете да му дозволите на својот ум воопшто да помислите на оваа ситуација...
Последна промена: 06 Мар 2011 16:18 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 01:15 #119951

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Не е после 40 и после 35 има ситуации. ;)
Во потполност се сложувам со мислењето на Јаре и колку и да сега расправаме што и како сепак си стојам на ставот дека времето ќе покаже. Истото ама потполно истото што сега го тврдат некои сум го тврдела и јас и сега сум со сосема спротивно мислење. Бидејќи сум сватила дека не е се црно или бело. Дека има нешто и помеѓу.
Она што мене многу ме зачудува и изненадува се жени кои трпат констатно неверство од своите мажи и тоа не им смета, туку дури напротив се комплетно подмирени од страна на неверните мажи. И на почеток се прашував како е тоа можно да функционира и нели е тоа дволичност, но после муабети со неколку постари жени над 60та година од животот и дискусија на оваа тема, да видите чудо ги оправдуваат. И нажалост неверството станува многу често. И не се мажите најчесто виновници, немате престава колку жени изневеруваат. Во последниве година дена три особи мои блиски ми се повериле дека имаат љубовници (една повозрасна 50годишна жена, другата мое годиште и уште една малку помлада од мене). И најинтересно е што врските трајат не се за една ноќ. Ниедна од овие жени не помислува на развод. Едноставно се изгубила спонтаноста со партнерите имаат некој кој не им звонца по дома туку човек кој им обрнува внимание. На овие муабети мм вика ееее лесно му е на тој другиот да обрнува внимание кога не ги делите проблемите секојдневни. Е тоа е најчест случај се давиме во секојдневието и бараме нешто различно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 01:37 #119963

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Bas mi je bilo interesantno da procitam jos jedno misljenje na ovu temu iz ugla muskarca..
yarre, hvala ti na tome..:)

Ali slozicu se i sa macikom..i ja sam u mladim danima bila iskljuciva, ali sada vise ne..verovali ili ne, ali ja se uopste ne opterecujem sa ovim stvarima..dok god sve fercera u porodici, meni je dobro..
Uostalom, ja ne verujem u vecnu ljubav i razumem potrebu nekih ljudi da je ponovo dozive..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, yarre, macika

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 05:06 #120022

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
yarre wrote:
Колку и да го сакаш и колку и да те сака, колку и да сте едно сепак сте две, нели ? Па така ни љубовта нема врска со ова, и да те сака до бескрај, тоа пак може да се деси. Едино ке те изненади зошто другиот ден е толку внимателен со тебе.....:sram:
Ако веќе го направи тоа, треба да е вистински мајстор, за да НИКОЈ, ама баш никој не го види. И неговиот порив за друга жена задоволен, и никој не видел и овците на број. Тебе те сака уште повеќе....
Не смее да дозволи да се заљуби у другата, нити да дозволи таа да му смета во бракот. Значи строго фрагментирана физиолошка потреба која повеќе или помалце кај секое машко ја има, работата е коа ке исплива на површина и како он ке се справи со тоа.

dali ova znaci deka se dodeka e strogo cuvana tajna e opravdano? zamisli deka tz te cita,sto vo slucajov e povekje od vozmozno.neli mislis deka i davas kuraz so tvoeto razmisluvanje?
a sto ako eden den te prasa,ona ili nekoj drug,cisto niz muabet bez nikakvi prethodni somnezi.kje izlazes deka ti e edinstven sex.parther samo za da ima mir vo kukja?

vikas ne smee da dozvoli da se zaljubi,da mu se mesa vo brakot.dali mozes nekogas da bides 100% siguren deka ne si imas rabota so nekoja freaky girl! spremen si se da frlis vo vardar samo poradi edna nokj so druga,se sto si gradel do sega da se srusi,ne mislam na materijalnoto?
ili si siguren deka kje uspees da go spasis brakot.
Последна промена: 07 Мар 2011 05:07 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Nataly, Zlatna

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 10:28 #120043

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Дали е тоа оправдано или не ? За мене не, за некого да. Во овој случај на тип на брачни неверства, има најмалку повреди. Ова го изнесов како чест пример во нашето опкружување.

Мислам дека брачните неверства, во глобала, почнуваат и завршуваат во одреден период од бракот. Кај некои траат кратко, и ретко, кај некои долго и често. После тоа, обично мажите се враќаат кај партнерката, а кај жените е проблем, они се заљубуваат во другиот, и тешко се враќаат назад.

На никого нема да му биде сеедно за другата страна дали го изневерила, ама за тоа се разговара, не си тинејџер, па скар и сите си бркаат работа.
Јас лично и да дознаам, нема да бидам премногу љубопитен. Колку повеќе ке знам, повеќе ке размислувам, повеќе проблеми и ќе креирам плус.

Мацика даде конкретна ситуација од опкружувањето. Некако и во карактерот на сите луѓе е да имаш средено дома, ( или бар мислиш дека имаш ) а повеќе или помалце флертуваш надвор.

Мојата парола е: Собирај Апетит надвор, а дома јади B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 15:30 #120089

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Ako nekogash vo zhivotov mi se sluchi da doznaam deka mm me izneveril (duri i samo za edna vecher - najbezbolnata varijanta), a da bidam ramnodushna na taa informacija, togash toa bi znachelo deka vo nashiot brak povekje ne postoi ljubov (za da bide ljubovta kompletna treba da ima i strast, neli), tuku se pretvorila samo vo navika, i na toj nachin so soprugot sme samo cimeri.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Дали би простиле неверство? 07 Мар 2011 16:09 #120103

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Предадена сум му на мм целосно и длабоко, посветена и верна и преголема болка би ми создало неверството (какво и да е).Никогаш не сум го изневерила,врзана сум за него,за детето,за семејството...Всушност тоа е и мојот карактер.Кога ке се врзам за лицности,предмети,пријатели,места-остануваат засекогаш.

Сакам да го чувам и почитувам тоа што го имам,а тугото не е мое и воопшто не ме интересира.

Искрено не би можела да му простам во никој случај,зашто како што се вели:"Не го прави тоа што другите не сакаш да ти го прават".Јас не го изневерувам,а не сакам ни тој мене.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Дали би простиле неверство? 08 Мар 2011 17:23 #120514

 • Butterfly Kiss
 • Butterfly Kiss's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 18
 • Карма: 1
Мислам дека реакцијата и силата да се опрости или да не се опрости неверство (сила е потребно и за двете одлуки) не е генерално правио кое би важело ви сите периоди во животот, туку се менува во зависност од тоа во која фаза се наоѓаш.
Кога би ми го поставил некој ова прашање пред X години сигурна сум дека мојот одговор би бил „НИКОГАШ“.
Од денешнава позиција единствено сум сигурна дека не би имала појма како би реагирала.
Без разлика кога се случило, како се случило, чувството кое би го имала е исто. Непријатно чувство на измаменост, но истовремено и поразително чувство. Од секогаш сум верувала дека кога едниот партнер ќе дојде во позиција да побара внимание, љубов, секс надвор од домот, а се работи за човек кој во основа не е „шврљаџија“, апсолутно тоа е вина и на двајцата партнери. Оној кој е изневерен затоа што го запоставил партнерот, не го дал потребното внимание, не го препознал моментот на криза и сл., а тој што го извршил неверството затоа што стигнал во фаза во која е несреќен во домот од X причини, а при тоа не нашол начин да го продискутира тоа со другиот како возрасни и свесни луѓе.
Бракот и институција која си бара мног внимание, грижа, посветеност, труд... оној што очекува дека љубовта и комуникацијата ќе бидат исти како и на почетокот на врската е во голема илузија и можно е да доживее разочарување.
Мојата парола е: ако сум на дијета тоа не значи дека не можам да гледам во менито. Ама, морам да признаам дека и оваа на Yarre ептен ми се допадна 
Излегувам, се дружам, сама, со сопругот, понекогаш кокетирам, добивам комплименти, некогаш ми е сеедно, ама некогаш ептен ми прија, малку ego building... ама се се завршува тука... неам размена на броеви, пракање СМС, слушање, интернет... границата е во моменталното чувство на посакуваност од страна на некој друг. И толку. Ова според мене (и за мене) е многу здраво и потребно.
Не ме потресува кога истото го прави и мојот сопруг. Но, доколку дознаам дека таа комуникација преминала во нешто повеќе... е тогаш.... е тогаш немам појма што би направила... се надевам нема да треба да дознаам... но и ако се случи, боже мој, ќе изнајдам сила за да најдам решение кое за мене ќе биде најдобро во тој даден момент.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, anusska, biljann, Frenky and this user have 7 others thankyou

Ре: Дали би простиле неверство? 09 Мар 2011 01:50 #120677

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
yarre wrote:
Јас лично и да дознаам, нема да бидам премногу љубопитен. Колку повеќе ке знам, повеќе ке размислувам, повеќе проблеми и ќе креирам плус.

ti se zakaciv na temava :P ama sto da ti pravam koga samo ti od posilniot pol ne druzis.po se izgleda,ostanatite ili se plasat ili se sramat.ili izneveruvaat :muahaha:

aj da se vratam na temava.prvoto boldirano,znaes kako vikaat,koga kje prestanes da prasuvas i da baras odgovori togas znaj deka najstrasnoto vo brakot samo sto doslo.
ima logika neli?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Nataly

Ре: Дали би простиле неверство? 09 Мар 2011 03:05 #120692

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Точно така....Кога ќе престанеш да прашуваш и да се грижиш што прави/или направил и каде е/или каде бил другиот партнер,тогаш е се јасно:da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Дали би простиле неверство? 09 Мар 2011 04:13 #120713

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Jas nikogas ne bi prostila neverstvo. Se znam sebesi i znam deka dokolku prostam toa ke me izmacuva sekoj den, sekoja minita. Koga i da izleze mm bi se prasuvala so kogo e, kade e? A takva griza i nervoza ne mi e potrebna. Jas mislam deka ako ednas se sluci i pomine so lesno ke se sluci povtopno, i povtorno....i togas sto? :ne:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Дали би простиле неверство? 09 Мар 2011 11:46 #120748

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Mama Vase wrote:
yarre wrote:
Јас лично и да дознаам, нема да бидам премногу љубопитен. Колку повеќе ке знам, повеќе ке размислувам, повеќе проблеми и ќе креирам плус.

ti se zakaciv na temava :P ama sto da ti pravam koga samo ti od posilniot pol ne druzis.po se izgleda,ostanatite ili se plasat ili se sramat.ili izneveruvaat :muahaha:

aj da se vratam na temava.prvoto boldirano,znaes kako vikaat,koga kje prestanes da prasuvas i da baras odgovori togas znaj deka najstrasnoto vo brakot samo sto doslo.
ima logika neli?

Васе бре, па нели обожаваме закачки :kiss:

Ако така ми ги извртиш работиве, излегува дека е така. Се обидувам да поставам ситуација која се базира на 2 личности и единки. И секогаш и ти маж ти ке имате некаква тајна од другиот ( немора неверство ). Можеби и не е тајна, можеби едноставно нежелба да се запознае другата страна со тоа. Па каква единка би била ти ли он без такво нешто? Дај у еден котел да ве туриме, и да направиме една хомогена маса, и да направие еден човек, и да напишеме БРАК. B)
Верувајки на другата страна, не прашувам, а ако ме прашуваат, особено некои ептен небитни ствари, се осеќам задавен.
И ниту во една инстанца не се тура на кантар љубовта кон другата страна, ниту на намалување на емоциите.

Но сеа никој од нас и не знае ( фала богу ) како би изреагирал. Како што кажа Butterfly Kiss не можеме да генерализираме, бидејки секако дека би реагирале различно на 25 и на 45.

Јас познавам пар, со две деца, со двајца шврљаџии, ама ептен погодени, едниот со другиот. И двајцата се плескаат на страна, и двајцата се плескаат меѓусебе, и двајцата знаат за тоа и двајцата коментираат за тоа. И двајцата се сакаат и двајцата се разбираат.
И сеа кој е во право ? Ние или они и нивниот state of mind ?

И сеа и тука имаш плус. Во Скопје има свингерај на партнери. Убедени се дека тоа што го прават е ново откритие у животот. Јас сум од оние конзервите па не ми проаѓа. И да ми пројде, дали можам да и предложам вакво нешто на МЖ ? Како ке реагира? И сеа пак, кој е исправниот ?
Дали некогаш ако пробам ке си кажам, е будала бре, не сум го пробал ова порано ?

За мене сите други работи во животот, кои не се вклопуваат во некои по нас „нормални текови„ , се state of mind.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 09 Мар 2011 13:20 #120750

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I jas neznam kako bi reagirala. Mislam deka ako e za edna nok bi prostila,no ponatamu sekoe negovo neobjasneto otsustvo bi go tolkuvala so somnez.
Ako se zaljubi i ima vrska so taa mislam deka vednas bi go raskinala brakot.
Iskreno i jas ednas se najdov vo situacija da izneverem, mislam ne se sluci krajniot cin, i mi prijase nemozam da kazam. Se custvuvav kako tinejder, no OP kocnica brakot i decata pred sve.
I ne veruvam deka nikoj cel zivot ne dosol vo iskusenie da go izneveri partnerot, mislam deka koga na MM bi mu se slucilo ova za edna nok bi oprostila. Sekako podobro bi bilo da neznam. Ima golema razlika koga ke se zaljubat, i koga vrskata e samo za seks. Vo mojot vlez ima edna razvedena so dete i eden maz so kogo ima vrska dolgo vreme, spie kaj nea celi denovi pominuva tuka. Ednas zenamu so deteto go najde i napravi takov skandal sto cel vlez ecese od kavgi. Vo takva situacija treba da go rasturis brakot zosto se gleda deka veke partnerot ne te saka i saka da zivee so druga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 26 Јул 2011 13:56 #146000

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
neznam sto bi napravila , ama strasno se nerviram koga ke slusnam takva prikazna i toa za nekoj par za koj mislis deka nikogas ne bi mozelo da im se sluci neverstvo
svedok sum na edna takva situacija i od koza se vadam , navistina :pukam:
ee pametni se lugeto sto si potpisuvaat predbracni dogovori , nie tuka sto sme uste vo drevno vreme koj ni e kriv
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали би простиле неверство? 27 Сеп 2011 11:23 #156039

 • monika1
 • monika1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
еве јас на пример сеуште сум млада и не знам ништо за тоа како функционира бракот...но сепак мислам дека веројатно не би го сфатила неверството во брак толку трагично.Се слагам апсолутно со мислењата на Мацичка и Јаре исто како ја да сум ги напишала.:) Зошто мислите дека ако мм спие со друга жена тоа значи дека не ме сака....или истото се однесува и на жената?! јас не се слагам со тоа и мислам дека секој човек во животот има одреден период поготово луѓето во брак кога им треба промена....нормално е после толку години поминати заедно со еден човек.Е сега разликата е што кај некои луѓе се останува во умот и додека тие си маштаат за секс со друг оние похрабрите и оние кои се малку повеќе авантуристички настроени го прават тоа.

Јас го сметам бракот за нешто свето и засега мислам дека никогаш нема да си го изневерам мм..(кога ќе се земеме)Но оние што го прават тоа не ги осудувам...туку напротив ги разбирам...и мажите и жените подеднакво. Не би си го растурила бракот за некоја краткотрајна авантура која траела неколку часа па и неколку месеци.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 27 Сеп 2011 11:46 #156044

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Со овај ум и срце,не,никако,не дај Боже.Ако партнерите толку се оддалечиле да наместо прво разговараат за тоа што не им штима во врската,тие попрво изневеруваат,тогаш што останува од таа врска.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 27 Сеп 2011 11:48 #156045

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
А, зошто би имало авантура, без оглед дали е краткотрајна или не, ако бракот е во ред? По мене тоа значи дека нешто фали во бракот. А, ако фали и не може да се дополни тогаш подобро да се прекине. Не можам да го прифатам она селското дека „секој ден грав не се јаде“. Ако на партнерите им треба промена, тогаш нека променат поза, соба, ситуација...
Јас сум 16 години во брак и никогаш не сум ни помислила да го изневерам мм, а нему неверство не би му простила, па нека е и 15 минути. И да се случи такво нешто, секогаш би ме јадел црвот, никогаш повеќе не би му верувала за ништо, а со тоа и заедничкиот живот би станал пеколен. Она што еднаш се скршило, колку и да го лепиш, пак ќе се познава.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, ljubica78, forumce

Ре: Дали би простиле неверство? 27 Сеп 2011 15:17 #156061

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Da bi mu prostila i samata bi se zaprasala zosto toa se desi i ke ja baram pricinata sto go dovede do toa ,bi razgovarala kako vozrasni ljuge dokolku moze da se resi problemot bi prodolzile ponatamu ,samo vo slucaj dokolku kaze deka isceznale custvata za mene togas go oslobodila i sekoj na svoj pat a dotogas bi se borela za nego.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 28 Сеп 2011 03:25 #156133

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Мислам дека сите теоретски размислуваме на еден начин, но ако (не дај Боже) се случи во пракса, размислуваме и чувствуваме поинаку. Јас за мал милион работи во животот сум викала дека нема шанси да направам/да помислам/ да кажам итн. па животот ме демантирал :poimnemam: . Или јас сум си се демантирала :P. Не знам дали би простила, мислам дека би немала сила да простам некому што ми нанел таква болка, можеби би дала и втора шанса, но што знам... Многу е покомплицирано сега, со создадено семејство. Порано викав дека веднаш би зела сатарче и chop-chop омилениот дел :laugh: . Многу фактори би влијаеле, би сакала да кажам дека едноставно би се завртела и би си заминала, ама искрено, не знам.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, biljann, macika, Zlatna

Ре: Дали би простиле неверство? 28 Сеп 2011 04:13 #156141

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Au au au kakvi liberalni muabeti se vodele na temava :)..

Hm... Mojot stav e sleden, NIKOGASH. Boldirano i podvlecheno, na niedni godini ,poradi niedna situacija, poradi niedno iskushenije moment na slabost, poradi niedni pozadinski problemi vo brakot-NIKOGASH ne bi prostila neverstvo. Sum imala vrski kade mi znachele i kade ne mi znachele pred brakot i nikogo nikogash ne sum se drznala na toj nacin da go povreadm istoto sum go ocekuvala za vozvrat i kje go ocekuvam do krajot na zivotot.

Toa vaka bi go objasnila. Jas sekojdnevno se soocuvam so sopstveni "demoni", zelbi i porivi no upotrebuvam voncovecki mokji da gi kontroliram. Horoskopskiot znak mi e bliznak a sum bash tipichen po karakter, so no godinite tolku rabotam na sebe shto imam prijateli koi glava sechat deka me izlazale moite koga sum rodena bidejki voopshto ne nalikuvam na drugi bliznaci koi se okarakterizirani kako avanturisti sekogash zelni za novo, dvolicni i nepostojani. Ne e tocno deka i jas ne se odlikuvam so istite karakteristiki, samo stho godini rabotam na pobeda vrz istite i moram da kazam uspeshno bidejki spored moi kritriumi toa ne se dobri karakteristiki pa sum mnogu kriticki nastroena za sebe i apsolutno nesubjektivno se samoanaliziram. Toa sto e nepravilno-mu objavuvavm vojna.... KOga jas mozam da odam protiv sebe moze i toj shto me odbral za partner bidejki nekoi promeni koreniti, sum gi napravila za nego (nekoi neli) pa posle za sebe. Nikoj nemoze da me ubedi deka neverstvo e moment na slabost. Sekoj vo momentot mozel da razmisli deka ima barem eden covek koj go povreduva i dokolku ima ljubov ili parem pocituvanje, kje kaze stop. Nemam problem da me otkaci i nashata vrska da zavrshi ako ima takvi porivi , tri pati pocovecki kje go doziveam ako mi kaze ne odi ,sakam da se vratam na drugi, onda normalno tezok period i sl,NO NE MI JA POVREDIL POSVETENOSTA. Za taa rabota isklucivo trgam od sebe, i normalno koga trgam od sebe gledam deka moze takvo neshto da se sluci na sekoj cekor ako se dozvoli pa sum si srabotila tolku ubav zid/brana da nema prostor ni za pocetok na flert situacija a kamoli neshto povekje. Isto se cuvstvuvam od dete od koga pocnav da projavuvam simpatii, i cuvstvoto ne mi se promenilo do sega i ne gledam kako vo tekot na godini kje se promeni. GOdini brak, deca, problemi se samo tovari a posvetenost e zivotna odluka, ili si takov ili ne.

I pishuvam samouvereno bidejki i da go predizvikam marfi, ne mu se plasham, togash cvrsto znam deka samo mm kje izgubi-kje ja izgubi mojata zivotna posvetenost, a bea nea gjabe sum mu prisutna vo zivotot.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 28 Сеп 2011 04:16 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 28 Сеп 2011 04:19 #156143

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
А има една народна поговорка што вика НИКОГАШ не вели НИКОГАШ....;)
Поздрав од другиот близнак. :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали би простиле неверство? 28 Сеп 2011 04:25 #156146

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Maci apsolutno NIKOGASH napolno oslobodena od toa dali kje go izgubam ili ne, ako sum jas "cista" so sebe deka sum bila ispolnitelna vo posvetenosta Nema prostor za diskusija, NIKOGASH. I da mu se sluci pa da bide prisuten doma, on kje ja izgubi mojata posvetenost, a toa ne garantira deka jas kje mu ostanam verna a zivotot ni jas nesakam da zamislam kakov bi mu stanal a so toa sledsteno i mojot, znaci apsolutno kje go izgubime ona shto go imame sega, takada rehabilitacija na vrska posle takov cin NEMA!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот