Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Како се расправате?

Одг: Како се расправате? 08 Јан 2010 00:41 #11451

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Во последно време си ќутам повеќе, почнав да учам како треб со мажот од свеки или како што ја викам јас „Трајка-прајка“.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 08 Јан 2010 03:12 #11477

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
 • Карма: 7
Порано пред да се роди ќерка ми бев некако поимпулсивна и почесто се расправав. Но, во последно време некако сум посмирена и се трудам да не се расправам за глупостите за кои се расправав претходно. Иначе мене, за разлика од мм,многу почесто ми се случува да повишам тон и да започнам расправија.Кога сме налутени, тоа трае најмногу половина час, а после како ништо да не било.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 00:43 #54308

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
јас сум човек со краток фитил.лесно избувнувам,долго ме држи лутината.после екслозијата има голема штета.затоа научив да се контролирам и ретко да навлегувам во конфликти.па сега за сега добро се држам:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 01:59 #54316

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Се расправам најчесто со ММ и во принцип сум многу импулсивна, а со другите луѓе се обидувам да се воздржам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 16:50 #54502

 • natasa imenjacka
 • natasa imenjacka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
jas sum potturni me da kinisam , on e zarce i koga izbuvnuva mi se slucuva da se smeam vo oci i da mu kazam deka mene ne mi se rasprava i retko kazuvam poveke od edna inteligentna recenica
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 17:26 #54519

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Јас повеќе се расправам, отколку дечко ми. Често избувнувам, а он постојано ми вика не викај толку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 21:59 #54600

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Dvajcata sme izbuvlivi i se karame mnogu glasno i ostro.... Nikoj ne popusta, dvajcata sme togas najpametni... I taka, si se karame, pa ke si zakutime dvajcata i po 5 min ko nisto da ne bilo...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 23 Сеп 2010 23:19 #54603

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Код нас то изгледа овако..

Мој муж је галамџија и дурибаба..увек га пустим да се издува, па кад заврши у две реченице му објасним ситуацију..ако нисам у праву, увек признам, ако јесам аргументујем и то је то..
Не волим да трошим енергију на свађу и да се нервирам беспотребно..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 24 Сеп 2010 01:45 #54630

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Просто не знам од кај да почнам!! Ај на кратко: и двајцата сме за никаде, нервозни, избувливи, гласно збориме, можеме да кажеме сешто в лутина...

Е доброто е што при кавга, обично едниот го фаќаат будалите, хистерише и сл., а другиот балансира....

Лутина не ме држи долго, иако секогаш во прв момент си викам-веќе не му зборам, не знам што,, па почнувам службено и на крај ми е жал, ми поминува. И тој е таков, и побрзо од мене му поминува :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Како се расправате? 24 Сеп 2010 03:16 #54687

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Sanja wrote:
Јас сум многу избувлива и нервозата ја манифестирам преку викање. Колку сум понервозна толку повеќе викам. Можете да замислите како звучам кога сум извадена од такт!? :laugh: А мм е целосна спротивност од мене. Тој е сталожен, ретко можеш да го чуеш кога е изнервиран и секогаш пробува да ја смири ситуацијата.
Е сега кога ќе влеземе во конфликт, отприлика знаете како изгледаат нашите расправии...јас викам, а тој ќути или евентуално ме смирува. Ама сепак мм е тип за кој важи поговорката „тиха вода брег рони„ па секогаш со ќутенка си ги истерува работите во негова полза.

identicno.od zbor do zbor.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Како се расправате? 24 Сеп 2010 11:07 #54707

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Викам и јас, ама се некои глупости кажувам :) претходно си мислам ќе кажам ова она за на крај да увидам дека се што сум требала да кажам сум заборавила :) Ако сум крива си ќутам, а ако сум во право, ехеее цела населба ме слуша :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 24 Сеп 2010 14:44 #54860

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
glasno :muahaha: toa samo so mm i sin mi , so drugi sum bubalka

vo princip ne sum licnost koja znae da se kara
i kaj mene se slucuva kako sto pisal Ane , ke razmisluvam vaka taka ke kazam i na kraj pak ke ostane nedokazano
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 25 Сеп 2010 01:01 #55137

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Se karame za gluuposti, nikogas za ozbilni raboti ama ko ke se potkacime toa e vistinska vojna. Jas se zaboravam kaj sum i zboram se i sesto pa mi se slucuva i da izlezam od doma da se izvozam edno 15 mni za da mi pomine. MM e potivok ama nekojpat ko ke mu se kacam na glava ke svika i togas odma se smiruvam. Ama pa zatoa mene brzo mi pominuva, a on znae da se luti i inaeti so denovi.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 27 Сеп 2010 13:14 #55597

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
se karam so mm, inaku ne sum tip za kavgi, od posle mi teknuva sto sum trebala da kazam, i da sum vo pravo stalno se stavam vo situacija da se branam, ne znam zosto taka. koga ima nesto za sto ne se slozuvame so mm jas prvo razbrano i so argumenti probam da go ubedam sto retko mi uspeva, toj si pravi sto si naumil, potoa pocnuvam da vikam ama dzabe si go tera toj svojot film. majka mi mi veli da ne se raspravam i nerviram za dzabe ama jas sekako ke se nerviram vaka barem da se iznarazvikam za pobrzo da mi pomini. inaku posle toa ne drzime lutina , sto i da bilo po nekoja minuta./saat se e vo red
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 29 Сеп 2010 03:57 #56165

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Почнувам полека смирено, најчесто со смислен концепт со цел да не избувнувам многу, ама најлесто исто завршувам со викање. И се со иста причина, мм најчесто на сред караница знае да заќути и не одговара. А тоа ужасно ме нервира :grr: , да неможеш да се искараш на раат како што треба.
Фала богу , не се караме често, инаку тешко мене.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 29 Сеп 2010 04:03 #56168

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Никогаш не викам(не се дерам), ако сака да ме слушне ќе ја почекам да ми даде збор т.е да остави време да кажам макар и да не најжешка тема или да е ептен напнато.
Тивка вода брег рони - работам на долги стази и знам многу добро пост фестум да „грицкам“ додека не каже „признавам“.
Нормално не признава секогаш ама фактот дека не сум го сменил методот зборува за неговата издржаност,
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 04 Окт 2010 20:08 #57854

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ете како сега двајцата вкревет еден до друг,двајцата со лап топ в раце и не збораме,се караме преку фб:fijuk:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 04 Окт 2010 20:43 #57868

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние не се расправаме :P Кај нас нема повишен тон. Нема љутиш, нема инает. За се´ разговараме. :cmok: Кога имаме спротивставени ставови, изнесуваме факти и нормално се усвојува подобриот. Секогаш за се´ наоѓаме решение.:angel: :angel: Можеби звучи нереално но е вистинито.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 04 Окт 2010 20:50 #57870

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Прв пат во животот сум со некој што не знае да се кара, туку знае да разговара. Затоа и ми е сопруг:cmok: .

Јас сум по природа брза, темпераментна и избувлива, ама ете со мм се научив дека работите во животот се решаваат само со разговор.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 04 Окт 2010 20:50 #57871

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
На ниво :hahaha: интелегентно:hahaha: најчесто ама за среќа кратко и ретко.
Јас сум кавгаџиката ,а мм може да си кути и трае ништо не го нервира,или потикне на кавга.
Смирено се расправаме е ако некоја раченица ме погоди богами викам.
Мм несака да се расправа со мене зошто кога сум лута кажувам чисти вистини и сум иронична.
Простувам ама незаборавам :ljutko:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 26 Окт 2010 18:26 #65187

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Nebo wrote:
Просто не знам од кај да почнам!! Ај на кратко: и двајцата сме за никаде, нервозни, избувливи, гласно збориме, можеме да кажеме сешто в лутина...

Е доброто е што при кавга, обично едниот го фаќаат будалите, хистерише и сл., а другиот балансира....

Лутина не ме држи долго, иако секогаш во прв момент си викам-веќе не му зборам, не знам што,, па почнувам службено и на крај ми е жал, ми поминува. И тој е таков, и побрзо од мене му поминува :)

Кај нас може да се случи и двајцата да сме нервозни и да нема кој да балансира.
Мислев само јас си викам после караница:не му зборам, ова ке правам, она ке правам а на крај пак простувам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 29 Окт 2010 19:33 #66482

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Кај нас кога има кавги најчесто се од страна на ММ, многу е избувлив тип, темпераментен се ке изнакаже и после 5 минути како ништо да не било. Јас многу не му обрнувам внимание, не се нервирам оти си го знаам ккаков е! Инаку по природа сум смирена личност и со коњски живци.Голема ретксот е и јас д одлепам, ама тоа е кога ептен неможам да поднесам нешто. Јас сум таа што балансира, а кога јас ке одлепам ММ балансира, на смени сме хаххахха
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 21 Сеп 2011 11:02 #154902

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Се караме како што ќе ни е моментот.Најчесто почнуваме со полека,тивко,па гласно и жестоко и на крај сите ќе не разберат,е многу се нервирам за последново.Ќе му речам потивко и првиот нареден збор е тивок,а веднаш наредниот:skok: Јас со мојот став тој со неговиот и така,дур не се измориме.А,најтрагично е што како и кај повеќето,караниците се за некоја ситница,ама во моментот ти е најважно(како да не),ама битно е да се испукаш и после сме :angel:И некогаш се случува да откако ќе се смири разговорот,сфатиме дека за тоа што сме се расправале сме имале исто мислење,ама грешно сме се разбрале:zelen: .После караниците како ништо да не било,а за решение или сме го нашле или ќе се потрудиме да го најдеме.Со тек на време,малку посмирено пристапуваме,бар си викаме дека е така.:poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 21 Сеп 2011 11:04 #154903

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Sanja напиша:
Јас сум многу избувлива и нервозата ја манифестирам преку викање. Колку сум понервозна толку повеќе викам. Можете да замислите како звучам кога сум извадена од такт!? А мм е целосна спротивност од мене. Тој е сталожен, ретко можеш да го чуеш кога е изнервиран и секогаш пробува да ја смири ситуацијата.
Е сега кога ќе влеземе во конфликт, отприлика знаете како изгледаат нашите расправии...јас викам, а тој ќути или евентуално ме смирува. Ама сепак мм е тип за кој важи поговорката „тиха вода брег рони„ па секогаш со ќутенка си ги истерува работите во негова полза.


identicno.od zbor do zbor.

I kaj mene vaka :what:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се расправате? 21 Сеп 2011 16:57 #154934

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Си го читав постот од пред две години и гледам колку сум еволуирала и напреднала во поглед на карањето, браво за мене :zelen:
Сега сум многу потивка од порано, помалку се љутам, потолерантна сум, поретко избувнувам и кога се карам со мм тоа е повеќе дискусија и разговор отколку карање-викање. Он никад не вика, не се кара гласно, а фала Богу никад не сме се карале со навредување, пцуење и вулгарности.
Луѓето многу посериозно ме сфаќаат кога нештото го кажувам сталожено и со нормален, но строг и воздржан тон, отколку кога ќе се развикам.
Е сеа, си имам и ја жути минути, и за нив еден близок другар ми вика - лелеее страшна си ко ќе се наљутиш, страв ми е од тебе :laugh: , и верувам дека тогаш кога грмам ме слушаат до другата населба.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот