• Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Како се расправате?

Како се расправате? 22 Дек 2009 05:50 #2610

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
Да бидеме искрени - нема брачен пар кој не се кара. Нормално и ние :P
Но при караницата најчесто јас сум таа која е поизбувлива и нервозна, побрза на јазик...Ама после ми е мака. За разлика од мене, мажот ми е посмирен, и секогаш гледа да ја смири ситуацијата, што понекогаш му успева.
Порано знаев да бидам со денови лута, да не му зборувам или чисто службено, ама со тек на време се сменив. Видов дека тоа не води кон ништо, т.е ништо не се решава со таков став.
Се трудам да го контролирам својот темпераметнт, да го сослушам и што би се рекло - квалитетно да се расправам т.е да таа расправија донесе некакво решение за проблемот кој довел до нејзе.

Какви сте кога се расправате?
Дали го слушате партнерот или се држите до своите ставови?
Кој прв попушта?
Како доаѓате до решение?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 12:31 #2678

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Уф незгодни сме, секој си тера по свое, секој гледа од своја точка на проблемот. И тоа трае кратко, и јас сум таа што секогаш избувнува и на почеток не слушам ништо и терам по мое, додека не размислам убаво па попуштам :) И зависи од кавгата и он знае да попушти. До решение доаѓаме откако ќе ги согледам сите аспекти, откако едниот ќе попушти и сите среќни и задоволни :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 12:36 #2684

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
i nie znaeme ubavo da se raspravame, no jas sum potolerantna ama ako sum vo pravo ne popustam...... i dokazuvam , inace ne sakam da se raspravam a koga moram moram....
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 12:41 #2691

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Izbegnuvam da se raspravame .Koga se raspravame lutinata ne trae dolgo 10-15 minuti i tolku eden od nas popusta
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 13:00 #2702

 • mama Mia
 • mama Mia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 16
 • Карма: 1
E Ane ista sum kako tebe. Nema drugo sto da napisam, ti si napisala sve.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 14:10 #2754

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Obicno jas sum ljutkata, a mm sekogas popusta. Se prepirame i nie, ama nisto seriozno i posle terame na zezancii. Nekogas me faka i zal sto preteruvam vo nekoi situacii, koga me gleda kako kapka voda na dlanka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 14:47 #2800

 • lulu
 • lulu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Карма: 0
sekako deka ima i kaj nas po nekoja karanica no skoro sekogas jas sum inicijator :dry:
mm e golem segadzija po priroda pa ne me ostava dolgo da sum namurtena taka da po kratko vreme i dvajcata se smeeme za kavgata kako nisto da ne bilo. :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 15:09 #2821

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Па јас не би рекла дека се караме,се случува за нешто да немаме исто мисленје,секој да си остане на своето.Тоа трае многу кратко на крај секогаш ги анализираме работите
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 15:16 #2828

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Не се караме. Кога имаме различни мислења дискутираме и доаѓаме до заедничко, кое и двајцата го усвојуваме. :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 16:03 #2878

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Nie sme mnogu dolgo vo brak i mnogu buchno se karame :)))
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 17:43 #2977

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Ретко но жустро...двајцата сме темпераменат ;)
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 17:52 #2997

 • baby24
 • baby24's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Ma se na visok ton ke se izvikame i gledas posle pola saat kako nisto da ne bilo, aj cuci da pieme kafe ili aj dojdi da se pogalime abe ko netacni nekoj odstrana da ne gleda ke rece lele ovie ke se ispoubijat megusebe :) ama se kratko trae.Porano koga ne se znaevme dobro so denovi muabet ne pravevme epten na golemo teravme ma raskinuvanje ,pa ti ova napravi ti taka rece se na kup sega e podrugo ke se skaras ke ti pomine nervozata i pak kako da ne se desilo nisto :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 17:55 #3002

 • svetle s
 • svetle s's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Карма: 0
kako se karame? hahah mnogu ubavo :laugh: more koga ke pocneme nema kraj dodeka jas ne se iznazboram z atoa sto se karame i togas mm pocnuva kontra i taka cel den sme vo nedogled.Obicno maz mi e toj posmireniot, ama vo posledno vreme nekako mi zalicuva na mene :woohoo: e togas ke bide pointeresno vo karanjeto
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 17:59 #3010

 • rainbow
 • rainbow's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 64
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
обично јас зборувам и викам дури снемам сили :laugh: а тој само слуша не добива шанса да се искажи :evil: .а скоро секоја кавга ја почнувам јас таква сум избувлива ама лесно се смирувам и другиот ден не се ни сеќавам.не се случило досега да не зборуваме по неколку дена или да не се гледаме или тој ќе ме побара одма или јас.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 18:27 #3054

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Leleeee i nie sme mnogu glasni doma. takov ni e tonot. A uste koga ke podvikneme, koj znae sto mislat komsiite za nas :blush:
Jas za se nesto si se deram, zasto ponekogas mislam deka cuvam dve deca doma, postojano odam i sobiram partali po nego i Ilina. I posle toa nego mu e zal za mene i pocnuva demek da mi pomaga, a mene mi e zal zasto vikav i taka si oprostuvame.
Последна промена: 22 Дек 2009 18:30 by Inicka_08.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 18:29 #3059

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
jas i mm sme dva inaeta i se raspravame mnogu koga ima pricina ama jas sum porazumna i popustam
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 18:35 #3071

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Јас знам да се развикам ама брзо ја надминувам лутината
ММ кога ми е лут само си ќути, и повеќе ме нервира молчењето и мрштењето од било кој збор ааааааааааа ми иде да пукнам

како до решение? обично после секс секој го заборава својот став :)незнам колку ќе ни траат овие решенија :laugh:
Последна промена: 22 Дек 2009 18:36 by misticia.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 22 Дек 2009 19:15 #3165

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Mm e po priroda tivok i miren jas sum bucna, nervozna i izbuvliva.
Koga ke se skarame znam da sedam ljuta so denovi, gjoamiti sluzbeno samo mu zboram :P i 99% od slucai on priogja prv da se smirime. Mene dolgo me drzi ljutina i znam da se zainatam kako magare na most :laugh: . Majka mi koga bev dete stalno mi vikase - od inat vrekja sol ke izedes i glas nema da pustis :laugh: .
Ne sum fer, mm e stvarno mnogi mil i se prasuvam koj den ke mu pukne filmot so mene :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 23 Дек 2009 05:02 #3707

 • macush
 • macush's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Se slucuva da se raspravame,pukame i jas i toj za sitnici najcesto(poveke jas),mnogu pati od kako ke se skarame ke si recam e veke ne mu zboram,ama lutinata ne ni trae dolgo :) Ponekogas se slucuva koga ke pocneme so raspravii da se zainatime kako deca ona kao "e kako da ne" "e da be" "e dobro jas poveke nema da zboram" "i da ne zboris" i taka bez vrska do nedogled uste ni fali da si pravime eden na drug :P :P
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 23 Дек 2009 14:57 #3910

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Ние.. хм, двајцата сме инаетџии големи, не попуштаме лесно. Иницијатор сум јас повеќе, мада и тој не е нешто поарен :)))) Ко ќе се караме најчесто јас викам, се дерам, а тој нормално си зборит (што ќе го слушале сите што збориме:)) и така ќе се испокараме, јас ќе се налутам и не му зборам. Па ќе дојдит до мене ќе ме мазит, молит ова она... и ај после ко ништо да не било :))) А ако нешто стварно мислам дека сум во право ептен, јас попуштам, се смирувам со него, и после некој саат седнувам да зборам со убаво, да разјасниме.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 26 Дек 2009 08:39 #6098

 • popaj
 • popaj's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 1
 • Карма: -4
Ние не се расправаме само жена ми се расправа :P
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 26 Дек 2009 23:13 #6280

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
popaj напишал/а:
Ние не се расправаме само жена ми се расправа :P

и ние
можам да си викам цел ден, мм не се расправа
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 29 Дек 2009 04:24 #7579

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас сум многу избувлива и нервозата ја манифестирам преку викање. Колку сум понервозна толку повеќе викам. Можете да замислите како звучам кога сум извадена од такт!? :laugh: А мм е целосна спротивност од мене. Тој е сталожен, ретко можеш да го чуеш кога е изнервиран и секогаш пробува да ја смири ситуацијата.
Е сега кога ќе влеземе во конфликт, отприлика знаете како изгледаат нашите расправии...јас викам, а тој ќути или евентуално ме смирува. Ама сепак мм е тип за кој важи поговорката „тиха вода брег рони„ па секогаш со ќутенка си ги истерува работите во негова полза.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 06 Јан 2010 01:39 #10746

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
Nie koga se karame jas prvo ke se deram deram i posle koga ke se zakutam nisto ne zboram a mm ne da se nervira togas huhuhu i dodeka jas se derev on probuvase da me smiri a koga ke se zakutam i sega on celo vreme me prasuva neso a jas ne mu zboram pa koga ke pocne on da si se dere...hehehe dalgi sme ama posle mu e mn krivo pa se slucuva i da se rasplace nekogas i izvini pa jas po nego i taka se ke si se zavrsi so HAPPY END!!! :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се расправате? 06 Јан 2010 02:18 #10753

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
jas poveke se raspravm otkolku mm,on trpi mozam i cel den da vikam on si kuti se dodeka ne mu pukne filmot,inaku vikam koga sum nervozna sakam da vikam mnogu taka mi pominuva,a znam nekogas i sama da pocnam kavga onaka bezveze sto bi se reklo pari davas kavga da fatis
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот