• Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Вонбрачна заедница

Вонбрачна заедница 27 Ное 2012 16:11 #223365

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Член 13
Заедница на живот на маж и жена која не е заснована во согласност со одредбите на овој закон (вонбрачна заедница) и која траела најмалку една година, е изедначена со брачната заедница во поглед на правото на меѓусебно издржување и имотот стекнат за време на траењето на таа заедница.
Ова е цитат од законот за семејство. А вонбрачната заедница на суд би се докажала со сведоци претпоставувам.

Дали би прифатиле ваков живот?
Јас не ,пред се поради децата, зарем е нормално да растат во вонбрачна заедница, би биле обележани, бидејќи сепак живееме каде што живееме. а и доколку дојде до разделба полесно ако има потпис црно на бело, а не да се растргнеш од барање сведоци, докази и сл.
Последна промена: 27 Ное 2012 16:58 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 27 Ное 2012 17:03 #223382

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас како пример ќе ги споменам моите братучетки кои живеат во Чешка во вонбрачни заедници. И двете имаат деца, едната 2, другата едно и немаат намера да се венчаат бидејќи како самохрани мајки државата им дава идеални услови и бенефити при одгледувањето на децата. И сметам дека не треба да има предрасуди за тоа како гледа околината на ова или пак дека тие деца ќе бидат обележани. Љубовта си постои, а парчето хартија нема ништо да смени. Ако веќе доаѓа до разделби комплицирано е и во брачна и во вонбрачна заедница.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Вонбрачна заедница 27 Ное 2012 19:11 #223401

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Toa e Ceska, vo Makedonija hmmm...samohrana majka bas i nema ekstra povolnosti.
A i kako se dokazuva deka zivees nekolku godini so nekogo, koga imas razlicna adresa na ziveenje, razlicno prezime..neznam, mene mi e se ova prvenstveno zbunuvacko za decata a potoa i za mene. Treba da mi svedoci komsijata deka ziveam so nekogo vonracno podolgo vreme za da dokazam deka sum vo pravo......zboram dokolku dojde do situacija da mora.

Inaku da, i razvodot ne e pomalku tezok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 27 Ное 2012 19:22 #223404

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
A kakva vrska ima sredinata vo koja ziveeme? I kako toa kje bidat "obelezani" decata?
Iako jas sum vo bracna zaednica, go pocituvam pravoto na izbor kaj sekoj. Ako nekoj saka da zivee von bracna zaednica toa si e negova odluka. Uste pomalku mi pagja na pamet da gi obelezuvam nivnite deca.
Pa podobro vonbracna zaednica polna so ljubov otkolku bracna zaednica polna so kavgi.
Последна промена: 27 Ное 2012 19:24 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Frenky, vodolija, Mama Sani

Ре: Вонбрачна заедница 27 Ное 2012 19:50 #223407

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Јас и мм не сме запишани-регистрирани, но тоа не значи дека нашата заедница е темелена на помалку љубов. Баш напротив јас и он сме заедно, не затоа што така треба, туку затоа што секое утро тоа е нашиот избор. Причината која ја наведуваш паресенце дека ако дојде до развод имаш црно на бело, па не треба да докажуваш, јас веднаш ќе ти ја побијам. Значи ние имаме и недвижен и движен имот стекнат во таа заедница и ако веруваш дека буквално никогаш не ни паднало на памет да размислуваме во насока чиво би било ако не дај Боже се разделиме. Кога со низа докази од тој аспект на припадност на имотот му ја докажуваш својата доверба на партнерот, поголем доказ за доверба, за љубов не ми е потребен. Може сме ние пред времето во кое живеат повеќето луѓе овде, но не ми паѓа на памет да му придадам значење на тој лист хартија, затоа што едносатвно така правеле повеќето пред мене.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 03:02 #223414

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ako zivees vonbracno, pod terminot sto se koristi vo prviot post, znaci deka si registriran da zivees na ista adresa so partnerot. Znaci del od smetkite na tvoe ime, zaednicki imoten list ako stanot e zaednicki kupen, za decata si ima izvod na rodeni i se znae koja e majka, koj e tatko...sto e tuka porazlicno od toa dali si potpisal vo maticno ili ne ako zivees vo ljubov, sloga i harmonija. Kako bi se obelezale tie deca? Pa tie mozebi i nikoas nema da doznaat deka mama i tato ne napravile svadba i nemalo opa-cupa so 300 gosti. Tie deca ne se so samohrana majka ili so samohran tatko ako se i dvajcata so niv i zaednicki se grizat za niv. A prezimeto...najmalku e bidno denes...
A bilokoja razdelba e teska, vo brak ili ne pak isto ti se faka.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 05:22 #223451

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Имам познаничка која на свои 30 години дозна дека нејзините не се венчани :) . Така што, очигледно може и децата да не знаат, а не па околината. И најинтересно, одговорот на мајка и зошто не се венчале никогаш : „Што знам, така испадна“ :laugh:
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 05:42 #223456

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
vesnicka wrote:
Причината која ја наведуваш паресенце дека ако дојде до развод имаш црно на бело, па не треба да докажуваш, јас веднаш ќе ти ја побијам. Значи ние имаме и недвижен и движен имот стекнат во таа заедница и ако веруваш дека буквално никогаш не ни паднало на памет да размислуваме во насока чиво би било ако не дај Боже се разделиме. Кога со низа докази од тој аспект на припадност на имотот му ја докажуваш својата доверба на партнерот, поголем доказ за доверба, за љубов не ми е потребен.

ama ti pishuvash za vashata ljubov, doverba, sigurnost... a ako dojde do razvod se ova pagja vo voda, neli? inaku ne bi se razveduvala.

od pravna gledna tochka e zeznato, a predpostavuvam deka za ovie lugje e poteshko da zavrshat nekoja birokratska rabota po shalteri, banki...

i ako dojde do razdelba (a veruvam deka nikoj tuka na forumov nemoze da garantira 100% shto kje se sluchi po X god.)problem kje bide podelbata na zaednichkiot imot. se reshava i toa ama veruvam deka e pokomplicirano odkolku da si vo brak.

a i momentot so decata ne treba da se zaboravi. ako go zememe materijalnoto vo predvid dokolku dojde do nekakov si problem, decata kje bidat pozashtiteni dokolku se ima crno na belo.
zoshto ene edna budala komshiska, fati vrski po sudovi i proceniteli pa gi ostavi na ulica decata so zenata. a taa 20 god. rabotela i sozdavala zaednichki vo brakot, za sto?

a za ostanatoto se soglasuvam so postot na sanja. lugjeto i okolinata neka si ja gledaat svojata rabota .ako e nekoj siguren deka moze da se nosi so site rizici, negova odluka. ushte pomalku treba decata da se spomnuvaat vo celata rabota.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 05:50 #223457

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
И ние не сме регистрирани, па тоа буквално ништо не ни менува. Имаме работи кои сме ги купиле од кога сме заедно( мебел, кола), планираме и недвижнини да купуваме, и уште сега е договорено дека се би било на мое има, од Х причини. Ако дојде ред да се разделиме, џабе е се што би имале кога би немале слога и разбирање(затоа и не ми смета тоа што на чие име е).
Единствено што ми смета се документите за малата. Секогаш мора и двајцата да сме присутни за што и да треба да се извади, а тоа не е секогаш лесно и изводливо.
Здравје, планираме на пролет да се регистрираме, иако сеуште не сме се одлучиле конечно.
Причината поради која не се регистриравме првично беше потешката бременост, во која морав да лежам. А сега веќе ми е буквално сеедно, па дури и убаво ми е што е вака.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 06:07 #223461

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vonbracnata zaednica ima skoro ista tezina kako i bracnata. Kaj nas najverojatno e problem toa sto ne se pochituvaat zakonite. Ako si e se po zakon, ne bi ialo problem.
Pa postoi stanarsko pravo ... kako moze da ne se pochituva zaednica? Kakva i da e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 06:17 #223466

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Значи вака во моментов имам две другарки кои се во постапка на развод. Едната со венчан сопруг имаат две деца, другата со невенчан сопруг со едно дете. И таа венчата и невенчаната имаат проблем да наплатат алиментација, а камо ли да се докажува имовинската состојба.
Од практични и технички причини подобро е да си во венчана заедница, од аспект на живот тотално нема врска. Сакам да кажам се е ок и ако луѓето ако решиле да живеат невенчано меѓутоа проблемот секогаш настанува кога треба да се докажува одредена имовинска состојба во случај на недај боже смрт на едниот од сопружниците или пак разделување од X причини. И сите вие кои мислите нема врска на кого се води одреден имот и бла бла бла отворете четири очи. Другарка ми ми вика со кого си живеела ќе дознаеш кога ќе се разведеш. Нејзиниот адвокат инаку маж и рекол СИТЕ МАЖИ без исклучок исто се понашаат во случај на развод. Значи не сака да дава пари , не сака ништо од имот да и препушти на венчаната или невенчана сопруга и бла бла бла. Кога суетите ќе стапат на сила разумот губи значение.
Последна промена: 28 Ное 2012 06:19 by macika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon, Frenky, Octavia, Elka, Cize and this user have 1 others thankyou

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 06:17 #223467

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
meU87 wrote:
Единствено што ми смета се документите за малата. Секогаш мора и двајцата да сме присутни за што и да треба да се извади, а тоа не е секогаш лесно и изводливо.

Pa i vo brak treba i 2-cata roditeli da se prisutni za dokumenti ili so nova vencanica ili so polnomosno. Vo vasiov slucaj so polnomosno bi se izvelo...

Germanka mi go objasnuvase vakviot sistem kako funkcionira besprekorno vo Germanija. Zakon si e zakon. So toj zakon se najzastiteni decata.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 06:27 #223476

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
vo dobro razvienite zemji samohranite majki uzivaat vo mnogu povolnosti shto im gi nudi drzavata pa se sluchuva ona kako so primerot na ane, ili kako so moja prijatelka vo london. povekje i se isplati da se vodi kako eden roditel otkolku vo brachna zaednica. shto i da se sluchi znaesh deka drzavata stoi pozadi tebe, pa dali imalo potpis ili ne, golema rabota.

pripadnicite na LGBT zdruzenieto tokmu za ova protestiraat. iako ne e za temava ama pak se vrti okolu potpisot. ne daj boze eden gine vo nekakva nesrekja a se e na negovo ime koe ne e steknato vo brak. se pojavuvaat roditelite ili brakja/sestri i vikaat ova e nashe. dusha kje ti izleze dodeka dokazesh shto i kako.

situacija vo bolnica, gi pushtaat samo chlenovite na potesnoto semejstvo. drugar, partnet, dechko, devojka si dremat pred vrata.
ima mnogu primeri od sekojdnevniot zivot koi ukazuvaat na toa deka, ne za dzabe e izmislen potpisot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 06:51 #223485

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Едно е самохран родител, а сосема друго вонбрачна заедница. Во вонбрачната заедница партнерите живеат заедно, делат, се грижат заедно за детето. Во тој случај да се регистрираш како самохран родител мислам дека нема ни да можеш, освен ако ти е детето од друга партнер претпоставувам. Верувам дека ако се пријавиш како самохран родител, не можеш да ги користиш бенефитите на вонбрачната заедница (тука и на данокот што се плаќа многу се одразува), и обратно.
Немам ништо против, ниту дискриминирам парови што одлучиле така да живеат, а најмалку децата.
За мене бракот не е непотребна институција, убаво ми е чувството, не ми беше никакво бреме да одам да се регситрирам или свадба да правам, а од друга страна па и не гледам на тоа дека ми е нешто посигурна заедницата ако го немав тоа парче хартија. Уствари, оригиналот и го немам :laugh:
Ама олеснува многу при бирократијата, со детето, а не ми ствара никаков додатен проблем. Кога основам заедница со некој најмалку што треба да ме води е што ќе биде поедноставно ако се разделиме. Ама оптимизам би било тоа :jok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 07:47 #223495

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Mama Vase wrote:
ama ti pishuvash za vashata ljubov, doverba, sigurnost... a ako dojde do razvod se ova pagja vo voda, neli? inaku ne bi se razveduvala.
Да пишувам за нашата љубов и го изнесов нашето искуство и став. Ако не дај Боже дојде до развод никогаш нема ни во сон да помислам дека немало огромна љубов и огромна доверба.
macika wrote:
И сите вие кои мислите нема врска на кого се води одреден имот и бла бла бла отворете четири очи. Другарка ми ми вика со кого си живеела ќе дознаеш кога ќе се разведеш.
Во нашиот случај целиот движен и недвижен имот, освен неговиот автомобил, се води на мое име. Ете едноставно, по долги натегања јас прифатив да биде така. Затоа и реков тоа ми е навистина многу значаен личен показател за довербата, затоа што ние на пример станот сме го купиле кога, нели нормално, сме имале различна адреса на живеење. Па тек потоа сме почнале да живееме заедно. Така што ете за тоа под ниеден закон не се водиме ни во брачна ни во вонбрачна заедница, но мене и покрај тоа не ми паѓа на памет да помислам дека јас имам повеќе право на него или дека мене повеќе ми припаѓа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 08:04 #223501

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vesnicka, toa se i moi principi. No nedaj boze da se najdes vo siuacija da treba da delis, a 1 ili 2 deca da ostanat so tebe i ti da gi izdrzuvas so eve na pr. 20000 mesecno. Ama ic nema da mislis taka. Oti ako dojde do razvod, nema veke doverba i razbiranje. Ti ke se najdes vo razmiluvanje - dali ke mozes da im obezbedis dobar zivot na decata. Ti ke treba da stedis. Ti ke treba sekojdnevno da se boris so predizvicite. Nego mozebi ke boli uvo. Ne deka e pravilo ... no praksata veli poinaku. Sto mislis? Drugite nemale doverba i ljubov? No koga se razdeluvas, ednostavno nema poveke nisto zaednicko, tolerancija.

Eve za mene da zboram. Jas sekogas sum vikala - ma neka zeme se. Nisto ne mi treba ako se unisti domot. NO. Sega si mislam ... ako toj se drzne da napravi nesto so sto ke se unisti domot (a toj dom e i na deteto), jas da go ostavam deteto na necija milost i nemilost? Ne, ke napravam se za da na deteto mu obezbedam sto postabilna idnina.

Koga imas deca e se' poinaku.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, macika

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 09:10 #223513

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Emilija wrote:
meU87 wrote:
Единствено што ми смета се документите за малата. Секогаш мора и двајцата да сме присутни за што и да треба да се извади, а тоа не е секогаш лесно и изводливо.

Pa i vo brak treba i 2-cata roditeli da se prisutni za dokumenti ili so nova vencanica ili so polnomosno. Vo vasiov slucaj so polnomosno bi se izvelo...

vo brak, na primer za izvod dovolno e e den od roditelite da se pojavi nemora dvajcata. a so polnomosno sekako deka moze i kaj nevencanite.

Neznam zasto e tolku tesko da se udri toj potpis, pa ne e kraj na svet ako se registriras, sepak e polesno vo vencana zaednica od mnogu aspekti.
Ne osuduvam nikogo, sekoj si zivee kako mu e arno, no jas veke kazav decata se tie za koi prvo mislam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 10:16 #223532

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
prasence wrote:
Член 13
Дали би прифатиле ваков живот?
Јас не ,пред се поради децата, зарем е нормално да растат во вонбрачна заедница, би биле обележани, бидејќи сепак живееме каде што живееме.

Јас овој дел не го разбирам, а во каква тоа средина живееме...Па во нашата градинка имаш деца на разведени родители колку што сакаш, овие деца кои што ги спомнуваш се само деца на невенчани родители кои живеат заедно...И едните и другите деца не се воопшто обележани, не знам во каква средина живеете...не ми е јасно каде тоа ги обележуваат децата, јас со овој проблем во мојата средина се немам сретнато.

Јас и мм живеевме заедно пред брак една и пол година, но сепак се решивме да се регистрираме затоа што сите тоа го правеа, вистина кога денес ќе размислам единствената причина беше таа и што сакав да имаме исто презиме, нели фамилија таа и таа.

Од денешен аспект овие причини ми се банални, а што се однесува до разведувањето - ако се разведуваш и ако најдеш добар адвокат и венчан и невенчан може да изгубиш многу...

Уште нешто, и да не си венчан може да се водиш на иста адреса што е доволен показател дека живееш заедно со некој
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 28 Ное 2012 10:23 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 11:46 #223546

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
prasence wrote:
Emilija wrote:
meU87 wrote:
Единствено што ми смета се документите за малата. Секогаш мора и двајцата да сме присутни за што и да треба да се извади, а тоа не е секогаш лесно и изводливо.

Pa i vo brak treba i 2-cata roditeli da se prisutni za dokumenti ili so nova vencanica ili so polnomosno. Vo vasiov slucaj so polnomosno bi se izvelo...

vo brak, na primer za izvod dovolno e e den od roditelite da se pojavi nemora dvajcata. a so polnomosno sekako deka moze i kaj nevencanite.

Неможе ! Ние неможевме на тој начин да извадиме извод, беше маж ми, праша но, не бива, задолжително беше и јас да се појавам, лично да потпишам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 17:51 #223584

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Damjana wrote:
Vesnicka, toa se i moi principi. No nedaj boze da se najdes vo siuacija da treba da delis, a 1 ili 2 deca da ostanat so tebe i ti da gi izdrzuvas so eve na pr. 20000 mesecno. Ama ic nema da mislis taka. Oti ako dojde do razvod, nema veke doverba i razbiranje. Ti ke se najdes vo razmiluvanje - dali ke mozes da im obezbedis dobar zivot na decata. Ti ke treba da stedis. Ti ke treba sekojdnevno da se boris so predizvicite. Nego mozebi ke boli uvo. Ne deka e pravilo ... no praksata veli poinaku. Sto mislis? Drugite nemale doverba i ljubov? No koga se razdeluvas, ednostavno nema poveke nisto zaednicko, tolerancija.
Не си ми го прочитала сигурно претходниот пост. Напишав дека поради огромно инсистирање на мм и недвижниот и движниот имот се води на мое име, освен неговата кола нели. Напишав и дека станот, на пример, ни е купен уште пред да живееме на иста адреса. Така што ако не дај Боже се случи нешто треба јас да бидам идиотката, која него ќе го оштети.
Значи, да резимираме, ако дојде до ситуацијата не дај Боже, тогаш дали сте регистрирани или не ама баш ништо не ви менува. Тогаш на површина испливуваат особините, кои партнерите си ги прикривале можеби до тогаш, тогаш имате еден куп проблеми по секој основ. На овој или оној начин, проблемите се тие. Секој кога започнува живот со некого во заедница, регистриран или не, мисли на убавата страна, ако излезе нешто од контрола и во едниот и во другиот случај хоророт кој настанува и пропратните елементи, кои ги носи, ни малку не се пријатни.
Последна промена: 28 Ное 2012 17:57 by vesnicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 18:45 #223590

 • marina_m
 • marina_m's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 6
 • Карма: 1
Мене едно не ми е јасно. Ако и двајцата толку се сакате зошто не се регистрирате?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 18:59 #223594

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Претпоставувам на мене се однесуваше прашањето.
Па го изнесов претходно мојот став. Не гледам причина зошто да го сторам тоа. Марина јас немам ништо против кој сака да си го направи чинот и да се потпише, но јас не гледам причина зошто би го направила тоа. Мене ми е романтичен моментот со бел фустан и ветувањето кое си го даваат двајцата, но многу повеќе сум да тоа биде црковно, на пример, отколку во матично.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, meU87

Ре: Вонбрачна заедница 28 Ное 2012 19:13 #223598

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
место одговор, јас благодарам хихи.нема врска.

весничка, без лутење, ама незнам каква посебна причина треба да се регистрираш? Па и јас немав причина да се потпишам освен љубовта, за мене чинот матично и црква цел живот ќе ми бидат прекрасен спомен од младоста. Ама тоа е сепак избор, кој како сака, ама зашто не тоа незнам, која е привилегијата да се живее вонбрачно, зашто е подобро така а не во брак?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 02:05 #223615

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
vesnicka wrote:
Мене ми е романтичен моментот со бел фустан и ветувањето кое си го даваат двајцата, но многу повеќе сум да тоа биде црковно, на пример, отколку во матично.

Мислам дека црквата не венчава ако не си регистиран...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вонбрачна заедница 29 Ное 2012 04:32 #223633

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Еве и мене ме интерсира од кои побуди двајца луѓе кои сватиле дека добро им оди животот заедно не би се регистрирале.
Мојата другарка која живееше вонбрачно со нејзиниот маж, фураше некој стил на живот, малку невообичаен. Односно со тоа демек докажуваше ете дека тоа не и е важно и колку е она современа. Незнам мислам дека тоа докажување на крајот и се одби од глава, зошто мажот и многу лесно ја напушти. Сепак тоа папирчето понекогаш (за ситни кавги и кризи во бракот) штити на одреден начин. :aham:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот