• Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Брачен партнер со претходно искуство+дете

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 05:14 #186614

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
И јас сум со ова искуство. Мажот ми има два брак зад себе, од едниот син 18годишен(млад се женел), а од вториот помала ќерка(и двете си живеат со мајките). Засега се имам видено само со ќерка му и добро стоиме. Незнам здравје боже како ќе биде понатаму, но се надевам дека нема да имаме проблеми, посебно дека нема да се јави љубомора кога ќе дојде бебушко.
Мене искрено ни најмалку не ми пречат децава, ама ич, штознам, можеби поради фактот што сите деца премногу ги сакам.
За околината посебно за родителите беше шок, но сега веќе кога се донесени пред свршен чин , тоа е тоа, сакале или не мора да прифатат.
Не е дека нешто правам со сила или од инает, мене едноставно ми е прекрасно со маж ми, си го сакам, ме гледа буквално како принцеза и не гледам друга реална причина зошто не би била со него.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 05:27 #186628

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
MamaMaja wrote:
Знаеш како Ане тоа што децата се понашаат нормално и убаво многу зависи од мајката. Ако мајката е на чисто со тоа дека ситуацијата е таква, ако и она си го продолжила својот живот, како во случајов, со нормален тек, сосема е нормално дека однесувањето на децата ќе биде рефлексија на тоа. И супер ако е така, тоа е нормално однесување, без крв и лоши зборови, туку да им биде убаво на сите.

Прво двајцата родители се подеднакво одговорни за тоа какво ќе биде однесувањето на децата по разводот. А потоа и новиот брачен партнер од било која страна. Секако, не можеш да ги сакаш како своите мајка или татко, ама веќе убаво го објасни ти самата со примерот за твојата пријателка - она со петте деца, тешко би било остварливо ако само еден од нив покаже нетолеранција или нетрпение кон децата од другиот.
Што се однесува до тоа дека некоја им го растурила бракот, некој трет, никогаш вината не е во третиот, туку во двајцата брачни партнери кои се обврзале да си бидат верни засекогаш. Не е никој од страна крив што некој не е добар сопружник!

Не секогаш причина за развод е неверство. Некогаш во бракот нештата престануваат да функционираат како што треба и што рече една другарка - поарно добар развод, отколку лош брак. Едноставно не можеа со сопругот никако да најдат заеднички јазик за многу нешта, секој ден караници и немаше љубов. А се зедоа млади, таа остана бремена. По разводот живеат многу подобро отколку претходно. :poimnemam:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 07 Мар 2012 05:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 06:01 #186640

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
А ја па не можам да поднесам коа некој се лупа у гради викајќи дека све може да прифати, ама коа ќе дојде јајцето до г‘зот - оп, не било баш исто да се збори и да се живее така. Кој рече дека разведените луѓе се фалични?! Ај не мешајте баби и жаби. И кој рече дека детето треба да не се сака?! Не ги вадете зборовите од контекст. До вчера некои пишуваа како второ дете (свое) било луксуз заради финансиите, а сега одеднаш без проблем би прифатиле мажот да плаќа алиментација? Ете, јас сум сурова и со предрасуди, мора и ко мене да има на Земјинава кугла. Стрелајте ме ајде, чекам.
Последна промена: 07 Мар 2012 06:03 by Helix. Причина: правописна грешка
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, macika, Zlatna, sole, milicka and this user have 2 others thankyou

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 06:17 #186647

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Оххх Клаудија, колку само ми се крева коса кога ќе се спомне алиментацијата :mdf: кога и ние едвај успеваме крај со крај да сврземе... но етоа е што е , а детето е најмалку криво за сето тоа.
Баш поради овие факти не сакам да си стварам слика на одбивност кон децата, не сакам нив да ги гледам криви , а и реално не се. Сепак е тоа дете со чиста душа и мене лично ништо ми нема згрешено, па затоа и немам потреба да го мразам или гледам попреку.
Затоа и во контекст на темата не ми пречи детето кај мм , можеби нема да го сакам како своето(никој и не го бара тоа од мене), ама да ми е криво или да ме нервира неверувам дека ќе се случи.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 06:40 #186655

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Очигледно моите зборови те погодиле Клаудија. Навистина не знам зошто. Кога ве читам сите низ темиве ми изгледате толку современи, млади дами кои не подпаѓаат на стереотипот на современите нели предрасуди.
И ја отварам темева и опппп. Туш. За тоа ми падна чудно. Како за некои муабети сите сме за и нели живееме во современо општество, а сега одма ручна.

И нема што јајцето на г`зот кога ќе ми дојде. Јас си кажав, имам примери и на родинини и на пријателки, и навистина не можам да ве разберам како може од сега да знаете што ќе се случи во иднината.
Како викаат: тоа што не посакуваш, баш тоа и ќе ти се случи!

И не планирам да се расправам, бидејќи нели сите сме „ИСКРЕНИ“ на форумов и не мора да се возбудуваш заради мене, бидејќи јас лично никого не повикав, само го напишав општиот впечаток и моето мислење.

А за финансиите ти беше таа прва што нели не ти беа проблем. Е сега е прашањето: Зошто некое дете кое би било на човекот што го сакаш бескрајно со некоја друга жена пред тебе, да биде помалку вредно од тоа што ќе го има со тебе??

Утре ако умарам зашто маж ми да не продолжи? Да не најде некоја која би го чувала моето дете? Да бидат сами бидејќи ете некој нешто ќе каже? ГЛУПОСТИ!!!

Мислам безпредметно ми е да ја разводнувам темава повеќе.
bebe82
Последна промена: 07 Мар 2012 06:42 by blair waldorf.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 06:51 #186659

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
i jas sum za toa da se prifati partner, razveden so dete... ama sekogas e poelsno koga se gleda od strana. na niedna majka nema da i bide seedno ako kerka i/sin i se zeme so nekoj sto ima brak pozadi sebe i dete. nasata okolina go pravi svoeto (tuka spagaat i komsiskite muabeti). sekoja cest na zenite i mazite koi decata na svojot partner gi sakaat kako svoi, no toa se retki isklucoci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 07:06 #186663

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
Klaudija wrote:
А ја па не можам да поднесам коа некој се лупа у гради викајќи дека све може да прифати, ама коа ќе дојде јајцето до г‘зот - оп, не било баш исто да се збори и да се живее така. Кој рече дека разведените луѓе се фалични?! Ај не мешајте баби и жаби. И кој рече дека детето треба да не се сака?! Не ги вадете зборовите од контекст. До вчера некои пишуваа како второ дете (свое) било луксуз заради финансиите, а сега одеднаш без проблем би прифатиле мажот да плаќа алиментација? Ете, јас сум сурова и со предрасуди, мора и ко мене да има на Земјинава кугла. Стрелајте ме ајде, чекам.

Wooow! Чекај малку. Ептен мешаш поими. Особено за темата Едно дете предност или не?

Кога носиш одлука дали ќе се мажиш или не со некого, свесна си во што се впушташ (не мислам ти, него зборам општо) и ако знаеш дека има деца од претходен брак, треба да имаш расчистено со себе дали ќе ти пречи алиментацијата и други нешта, па на крајот не мораш да бидеш во врска т.е да се мажиш со него.

еве ќе се цитирам самата за она што сум го кажала пред една година
Ane wrote:
Мада и тука би го рекла истото = за да се соочиш со такво нешто- треба да си пред се искрен пред себе, а потоа и пред другите - дали си спремен/а да се соочиш со такви ситуации. Не може да очекуваш дека се ќе оди како подмачкано и дека нема да има непријатни ситуации. Многу голема зрелост е потребна за да како што рече мацика - не се навредуваш лесно, да простиш и тн.

И никаде не реков зборев за тоа дали јас би го сторила тоа или не, а потоа да зборам на друга тема дека ако имам уште едно свое би ми пречело. :)

Темата беше таму да се збори за тоа дали е предност да се биде со едно или две деца во денешницава, а не дали јас и ти и др. мислиме кога е време за второ дете и дали го одложуваме тоа од некои причини или не.
Само реално си кажав како стојат работите, ама овде некако е правило ако се биде реален да се смета дека е човек суров или пак без емоции.
Кој ме читаше како што треба во таа тема ме сфати ...

И ако - како што викаш ти - парите нема да ги носиме со нас во гроб, па кај едно таму, две или три - не знам зошто таква суровост да пречи второ дете кое не е твое.

и да резимирам - во ниту една ситуација - било да збориме за раѓање повеќе деца, било живеење со деца од претходен брак и тн... не може да ти дојде „јајцето на гзот“ ако си го планираш животот и знаеш што сакаш.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 07 Мар 2012 07:18 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, blair waldorf

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 07:19 #186669

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
veruvaj klaudija deka ima i takvi koi ne im preci da se plaka bidejki pred da se zememe so mm toj voopsto nemase plateno nikakva alimentacija no jas bev inicijator toa da pocne da go pravi bidejki ne za drugo se stavam vo situacija jas da sum razvedena i toj da nesaka da pomogne ne bi bilo fer ne sprena nea tuku sprema deteto i voopsto ne mi e griza dali nekoj me osuduva za toa bidejki i moeto i negovoto si gi sakam mozebi ne podednakvo no mnogu priblizno zosto navistina nemam zborovi kolku mi e ubavo koga ke dojde vikend i so dusa ceka da ne gusne mene i brat mu toa ne e sekogas i sekade isto no mene premnogu mi znaci .

Znam deka se mnogu retki ovie slucuvanja i samo jas znam kolku i bese tesko na majkami no toae mozebi nekogas ke se pokajam za napravenoto no mozebi i nema zosto neznam sto me ceka ponataka vo zivotot . no najbitno sega za sega sum navistina srekna vaka kako sto e
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, BLIZNACI, Helix, blair waldorf

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 08:55 #186708

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Пишував пет саати и ми се избриша постот. :zid:

На кратко: Мислам дека е подобро воопшто да не почнуваш такви „авантури“ ако не си подготвен, како на пример ЈАС, отколку да мислиш дека можеш да се носиш со ситуацијата, а на крај да излезе поинаку. Бев искрена и кажав дека доколку би била слободна девојка, не би се омажила со човек кој има деца. Тоа беше и темата. Не реков дека ги осудувам тие луѓе, напротив реков дека им се восхитувам и им симнувам капа.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika, sole, blair waldorf, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 09:10 #186712

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Исто и јас им се восхитувам на тие што влегуваат во ваква врска и не ги осудувам, немам ништо против ако знаат да се носат со таа ситуација. Но јас не би можела да се носам со таа ситуација...премногу сум себична кога се моите деца во прашање :poimnemam: .

Замислувам, кога бевме во потешки финансиски моменти, мм да требаше да дава пари за друго дете, а овде едвај крај со крај сврзувавме. Мислам дека очите би му ги извадила.

Можете да ме осудите, ама затоа не сум влезена во таква врска, не дека не сум имала можност, но познавајќи се себеси, пресеков од старт...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 07 Мар 2012 09:11 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, sole, Helix, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 09:46 #186732

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Klaudija wrote:
Пишував пет саати и ми се избриша постот. :zid:

Бев искрена и кажав дека доколку би била слободна девојка, не би се омажила со човек кој има деца.

Е за ова, моја втора братучедка се заљуби во разведен, долго беа заедно и се беше супер, АМА нејзините се малку повеќе старомодни и не ја одобруваа нејзината врска. Не се земаа само заради мајка и, и сеуште си е сама. Лета од врска во врска, тотално е несреќна и се кае.

Тоа ми е муабетот. Значи и ти да си била во кожата на братучетка ми исто така би постапила?
Имаше подршка од сестра и, од другарките од сите помалди, ама ете многу е приврзана со мајка и. И сега што? Стариве се нервираат што е сама, а не сфаќаат дека они и ја скратија среќата.

Јас бе да сакам некој, не мајка, не татко, никој не вртам. Ама тоа сум јас - романтикус до бесвес.

Нема везе ај сега бац :guskanje: и уживајте си секој како му одговара, нели :cmok:
bebe82
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 11:35 #186780

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
bebe82 wrote:
Е за ова, моја втора братучедка се заљуби во разведен, долго беа заедно и се беше супер, АМА нејзините се малку повеќе старомодни и не ја одобруваа нејзината врска. Не се земаа само заради мајка и, и сеуште си е сама. Лета од врска во врска, тотално е несреќна и се кае.

Тоа ми е муабетот. Значи и ти да си била во кожата на братучетка ми исто така би постапила?

Едно е да бил разведен без деца, а сосема друго со деца (според мене). :poimnemam:

Инаку, и јас исто така пред неколку години правев глупости и им пркосев на родителите, значи правев како што сакав, со тоа што моево заврши на моја штета. Денес единствено ми е криво што бев глупа и не ги послушав родителите. Примери има милион за и против, но секој си знае за себе. :guskanje:
Последна промена: 07 Мар 2012 11:36 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 12:58 #186796

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Леле каде ја однесовте темава :tupco:

Па сите имаме минато, вакво или такво. Некои имаат нераскинливи врски од минатото, а некои не. Нема ваква или онаква поделба на луѓето...има само добри и лоши. Секој си кажува свое мислење на темата без убедувања...

Хммммм јас не знам дали би можела? Искрено не сум ни размислувала. Мене мајчинскиот ми се разбуди откако родив мое дете. Мислам дека би се грижела за тоа дете ама како што тоа го прави дадилка. Може ли таква ситуација да ти разбуди мајчински инстикт? :poimnemam:

Не велам дека не би влегла или би влегла во таква врска...стварно не знам, зависи од годините и зрелоста во тој момент. Можеби на 25 не би ама на 35 би затоа што подруги се вредностите во животот. Немам конкретен и цврст став :unsure:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 13:37 #186804

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Big Sister wrote:

Прво двајцата родители се подеднакво одговорни за тоа какво ќе биде однесувањето на децата по разводот. А потоа и новиот брачен партнер од било која страна. Секако, не можеш да ги сакаш како своите мајка или татко, ама веќе убаво го објасни ти самата со примерот за твојата пријателка - она со петте деца, тешко би било остварливо ако само еден од нив покаже нетолеранција или нетрпение кон децата од другиот.

Можеме сега да полемизираме до утре сабајле, ама ако децата живеат со мајката, а и кога живеат со двајцата родители, нјачесто мајката има најголемо влијание врз нив. Еве ние живееме во среќен брак, си ги сакаме децата исто, ама децата секогаш према мене се вртат кога прашуваат нешто, или кога треба да решат за нешто, затоа што односот кој го имаме е таков што јас највеќе карам, ама и највеќе галам и разбирам. Значи мајката е клучна за тоа како се однесуваат децата. А таткото ваљда кога бира нова жена знае дека има приколица која е дел од него и бира жена што тоа може и умее да го прифати на оној начин кој е соодветен.

Big Sister wrote:
Не секогаш причина за развод е неверство. Некогаш во бракот нештата престануваат да функционираат како што треба и што рече една другарка - поарно добар развод, отколку лош брак. Едноставно не можеа со сопругот никако да најдат заеднички јазик за многу нешта, секој ден караници и немаше љубов. А се зедоа млади, таа остана бремена. По разводот живеат многу подобро отколку претходно. :poimnemam:

Тој дел од мојот коментар не се однесуваше на никој лично, туку се однесуваше на некоја реченица од порано во која се обвинуваше трета особа за распад на бракот.

И еден мој другар има добро објсанување за распаѓањето на браковите:
Браковите најчесто се распаѓаат од две причини, а тоа се или љубовник или љубовница. :muahaha:

А за тоа дека е подобро добар развод отколку лош брак, ама ретко, многу ретко постои добар развод... после кој луѓето нормално ќе функционираат.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 13:39 #186805

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
emilija mislam deka zrelosta i godinite ne igraat nikakva uloga bidejki jas koga se zemav so mm bev na 22 godini a toj 29 taka da ako nesto sakas ne se bitni godinite :)

a razveden si e razveden i voopsto ne gledam na toa bidejki sekako i jas nedaj boze da se razvedam utre bi bila so dete i bi sakala nekoj da me prifati kako takva a normalno i moeto dete pa taka da ne gledam razlika dali e on so dete ili e taa bidejki site sakame da bideme so nekogo i da ziveeme so nekoj bez razlika dali toa bilo na 25 ili na 35
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 13:58 #186812

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас мислам дека кога си помлад повеќе со срце влегуваш во таква врска, исправетеме може грешам. Додека пак ако си повозрасен, ете да речеме над 30, повеќе ги анализираш работите, па и потешко е да влезеш во таква врска.

Мојот сопруг имаше краток брак пред нашиот (траеше помалку од една година), ама да имаше дете сигурно немаше да биде мојот избор:ne:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78, Helix, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 14:21 #186819

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Annabel Lee wrote:
Мојот сопруг имаше краток брак пред нашиот (траеше помалку од една година), ама да имаше дете сигурно немаше да биде мојот избор:ne:

Затоа и реков претходно, не е исто разведен без дете и со дете. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 17:23 #186848

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Abe mislam deka retko koj koga e solo i se resava da stapi vo brak so licnost koja ima dete od prethoden brak e svesen vo sto se vpusta. Najcesto toa se slucuva spontano oti neli se rodila ljubov. Ama ljubovta ne e ponatamu presudna vo sekojdnevnite situacii i problemi. Ova nema vrska so predrasudi ima vrska so mentalniot sklop na zenata. Jas definitivno ne sum toj tip. A poznavam lugje koi sovrseno balansiraat no i zeni koi ponatamu vo brakot imaat problemi otkako ke dobijat svoe dete so partnerot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 17:32 #186849

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Моја најдобра другарка е разведена и е со мало дете. Сите на почетокот ја подржуваат и ја охрабруваат дека не завршил тука животот бла бла.
Е една другарка цело време ја убедуваше да се смири и да си го врати сопругот, демек како ќе ја гледела околината, како детето ќе расне без татко, никој нема да и го прифати детето итн ...

Истава другарка се заљубува во тип и еве веќе 2 години се заедно и се верија. Наеднаш го смени ставот и почна да ја убедува другарка ми дека треба да продолжи со животот и да си најде некој, млада е, убава и животот е пред неа. Зошто?! Затоа што вереникот нејзин има дете од претходниот брак.
Она си го прифати детето супер, кога ги гледаме од страна делуваат баш како мајка и син. Дури на моменти ни е чудно, ама навистина си се прифатија многу добро. Не и пречи ни алиментација, ни кога звони екс- сопругата ...

Поентата ми е никад не вели никад :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, forumce

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 17:43 #186850

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
Eve i jas se prijavuvam kako edna od onie koi ne bi mozele da prifatat partner so dete od prethoden brak, ne mi e tolku problemot vo finansiite pa dali mm ke treba da plaka alimentacija bidejki toa sekako po zakon mu e obvrska, problemot mi e sto iskreno nema da mozam da go prifatam toa dete kako moe, znam deka dete si e dete i ne e krivo za nisto ama ete jas nema da mozam da go sakam kako svoe, plus toa dete na nekoj nacin sekogas ke bide kako most pomegu mojot parnter i negovata ex zena, kolku i da ne sakaat radi deteto ke treba da se gledaat, da razgovaraat, toa dete na eden ili drug nacin sekogas ke gi povrzuva i toa isto mnogu bi mi precelo, jas sakam maz koj celosno ( emotivno,moralno i materijalno ) ke mi se posveti na mene i nasite zaednicki deca
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, macika, Helix, isabella

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 18:18 #186855

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
eli samo da iskomentiram deka se zavisi i do mazot nemora da znaci dek aako ima dete mora da kontaktira so nejze i se zavisi od vozrasta na deteto .

primer sega mm voopsto ne komunicira so bisata se sto on saka ili maliot si komuniciraat sden so druk barem sega e lesno so tehnologijava a ako treba nesto da znae mm detevo mu prenesuva i toa e toa

macika sakam da iskomentiram deka jas od prviot den koga se zapoznavme so mm znaev deka ima sin togas 7 godini i mene voopsto ne mi precese bidejki i vo princip sakam deca i toa premnogu . a za toa sto velis za problemi samata zena treba da e svesna deka sepak treba da se ima razbiranje normalno i za toa dete bidejki ako ne si spremen da go prifatis toa voopsto nemoj ni da pocnuvas bidejki ako ne go prifatis a se pravis deka toa si go napravil vremeto ke pokaze deka si lazela i eteti kavgi.
i da mislam deka so maliov tolku mnogu sume povrzani stopreku nedela celo vreme se javuva da prasa kako e BRAT MU sto neli mu e polu brat i tolku mnogu go saka sto ni rodeni braka ne bi se sakale
The administrator has disabled public write access.

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 19:30 #186869

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
Sepak kolkavo i da e deteto jas sekogas ke go gledam kako vrska megu mm i ex zena mu i ne samo toa… kolku i da zvuci surovo za mene toa dete ke bide kako dokaz ostanat od minatoto na mojot maz, minato na koe jas nema da sakam da se navrakam,minato koe ke sakam da go zaboravam i da projdam preku toa ama nema da mozam ako go gledam deteto sekoj den, pa uste i ako e pluknato na majka mu ke bide isto ko da ja gledam i nea, ova e samo moe mislenje,nemam nisto protiv vakvite parovi. Naprotiv im se voshituvam i im posakuvam se najdobro
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 07 Мар 2012 23:18 #186876

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
so ogled na toa deka sakam mnogu deca,voopsto ne bi mi smetalo da imam partner koj veke imal propadnat brak i dete.Poveke sto bi me zainteresiralo okolu vakva vrska mi e covekot..kako doslo do puknuvanje na "tikvata" od predhodniot brak ..sto mislam sekoja licnost bi se zaprasala:wtf:(licno za mene za da si znam na sto sum i so koj sum)...a za toa, deteto dali licelo na majka mu..pa boze moj :nc: pa sekoe dete si lici na roditelite dal vo izgled,dal u karakter,dal vo glasot..taka da ne bi se ogranicuvala okolu deteto na takov nacin..na kraj kraeva i posvoenite deca licat na bioloskite roditeli :da: ne gledam zosto da ne bidat sakani :ne: .Se e do karakterot na covekot:roll:
Последна промена: 07 Мар 2012 23:23 by Glasna*.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf, bilni

Ре: Брачен партнер со претходно искуство+дете 08 Мар 2012 01:16 #186878

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
bilni wrote:
emilija mislam deka zrelosta i godinite ne igraat nikakva uloga bidejki jas koga se zemav so mm bev na 22 godini a toj 29 taka da ako nesto sakas ne se bitni godinite :)

a razveden si e razveden i voopsto ne gledam na toa bidejki sekako i jas nedaj boze da se razvedam utre bi bila so dete i bi sakala nekoj da me prifati kako takva a normalno i moeto dete pa taka da ne gledam razlika dali e on so dete ili e taa bidejki site sakame da bideme so nekogo i da ziveeme so nekoj bez razlika dali toa bilo na 25 ili na 35

Mene mi se bitni...i toa mnoooogu bitni. Na 22 mi bese bitno samo da go ucam i zavrsam fakultetot, se drugo bese vo vtor plan. Na 25 se veriv so MM ama otkako drugite prioriteti gi zavrsiv. Zatoa velam deka na 35 godini mi se drugi vrednostite vo zivotot. Sega familijata mi e #1 ama za togas znam deka razmisluvanjata mi bea diametralno sprotivni. Ednostavno ja nemav zrelosta sto ja imam sega...ljubovta e samo ljubov ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Брачен партнер со претходно искуство+дете 08 Јун 2012 21:31 #202689

 • Snezana
 • Snezana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo devojki ,majki ,zeni mislam deka go pronajdov vistivskoto mesto za moite prasanja.Potrebna mi e golema pomos od vas ,ve zamoluvam od se srce da mi dadete sovet .Jas odnapred bi sakala da se izvinam sto pisuvam na latinica rabotam so drug program na kompjuterot I nemozam da instaliram kirilica .Jas imam mnogu golema bolka vo moeto srce, sekoj den se boram so mojata ljubomora. Verena sum so maz koj e razveden I ima 3 deca. Za 9 meseci ke pravime svadba a vo vrska sme 4 godini .Problemot e sto nikogas ne sum bila ljubomorna ,mojata ljubomora se rodi od koga zena mu go kontrolira so decata , a naj strasno od se e sto jas ne gi ni poznavam .Oni se razvedeni zosto negovata zena go izneverila I taka puknalo se.Jas upadnav vo negoviot zivot dodeka tecese nivniot razvod I toa bese pekolno,mnogu problemi I mnogu teski periodi no se zaljubiv I bev tuka pokraj nego.Zenamu znaese za nas no go ucenuvase so decata ne mu gi davase da gi gleda I se mislam deka krie za nas dvajca .Jas negovite deca gi sakam iako ne gi poznavam sekogas prasuvam za niv ,sekogas ke im kupam nesto on da im go dade ,ne mi preci sto ima deca.No koga ke go prasam koga ke me zapoznaes mi vika ne znam kako ke reagiraat ,znaes sto se preziveaa so razvodot ,znaes deka odnosite so niv ne mi se najdobri I mislam deka ne e momentot I mene seto toa mi preci misli deka nivnata reakcija bi bila losa I za niv da ne gi povredi mene toa mi go krsi srceto I se custvuvam loso poradi toa.Mi preci koga on ide kaj niv na rodenden a jas ne sum pokraj nego I znam deka ona e tamu .Mi preci koga go kontrolira so decata I izigrava kako potrcko za sekoja sitnica.Custvuvam ljubomora ,i mnogu mi e tesko .Pravi da gi zamrazam decata so toa sto ne mi dozvoluva I tie da stanat del od mojot zivot . Se ni e sovrseno ,premnogu se sakame nemozam da kazam eden los zbor no se prasuvam zosto so decata I bivsata negova se slucuva seto ova ?Reagiram loso I nemozam da ja kontroliram ljubomorata I uste jas ispagam losa ,site nasi kavgi se za bivsata I negoviot odgovor e samo za nea zboris pa jas toa go napraviv za decata .Toa e samo zaradi decata....Mene me boli samo zatoa sto jas ne gi poznavam.Me boli zosto pred 1 nedela on bese na rodendenot bez mene.A jas sama taguvav I nemozev da gi otrgnam ljubomornite misli.Ne me barase 3 saati i koga mu se javiv ne mi krena ,popizdev i koga mi se javi posle 1 saat mi vika duvavme sveki,otvaravme podaroci Uste i on se ljuti sto me custvuva deka ne sum raspolozena ,ne go kazuva toa no taka se odnesuva i toa uste poveke me poluduva.DALI SO MENE NESTO NE E VO RED ?
Последна промена: 09 Јун 2012 05:53 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот