Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца?

Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 03:08 #12378

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Вчера случајно го почнавме овој муабет со една другарка и првиот одговор ни беше дека нема мајка што не го сака своето дете тргнувајки од себе нормално.Кога почнавме да даваме примери на мајки кои на ваков илли таков начин се откажуваат од своите деца свативме дека има мајки кои што ги раѓаат децата без емоции.
Дали можете да го сватите тоа?
Дали мислите дека има родители кои што не ги сакаат своите деца и не се грижат за нив?
Јас стварно неможам да сватам како можат и ашто ги раѓаат децата кога не ги сакаат.


Се извинувам ако темава не е на соодветно место.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 03:17 #12385

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ima i takvi majki/roditeli - sepak ne site bremenosti se sakani i planirani, a i ne se site luge rodeni da bidat roditeli.
Postojat luge koi se edonstavno takvi, emocionalno nezreli/osakatenii ne mozat ili ne sakaat da gi prifatat svoite deca.

Vo sekoj slucaj, kako sto gi pocituvame i drugite razliki megu lugeto bi trebalo da ja pocituvame i ovaa. Nema mesto za osuda tuka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 04:41 #12443

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Дали мислите дека има родители кои што не ги сакаат своите деца и не се грижат за нив?

Извини ама мене твоево прашање ми е апсурдно. Од што се полни домовите за деца? Затоа што некој ги сакал тие деца и ги оставил таму?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 04:49 #12459

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Верувам дека и во тие мајки што се откажуваат од своите деца има и такви кои што се со емоции, не можеме да генерализираме дека сите се исти.

А и причините за ова постапка не ги знаеме (на пример ако мајката живее на улица подобро е да го остави детето во дом)

Верувам дека и на овие мајки не им е лесно и сигурно не им поминува ден а да не се сетат на ликот на своето бебе.

Се разбира има и такви кои се без емоции...и нив не можам да ги сфатам, колку и да се трудам.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 15:20 #12578

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Zvezdicka напишал/а:
ne se site luge rodeni da bidat roditeli.

Vo sekoj slucaj, kako sto gi pocituvame i drugite razliki megu lugeto bi trebalo da ja pocituvame i ovaa. Nema mesto za osuda tuka.

Ок је ако неко не жели да буде родитељ, имам у својој околини пар таквих случајева и поштујем то и никада их нисам сматрала горим од себе, нити од људи који имају децу, то је њихов избор, али они нису ни рађали децу..

Али да поштујем некога ко није за то да буде родитељ, а родио је дете, е то заиста не могу..и осуђујем такве мајке..абортус је легалан, тако да ту нема оправдања..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 16:00 #12584

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Ne se site luge za da bidat roditeli.Gi donele svoite deca na svet i kazuvaat kako znaat taka neka se snaogaat ili nesto slicno
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 16:17 #12598

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Ane напишал/а:
Дали мислите дека има родители кои што не ги сакаат своите деца и не се грижат за нив?

Извини ама мене твоево прашање ми е апсурдно. Од што се полни домовите за деца? Затоа што некој ги сакал тие деца и ги оставил таму?
Ane jas negledam nisto apsurdno vo prasanjeto.Ne e samo toa deka tie sto ne gi sakaat svoite deca gi davaat vo dom ima mnogu koi sto gi rodile decata od iks pricini i ziveat so niv ama bez ljubov.Eve na primer poznavam majka koja rodi dete samo za da go zadrzi brakot a voopsto ne se grizi za toa dete.Znaci deteto zivee vo semejstvo ama nu e skrateno najbitnoto ljubovta.
A ima majki koi sto gi sakaat svoite deca a gi ostavaat vo dom. E mene toa mi e apsurdno.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 16:49 #12617

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Мими не сум те разбрала јас. :)
За жал колку и да е сурово, постојат такви луѓе кои раѓаат деца иако не ги сакаат. Тоа лесно се забележува кај децата кои патат по љубов.
Но како што рече Звездичка - сите сме различни и тоа го прават од икс причини.
Не можеме да му судиме никому и да го поистоветуваме со себе. Барем јас не можам...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 10 Јан 2010 16:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 17:46 #12622

 • Lile
 • Lile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Да не си го сакаш сопственото дете?
Дали еден од вас може да наведе причина која би го натерала своето дете да го даде во дом?Јас не би можела и не дека сега ќе им судам на тие што направиле такво нешто,има нив кој да им суди ама мислам дека со тие луѓе дефинитивно не е нешто во ред
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 17:57 #12623

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Ane напишал/а:
Не можеме да му судиме никому и да го поистоветуваме со себе. Барем јас не можам...


Може кад је све друго у питању, али овакве ствари су за осуду и никада нисам могла да затварам очи пред оваквим чињеницама..шта сад, ја сам добра и пожртвована мајка, мом детету ништа не фали, а за другу децу ме баш брига??
Е па то баш није у реду и помало је себично..
Већ сам писала негде да сам дуги низ година волонтирала у дому за незбринуту децу где су довођена и злостављана деца..и шта треба да кажем, ето та мајка, отац су другачији од мене и ја не могу да их осуђујем што су физички и психички злостављали своје дете?

И сви пред тим затварају очи, никога се то не тиче, такве ствари се заташкавају, а то је срамота, велика срамота!!
И закон чак брани овакве људе и то је срамота!
Али кога брига кад они који доносе законе гледају само своју корист, а остале људе боли брига јер су уљуљкани у сигурност своје породице..и многи мисле да ако су дали добротворни прилог, да су помогли..е жао ми је што ћу вас разочарати, али нисте ако и даље затварате очи пред оваквим ситуацијама и кажете, то је њихово право и мене се не тиче..уместо да такви људи који немају трунке осећања буду одбачени од друштва, одбачена су та деца..

А свима би нам свет био много лепши кад би се само осврнули около мало, а не гледали само себе..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 18:28 #12630

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Mislam deka temata malku bega od poenta sega veke.
Kolku sto jas go razbrav uvodniot post prasanjeto e kako nekoj moze da rodi dete koe ne go saka?
Ne bi sakala da diskutiram tuka za roditeli koi od XY pricini se odkazale od svoite deca ili pak za onie monstrumi koi gi maltretiraat decata - za toa e potrebna nova tema.

Fakt e deka za vozenje avtomobil ti treba dozvola i ispit a za roditel ne ti treba nikakva kvalifikacija. So samoto toa sekoj moze da stane roditel bez razlika dali toa go saka ili ne. Iako poveketo se poistovetuvame so roditelskata uloga na socijalno prifatliv nacin postojat i takvi koi stanuvaat roditeli po greska, nevnimanie, ne znaenje i red drugi pogresni pricini i so samoto toa nivnoto poistovetuvanje so roditelstvoto e socijalno ne prifatlivo za mnozinstovot od nas. NO takvi postojat, i toa e fakt i spored mene e vo ist kos so licnite izbori, znaci bez prostor za nekoja posebna osuda od nasas strana.

Spored mene za takvite ne sakani deca e podobro da se vo dom odkolku so roditel koj ne gi saka pokraj sebe. A vo najdobar slucaj, vo edno idealno opstestvo - za roditelstvo treba da se vocede ispit i da se bara dozvola. Togas mislam deka nema da ima nesakani decinja na ovoj svet.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 20:45 #12684

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas nemozam da svatam edna majka da rodi dete a da ne go saka i da go frli vo kontejner kako sto ima x slucaevi.Takvite luge bi trebalo da bidat kastrirani i nikogas da ne rodat dete. Svakam koga nekoja majka ja isfrlile na ulica i koga nema da mu dade na deteto da jade, da go dade privremeno vo dom.
Konkretno i jas go osetiv toa na svoj grb. Mojot soprug i jas imame edno dete. Nikogas ne posakav vtoro dete bidejki so prvoto se iznapativ po bolnici. I mojot soprug posle 9 godini pocna da me ucenuva ili ke rodis vtoro dete ili ke te napustam i ke si odam so druga. I jas nevolno ostanav bremena(da ne komentiram deka go izgubiv toa bebe pa povtorno ostanav bremena)i mislev deka toa dete sto go nosam vo utrobata nikogas nema da go sakam kako sto go sakam prvoto.
No koga se rodi i koga go drzev vo mojata pregratka toa bese najmiloto sustestvo na svetot. I eve sega se prasuvam kogo poveke sakam dali prvoto ili vtoroto dete. Iako kako majka znam deka treba isto da gi sakam sepak ljubovta poveke me vlece kon pomaloto.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 10 Јан 2010 23:25 #12783

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Zvezdicka напишал/а:
A vo najdobar slucaj, vo edno idealno opstestvo - za roditelstvo treba da se vocede ispit i da se bara dozvola. Togas mislam deka nema da ima nesakani decinja na ovoj svet.

Е баш тако!!
Уместо милион којекаквих глупавих закона који се уводе, треба коначно да се осврне и на овај проблем који није ни мало мали..можда ће многима ово изгледати глупо или ће рећи, ма да сад и за то да тражим дозволу, али заиста би требало обуздати неконтролисано ,,парење,, које је све чешће (извињавам се због овог израза парење, али не знам други израз за рађање детета које не волиш и не желиш..чак ни то није пригодан израз, јер животиње после парења воде бригу о младунцима)..а свака трудноћа би требало да се пријави и да се прати, тада не би било беба у контејнеру и чедоморства..

И ни мало нисмо отишли далеко од теме, јер скоро свако невољено и нежељено дете је малтретирано на неки начин, психички или физички, није битно, оно што је битно је да свако малтретирање и недостатак мајчинске љубави оставља последице за цео живот..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 11 Јан 2010 03:39 #12911

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ZZ напишал/а:
Већ сам писала негде да сам дуги низ година волонтирала у дому за незбринуту децу где су довођена и злостављана деца..и шта треба да кажем, ето та мајка, отац су другачији од мене и ја не могу да их осуђујем што су физички и психички злостављали своје дете?

јас не мислев на родителите кои ги злоупотребуваат децата на било кој начин. мислев на оние кои се решаваат да родат дете иако не се спремни за родители, па потоа грижата му ја префрлаат на друг - баби, дедовци, дадилки....и не знаат да искажат љубов кон детето. и не му даваат љубов....
Не велам дека тоа е во ред, но не можам да им судам.
А за тие што злоупотребуваат деца треба да сум луда да ги оправдам или да не ги осудам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 11 Јан 2010 17:20 #13138

 • bubamara***
 • bubamara***'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • одмаздата е најдоба кога се сервира ладна
 • Теми: 45
 • Карма: 3
Не има секакви по светов па и такви кои не си ги сакаат децата....тука не зборувам само за тие што ги даваат во дом (има и од нив што си ги сакаат и патат по своите чеда но поради егзистенцијални услови се одлучиле да ги дадат на посвојување и така барем да се погрижат нивните деца да имаат добар живот)пострашно е кога децата се раѓаат од незрели и лабилни личности. Има едн куп мајки чедоубијци меѓутоа пак треба да направиме дистинкција од тие мајки кои ги убиваат своите деца веднаш по раѓањето(кај таквите во најголем дел игра улога поспородилната депресија која зачинета со некој психички проблем од предходно може да направи хаос) од тие кои ги убиваат и занемаруваат своите дечиња пордаи тоа што им се пречка. Имаше и случај во Англија мислам кога мајка си го уби детенцето за да можела да излегува во град и да си фаќа дечковци.
Репродукцијата е природен нагон и тоа не може да се контролира со психолошки тестови. Колкав процент од населението ќе може да се тестира? Кој ќе врши контрола дали тие што паднале на тестот имаат или немаат деца? На сила ќе се кастрираат??? Дали е тоа хумано??? Што е со грешките во тестирањето??Тоа е веќе задирање во основните човекуви права
Ние ништо не можеме да направиме за жал :(
ti, sonce i mesecina i tocka i cela vselena...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 13 Сеп 2010 04:46 #51146

 • Anik
 • Anik's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 59
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Мене прашањето ми е многу сложено. Што значи да го сакаш своето дете? Да го галиш, да му пружиш емоционална топлина, да му обезбедиш покрив над глава, храна, вода? Детството и мајчинството какво што го знаеме сега ние не било од секогаш вакво туку е и тоа социјало условено. Некогаш децата биле раѓани со цел фамилијата да има поголема работна сила и малтене штом ќе застанеле на нозе им давале да работат. Денес ни е тоа незамисливо. Па така и љубовта кон детето не мислам дека е некоја универзална категорија што важи во сите времиња и сите општества.
Инаку не мислам дека сите родители ги сакаат своите деца, а под сакање подразбирам да се грижат за нив, да им обезбедат минимумот што им е неопходен за развој....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 05:06 #98121

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Нема родител кој не си го сака своето дете. Кога се роди внука од братми дете, јас бев пресреќна на светот. Тогаш и не бев мажена, само неа ја сакав, не помислував дека ке сакам некој друг повеќе од неа. Но кога се роди принцезата моја тоа чувство на љубов е неизмерно. Имам исто така голема љубов и од моите родители, за кои се би дала они да се здрави, живи и среќни.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 05:33 #98132

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mladenovska wrote:
Нема родител кој не си го сака своето дете.
:ne:
И тоа како постојат луѓе кои не си ги сакаат децата. Не само оние кои ги даваат во дом децата. Туку има и примери кога раѓаат, ги чуваат, ама сепак не ги сакаат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mariposa

Ре: Одг: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 06:11 #98143

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mnogu mi e nerazbirlivo deka moze da postoi roditel, pred se majka koja ne si go saka svoeto cedo. Nezamislivo.
Koga ke razmislam podobro, ja razbiram poentata na Mimi koga ja postavila temava. Nema da komentiram za zlostavuvanje na deca ili ostavanje vo dom za toa mozebi treba vo nekoja druga tema ili poinaku postaven naslov, ke dadam kratok osvrta za profilot na onie majki na koi im e povazna karierata, nivniot licen i emotiven zivot, nivniot fizicki izgled od nivnite deca. Za zal ima takvi majki i toa se poveke vo posledno vreme. Imam poznanicki koi imaat i po dve dadilki, za pretpladne i za popladne i koi sami si zaminuvaat po desetina dena na godisen odmor, ostavajki gi decata so dadilkite ili pak babite i dedovcite. Za niv ocigledno vazat onie stihovi od nekogasniot hit "Ja volim samo sebe".
Последна промена: 03 Јан 2011 06:17 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 15:21 #98196

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Mladenovska wrote:
Нема родител кој не си го сака своето дете.

Пред може скоро 1 месец, поминував покрај една жена со детенце. И го слушнав следново: Ако пак ми правиш така, да знаеш дека пак ќе те дадам во дом! Толку се потресов, што цел ден не можев да се смирам и се уште ми се тие зборови во памет. И јас како тебе Mladenovska го мислев истото, но се уверив ете дека не е така. :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 15:35 #98204

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Тешко е да се верува дека некој не си го сака своето дете. Незнам можеби има и такви, но сепак сметам кога тогаш за дете најмногу боли!

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 03 Јан 2011 17:23 #98279

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Има родители, и мајки и татковци, кои за жал не си ги сакаат своите деца. Поважни им се, како што рече Срна други работи отколку децата. Но тоа е нешто што неможам да го разберам. Како може да не се сакаат деца? Па уште да не си го сакаш своето дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 20 Апр 2011 17:36 #131431

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas moite dve deca gi sakam neizmerno. Zivotot bi go dala za niv. No cesto pati koga sum nervozna,i oni me nerviraat so gluposti mi se spojuvaat zickite i kazuvam raboti sto ne gi mislam. Ednas im rekov ke si odam i ke ve ostavam koj saka neka ve cuva, ke ve ubijam, ke ve dadam vo dom no se razbira nisto od toa ne go mislev vistinski. Koga mi pomina ljutinata posle gi gusnav i im kazav deka gi sakam neizmerno.
Se ljutam na samata sebesi, maloto ne razbira no golemata kerka ja povreduvam so tie zborovi. No takva sum impulsivna, brza na zborovi, nervozna. Se trudam da se popravam i se nadevam ke uspeam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 20 Апр 2011 18:21 #131443

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Јас НЕ ВЕРУВАМ дека постои мајка која не го сака своето дете, можеби таткото бидејки покасно се поврзува со бебето-детето како личност-!!!!!!!!!

Без разлика дали го оставила или не, го дала..... сигурна сум дека тоа е некоја луда одлука во моментот, но следи со ОГРОМНА ПОСЛЕДИЦА! Сигурно ГО САКА!!!

Но според мене постојат мајки, односно родители кои се сакаат МНОГУ повеке СЕБЕСИ од другите, СЕБИЧНИ СЕ и си мислат само на себе!!!!

Многу се плашев да ја прочитам оваа тема, баш бидејки во последно време заспивам со мислата што се случи со 2 дечиња(едното 7 месеци, другото 7 години)од Охрид, која себичност и храброст односно лудило ги натерало да одземат и си одземат живот!!!!

ЖАЛНО, МНОГУ ЖАЛНО!!!!!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сите мајки (родители) ги сакаат своите деца? 20 Апр 2011 19:33 #131466

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Дали сите мајки(родители) ги сакаат своите деца?

Кратко и јасно не. Првин детето не го сакаш само затоа што го носиш во својата утроба. Знам мајки кои посвоиле деца и ги сакаат и се грижат за нив повеќе од они што стварно ги родиле.
Меѓутоа чувството на сакање на детето никако не го поврзувам со самото чувство на носење на детето во стомак и слично. Една постара пријателка (мајка може да ми биде) кога бев бремена ми рече една вистина која и така се потврди дека е. Детето го засакуваш ден по ден како расте така и ти како родител се поврзуваш со некого. Љубовта кон детето не се раѓа со раѓање на детето , таа се стекнува полека и се негува. Па затоа споредбата со тие мајки кои ги дале своите деца во дом нема никаква врска со тоа што ги родиле. Мајка се станува не со раѓање на детето туку со гледање на истото.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, Glasna*
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот