Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Цртани - кои и колку?

Ре: Цртани - кои и колку? 16 Јан 2013 09:41 #229773

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Nebo wrote:
Во врска со насилството во цртани од типот на Том и Џери, мислам дека децата не ги доживѕваат како ние сега. Јас кога сум била дете со други очи сум гледала на тоа, буквално никогаш не сум била насилна и со насилни мисли....

А сега кога ќе ги погледнам, си викам леле кави фикс идеи имале авторите.... Ама ете, мислам дека децата не размислуваат како нас. Ако некој знае постручно да каже како сето ова влијае на децата, дали има некое скриено дејство, нека каже, баш ме интересира...

Истото го мислам и за приказните....

Si go citam postov od kojznae od koga i gledam deka sum si go smenila mislenjeto :) Eve bas Tom i Dzeri, mislam deka koga gi napravile crtanive na drugo nivo bila sovesta na avtorite, ne deka sega ne se pravat bez vrska crtani, ama togas imalo neli mnogu pomalku. Na primer, vcera gledav eden, Tom si pusi cigara! I sto uste ne. Sin mi gi gleda, omileni mu se, od 2 i pol god. mu davav da gleda, ne razmisluvav vaka, ama seto toa e ograniceno. I ne za dzabe na ovie crtani pisuva 6+. Koga gi gledase kako pomal, posle niv bese strasno besen, pa maksimalno mu gi ogranicuvav, a ako gledase na pr. Nodi, bese umen, imase inspiracija da pravi nesto pametno. Sega ne e tolku besen posle Tom i Dzeri, valjda si pravi vozrasta, ama pak ke kazam-so merka.

Gi gleda i na Disney, ama i kaj nekoi od niv kolku zaostanati raboti se primetni. Taka e i so prikaznite-koga ja procitav originalnata Little Mermaid, mi se stemni kolku e mracna, so tragicen kraj, pa kako posle dolgo vreme fino ja obrabotile vo crtan, ja smenile zasto i nie lugeto sme smeneti i bi trebalo da napreduvame.

Sin mi gleda sekoj den crtani, po 20tina minuti otprilika, ne znam dali e mnogu. Glaven mu e Curious George, i mi se sviga, toj e i za roditeli (koga pravi nekoja belja majmunot, kolku ubavo reagira cickoto sto go cuva :) )
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Цртани - кои и колку? 16 Јан 2013 16:53 #229809

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Periodov na dvajcata najomiken im e dolgometrazniot Rio! Preubav vesel i pozitiven crtan! Pa duri i tortata za prviot rodenden na bato dada resi da bide so likovite od Rio :)

Vo posledno vreme Jana mnogu go zasaka Mupet Show kako i Alvin i ververickite. Zadovolna sum od vremeto pominato vo gledanje crtani,se pokratko i pokratko e. Jana gleda najcesto sabajlecki koga kje stane mnogu rano na pr.vo 05:30! A Mario skoro ic ne gleda crtani,osven koga go ranam,zasto mnogu e kompliciran za jadenje. Go obozava i Hopla od Baby First i Bernard.

Kako i za Jana,pravam stroga selekcija na onie crtani sto smee i sto ne smee da se gledaat doma. Crtani so nasilstvo,derenje,pukanje,ubivanje,so premnogu intenzivni efekti, NE se dozvoleni.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 18 Јан 2013 14:10 #229962

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Кога сме дома па и болни како деновиве, само тоа го смирува. Многу тешко се заигрува, се обидувам се живо, не иде. А пушти му цртани и бубалче е. Многу го сака Ноди, Куќичката на Мики Маус, Мечето Ушко, некои германски што одат на ТВ наутро. Ми се допаѓаат и мене, има секогаш нешто едукативно, некој заклучок, некоја смешка, па не правам проблем. Иако пак ќе речам, во обични денови не ни има многу време за цртани, ова сега зимово, па и настинките кога ќе нападнат. Цртани со насилство или пак не прилагодени за возраста не гледа, а и не сака. Има еден канал овде и даваат некои цртани кои се многу динамични, па паѓа нешто, тропа, и не ги сака. И на реклама или филм ако има случајно пуштено и некој ако се кара или пак тепа, не сака да гледа, вика не сакам ова. Наутро некогаш проаѓа едно шише млеко уз гледање цртани, а како што е проблематичен со јадењето, тоа ми е екстра.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 18 Јан 2013 21:52 #229990

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Моментално хит ни се Маша и Медвед ,многу сака да ги гледа,руски цртан-анимиран филм,што искрено и мене ептен ми се допадна,и јас си гледам со неа :trep:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 19 Јан 2013 07:49 #230004

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Леле Frogy и јас сум заразена со Маша и медвед. Минатата година колешка ми прати линк со епизодата со елката кога гори и се заљубивме и јас и син ми и мм и мајка ми во цртанов :). На памет ги знам сите епизоди.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 19 Јан 2013 18:39 #230025

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Ана ја обожава епизодата Маша каша, се кикоти на цел глас.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 19 Јан 2013 19:34 #230032

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Луѓе, кои ви се тие цртани со Маша? И за која возраст се?

Ако имате некој линк, праќајте :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 20 Јан 2013 04:04 #230041

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Sanja wrote:
Луѓе, кои ви се тие цртани со Маша? И за која возраст се?

Ако имате некој линк, праќајте :cvet:

Eve gi site seriji, ama na ruski, ne znam na koji drugi jazici ima :) Moze ima i drugi po star varijant (nesto kako da mi teknuva od moje vreme), ama ne znam...

Маша и Медведь
Последна промена: 20 Јан 2013 04:32 by Fairy. Причина: ureduvanje link
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Marge

Ре: Цртани - кои и колку? 20 Јан 2013 17:43 #230078

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ej Masha mi ja otkri sestra mi i me voodushevi :D a tek decava mozete da zamislite.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 22 Јан 2013 07:18 #230227

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Sinko mozebi e seuste mal, no obozava crtani I reklami ( posebno reklamite na Vip :) )

Koga gleda crtan, a nekoj mu zastane pred televizorot se mrda levo-desno I si prodolzuva sa gleda, mnogu mi e miren.

Mu gi pustam crtanite na Cartoonito, gi davaat vo 7h, 11h I 17h.
Toa se 5 crtani za 0+ ( Banani vo pizami, Kripton -super kuce I drugite gi zaboraviv :) ), ja obozava pesnata od crtanite I koga da mu ja zapeam nekoja paga od smea.

Inaku koga ke podporasne sigurno ke mu gi pustam Nodi, Dora the explorer ( zatoa sto se poucni ), Meceto Usko, Buli I Disni crtanite.

Za ogranicuvanje, pa sto znam, nemozam uste sega da kazam no najverojatno ke bide 2-3 pati vo denot po 30 minuti.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 10 Фев 2013 15:01 #232153

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Дали знаете од каде можам да ги симнам епизодите од цртанот Дора ама на македонски? Понекогаш гледаме на мтв1 преку интернет зависи кога ке фатиме сигнал.. :jok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 11 Фев 2013 10:27 #232252

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Crtanot Dora the explorer go nema so makedonska sinhronizacija na nitu edna strana za simnuvanje, diri I na youtube ima samo 2 epizodi so makedonska sinhronizacija.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 11 Фев 2013 19:00 #232298

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Последните 2 недели хит ни се Дора,и ги снимам на Тв ,па потоа и ги пуштам ,после сака да ги гледа Baby Einstein,Pingu,Маша овие дена воопшто не сме ја гледале :laugh: А со Дора е по цел ден,и да не го гледа мора да биде пуштен на Тв :dosadno:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Цртани - кои и колку? 12 Фев 2013 06:22 #232316

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Кај нас сега едно 2 месеца ни е хит Дора,пред тоа ни беше Куќичката на Мики Маус,Снежана(со премотување на лошата баба)Самите реагираат ако има насилство и бараат да се смени,што ме радува,Џепни миленичиња(ја нарекуваме Барби :)
Дора мора да ни е пуштена,за да има мир имам снимано неколку епизоди и така сме раат.
Вчера им ја пуштив Маша,ама некако не беа заинтересирани
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 13 Фев 2013 07:37 #232424

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
sinko go obozava nodi po cel den da mu go pustam kompiuterot ke go gleda no mu gi pustam okolu pladne koga ke stane od spienje okolu 1 saat i tolku ne sakam da go ucan kompiuter celo vreme da sedi a na tv retko se zagleduva drugi crtani...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 13 Фев 2013 07:44 #232425

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Crtani sinko obozava.Najmnogu saka tom and jerry ,Bugs Bunny , Garfield i slicni.Nasilni nikako sam si menuva.E sega vremenski e sekogas razlicno nekogas poveke nekogas pomalku.Vo posledno vreme pocnav voopsto da go isklucuvam televizorot dodeka jade bidejki mu go odvlekuva mnogu vnimanieto,znae cim ke se najade moze da se pusti
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 16 Мар 2013 10:07 #235052

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie sme sega zarazeni so Charlie and Lola super se i mnogu poucni od sekoj aspekt.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 14 Окт 2013 05:09 #244776

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Veke sme golemi ama crtani si sakame uste :laugh: Gledame nekoi na televizija, no i navleceni sme na dolgometrazni koi gi simnuvame od net. Navistina ima mnogu ubavi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 15 Окт 2013 05:56 #244810

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Моментално девојката е навлечена на Winx, а баткото на Spiderman и Mr.Bean :laugh:

Највеќе ги гледаат пред спиење, бидејќи тогаш имаа твреме за цртани :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 15 Окт 2013 05:58 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.