Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Инфантилност кај жените

Инфантилност кај жените 09 Ное 2010 21:50 #70583

• arriel
  • arriel's Avatar
  • new born
  • Теми: 80
  • Thank you received: 5
Dali mislite deka site zeni se infantilni.Pa i zosto ne?Primer vozrasna zena nosi prcki,ili vo spala soba ima naredeno kup mecinja,duri i toa nekoi zeni uste spijat so nivno omileno kebe.Dali mislite deka ovaa ponasanje na infantilnost e normalno kaj zreli osobi?
Последна промена: 09 Ное 2010 22:18 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Инфантилност кај жените 09 Ное 2010 23:11 #70598

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Ne znam kolku i dali voopsto zenite se infantilni, no zatoa znam kolku mazite navistina se infantilni.

Инфантилност кај жените 10 Ное 2010 00:28 #70617

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Ни једна особина не може да се генерализује, ма колико честа била, па ни инфантилност..
У својој околини имам пуно инфантилних особа али оба пола..код неких је та карактеристика везана само за поједине ситуације, а код неких за све..
Жене могу бити размаженије, у том неком смислу да се пренемажу и кезе и константно очекују да се неко други о њима брине, па те детињасте особине више долазе до изражаја..али познајем и јако пуно мушкараца, чак и оних у зрелим годинама који су права деца..
Е сад, инфантилност ако је изражена само у неким сегментима живота и кад је контролисана, не може много да смета у функционисању..али ако је јако изражена и ако нека особа заиста не може да функционише без друге особе која о њој брине некад и до најситнијих детаља, онда се то по мени граничи са болешћу..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Инфантилност кај жените 03 Јан 2011 15:23 #98197

• Vesna Blazevska
  • Vesna Blazevska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 174
  • Thank you received: 156
Ima infantilni luge, sekako, no jas ne go povrzuvam toa so cuvanje mecinja, spienje so omileno kebe i slicno tuku so onie pogolemi obvrski vo zivot, ne se samo mazite infantilni (se slagam deka zrelosta kaj nekoi od niv e pod znak prasanje ama pak za toa se vinovni zenite - nivnite majki). Sto e zo infantilni zeni - stapila vo brak, ne moze sama rucek da napravi, majka i sekoj den im nosi rucek (slucaj kaj mene vo komsii), mama se vika za cistenje, mama se vika za perenje, mama se vika za se sto e povazno da se odluci, mama se vika za banjanje deca, mama se vika za se i sesto, ima takvi zeni, veruvajte, ne se samo mazite na svoi 30 god vikaat "daj mi da jadam"....od mene tesko deka ke doceka. A mecinja i kebinja se najmal problem kaj temava infantilost.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Ре: Инфантилност кај жените 03 Јан 2011 15:41 #98209

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Слажем се са Весном..то са медама може чак и да буде симпатично, али тотална несамосталност о којој је причала Весна је забрињавајућа и врло је честа..имам и ја пуно таквих примера у својој околини..
Мање ме нервира инфантилност тог типа код мушкараца, него код жена..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Инфантилност кај жените 07 Јул 2011 08:54 #144247

• vistina
  • vistina's Avatar
  • toddler
  • Теми: 245
  • Thank you received: 139
i jas se soglasuvam so vas, a plus za mene e infantilnost toa sto u denesno vreme se kupuva na primer marka obleka, marka kolicka i neznam uste sto a se zaglavuva vo krediti.... samo kolku da se ima " igracka" poubava od drugite, a mislam deka bas toa zenite go pravat ...ili moze ne e ova infantilnost moze sum u greska???
Последна промена: 07 Јул 2011 08:57 by vistina.

Ре: Инфантилност кај жените 07 Јул 2011 09:29 #144256

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
  • bow down you mortals ... She is here....
  • Теми: 1190
  • Thank you received: 616
Vistina toa sto ti go posocuvas e idiotizam
Следниве корисници изразија благодарност: Marge, Frogy

Ре: Инфантилност кај жените 07 Јул 2011 16:43 #144285

• vistina
  • vistina's Avatar
  • toddler
  • Теми: 245
  • Thank you received: 139
:) Zvezdicka me iznasmea:) Kolku sto razbrav ti ne zivees ovde pa zatoa ti e cudno ....mozda i e idiotizam ama ovde e se pocesto toa prisutno a neznam kade bi go klasificirale:)

Ре: Инфантилност кај жените 24 Фев 2015 18:52 #253746

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
Најстрашна т.е најглупа инфантилност од ова собирање мечиња и сл. е кога жена на 36 години во однесувањето ќе е како дете од 9 години. и кога не можеш да направиш муабет нормален, ниту да полемизираш оти заглавена е некаде во деството и ти се чини пред себе имаш дете.
Имам во близина една таква личност и освен игнорирање, друг лек за нејзе нема.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Најново на форумот

• No posts to display.