Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Како ја „лекувате“ нервозата?

Како ја „лекувате“ нервозата? 31 Авг 2014 16:56 #252156

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Инспирирана од моменталната нервна состојба, решив да ја отворам оваа тема. (Сега не сум во таква екстремна состојба како до пред десетина минути, зашто винцето си го направи своето. :) )

Како се справувате со ненајдениот наплив на раздразливи нерви, или, поточно кажано, во момент кога некој ненадејно многу ќе ве изнервира? Дали брзо се распламтувате? Колку време ви трае лутината (нервозата)? Како ја „лекувате“?

Мене мана ми е што малку ми треба за да се изнервирам. Секако, не за ситници, но се работи за ситуации кои се со провлекуваат од минатото, па одеднаш ќе дојде момент кога трпението ќе ми попушти и ме опфаќа голема нервоза. Во таков момент не ми се работи ништо. За да се смирам потребно ми е да има личност до мене, која ќе ме ислуша или на која ќе се „истурам“ (во најголем процент, тоа е мажот ми :kez: ), чашка-две алкохол и музика. Трета опција ми е телефонскиот разговор или Интернетот, јавни помагала за наоѓање утеха.

За среќа, оваа екстремна нервоза не ми доаѓа често и ретко посегнувам по алкохол. Да не сметате за алкохол-зависничка. :P
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 31 Авг 2014 16:59 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 02 Сеп 2014 14:13 #252191

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ne e bas lecenje koga ke se ispokaram so mm :D
mozebi poveke ja lecam tagata, nezadovlstvoto, neraspolozenieto.... pletam ili se zanimavam so nesto drugo koe mi odvlekuva vnimanie.
retko koga se ispovedam na prijatelki ili bliski.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 02 Сеп 2014 18:06 #252195

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Со чистење, средување, раскревање по дома :D
Некогаш ако ми е мака знам да си се исплачам, после сум како нова.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 03 Сеп 2014 13:50 #252214

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
mamatobe wrote:
Со чистење, средување, раскревање по дома :D
Некогаш ако ми е мака знам да си се исплачам, после сум како нова.

Potpolno isto. Ako me vidat doma deka cistam bez pricina, MM me nauci i ne prasuva nisto a decata prasuvaat i dobivaat kratok ostar odgovor i vednas begaat vo nivnata soba :kez:

Kako pominuvaat godinive se poretko i poretko placam.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 24 Фев 2015 18:28 #253744

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Vo posledno vreme si najdov drug nacin t,e se smeni ona so nedoveruvanjeto na bliski i prijatelki. sepak drugo e koga ke te soslusa nekoj neutralen i znae iskreno da ti dade sovet.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 25 Фев 2015 18:05 #253750

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Темава може да се однесува и на прашањето: "Како ја лекувате тагата?"

Едноставно, ѝ се доверувам на блиска личност (сопругот ако е до мене или по телефон на мајка ми), си ја олеснувам душичката и си поплакувам малку или се напивам нешто. Во таков момент најчесто ништо не ми се работи...
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 25 Фев 2015 18:06 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 28 Фев 2015 00:30 #253758

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
So vino i opusten muabet so najbliskata prijatelka. I cokolado obavezno......
A da, bidejki najcesto mm me nervira, obavezno smisluvam nacin kako da go kaznam bez da znae deka e kaznet :)
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 28 Фев 2015 01:57 #253762

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Со аеробик! После сум зен, ништо не може да ме изнервира :music:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како ја „лекувате“ нервозата? 14 Фев 2016 11:09 #255240

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Big Sister wrote:
Vo posledno vreme si najdov drug nacin t,e se smeni ona so nedoveruvanjeto na bliski i prijatelki. sepak drugo e koga ke te soslusa nekoj neutralen i znae iskreno da ti dade sovet.
Kako uspea Sister ?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.