Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Извини, згрешив....

Извини, згрешив.... 08 Мај 2011 22:30 #134354

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Колку лесно (или тешко) ви е да признаете дека сте погрешиле и да се извините?

Не се срамам да признаам дека сум згрешила и да го изговорам тоа зборче „извини„ кое за многумина е толку тешко да се каже. Не патам од тоа да сум секогаш во право и секогаш кога се извинувам сум искрена, односно не го кажувам само реда ради.
Впрочем луѓе сме и секому може да му се случи да погреши, само да не е премногу често :laugh: и подобро е да се признае грешката, да се поразговара, отколку да се глуми.
Поради тоа ги ценам луѓето кои знаат да возвратат на ист начин, а со лицемерните не се ни замарам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Независна

Ре: Извини, згрешив.... 09 Мај 2011 11:43 #134420

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ако навистина сум згрешила тогаш и јас знам да се извинам и со разговор да го решам проблемот. И децава ги учам истото да го прават. Полесно е сам да се соочиш и да признаеш отколку да се правиш најпаметен и да се инаетиш.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 09 Мај 2011 14:37 #134463

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Многу ми е лесно да се извинам кога ќе си ја увидам грешката, полесно ми е така, отколку да се заморувам со вадење и лажење. Има многу луѓе кои не сакаат да признаат дека направиле грешка, а камо ли да се извинат, ама тука ќе ја видиш големината на луѓето, кој како сака и јас не се занимавам многу со таквите луѓе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 09 Мај 2011 17:45 #134507

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Porano mnogu bev tvrdoglava i mi bese tesko da si priznaam greska ili da se izvinam.
Sega, kako sto "staream" :) nemam problem so toa. Duri naporno mi stanuva da vodam inaeti ili da trosam vreme na karanici.
Dokolku navistina ne sum vo pravo ili sum zgresila - ne mi e tesko da kazam izvini.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 09 Мај 2011 23:39 #134591

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Не ми претставува никаква тешкотија некому да се извинам ако знам дека сум згрешила со некоја моја постапка или сум навредила некого со збор, свесно или несвесно. На моменти сум импулсивна и знам бурно да реагирам ако личноста премногу ме испровоцира (понекогаш кажувам тешки зборови кои не ги мислам). Кога сум погрешила на било каков начин, свесна сум за сопствената грешка и веднаш, искрено се извинувам, дури и за мали нешта.

Не сакам да сум во блиска релација со оние кои се' ќе направат само да докажат дека тие се во право и да не си ја признаат грешката, односно да не се извинат, а кога друг ќе им згреши, држат лутина и очекуваат големо извинување. Избегнувам егоисти и нарциси.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 09 Мај 2011 23:48 by Независна.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Извини, згрешив.... 11 Мај 2011 03:18 #134950

 • _sandra_
 • _sandra_'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Ne mi e tesko da se izvinam koga ke zgresam,iskreno od srce.Posleden pat na edna licnost za edna ista rabota i se izvinuvam veke po petti pat i zamislete seuste ne mi e prosteno,(se spreckavm za nesto vo vrska so decata).Sega e dosta neli?Na se ima granica.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 23 Мај 2011 03:16 #137380

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Мислам дека да се греши не само што е нормална работа, туку е и апсолутно неопходна некогаш заради тоа што така човекот духовно и психички се развива. Воопшто немам его-трипови или некои потешкотии при признавањето на својата грешка или пак при извинувањето. Но, не се извинувам кога некој друг мисли дека треба да се извинам, туку само тогаш кога јас самата ќе сфатам дека сум згрешила. Се извинувам од срце и секогаш се трудам истата грешка да не ја направам повторно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela

Ре: Извини, згрешив.... 26 Мај 2011 21:12 #138285

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
ako navistina sum zgresila znam da se izvinam za zal cesto toa go svakam otkako ke se iskaram,imam golem inaet no ako sum vo pravo ne popustam,ne se izvinuvas samo poradi toa da nema kavgi...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 03 Авг 2011 03:48 #146802

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Sekogas koga gresam se izvinuvam,i gledaM da se popravam na greskite,covek uci dodeka e ziv se soglasuvam so taa pogovorka....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 15 Дек 2011 10:03 #171039

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
sekoga sum jas taa sto se izvinuva zosto nemozam da se karam vo princip za da izbegnam karanica se izvinuvam na pocnatata tema i zavrsuvam so toa za da nema prodolzenie taka voglavno gresela negresela ja si se izvinuvam :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 15 Дек 2011 10:18 #171049

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
jasmina 25 wrote:
ako navistina sum zgresila znam da se izvinam za zal cesto toa go svakam otkako ke se iskaram,imam golem inaet no ako sum vo pravo ne popustam,ne se izvinuvas samo poradi toa da nema kavgi...

Ова како јас да сум го пишувала.Не се извинувам ако не сум крива,па незнам што да е:P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 26 Окт 2012 12:28 #218984

 • argeta pasteta
 • argeta pasteta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Mene mnogu mi e tesko da kazuvam izvini i koga sum vo pravo i koga ne sum.Ama ako kazam izvini toagas e vistinski od srce.Zavisi od situacijata za razlika porano polesno ke se izvinev ama poslednive godini tesko mi odi toa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 27 Фев 2013 04:57 #233674

 • rosalynde
 • rosalynde's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 23
 • Thank you received: 7
 • Карма: 1
По природа сум самокритична така што, не само што не ми е тешко да се извинам, би се чувствувала лошо доколку не го направам тоа. :)

Но, доколку станува збор за неправедно наметнување на вина...е тогаш пердуви летаат, но не се извинувам. :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 17 Фев 2014 10:37 #248733

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Se obiduvam da ucam od greskite i da ne gi povtoram koga i ako ke se slucat.
Se izvinuvam definitivno ako zgresam, bidejki mene mi e taka polesno da se spravam so toa, i se obiduvam nikogo grug da ne obvinam za sopstvenite greski.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 17 Фев 2014 18:53 #248741

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Se izvinuvam i toa od srce se izvinuvam,ama toa e epten retko,oti retko gresham :dry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 18 Фев 2014 05:35 #248755

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Fairy wrote:
Se obiduvam da ucam od greskite i da ne gi povtoram koga i ako ke se slucat.
Se izvinuvam definitivno ako zgresam, bidejki mene mi e taka polesno da se spravam so toa, i se obiduvam nikogo grug da ne obvinam za sopstvenite greski.

Potpis, ama od zbor do zbor vaka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извини, згрешив.... 03 Апр 2014 13:24 #249613

 • Klaudija
 • Klaudija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Ни најмалце не ми е тешко да се извинам кога знам дека не сум во право или сум направила грешка. :da: баш подобро се чувствувам ако го направам тоа :kez:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: forumce

Најново на форумот

 • No posts to display.