Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: До која мерка толерирате и простувате?

До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 03:38 #134249

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16

Колку долго толерирате нечие лошо однесување, подбивање, навредување? Дали често дозволувате втора, па и трета шанса? Можеби тоа зависи од релацијата помеѓу вас и соодветната личност... Не е исто ако ви е роднина или пријател/ка...?


За мене можам да кажам дека сум многу толерантна, трпелива..., дури и премногу. Кога запознавам некоја личност оставам да помине подолго време да ја запознаам. Се зближувам, се дружам, помагам, менувам свои планови ако е потребно и се' останато во знак на вистинско пријателство. Толерирам несериозност и друго нечовечно однесување, но кога ќе дојде до тој степен да видам дека не се цени т.н. напор што сум го вложила за тоа пријателство, личноста не покажува ни најмало каење и сл., се повлекувам. Не правам драматични сцени, не кажувам в лице што мислам, само едноставно, таа личност не ја вбројувам во кругот на блиски пријатели, се држам на растојание. Мислењето и сликата што сум ги имала за неа, не се веќе исто и нема ни да бидат. Кога ќе ја сретнам културно се поздравувам и на тоа останувам. Истото се однесува и за пријатели и за роднини.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 08 Мај 2011 13:29 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 19:03 #134325

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Толерирам додека ептен не ми се стемни! Значи, исто како и Независна, знам се' да направам во името на пријателството, да погазам свои планови и сл. И секакви изливи и глупирања-знам да истолерирам, посебно на луѓето што ми значат, ама нив им кажувам се' отворено (нормално, не секогаш во истиот момент за да не ја спукаме ептен работата) и се разбираме (зашто и јас знам да бидам заникаде :zelen: )

Ако со некоја личност гледам дека не оди веќе другарувањето, дека и покрај моите толерирања, абер нема од подобрување и со тоа ми наштетува, се дистанцирам (одма ми текнаа две такви особи, за едната баш ми е криво, ама тоа е.....)

Премногу ми пречи кога некому сум кажала што ме лути, а тој си продолжува по старо, без никави обѕири :mdf:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 19:55 #134336

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Ako ima neshto shto ne poseduvam, toa e tolerancija. Pragot mi e tolku nizok, duri vo minus e. :tupco: so drugi zborovi, mnogu brgu se nerviram, izbuvnubam. Najinteresno e shto ne se ni trudam da se smiram tuku sakam vednash da ja isteram rabotata do kraj. Edinstvena prednost (ako voopshto ima prednost vakvoto odnesuvanje) e taa shto ne pravam apsolutno nikakva razlika dali "zhrtvata" e moj blizok ili nekoj nepoznat. Site lugje isto gi tretiram, shto bi rekol mm, nemilosrdna sum do koska. :sram2:
A shto se odnesuva do prostuvanjeto, toa e sosema druga tema. Da, prostuvam, no nikogash ne zaboravam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 20:32 #134338

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Бескрајно сам толерантна према мање битним људима, према колегама, познаницима..али блиским људима ретко шта толеришем, њима углавном одмах у лице кажем шта ми смета..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 20:41 #134339

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Toleriram mnoooogu, vo princip na sakam da navleguvom vo konflikti no koga nekoj kje mi stapne na zulj... e togas pukam po site savovi. Na ne mnogu bliski ne im zameram i golemi raboti ama vednas im stavam kosa crta, a na bliski vednas im davam do znaenje do kade mozat da odat.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 21:36 #134351

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas porano bev mnogu tolerantna i dozvoluvav da me gazat. No veke NE,dali zivcite mi se popusteni neznam, ali sega imam kratok fitilj.
Koga ke vidam deka nekoj ne go ceni toa sto go pravam za nego odma vo lice. Se ljutat, ne zborat ama bas mi e gajle.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Мај 2011 21:44 #134352

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Калина, ме потсети на една мисла :) Подобро непријатели кои в лице ми ја кажуваат вистината, отколку пријатели кои ме лажат (вака некако беше). Јас си берам во мене, но по извесно време, се' тоа така собрано се распламтува и избувнувам. Може да му кажам некому в лице што мислам за него/неа, најчесто на блиска личност, од останатите се дистанцирам. Во тие моменти, најчесто, соодветната личност е видно изненадена (имала погрешна претстава). Порано повеќе толерирав, сега не. Искуството и годините си го прават своето. Секогаш кога можам се трудам да избегнувам конфликти и сцени. Имаше уште една мисла: Чувај се од трпението на мирниот човек. :) и уште 1: Ако пријателот ти е од мед, не јади го целиот.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 08 Мај 2011 21:45 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 09 Мај 2011 00:22 #134372

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ако нешто не можам да поднесам, т.е да толерирам се простотилок и глупавост, во желба да се биде забележен во друштвото, нели по цена да се омаловажат другите. Таквите луѓе веднаш ги дистанцирам од себе и комуникацијата, ако мора да ја имаме на пример поради работа или пак поради некои си роднински врски, ја сведувам на чисто професионална или минимум.

Сум имала конфликт со личност која е таква и богами не му се допадна кога виде со кого се поткачил :zelen: но, тоа беше неизбежно, оти по неколку пати јасно кажано дека не ми се допаѓа таквото однесување, се правеше наудрен.

Вистинските пријатели тоа не го прават, затоа такви луѓе кои морам да ги толерирам или да вложувам во нашето пријателство по секоја цена, нели за да опстане, немам во своја близина. Впрочем таквите не можам ни да ги наречам пријатели.

Е сега за простувањето - секој може да згреши, нели. Ама ако има лице да дојде да се извини, да разговара искрено...секако дека простувам. И давам милион шанси, додека не ми пукне филм. :laugh: А тогаш веќе крај и ниту се навраќам, ниту се објаснувам. Само прекинувам со пријателство и контакти.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 09 Мај 2011 00:27 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly, Независна

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 08 Јун 2011 18:57 #140789

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
ne prostuvam i ne toleriram zosto ako mnogu im dopustis na nekoi luge podocna se kacuvaat na glava,porano bev takva se trpev i si kutev i pravea budala od mene no ne poveke....
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 09 Јун 2011 14:18 #140920

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas najveke mrazam licemeri,intriganti i ogovaraci. Pred nekoe vreme edna koleska koja ja smetav za bliska i si kazuvav domasni raboti go iskoristi toa da me ocrni kaj direktorot i mi napravi problem na rabota. Pozadi seto toa se krie ljubomora zosto nekoj napreduva vo rabotata i dobi pogolema plata,a bez razlika sto ona sekoj den si odi doma vo 16 casot a jas ostanuvam, noke doagam koga ima problemi, testiranja. I bas mi e milo sto se ispokarav i i kazav sve vo lice.
Sakam da kazam kolku e dobar covek, ljubezen,usluzliv sekogas ima takvi koj ti go kopaat grobot pozadi grb.
Zatoa zlatno pravilo za rabota so nikoj blizok,so site ljubezen. Jas uste nemozam da se smiram psihicki i da svatam deka osobata vo koja imav poverenje taka mi napravi.
Na zalost toa go svativ na poteskiot nacin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 10 Јун 2011 13:16 #141009

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
хммм јас ќе си потраам додека не му го видам аклот на некој е откако ќе го видам зависи од ситуација , простувам но не заборавам кога тогаш враќам , не сакам кога некој ќе ме изигра, како јас почитувам сакам и да ме почитуваат :zelen: , инаку има и ситуации кога не сакам ни муабет да правам со некого , но за тоа да се случи сигурно треба да ме повредат многу ...

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 28 Јун 2011 21:04 #143515

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
TOleriram premnogu i prostuvam.BOG rekol prosti za da ti bide prosteno,a jas sum toj koj treba da sudi...go pocituvam toa ,ponekogas patam poradi toa no samo covek so golemo srce bi go napravil toa.Istoto mislenje go imam i za osoba od drugata strana...dokolku prostuva ,vo toa se gleda goleminata i ubavinata na negovata dusa.PROSTUVAJTE I NE SE KAETE.
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 30 Јун 2011 15:16 #143714

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Па, не би се сложила дека од простувањето се гледа големината и убавината на човековата душа, напротив, во денешно време тоа би се свело на наивност и глупавост. Не толерирам и не простувам. Да толерираш значи да прифатиш нешто од некого што тебе лично не ти се допаѓа. Ако на тој некој јас му значам нешто, тогаш ќе го цени моето мислење или став за одредена работа која мене ми смета- и нема да го прави тоа. Ако не, тогаш значи воопшто не му е грижа за мене. Па, зошто тогаш јас да бидам толерантна и да му простам? За да имам поголемо срце? Не, фала, моето срце си е таман за омие за кои треба.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, Goddess^

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 30 Јун 2011 15:32 #143715

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Во многу голема мера се согласувам со барт погоре, само ќе кажам дека можеби би „поминала“ преку некоја ситница грешка, ако сметам дека е небитно за мене или мојата фамилија. Се` друго оди во аут баш поради причините кои ги наведе барт :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 30 Јун 2011 17:28 #143752

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Многу сум толерантна,дури и претерано.Простувам,и сум многу наивна.Често се нервирам и си велам дека ќе го свртам листот,ама џабе.Јас си сум таква :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 30 Јун 2011 17:46 #143764

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Порано бев многу толерантна дури и во глупавост ми преминуваше однесувањето, знаеш дека ти се качуваат на глава, ама ај, да избегнам расправии толерирав макар што на крајот ќе излезеше дека јас сум крива. Е откако се ми дојде преку глава решив да си го терам животот како сакам јас, простив ама работите никогаш не се вратија како што беа по старо, ги избегнувам личностите кои ми гп пореметуваат раатот и9 си терам свој филм, ако се најдеме во некоја сценаок, ако не, никому ништо.
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 01 Јул 2011 14:34 #143947

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Толерирам само деца, старци, болни и евентуално трудници. Друго све :pukam: . Избувнувам како Попокатепетел :grr: и после тоа сум си :kafe: и ич не ми е гајле за последиците, бидејќи избувнувам најчесто кога гледам дека некој нешто (зло)намерно ми прави.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 01 Јул 2011 15:38 #143984

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Еленика wrote:
Толерирам само деца, старци, болни и евентуално трудници.


Леле, овде уште инвалиди ти фали, па да биде ко за слободно место во автобус. (се шалам):muahaha:
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 18 Фев 2014 07:13 by Big Sister. Причина: citat
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 01 Јул 2011 18:05 #144015

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Толерирами и простувам само таму каде што сакам (моите најблиски и уште некој што ми е драг, мил, близок)-овде имам огромна мерка незнам дали за неа има соодветен знак со кој би се исповетила :)
и нормално толерирам каде што морам :mdf: , а не сакам, ама таму не простувам :kamsik:
Се друго ќе почека и е минато свршено време :pukam: , погрешно потрошена енергија!
Последна промена: 01 Јул 2011 18:06 by Bubbi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 15 Фев 2014 05:17 #248645

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Нивото на толеранција ми е доста високо така да толерирам и простувам, се додека не избувнам :). Кога ќе избувнам, готово крај со таа личност што ме изнервирала и никогаш нема да простам. Злопамтило сум, ама само ако се преминат границите :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 17 Фев 2014 03:12 #248711

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
mnogu toleriram,ugoduvam,trpam,ne sum zlopamtilo, duri izgledam na budala sto site ja iskoristuvaat....se dodeka ne primetam deka seta moja dobrina nekoj pocne da ja zloupotrebuva, e togas poluduvam i kraj e
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 17 Фев 2014 04:26 #248717

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Citam sto sum pisala pogore I si se cudam, kolku tolerantna sum bila.
Sega samo mm moze da go istoleriram, za site drugi sum ko repetirana puska, eden zbor I odma palam, majka mi vika deka okolu mene ko na jajca se gazelo.
Neznam za drugite, ama mene mi e super :angel:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 17 Фев 2014 08:43 #248731

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Imam nizok prag na tolerancija pa mnogu brzo izbuvnuvam, ama brzo mi pominuva. Prostuvanjeto e vekje nesto drugo, jas kje se iznavikam, pa posle se' kje prostam (najlosata varijanta, ama takva sum, sto da pravam :dosadno: )
The administrator has disabled public write access.

Ре: До која мерка толерирате и простувате? 18 Фев 2014 05:36 #248756

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Tolerantna sum i prostuvam mnogu na lugeto koi mi znacat. Za luge koi samo minuvaat niz mojov zivot nema vtora sansa, nulta tolerancija, prvata greska im e i posledna. Mnogu polesno ziveam vaka ;)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.