Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Сонување кај децата

Сонување кај децата 05 Јан 2010 14:40 #10403

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Минатата ноќ Дамјан сонувал нешто лошо. Што не сакаше да каже и јас нормално не инсистирав. Синоќа кога си легнавме бараше од мене да го гледам цела ноќ и да не ги пуштам лошите сништа кај нас.

Дали вашите деца сонуваат и дали сакаат да зборуваат за тоа? Дали воопшто помнат дека и што сонувале?
Последна промена: 25 Фев 2010 20:07 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Сонување 05 Јан 2010 15:13 #10417

 • evamaria
 • evamaria's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 68
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Често се случува да се разбудат со плачење оти сонувале лошо ама разговаравме и си кажавме дека се тоа само соништа и веќе не реагираме на тоа. А знае Христо кога ќе стане да ми каже што сонувал. Претежно се тоа сонови со некои јунаци од цртаните филмови или сон со некоја негова желба да му се купи нешто ха ха
The administrator has disabled public write access.

Одг: Сонување 05 Јан 2010 17:41 #10481

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
е јас од овие соништа веќе незнам колку пати имам спиено на тросед седната со марија во раце.се буди сред ноќ и пишти ,гледа како има дрва во спална и ќе и паднеле,бега од глувци се плаши и од мене .
The administrator has disabled public write access.

Одг: Сонување 06 Јан 2010 03:59 #10820

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Марија бидејќи е голема знае да раскаже некој сон, малово не кажува ама се случува да заплаче во сон инаку и двајцата цела ноќ нешто си мумлаат, зборат, се караат се смеат, смешки се :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Сонување 06 Јан 2010 04:08 #10831

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
I Gligor mnogu zboruva vo son.
A prvite denovi koga pocna da odi na gradinka celiot nazalen,tamu placel i si legnuva na rucek da spie i po nekoe vreme jas vo drugata soba go slusam kako place na cel glas i vika: Detaa(Kade na strumicki deka a on togas vikase deta) e mojta majta(majka)?i padna od krevetot. A uvoto celo mu bese modro se udril od masickata do krevetot dodeka pagal.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Сонување 06 Јан 2010 19:45 #11065

 • Lana
 • Lana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Sonuva cesto ponekogas ke kaze sto sonuvala ,no koga nekogas nemoze da kaze i velam : koga ke bides spremna kazi mi .. i toa nekako deuva kaj nea ,pa posle na kraj pravime nekoja sala na smetka na sonot deka toa se samo obicni sonovi ..
Normalno e koga se mali da gi dozivuvaat sonovite posebno koga za niv se strasni kako vistinski,no sekoj razgovor okolu toa ke im pomogne da gi razberat i prifatat kako takvi ..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 14 Јан 2011 20:44 #101979

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јана уште од помала многу често зборува во сон, сега како расте знае и да каже што сонувала, нели не секогаш, зависи колку впечаток и оставил сонот.
Пред некој ден конкретно, додека спиеше, цело време си мумлаше нешто на жално, и такви фацички правеше. Таман се подсмири и јас заспав, одеднаш викна-А бе јас си пеам песничка!
Со крената рака во вис :laugh:
Некогаш се случува да ми раскаже сон во кој ме сонувала мене, или нешто крокодили, риби, такви работи:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 23 Ное 2011 19:45 #166117

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Мојава сонувалка пред неколку дена ме изнасмеа со еден нејзин сон :laugh:
Ноќта спиеше мирно и одеднаш се вознемири, ги отвори очите и ми вика, мама, јас ќе спијам свртена накај тато, накај тебе кога сум свртена ми иде лошиот сон. И душиче, цела ноќ пазеше да не се сврти накај мене и спиеше строго на една страна.
Утредена ја прашувам што сонувала и ми вика-
сонував еден хамбургер :hahaha: со исплазен јазик :hahaha: и цело време трчаше по мене, страшен беше многу :hahaha:
Она баш си беше потресена дури и кога раскажуваше, ама мене ми беше многу смешен нејзиниов сон па едвај се воздржував пред неа :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: forumce

Ре: Сонување кај децата 24 Ное 2011 04:33 #166132

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I Damjana sonuva. Ednas se razbudi i mi vika - mamo oti taka mi pravese (ili vikase) :) Edvaj i objasniv deka i jas spiev, a taa samo sonuvala.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 24 Ное 2011 04:53 #166134

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Синчето мое е многу мало за да ми каже дали сонува нешто или не, ама на неколку пати го имам начекано како зборува нешто во сон, и најмногу ме изнасмеа кога го видов еднаш како спие и се кикоти на цел глас, си се изнасмеа слатко во сон :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 24 Ное 2011 14:44 #166215

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
I Mihail pocna da mi preraskazuva sonista ...otprvo nekako ne bese bas nacisto dali sonuva ili navistina se slucilo toa ( se razbudi so placenje , sonuval kako go kasnalo nekoe kuce) pa jas pocnav da mu objasnuvam deka toa ne se slucilo navistina, i deka ako sonuva nesto strasno samo da gi stisne ocinjata silno i da se razbudi !
Ottogas svesen e deka sonuva i duri interesno mu e da kazuva sto sonil , duri i na majka mi i preraskazuvase :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 24 Ное 2011 18:59 #166256

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
neda do sega samo ednash mi preraskazala son, ne se sekjavam shto beshe :wtf: zatoa pak jana moze kniga da napishe. od sf, horor, komedija... znae i da mesechari, na majka :laugh: prezivuva nekoi nastani pa gi simulira istite kako na pr. edna nokj sednala i lize lizavche :tupco: se kara so drugarkite, igra lastik, brka kuchinja... vo poslednava godina poretko ama pak ima svoi momenti.

mene ednash me brkaa niz dvor vo edna kukja vo krushevo na -15 bosa vo pidzami, strashno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 30 Мар 2012 12:19 #191843

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
На која возраст почнуваат да сонуваат децата? Можно е Димитар да сонува или уште е мал? :sram2: Се буди понекогаш нагло од спиење, па свеки вика сонувал. :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 16 Авг 2012 17:43 #210825

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Sega ja vidov temava, Elena skoro sekoja nok sonuva po nesto i obavezno mi raskazuva mene mi e interesna oti gi raskazuva kako prikazna,pred dva dena sonuvala nekoj bel volk kako vlegol vo na baba i frizderot i koga ona ostanala sama ispadnal i ja kasnal za prsteto ama ne ja bolelo i se razbudi dete na sred nok i mi vika aj se naspame dosta e da stavame i ajde se ubedivme so guskanje pak zaspa,sabajleto mi raskaza zosto stanala i zosto ne sakala poveke da spie oti i bilo strav od Beliot volk :da:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сонување кај децата 16 Фев 2014 14:30 #248701

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Последнава година Никола многу сонува. И потоа ми ги раскажува соновите детално. Интересен ми е што понекогаш се смее на цел глас, а друг пат се кара во сон. Често зборува. Само еднаш го слушнав кога почна да плаче.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.