ТЕМА: Присуство на сопругот за време на породувањето

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 02 Дек 2010 12:02 #81310

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Иако не ми беше баш сеедно да присуствувам, а верувам ни на едно машко баш и не му е, светкавите очиња на МЖ и нејзината огромна желба, направија и јас да бидам на породувањето ( првото беше Царски ).
Иако беше договорен ДР Сапунов, во моментот на болките, беше на семинар надвор од земјата. Не прими ДР Тофовски, и шизички ме измерка од глава до пете коа му кажавме дека сакаме да бидам таму. ( Веројатно да колку толку процени дека нема да бидам ко Тошо од К-15 коа паѓа у несвест ).
Човекот ме одушеви. Не примија во единствената просторија каде е дозволено присаство на друг од надвор. МЖ беше психолошки спремна, и секако внимаваше да не ја троши силата пред време.
Во првиот наврат кога ја проверуваше систем прсти,вика, иди ти пуши една цигара надвор, дојди за пола саат, рано е. И ја онака облечен у оние зелени работеи ( башка мал број па бев стегнат ко некоја турбофолкерка ) излегов пред ГАК. У тие пола саат саат, се појавија неколку трудници, мажите ги оставија и џом, ги снема.
Јас се вратив назад, имаше уште саат време отприлика коа почна порадувањето. Ми затрепери душичево мое, кога излезе принцезава. МИ викаат, личи на тебе, ама не се секирај, ќе се пролепша :laugh:

После дојде шијачот, а и он познат од скопскиве библиотеки ( кафани де ). Му викам, шефе, сошиј малце повеќе ( ко оној вицон ), он ќути, а МЖ вика не ме смеј, ме боли све :laugh:
Го однесоа во апартман, и не пуштија за 24 саати.

А какви рикања слушав, ме вадеа од памет. А ние тихи мирни, МЖ само за рака ме стискаше, и и викам, па викни и ти, гледај сите викаат, а она вика, ќе викам после, се чувам :laugh:

Научив дека една од главните работи е присебноста на родилката, и соработката со докторот и инструкциите. Докторот напросто ме одушеви. Со оглед дека бев единствен татко вечерта присатен, частењето на целиот персонал беше на моја сметка, дури и оној нервозниот портир си доби следовање.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: redsonja, Vasidora, AlExAnDrA

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 02 Дек 2010 12:45 #81311

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Jas licno ne bi sakala mojot maz da prisustvuva na toj cin. Coekot e super i da bi pobarala bi dosol. No smetam deka toj cin e nesto licno na majkata i deka nema tamu sto da bara mazot.
Podobro da bide prisuten cel zivot so svetot na svoeto dete otkolku tuku da mi se matka koga radjam. Znam mnogu mazi sto bea prisutni na progjaj i gi drzea svoite cuci za raka , a posle nikade gi nemase. :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 12 Јан 2011 19:25 #101145

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Jas mnogu sakav mm da prisustvuva na poragajot, ama epten imav zelba. On ne sakase ni pod tocka razno, mi vikase predhodno "molim te nemoj slucajno da me vneses vnatre, te molam ko boga", ko ja da ke go fatam za usi pa ke go vnesam vnatre :hahaha:

Takov e cuvstvitelen, plasliv za takvi raboti i znaev deka ako vleze vnatre ke bide koma, za nego od losenje a za mene od smeenje :hahaha: Loska sum neli :hahaha:

Ama sakav, sakav da vidi niz sto sve toa pominuva zenata vo toj moment, a i vprocem toa e i negovo dete neka go vidi i oseti i on toj moment. A i zosto da ne bide do mene vo toj najubav moment od nasite zivoti, da si bideme zaedno, da zaedno go docekame naseto bebule :love: No za zal se odluci da se poragam carski (iako jas sakav i so carski isto da vleze), no pravilata na bolnicata vo koja se poragav ne dozvoluvaat na carski bilo koj da prisustvuva vnatre.
I taka mi propadna planot da go vnesam mm vnatre, jas malku razocarana a mm presreken ;)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 12 Јан 2011 19:29 #101148

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Jas bi sakala mm da prisustvu,i mislam deka e vo red da prisustvuvaat mazite na poragaj,mozebi ne mozat da pomognat no se od golema podrska koga zenata znae deka tuka e nm i koga barem za raka te drzi.Mm se necka nesto :) no veruvam deka na kraj ke popusti i ke bide celo vreme so mene.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 12 Јан 2011 22:20 #101206

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Со Ники се пораѓав на царски, па не знам баш дали би уживал во глетката :laugh: Ако имам второ, пак ќе бидам со царски (барем така ми рече докторот после првово), така да ете...ќе мора да се задоволи со чекање во ходник. Искрено, ако се пораѓам спонтано и биде покрај мене мислам дека ќе ми делува како провокација...што е добро, ама може да го шутнам...во стилот..ти оваааааааа ми го направи :muahaha: Да поентирам, не-не би сакала да биде покрај мене за време на проѓајот, а делумно причина за тоа е и тоа што мислам дека не би го поднел тоа :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 12 Јан 2011 23:03 #101225

 • МакеДа
 • МакеДа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 179
 • Thank you received: 27
 • Карма: 3
Јас се породив спонтано и мм присуствуваше на породувањето. Иако
имав тежок пороѓај, тој одлично се држеше и ми беше голема поддршка.
На крајот го пофалија дека бил многу храбар татко. Нема да го заборавам
моментот кога се роди нашиот син и кога го погледнав и му честитав,
очите му сјаеја од солзите радосници. Многу убаво и единствено искуство.:da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 15:45 #101541

 • mama31
 • mama31's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 15
 • Карма: 1
И јас сакам мажот ми да присуствува на пороѓајот во почеток викаше дека сака и ќе дојде али некако сега ми се нечка:otpozadi: :otpozadi: ќе чекал надвор :skok: али се некако мислам дека ќе го преубедам ..:tazna:

на сите кои треба да се породувате наскоро лесен и брз пораѓај:srce:
Последна промена: 13 Јан 2011 15:46 by mama31.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 16:08 #101548

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Познавајќи го не ни запнував да присуствува. Прпаџија невиден е, ама ако бев поупорна ќе се сложеше :) Сепак го поштедив од тој чин, здравје за трето поупорна ќе бидам :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 16:52 #101578

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Претходно кажав дека не би сакала да присуствува, знаејќи го каков е, па на крај, за негова среќа, така и ќе испадни, пошто со царски ќе бидам....куртули :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 18:14 #101629

 • mama31
 • mama31's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 15
 • Карма: 1
goddess дефинитивно со царски одиш? ти закажаа? ајде со лесно и брзо да биде поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 18:41 #101641

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Дефинитивно :laugh: Ама се` уште не ми е закажан...вчера бев на преглед и следниот докторот ми го закажа за 2 недели (кога ќе влезам во 39та недела), пошто во меѓувреме ќе оди на одмор, па ќе морам да „стегам“ дури не е тука :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 13 Јан 2011 18:55 #101649

 • mama31
 • mama31's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 15
 • Карма: 1
hahahahha da stegas a? ajde ionaka ti e sednato kako sto vikas si uziva pa kje si posedi uste malku :))
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 23 Фев 2011 10:37 #116000

 • kkate
 • kkate's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
mamicki jas mnogu sakam mm da prisustvuva na poragajot samo neznam dali vo cair dozvoluvaat a planiram tamu da se porodam ako znae nekoja nesto ve molam pisete
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 25 Фев 2011 19:39 #117026

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
I uste ednas definitivno edno glemo NE od mene za prisustvoto na soprugot na samiot cin na poroduvanje. Dvojno iskustvo. Podobro ne. I ovoj pat dojde vednas otkako mu se javija deka sum se porodila, no podobro sto ne bese prisuten. Gi prasav i doktorite kako se cuvstvuvaat koga i soprugot e prisuten, a tie mi odgovorija deka ne im e bas prijatno bidejki vo nekoi slucai poveke im smeta otkolku sto pomaga vo samiot cin.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 20 Јул 2011 12:16 #145371

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Chitajkji gi vashite postovi, go prashuvam mm dali saka, vika, abe shtoznam... Ne me biva za doktor?! :what: Ko bozhem kojznae shto kje treba da pravi!!! Se uprpa, a i plus ne znam dali vo Chair dozvoluvaat? Znae nekoja?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 20 Јул 2011 13:01 #145376

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Klaudija pravo da ti kazam i ne im e lesno da bidat prisutni na toj cin.
Prvo nikoj nema tocna pretstava sto ke se slucuva i kako ke reagiras, ako e prv pat (barem kaj mene bese taka), a vo toj moment mazot se cuvstuva bespomosen.
Kaj nas se znaese deka mm ke prisustvuva na porogaj i toj izvesno vreme se pripremase za toa (ova jas go doznav otposle), a so sigurnost mozam da ti kazam deka e neverojatno izdrzliv.
Otidovme vo bolnica samouvereni i dvajcata, ama koga mene me fatija bolkite ne sakav nikoj okolu mene, me fati panika, toj me gleda deka neartikulisano se ponasam i ne znae sto da mi pravi (izvesno vreme bevme i sami vo salata, odvreme navreme doagaa da me proverat kolku sum otvorena, znaci setav vo meguvreme), pa koga me stavija na boks, ne znaese kaj da zastani, se cuvstvuvase kako da e visok, pa bese zbunet i vcudoneviden kako bebeto izleguva i sugurno mu idese :gone: (ova taese cela vecer)
Sepak na kraj toj zakluci deka za nego bilo vazno sto bil del od seto toa i deka e mokno iskustvo.
Jas ne razmisluvav za negovite cuvstva vo momentot, bidejki imav povazna rabota :) i licno ne bi go stedela, no ti najdobro si go poznavas za da mozes da procenis kako toa bi vlijaelo na nego, bidejki ne sekogas znaci deka toa ke bide pozitino iskustvo i za mazot.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 20 Јул 2011 16:57 #145401

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ако се пораѓаш безболно мислам дека и него ќе му биде полесно, зашто нема да те гледа како се мачиш, но сепак не го исклучувам стравот.

За вториот пороѓај си бевме спремни дека ќе присуствува. Мажот ми во принцип не поднесува крв и игли, но во моментот воопшто не мислел на тоа, напротив, беше толку смирен, што ме изненади и мене:) А неговото присуство и неговите зборови ми беа безрезервна поддршка. После пороѓајот ми рече дека е нешто најубаво што му се случило во животот. И да одам на трето, пак би бил со мене:love:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 09 Мар 2012 08:40 #187213

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас еднаш некаде 5-6 месец го прашав онака на шала....а пошто знам дека има уплав од инекции и крв си викам нема шанси...кого он.....што знам ако е се ок ако ме пуштат???
И дојде денот, ја спремна за у сала го прашуваат мм...и он да да како не да да :) ко да се подразбира тоа.
Ми стоеше над глава (тамн работа напред....ќе му се згадеше женскиот род) ништо посебно не правеше ама ете тука беше....што многу ми значеше...па извади мобилен,па сликаше, па анестезиологот заедно не сликаше, ја уште расчепатена :muahaha: ....Матеа стара 1 минута....ептен си ги сакам тие слики :srce:
Како и да е му било позитивно искуство и пак би дошол. Можеби дека бев со епидурал па глас не пуштив...да урлав кујзнае :fijuk:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 07 Јун 2012 18:50 #202573

 • mati
 • mati's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Dali vo drzavna dozvoluvaat prisustvo na soprugot za vreme na poroduvanjeto?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 07 Јун 2012 18:58 #202575

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Da
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 07 Јун 2012 19:00 #202576

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ама со врски, барем кај мене беше така :aham:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 08 Јун 2012 00:27 #202578

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Уште во стариот објект имаа просторија за татковците. Ние апансас пред пороѓај прашавме, ме измеркаа ( за да не им паѓам ко Тошо на К-15 ваљда ) и ме пуштија. Врската не беше у Македонија.

А за новава денес ке дознаам од прв ред. На колегата жена му е баш работи таму, на пороѓаите
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mati

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 30 Јун 2012 09:10 #205955

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
A zasto da dojde soprugot na poroduvanje? Nema voopsto da bide polesno ako toj e prisuten, duri mislam potesko e i za dvajcata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 03 Дек 2012 14:14 #224222

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние се договоривме овој пат да биде со нас.
Со оглед на тоа што не би сакала епидурал, незнам како ќе биде :crknav: :cucla: :smee1:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 03 Дек 2012 18:51 #224245

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Otsekogas bev epten protiv prisustvo na tatkoto za vreme na poroduvanjeto...

NO kako sto obicno se slucuva da te zadesi toa sto najmalku sakas... :krsti: prviot pat na Gak mm me ostavi i dreme kutriot 3 h na parking bez da znae sto se desava,stom dosol doma mu se javiv deka ima kjerka.

Vtoriot pat... Remedika,druga prikazna. Me primija so 5cm a za saat i pol vekje bev 9cm i me odnesoa na boks.mm bese so mene celo vreme dodeka gi imav kontrakciite (bez epidural) bevme sami vo soba,go drzev za raka,nezno me hrabrese i mi bese mnogu polesno vo negovo drustvi. Stom me odnesoa na boks toj demek kje ceka vo hodnik. Kutriot se slusal,01 po polnokj,mrtva tisina,samo jas se poragjam i toa prilicno grlato :laugh:

No ima odredeni komplikacii.Iako sum 10cm otvorena,bebeto e postaveno vo 2.pozicija i poragjajot trae i trae...bebeto nikakonda izleze. 2casa ogromni bolki i naponi koi ne smeam da gi davam.nikakva anestezija,majka priroda i jas. Dr sugerira da se odi na carski,zasto ja gubam silata i stanuva rizicno deka kje mora da se porodam so vakuum ili forceps. Jas vikam i placam i molam neeeee ne sakam carskiiiiii... :tupco: pa se raspravame so dr,jas skroz vo panika i strav i izbezumena od bolki,i naednas toj vika,ne ja sledis mojata sugestija za carski,jas moram da go viknam maz ti da te ubedi :what: ili ako ne, da e zapoznaen so situacijata :what:

Znaci jas se poragjam! Koj se porodil prirodno vednas moze da si ja vizuelizira "prekrasnata" scena! A toj mi vika kje go vikneme maz ti?!?! Jas zaprepastena:ne go vikajteee,nejkjaaaam! Vo naredna sekunda ete ti go mm pozadi mene oblecen celiot vo zeleno kako zaba od glava do peti. Ne znaev dal da placam il da se smeam. Toj kutriot pojma nema sto tocno se desava...mu rekle ubedi ja za carski jadniot probuva da me razubedi a jas....podivena lavica :laugh: pa koga pocnav da vikam: izleguvaj od tukaaaa,izleguvajte site sega kje go rodam bebevo :laugh: i taka se sozemav malce,go prasav dr dali ima realna sansa da se porodam prirodno a i dvajcata da ne sme vo opasnost,mi rece da,ako si spremna da dades se od sebe i da gi izdrzis ovie ogromni dolgotrajni bolki. Dadov se od sebe... Mario se rodi krupen,ubav i busav,edna snezna nokj vo 02,25 a.m na minus 20. :srce:

Prisustvoto na mm na poroduvanjeto go pamtam kako dosta stresen moment,no moment koj me osvesti da se sozemam,da izdrzam,da istrajam,da go pobedam stravot i panikata i da go donesam na svet zdrav i prav sin mi i pokraj komplikaciite pri poroduvanjeto.

Negovoto iskustvo - eden od najstrasnite migovi vo zivotot. E da. :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika

Најново на форумот