• Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Д денот :)

Ре: Д денот :) 22 Јан 2014 13:52 #248146

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Се започна некаде околку 10 вечерта на 10.1. , мислев имам лажни болки но почнаа поинтензивно на 15 мин и така не заспав целааа вечер. Се маткав по дома си зачистив , пуштив перална ... Си реков ај ќе издржам до сабајле да не одам вечерта во болница , ама кон 4 ми пукна водењакот. Се средив и појдов. Немав некои екстра јаки болки но ме задржаа поради пукнатиот водењак. Така до сабајлето до 10 некаде бев отворена 2 прста а болките нормално се зголемуваа. Ми ставија провокација , и почнав малку побргу да се отварам , но грлото на матката не се опушташе и ми ставија послето 3 спазмекса ... и такааа по долго време и болки мојата дунда не се симнуваше во карлицата па кон 3 поручек добив уште една провокација. Веќе кон 4 бев цела отворена и почна напон за породување. Заедно со мене имаше уште една жена и докторот ја зеде прво неа и ми рече за пола саат те ставаме на бокс ... И јасс така со напон за во креветот си буткав 2 саати ...то болка уфф многууу беше , во меѓувреме дошла некоја од на врата дирекно на бокс и мене ме оставија така 2 саати ... И кога дојдоа ме ставија на цтг и замислете не беше убаво наместено и срцето на бебчето го немаше никаде докторот се преплаши ... но на брзина увидоа на грешката и се беше во ред , кога пак ме прегледа ми рече џабе е се бебето не сака да се спушти не можеме да одиме веќе на ризик одиме на царски , јас цела во паника не знаев кај се наоѓам . Ме земаа и во 2 мин до 6 на 11.1 се роди мојата принцеза . Послето ми кажаа дека папочната и била околу половната и затоа не можела да се спушти ... И така се помина во најдобар ред за 4 дена не пуштија дома , се оправивме и веќе уживаме со татичко :srce:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

kakvo e vaseto iskustvo pred poroduvajneto i potoa 22 Фев 2014 21:15 #248883

 • sweden
 • sweden's Avatar
zdravo jas sum nov na forumof i dali nekoj ce mi kazi kakvo iskustvo imate vie pred porajgajo i posle porajgajo vi blagodaram ???
Последна промена: 22 Фев 2014 21:20 by sweden.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 23 Фев 2014 06:29 #248891

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Во оваа тема sweden ќе видиш како поминал самиот ден и пораѓајот. А во трудно кафанче и 3те тромесечиа можеш опто текот на бременоста на некоја членка да видиш како се одвивала.
Доколку подетално и конкретно нешто те интересира, пиши во соодветната тема :)

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 23 Фев 2014 09:36 #248897

 • sweden
 • sweden's Avatar
epa vaka i jas go pominav istoto ama sakav da znam drugite kakvo iskustvo imale e sega da si kazam za mene hehe inace nie zivejme vo svecka pa sedime edna vecer so mm citame forumi i jas citam i cela se plasam mu velam na mazmi abe vo makedonija imalo besplatno poroduvajne i ajde pocnavne da barame na net i izleze plodnos napisavne mel i ni odgovorija mnogu kasno da se zapoznajme so rabotata ama vo megu vreme bev 8 mesec trudna mu velam na mm aj da odime makedonija odamna ne sum se visla so mojve toj mi veli bese pred 3 meseci jas mu velam ako de pak i mi veli epa da rezerviram karta ti odi jas ce dojdam po tebe posto imase mnogu rabota i dobro zaminav jas so avion i me preceka devermi i svekrvami vo skopje jas kevoj makedonija si pojdov i po nekolku dena pojdov na kontrola vo prilep i se e ok i prasavza poroduvajne vo plodnos i dobiv odgovor deka taja doktorka ce idi so mene i ce me porodi bezbolno vo plodnos mi veli na privatno ce si platis negde okolu 90 iladi i mi veli ce dojdis paj na kontrola po 7 dena
i siodam doma mu se javuvam srejcna na mm mu velam se dogovoriv za plodnos bezbolno ce me porodi i tolku ce kosta i toj mi veli ok ako e taka i odampo 7 dena na kontrola i mi veli ti imas bolki jas velam ne dojdi pak za 3 sati i jas mu se javuvam na masmi mu velam mi rece po 3 sati pak da pojdam i toj soe kako e ispanicen mi veli si idam odma i jas velam ok i pocnal da bara karta nemalo za toj den i narednioj i mi veli nema karta jas trgnuvam so kolata a svecka daleku e sm po pat ce te mislam duritaka trgna i si idi na vamu jas odma na kon pak i mi veli ti ce se poragas i velam kako nemam bolki nikakvi
i velam da pocekame posto nemam bolki mmm si idi i toj da bidi tuka pa ce odam vbolnica i pomina taja den pomina i nojcta i sabaleto okolu 11caso stasa mm premoren od vozejne i mi veli sose sluci ajde na lekar da odime davidime i zaminavne sami svekrvami ostana doma me pregleduva veli bebevo e mrza mora da se porodis po 15 mn pak me pregleduva i ok veli odete spremajtese i odime za bitola pojdovne doma a jas nemam nikakvi bolki e zedovne svekrvami i zedov edna torba so mi treba ispaniceni se vrativne nazat svekrvami i veli kako ce se poraga ko nema bolki i taja i veli jas ne rizikuvam da cekam mora da se zavrsi i ajde taja so nas vo kola a taja pred toa se dogovorila so tase voplodnos deka ce odime i zaminavne mazotmi i svekrvami i veli kako ce ja poragas carski taja veli ne prirodno i stasavne tamu me odnesoja vo soba se srediv se istusirav svekrvami so mene tuka bese vnatre i idi sestrata mi veli ajde so carski ce se poragas i mene grom od vedro nebo me udri ama toa e nema nazat si velam svekrvami placi i me zedoja mi kladoja anestezija ama svesna bev i za okolu 30 minuti me porodija serodi nasio angel i posle nekoj 1casgi pustija da vleza mm i svekrvami kaj mene 1 den bev vo intenzivna nega i taka ostanuvase i mm so mene vo soba dozvoleno bese i taka muabeto mi bese deka seuste vo makedonija se se raboti za pari mene bes nikakva bolka me porodija falamu na boga so se zabrsi ok i sega rastime so bebuso
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 05 Мај 2014 14:58 #250534

 • maja86
 • maja86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Најубавиот ден во животот...Уште кога дознав дека сум бремена со сопругот бевме најсреќните на цел свет....Потоа малку бевме исплашени бидејќи ни настанаа некои компликации во државната болница но се се среди кога ни ја препорачаа Плодност и се помина како што треба....Кога ми го дадоа во рака бев најсреќната не знаевме од радост што да направиме, на сите им посакувам бидејќи тоа го менува животот навистина...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот