• Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Д денот :)

Одг: Д денот :) 09 Јан 2010 21:01 #12253

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Bolki pocustvuvav na 11 utroto ama ne bea nekoi stresni,se javuvaa pa ke prestanea.Denta so mm si bevme na gosti,pa vo market da pazarime,vecerta si dojdovme doma,gledav tv pa malku na forumov gi citav iskustvata na dr. so poroduvanjeto i dobiv takva sila sto se pocustvuvav spremna da se porodam.Si legnav no imav bolki ki ne mi davaa da zaspijam,okolu 2h ngo razbudiv mm i mu rekov deka imam bolki ama ust ne odam vo bolnica tuku ke pocekam mislev deka seuste ne e vrem,Si citav spisanija,ama veke ne s idrzuvaa,pocnaa da mi se javuvaat na 3min pa si rekov daj da se spremam zosto ako me ispratat za Sk.ke se porodam po pat.Se istusirav e i staviv pudra :cheer: si gi sobrav partalite i otidov okolu 4h.Koga me pregleda sestrata mi rece dka sum otvorena 7-8 prsta i deka do 7-7i 30h ke se porodam.So mm se smeevme koga nemav bolki,vo sala vlegov okolku6h e togas imav bolki i na tie casovi niz magla se sekavam.Edvaj cekavse da zavrsi pa taka sorabotuvaav i vo 7:30h se porodiv po priroden pat.Toa mi bese najubavoto iskustvo vo zivotot i ne mozam da go opisam custvoto koga Darija izleze od mene i zaplaca.Bese celata modra i potecena,a mm potoa vleze se gusnave i placevme zaedno.Sepak najubvoto iskustvo vo mojot zivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 17 Окт 2010 19:07 #62355

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Моето второ породување би го посакала секому.

Цела бременост воопшто не се заморував со тоа како и што ќе биде. Имав верба во себе и крајот си го чекав смирено, сталожено, дури и воопшто не размислував за породувањето. Не дозволував да ме фати страв, оти сум свесна дека нема потреба од тоа разурнувачко чувство што се расипува. Знаев дека можам се, дека телото знае што треба да прави и верував дека се ќе биде брзо и практично безболно, како и првиот пат. И согласно на правилото што посакуваш, тоа и ќе добиеш, така и бидна.
:srce:

Вечерта, два дена пред термин, си легнавме најнормално. Но, утрото во 6 ме разбуди болка во стомакот. Само се свртев на другата страна, со намера да продолжам да спијам. Но, после кратко време, ете го стегањето пак. Сфатив дека е време, го разбудив мм. Торбата ја спремив пред да си легнам, како да знаев дека ќе бидне. Додека се облекував, стегањата на матката се јавуваа доста често. Дури и на две до три минути. Се подзамислив што е работата, во еден момент не можев ни да продолжам да се облекувам колку силно ме стегна. Полека, се ставивме во кола и патот до Ремедика. Контракциите цело време ги продишував и не беа ништо страшни. Боли малку, ама сосема подносливо.

Во болница стигнавме околу 7. Ме прегледа д-р Ефремовски, и вика девет прста отворена, нема време за ништо, ни клизма ни бутур, право на раѓање:rofl: . Девет прста:jupi: :jupi: , а првата контракција ја сетив пред еден час!!!! Се останато сум го преспала. :poimnemam: Ех, што убаво.

Докторот беше запознаен со моите желби за природно породување, без дрипови, индукции, стискања стомак и слично. Но, водењакот не беше пукнат, а јас веќе бев при крај и на тоа се согласив. После наиде транзицијата, кога грлото треба целосно да се доотвори. Во тие моменти јас и мм бевме сами во раѓаоната, докторот и бабицата си излегоа, па сами си го поминавме тој зезнат период. Знаејќи што ме чека, на моменти сакав да избегам оттаму:rofl: :rofl: Ха, ха, ама останав храбро:hahaha: .

И малку по малку, дојде моментот. Јас за епизиотомија ништо не спомнав, но докторот сам и рече на бабицата дека нема да сече. Бабицата се потруди, ме масираше и не добив епи. Син ми се роди во еден напон, а јас оставив телото се само да си направи. Јас свесно не туркав. Намерно го правев тоа, оти знаев дека самото тело ќе се породи и без моите напони. На самиот изгон докторот ми рече туркај сега силно, јас почекав две секунди и осетив како си наидува моја природна контракција, на која и ја препуштив работата. Во тие моменти го извикував името на мм и му викав ајдеее, како тој да ќе треба да роди. Е, тука беше болно, но пак, издржливо.

По раѓањето син ми веднаш ми го ставија на стомак и не му ја исекоа одма папочната врпца. И ова беше на мое барање, инаку, немаше да ми го дадат веднаш, туку ќе побрзаа што поскоро да го сават на таа нивната маса, на нивните третмани од кои на мм коса му се исправи:angry: .

Моето клунче се роди за 2 часа и 20 минути, односно во 8.23. Тежок 3.040 гр., долг 50 см. Природно, брзо, ефикасно. Ќе се осмелам да кажам и безболно, со помош на правилно дишење и максимална опуштеност.

Опоравувањето исто беше брзо, веднаш можев да седам, ма да играм и да пејам.
:srce:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 01:41 #62423

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Е Редсоња, како је лепо прочитати овакво једно потпуно природно искуство..
Мој први порођај је био прави хорор. чак и сад после више од 14 година ми припадне мука када се свега сетим..а сад знам да је тако испало зато што сам слушала друге, а не себе..

Мој дан Д је почео три дана раније..имали смо славу 12. јула, Петровдан..свекрва моја и ја смо саме спремиле храну за 75 људи и саме послужиле и склониле на крају..а мени термин 15. јул..сутрадан одем код маме и тамо ми излети онај чеп са мало слузаве сукрвице..никакве болове нисам имала, ништа нисам осећала и нисам имала намеру да идем у болницу, али су ме сви тако спопали и буквално на силу стрпали у ауто и одвезли у породилиште..задржали су ме, иако нисам желела да останем јер сам била наводно два прста отворена..тај дан сам провела у ужасном расположењу и углавном у сузама..осећала сам да од порођаја неће бити ништа тај дан и било ми је ужасно тамо, као у затвору..сутрадан такође ништа, нико ме чак није ни прегледао..свануо је и 15.јули, дан мог термина и опет прође цео дан и ништа..и таман сам мислила да зовем мужа да дође по мене, јер нисам могла у спаваћици да киднем, кад је водењак мало попустио..било је негде око шест поподне..
Страшно сам се унервозила..није било мобилних телефона, била је то давна деведесет шеста, била сам потпуно сама и тужна..шетала сам оним дугим ходником ни сама не знам колико, док ме сестра није позвала да ме погледа дежурни лекар..рекао је да нећу скоро, али да ме ипак одвезу у порођајну салу и прикључе ме на индукцију..када сам питала зашто, рекао је па већ си пар дана овде, гужва је, мораш да се породиш, да ослободиш кревет..:blink:

И тако, индукције, ненормални болови, а ја се не отварам..и тако сатима..
Када се сетим само колико сам их испратила и колико их се породило..а ја лежим на оном столу, прикачена и потпуно сама..сатима..а сваки минут као година..
Прошло је 12 сати, а од порођаја ни трага..само болови и болови и болови..била сам ужасно жедна, а нису хтели да ми дају ни кап воде..дошла је и друга смена и једна много фина бабица..кад сам јој испричала да сам већ 14 сати на том столу, жена се избезумила..
одмах је довела доктора који ме погледао и рекао да ако се ништа не деси за 15 мин, морам на царски..мени је буквално пао мрак на очи..покидала сам све оно што је било прикачено за мене и рекла му да ми после свих ових мука не пада на памет да идем на царски и да ћу се сама породити..урлала сам на њега и сад ме срамота кад се сетим шта сам му све у афекту рекла..
Онда сам отишла у неки ходник, смирила се и покушала да се сконцентришем на порођај..ослушкивала сам своје тело и пратила га..кад наиђе контракција, ја станем и дишем, кад стане, ја шетам и певушим..и тако једно пола сата..тада ме бабица погледала и рекла да само што се нисам породила и то стојећи..после је ишло релативно лако, само што ми није на време урађена епизиотомија, него сам испуцала на два места..и то гадно..
Али сам ипак родила природно, онако како сам желела..

За други порођај сам се била зарекла да нећу дозволити да ме нико тако зезне, али се испоставило да нисам ни имала прилику..Дора је била крупна и карлично постављена, те сам ишла на заказани царски..

Можда у неком другом животу и ја будем редсоња..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 01:48 #62425

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
redsonja wrote:
Опоравувањето исто беше брзо, веднаш можев да седам, ма да играм и да пејам.
:srce:

sega si spremna za 3-to :jupi:

me rasplaka za tandem doenjeto :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 02:41 #62441

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
ZZ wrote:
Можда у неком другом животу и ја будем редсоња..:)

Eh kako bi sakala i jas , ne vo nekoj drug zivot, i vo ovoj ako moze :aleluja: Ali cisto se somnevam...Ne sum i jas od tie zeni sto imaat lesna bremenost i lesen poragjaj...za zal...izgleda ne ni e dadeno..
Prviot pat (koj zavrsi neslavno) se porodiv do 21 nedela ( plodot se umrtvili) i morase da se porodam prirodno , na klinika, mi stavija fizioloski rastvor v stomak ( so onie igli za amniocinteza) i cekav bolki za poragja...kako pominav , sto da kazuvam..Uzasno..Ottogas imam fobija od priroden poragjaj :(
A vtoriov pat, so carski, ama prerano, isplasena,izgubena, me nosea navamu - natamu, jas se prepustiv na sudbinata i na doktorite, vo eden moment mi bese seeedono , vo drug placev, nesnaev sto kje se sluci, ni so mene, ni so bebusko, UZAS...
Posle onoj post od Sonja, se izvinuvam sto so mojov kje vi go rasipam ubavoto custvo :(
A otsekogas sum posakuvala ( a ustveri koj ne ) da doziveam nesto slicno kako Sonja, ama ete..toa e ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 17:48 #62670

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Draga Nataly, potpuno te razumem..umesto da to bude najlepsi i najsvecaniji cin u zivotu, za nekoga je horor..

Ja sam posle prvog uzasnog porodjaja prizeljkivala da drugi bude lep i potpuno prirodan, ali eto, nisam imala srece..ali ako nista drugo, carski je bio zakazan, nije bilo bolova, maltretiranja, samo sam se probudila i imala sam svoju malu curicu u rukama..

Ja sam rekla u nekom drugom zivotu jer ne planiram vise da radjam, a tebi od srca zelim da ti sledeci bude kao redsonjin..:srce:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 18:05 #62676

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
ZZ , da ti kazam pravo , posle ova moje loso iskustvo, nekako epten se razmisluvam za vtoro dete, za zal.. ...Iako mnogumina mi velat deka nema da bide isto, mene ne mi se cini taka..Jas imam dvoroga matka, i dok.sto mi pravese carski mi rece deka za eventualna sledna bremenost kje treba mnoooogu vnimavanje:( Taka da , toa e toa, dvoroga matka vekje e problem sto ne se lekuva / iako napraviv laparoskopija so histeroskopija, ja prosirija kolku sto mozea, ama sepak ne moze da se napravi normalna , za zal...
Taka da sega za sega presrekjna sum so Mihail, i nemozam da zamislam da pominauvam niz istiot toj pekol, posebno sto sega sum mu prekupotrebna nemu i nemozam da si go dozvolam toa "izlezuvanje po bolnici i doma" megju drugite problemi...Mozebi nekogas ..koj znae..ne bi sakala da ostane sam..mozebi toj fakt kje me pokoleba :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 18:20 #62681

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Твој синчек има само две године, тако да је све могуће..погледај мене, разлика је читавих десет..
Било ми је тешко да донесем одлуку, али ипак јесам и лепо је..необично, али лепо..:srce:
Извињавам се на офф топику..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 18 Окт 2010 18:36 #62689

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ZZ wrote:
Ja sam rekla u nekom drugom zivotu jer ne planiram vise da radjam, a tebi od srca zelim da ti sledeci bude kao redsonjin..:srce:

nikad ne reci nikad :)

a za nataly ne samo sto znam tuku i sum sigurna deka kje jademe tiganici tuka na forumov :kiss:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Д денот :) 19 Окт 2010 01:25 #62764

 • AriT
 • AriT's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
zdravo natali,ke mozes li da mio objasnis sto znaci da imas dvoroga matka???posto mene vo sistina sega koga bev doma mi kazaa deka imam ednoroga matka i deka nema sansi da se porododam priridno,a sprotivno od toa tuka vo francija nisto takvo ne mi spomnuvaat mi vikaat deka se e normalno!
Neznam komu da veruvam...
zatoa me zbuni malku tvojot post so dvoroga ednoroga matka,nisto ne razbiram:( :( :(
[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]tickers.baby-gaga.com/p/dev304pr___.png[/image][/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 19 Окт 2010 01:56 #62771

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Jas mislam deka imase tema so naslov Uterus Bicornis ( dvoroga matka ) ama eve ne mozam da ja najdam..Mozebi bese na prethodniot forum , ne sum sigurna ama znam deka nekade pisuvav..Kako i da e , kje go zamolam moderatotrot da ja prefrli temava zasto epten zbegavme vo off-toppic :)
Znaci ,Ari T, formata na normalna matka treba da bide vo forma na krusa, a dvoroga e vo forma na srce, koi kraevi vo kraen slucaj odat najdolu i se spojuvaat i se formiraat dve roga ...Neznam kolku mozam vaka slikovito da ti objasnam , kje probam da stavam slika, ako ne biva nisto od nea pobaraj na google images so ovoj naslov i kje ti izleze , kje vidis..Inace za da se dijagnosticira ovaa forma treba da se napravi rengen snimka ( HSG) zasto samo taka moze da se utrvrdi toa, a nekoi dobri lekari mozat da ja vidat i na eho , ama mnooogu retko i vo isklucitelni situacii...A site mozat da ja vidat koga si bremena, zasto togas e rasirena i pocnuvaat problemite ( obicno krvarenja), ama vekje e kasno za bilo kakvi intervencii...Mojata ne e spoena na kraevite, ima forma na srce ( malku utesitelno) ama sepak ne e normalna i plodot malku potesko se vgnezduva i obicno stoi mnogu iskriveno ( mene bebusot mi bese postaven stranicno -poprecno od ednite rebra kon drugite, i taka celo vreme, nema sansi da se svrti, kako sto kje se namesti taka..Zatoa mora so carski ,i ne se znae dali moze da se dogura do kraj , dali kje ima mesto ( jas odev sekoja nedela na eho )
Jas posle spontaniot napraviv intervencija ( laparoskopija so histeroskopija ) i ja podrasirija kolku mozea, najmnogu sto mozea, ama sepak si ostana dvoroga, da ja ispravat ne moze..Toa si e vrodeno i taka si ostanuva..

The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 23 Окт 2010 21:44 #64306

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
devojki da vi raskazam kako si pominav na porogaj :)
mnoguuuuuuuuuu teskoooooooo :)
toj den primetiv deka mi potece krv i vi pisav.e sve zapocna taka.vecerta vo 6 bolki pocnaa i cela vecer cekav doma da se otvoram.cela vecer imav bolki, utroto vo 8 pravo na lekar vo porodilno cair.doktorot mi kaza deka sum 4 prsta otvorena i me zadrza.cel den cekavme da se otvoram zatoa sto i jas i doktorot sakavme prirodno da se porodam.vecerta vo 9 posle provokacii i trista cuda konstatiravme deka ne mozam da se otvoram poveke od 6-7 prsta.cel den na isto stoev.26 casa bolki i na kraj doktorot resi da me porodi carski. i taka carskiot si pomina dobro, brzo se oporaviv i vo bolnica ostanavme 6 dena.
sega sme si domce i se priviknuvame eden na drug.tesko pomina no sega toa e minato :)
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 24 Окт 2010 00:39 #64332

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
uf terminot mi bese na 21 avgust a celo vreme mislev deka ke bide d-denot 2-3 dena porano nekoe cudno cuvstvo od samiot pocetok. doktorot me pregleda na 12-ti i se e spremno ke bide denovive kazi sakas utre ili vo vtornik da se porodis. aaa ne sakam taka mu rekov sakam prirodno bez forsiranje i plus utre e petok 13-ti NIKAKO :pukam: :laugh:
se iznasmea i rece ok ako ne bide nisto do vtornik na 17-ti dojdi na kontrola pa ke vidime togas. i posle neprespana nok otidovme so mm na kontrola vo 8 casot nautro i dr-ot kazuva se e prespremno najverojatno vecer ili utre od sabajle i samata ke se porodam. no vo momentot si rekov ako ne bide denes do vecer utre toj nema da bide na rabota pa dali ke dojde za mene....pa si rekov ajde. stavil tableta pojma nemam koga veke sum bila 3 prsta otvorena. koga ke imas bolki jaki dojdi i si otidovme domce. mm zamina na rabota i mu rekov ke se javam mislev se ke bide vecer. i si otidov doma cela sreka sto sednav da jadam pa na forumce pa ova-ona relax na pilatess topkata i mislam deka taa me spasi. pocnaa za nekoj sat vreme da me fakaat bolki i se cudev zatoa sto ne ocekuvav tolku brzo. ama bolkite nekako brzo stanuvaa mn jaki pa staviv klizma ne znaev dali e napon za kakanje ili za bebe :tupco:
ajde i veke sfativ deka poveke ne mozam ni da disam i vo 11 i pol se javiv na mm pod ito doma da ide!!!! dojde za minutka mislam :laugh:
odvaj slegov do kola vo kola celiot pat koj traese 2-3 minuti jas imav dva napadi na bolki e sega videte do koj stepen jas sum cekala pa doma ke se porodev :skok:
koga otidov i me vide doktorot samo se nasmea i pregled i gotovo zaminuvaj vo sobata. sestrata me prasuvase ime prezime nisto ne znaev odvaj kazav ime. me gledase cudno i pregled op 8 prsti brzo vo sala i lujge moi ne bese voopsto lesno. bebco se kazil vo posleden moment gore pa pritiskanje 1-2 pa naponi ne znam kolku sigurno 5-6 i izleze pajko vo 12 i 40. mislev ke umram molev za voda samo voda voda molev :rofl:
bebceto se napilo malku voda tuka izpaniciv pomisloiv na najloso posto ne zaplaka no se e ok malku kislorod i ete dzinot na mama e 5-ka fala bogu golemo bebe bese 3900 me izmaci i mene a i sebe bogami :laugh: a se traese lujge od momentot koga mi stavil provokacija do poragjaj 3-4 saati. :OK:
dolg post ama sakav da si kazam
i lujge koga zavrzi se go gledav doktorot onaka izmacen i mu velam lele doktore izvinee ve izmaciv me pogledna covekot zacudeno se poznavame dobro i zbuneto samo rece: mmm ne ne ok e nema problem :tupco: :laugh:
Последна промена: 24 Окт 2010 00:42 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 14 Ное 2010 15:54 #72290

 • petra
 • petra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 10
 • Карма: 4
Termin mi bese 8mi noemvri....no bidejki imav rizicna bremenost so serklaz mislevme deka mnogu pobrzo ke se porodam.....no ete isterav do den pred termin.
Nekolku dena t.e 2 dena pred D denot mi padna cepot no toa ne znacese deka vednas ke zapocne poragajot....Vo nedelata sabajleto vo 7 casot mi prsna vodenjakot i vednas mi zapocnaa bolkite i toa na sekoja minuta....se zacudiv bidejki gi ocekuvav prvo na 10 minuti pa na 5 minuti,no nisto od toa :)
Vednas se spremivme i otidovme vo sistina....bev otvorena 5 prsti i me odnesoa na boks....dodeka da mi stavat epidural se otvoriv 7 prsti i veke do 12 casot bev spremna za poragaj...No bebusko bese mnogu visoko i nemozese da se spusti bideski papocnata vrvca mu bese okolu vratot i glavceto mu bese bocno svrteno....morase da mi pravat carski....me odnesoa vo sala,za 15 minuti carskiot zavrsi i Stefan veke bese vo moi race....
"Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа... Биди Среќен!... Нека умрат од глад!"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 29 Ное 2010 19:29 #79644

 • my angel
 • my angel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 44
 • Карма: 1
Denot D dojde dve nedeli porano od predvidenoto.edna nedela pred da se porodam bev otvorena 2 prsta, dva dena pred poroduvanje 4 prsta i od toj posleden pregled bese jasno deka ke bide za brzo vreme poroduvanjeto i pokraj toa sto dr.sto me vodese na klinika(tamu i se poragav)vikase deka so 2prsta moze da teram i cel mesec ama jas nekako si predosekav deka nema da izdrzam uste dolgo.E sega za denot D - pukanjeto na vodenjakot me razbudi.bese nesto pred 6 h sabajle celata bev utop i se lom napraviv dodeka stignam do wc mnogu voda mi istece ama epten mnogu.go rabudiv soprugot i nabrzinka se spremiv i trgnavme(za celo vreme tecese plodovata voda i po pat i tamu lom vo kola tamu lom vo priemnata ambulanta :sram: .na klinika bev vo 7 a vo 10.25 se porodoviv.se se odvivase brzo duri i doktorot ne ocekuvase deka za tolku brzo vreme ke se dootvoram.se porodiv bez anestezija so dve napnivanja izleze bebusot od mene(imav sreka sto se rodi pomala vo kg polesno si projdov), epiziotomijata ne ja ni osetiv i sienjeto isto deka so opsta anestezija posto mi pravea i revizija.i taka lesno si pominav ko za prv pat(mislam na samiot cin na poroduvanje i na vremeto ne deka mi bese mnogu ubavo si imav i bolki koi neli stanuvaa se pojaki i neizdrzlivi , ama si trpev vo sebe takva sum po priroda dosta izdrzliva na bolka).
Eden sovet do trudnicite koga ke im dojde denot da se trudat da bidat na noga i da setaat dodeka se otvaraat za da se otvorat pobrzo i pobrzo da im zavrsat makite.

[/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 01:15 #92258

 • AlExAnDrA
 • AlExAnDrA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
 • Теми: 128
 • Thank you received: 17
 • Карма: 5
Ајде и јас да ви раскажам како поминавме. Многууу тешко :grr: Во вторникот сабајлето ме задржаа во болница бидејќи веке немаше што да се чека заради намалената плодова вода. Во понеделникот цел ден бевме на клиника и Др Тофовски рече утре сабајле да дојдеме да останеме. Денот така ни помина не бев отворена ни ништо. Во средата кај 11 ми ставија провокација и негде кај 17 часот почнаа првите болки ама беа подносливи. Негде веќе кај 21 беа убаво појачани ама со правилно дишење некако се издржуваа. И почнаа се појаќи и појаќи да стануваат. Кај 22 и 30 ме прегледа доктор и небев ни еден сантим отворена. Кај 23 осетив како коска да пукна и наеднаш ми истече млаз вода и крв. И многу се исплашив и наеднаш болките станаа многу јаки и многу чести. Повторно дојде доктор сега бев 2 сантима отворена и ми правеа ЦТГ. Е докторот тука се исплаши и одма ме качија горе зошто тоновите на бебето почнаа да паѓаат. Горе исто така ми правеа ЦТГ малку беше подобро ама сепак ме оставија горе. Болките беа на секој две минути беа се појаки и подолги до тој степен што јас почнав многу да повраќам и на моменти и да се губам. И така ме држеа се до 5 часот сабајлето. Негде кај 4 сестрата викна доктор зошто ЦТГ то пак беше лошо. Докторката мислеше дека јас се стискам и го гушам бебето и ме тераше правилно да дишам. Ама јас си дишев но и тоа не помагаше. Кај 5 се собраа 3-4 доктори. Дежурен беше Др. Влатко Трајковски и тој одма нареди да се прави царски рез. Е јас сакав со општа анестезија од страв ама анестезиологот настојуваше на спинална. И така во 5 и 45 на свет дојде Леон. Е тогаш кога ми го покажаа и јас заплакав. Кога веќе ми го дадоа во раце се заборавив. Им завидувам на тие што поминуваат со подносливи болки кај мене беа навистина јаки.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 01:22 #92268

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
ah razbiram sto sakas da kazes :what: uh
vo eden moment na boksot se izgubiv nekolku sekundi, mislev umrev :hahaha:
no ete se izdrzuvat site bolki silni, ni se cini samo deka nasite se najgolemi :muahaha:
Последна промена: 22 Дек 2010 02:51 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 04:02 #92446

 • Unna
 • Unna's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 12
 • Карма: 3
алехандра ти навистина си се изнамачила, но сепак се добро заврсило - честитам,за разлика од тебе јас воопсто немав проблем.Болките ги поуствував во 20 часот но многу слаби па се зголемуваа па така во 22 бев во болнца и крај 23 часот нависина беа големи се до 02 кога ми пукна воденикот па ме префрлија веднаш на бокс и во 2 и 35 се роди Миа


=http://daisypath.com] [/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 14:29 #92517

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
AlExAnDrA!
Искрено кога го читав твојот пост ми навираа солзи во очите, колку ли само старв си претрпела за животот на бебушот. Тие требале одма да те стават на царкси кога виделе дек ане се отавраш а башка и плодовата вода си го средила своето. Но сепак фала богу се на крај испадналао добро. :aleluja: Битно Леон да ти е здрав и жив и секогаш среќно времето да си го поминувате заедно. поздрав :guskanje:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 14:48 #92523

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
bas si se namacila i mi e zal ::nc: :nc: ama seto toa se zaborava koga ke pocne bebusot da place.zosto ne te porodi tofovski?vo sekoj slucaj pozdrav i uzivajte si domce so Leon
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 15:22 #92535

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Леллеле Ред Соња, пораѓајов твој секоја жена би го посакала да го има, блазе тебе.
Да знаете само колку ме изнасмеавте сите што ве читкав кои имавте некои интересни случки во текот на порагајот. Секоја жена своја приказна но најбитно нашите мм изгубени во тој момент :hahaha: :hahaha: :hahaha: Ко они да ке се пораѓаат хахахахха

Еве и јас мојата приказна да ви ја пренесам:
Постојано јас му велев на мм дека бебушот ке се роди за Велигден а тој неми веруваше :laugh: Само молев господ да не се породам за 1 ден Велигден, сакав јагнешко да си се изнајадам - трудна бе тоа ти е ахахахха :hahaha: Требаше да се породам 13 Мај - тоа ми беше краен термин, но бидејќи многу ниско ја носев и од 6 месец бев скроо едн прст отворена од 8ми месец постојано бев на ЦТГ да ме следат. Требаше да одам на контола за ЦТГ 2 ден Велигден. Денот за Велигден како слатко си се најадов оф оф, ама вечерта какви болки кмав- цел грб ме болеше неможев ни да стојам ни да лежам - место не ме фаќаше. Броев чекори од еден крај до друг крај на собата.Свеки постојано ме гледаше и само се смешкаше а јас болки :laugh: Си помислив да не се проодувам, одкаде да знам - првородка??? :wtf: Верувајте дека цела вечер јас си одев од соба до соба и броев чекори - башка се покајав што слатко си се најадов хаххахаха.
Утре дента одам со мм на контола, никој незнаеше дека одам освен свеки и свекор ми. Ама работава беше да одам и да се вратам оти беше 1Мај па да му ја здуваме некаде, па рано ми беше за пораѓај ехехеееее до 13 Мај имаше уште многу време. А башка вечерта требаше да одиме кајмоите на гости хих. На клиника ми прават ЦТГ и докторката ме гледа, се смее и ми вика дек аЦТГто ми покажува оти треб да останам на порагај :what: :what: :what: :nc:
Јас излегувам од собата со спаваката во рака, мм кога ме виде почна да плаче, незнаеше каде се наоѓа, целиот трепереше од среќа. Ме однесоа во соба, сите уфкаа туфкаа пред мене се продија, нови доагаа и тие си се породија а мене абер нема од болка. Доаѓа докторката и ми кажа дека во 16цасот ке ме качат на бокс, едвај чекав. ДОјдоа и свеки и свекор ми целите истреперени а јас пресреќна, кога ги видов како ме гледааа со страв одма ги испратив дома, останав со мм. Доде 16-30цасот и ме качија горе на бокс, рекоа дека ек се породам цо Царски, имав стрептокока вагинална, бебушката папочната врвка и беше околу врат. Ме седнаа и му ја думаа со спиналлна д аме породат, ама јас тремаџика им реков со целосна.И така Анастасија на свет дојдена 28.04.2008 во 17 - 05 минути, тежеше 2740кг долаг 50 цм.Иако порано од предвиденото но сепак добро испадна. Беше на кислород па вечерта ми ја доенсоа - кога ја видов незанев каде се наоѓам од среќа и возбуда.Ми ја легна сестрата до мене, јас само и реков Анастасија мама е - таа одма погледот го сврте накај мене обидувајќи се да ме пронајде. Тоа чуство никогаш нема да можам да го заборавам. Тогаш бев пресреќна!!!

Извинете за долгиот пост!
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 22 Дек 2010 15:24 by Mladenovska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 22 Дек 2010 19:05 #92776

 • AlExAnDrA
 • AlExAnDrA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
 • Теми: 128
 • Thank you received: 17
 • Карма: 5
elena j wrote:
bas si se namacila i mi e zal ::nc: :nc: ama seto toa se zaborava koga ke pocne bebusot da place.zosto ne te porodi tofovski?vo sekoj slucaj pozdrav i uzivajte si domce so Leon

Елена Тофовски мислеше дека нема толку брзо да ме фатат болките и договорено беше сабајлето да дојде и да ме породи. Но бидејки тоновите на бебето паѓаа не смееше да се чека. Многу сум задоволна и од Др. Трајковски. Инаку ми е криво зошто си ги истрпев болките се отворив до 7 см уште малку само ми фалеше за природно да се породам и може и ќе го дочекав Тофовски ама заради бебето не сакаа да чеаат и да ризикуваат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 31 Дек 2010 19:15 #97604

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
i jas kako alexsandra ne pominav bas ubo :( na 20 ponededelnik vecerta vo 23:30 mi pukna vodenjakot potece samo malku voda i ne bev bas sigurna dali e toa...pokasno stanav vo wc i potece malku poke i togas si staviv vloska i pak si legnav i togas ja osetiv prvata bolka no slaba i posle toa koga stanav za vo wc vidov na hartijata krv ko rozova i mi istece mnogu voda i od togas postojano tecese samo vloski menuvav...vo 01 nokta me odnese mm vo bolnica i bev samo 1 cm otvorena bolkite bea na sekoi 7-8 minuti i traea pomalku od minuta izdrzlivi bea,no nikako ne se otvarav do sabaljeto do 09 bev samo 4 sm i posto i bebeto bese golemo doktorot resi so carski i me prati bitola duri pojdov do tamu se otvoriv uste eden cm i doktorot mi rece prirodno ke se poroduvam i mi stavija provokacija e togas bolkite bea pojaki no i ponatamu tesko se otvorav,vaginalnite pregledi bea vistinsko macenj-pekol probuvaa i taka da me otvorat no tesko odese,gi molev so carski da me porodat no nikako ne sakaa koga vidov deka i ponatamu ne se otvoram sama ja iskluciv infuzijata i mu rekov na doktorot ili carski ke me pravi ili drug doktor baram no nikako ne se nafakase i vecerta posle 17 h vide deka ne odi bolkite se namalija napon nemav me se resi,no predhodno imase edna pred mene i taa se poroduvase so carski i cekav pred sala odvaj cekav da vlezam i da mi ja stavat anestezijata i taka zavrsi se koga se razbudiv slusnav kako mi cestitaat i pocnav da placam i prasav dali e se vo red so sin mi...mnogu mi e zal sto ne go vidov odma koga se rodi mi go dadoa da go vidam duri drugata den...sega koga go gledam si velam vredese sto tolku se macev i zaboraviv na se....:srce: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 14 Фев 2011 15:33 #112488

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
I kaj mene denot D bese ispalniran odnapred :)
Na 16 noemvri petok bese si bev na redovna kontrola kaj mojot ginekolog.I ona bese golem inicijator da si se porodam vaginalno arno ama jas nikako nekev da cujam za takvo nesto.
I togas se resi da veke zakazeme datum i resi toa da bide sreda 21 noemvri :)
Potoa na 19 noe.ponedelnik bev na CTG i na razgovor kaj anesteziologot kade on resi da carskiot bide so spinalna anestezija.
Vo vtornikot se si spremiv sto trebase da si ponesam i sto mm da donese posle za bebusot.Vecerta prvo otidovme do kaj moite kao na kafe,zosto ne im kazavme nisto da ne se sekiraat i posle od tamu pravac bolnica.
Vo kola si placev malku me fati nekoja blaga panika dali ke bide se OK so bebusot dali ke gi vidam pak moite, mm i taka.Mm bese poipanicen od mene i vo vtornikot a vo sredata izguben slucaj :laugh:
I ne samo na moite tuku na nikoj ne kazavme deka ke se poradam osven na svekrva mi i svekor mi epten se kat pod nas pa ke vidat deka me nema.
I taka vecerta si ja prespav vo Sistna i sabajleto me sredija se sto trebase i kao megu prvite da me zemat ama imale nekolku hitni slucaevi pa me zemaa okolu 11:15.I vo 11:40 se rodi mojata trtuska-srcuska :kiss:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д денот :) 29 Мар 2011 23:25 #126574

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Eve i jas taze da raskazam za denot D :laugh:

Terminot mi bese 12 april ama ni na kraj pamet deka ke se poradam porano :) 25 vecerta bevme vo klub a pred toa vo sendvicara i jas se iznajadov hamburger :sram:
doma si dojdovme so mm okolu 3 ipol i jas si legnav a toj igral igri na pc do 4 saat. okolu 5 saat se razbudiv i kako nesto da `pukna` vo stomakot. Si vikam lele mi se odi vo wc , stanav i koga se izbrisav so hartija vidov nesto zeleno. Pak se brisam gledam pak zeleno. Koga poglednav imase nesto kako zeleni parcinja. Me fati strav bidejki do togas ne se slucilo nesto vakvo i si pomisliv mozebi dosol denot za poraganje. Go razbudiv mm a toj uste mi vika aj ke staneme za 2 casa i taka malku da se razdeni :laugh: :laugh: ama koga me fati eden strav pak si legnav i odednas gledam gakite mokri. a ne e kako sekret t.e. belo pranje. stanav od krevet i odednas mi potece malku voda po nozete. e togas svativ deka puknal vodenjakot. stignavme vo bolnica i sestrata me proveri i mi kaza deka sum otvorena 1 prst i deka vodenjakot e puknat , me sredi tamu dole , se oblekov vo pizama i me stavi na ctg. togas nemav nikakvi bolki. mi kaza da setam 1 cas i da se vratam. setav po hodnicite i potoa koga pak me proveri bev 2 prsta otvoreni. mi kaza da setam uste eden saat a za toa vreme i se javiv na majka mi i istovremeno da i cestitam rodenden. me ohrabri da ne se plasam i deka ke i go donesam najubaviot podarok za rodenden - vnuka :jupi:
potoa me gledaa na eho i vidoa deka bebeto se spusta nadole. a meguvreme vodata tecese malku po malku.
koga me proveri kolku prsti sum otvorena vika 3 , i togas pocnaa bolkite , grbot , stomakot i nozete me bolea se poveke i poveke i pocesto i pocesto. dojde 10 saat jas setam i mislam deka ke se onesvestev od bolki. si vikam ova boleleo mnoooogu poveke od menzis :laugh:
potoa koga me proverija doktorot mi vika , super , 7 prsta otvorena , ajde kacuvaj se na boks. si vikam vo mene lele konecnoo. dojdoa 2 sestri i 2 doktori mi objasnia kako da turkam , i bidejki ne se otvorav poveke me secnaa. od tolku mnogu sto nemozev vozduh da zemam i neznaev ni kako da izdisuvam pravilno premnogu ozednev sto na sred poragaj barav voda da mi dadat. :laugh: za 20 minuti se porodiv , se rodi mojata kerkicka teska 2600 i dolga 49 cm, si rekov deka vredele site ovie bolki :srce: odma zaplaka i mi dadoa da ja dojam. otkako ja nadoiv mu ja dadoa na mm da ja podrzi. :) podolgo traese sienjeto , me sieja 1 cas , a se porodiv za 20 minuti. kako i da e presrekna sum sto si dobiv preubava kerkicka :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, lavce, Vasidora, Goddess^, mamicka and this user have 6 others thankyou
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот