ТЕМА: Природно породување vs. Царски рез

Природно породување vs. Царски рез 05 Сеп 2013 07:34 #243578

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Идни мамички, дали многу се двоумите како т.е. на кој начин ќе се породите?
За тие што оделе и царски и природно, можете ли да направите една кратка комарација?

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Царски рез 05 Сеп 2013 15:19 #243599

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Ако се породувате во приватна клиника- ДА можете да одберете, инаку на ГАК и во Чаир(без врски) нема бирање. По новиот протокол трудница со прв пород ја држат и до 24ч со болки и настојуваат да се породи природно т.е вагинално. Ако има индикации за царски, тогаш да, инаку по избор нема :ua:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 06 Сеп 2013 05:07 #243632

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
A индикациитe претпоставувам се карлично свртено, и недај боже папочна врвца околу бебето да е лошо свртена.

Многу е жално што ни тие 24ч. не ги почитуваат. 1 братучетка на мм, во Јуни сега беше 4 дена во Чаир со болки, буквално ја исцрпија...и меѓу редови спомнуваат за плаќање со царски. За жал има некои доктори што немаат ни Д од доктор.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 06 Сеп 2013 06:20 #243639

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Ako mozam da biram (jas mozev, me prasaa dali imam zelba za carski), a nema indikacija za carski togas definitivno prirodno po moznost so epidural. ako ima i najmala indikac6ija ili nesto trgne naopaku ni sekund ne se dvoumam za carski. A po mene licno i 24 casa e mnogu cekanje ako veke ne ide. A za zal kaj nas se e naopaku...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 09 Сеп 2013 17:10 #243739

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
samiov naslov e glupav. nema nikakva prednost od carskiot, osven shto ne se machish. ova dokolku se odi spored planot.
jas rodiv dva pati so carski zoshto morashe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 09 Сеп 2013 18:00 #243742

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
Zs' ma naslovot e glupav koga ubavo si prasuva - prirodno ili carski? ne e odredeno deka e carskiot podobar od prirodnoto poroduvanje (ili obratno).


inaku da si kazam deka i jas da mozev da biram vo smisla da mi bese dozvoleno - ke izberev prirodno, a ne carski.
eventualno bi pobarala epidural. no za zal morav carski od iks pricini.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 10 Сеп 2013 03:47 #243752

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Eве јас од лично искуство можам да кажам дека природното породување е безброј пати подобро од царскиот, во секој поглед. Тоа што некој ќе каже не трпиш болки, во моментот да, ама потоа...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 10 Сеп 2013 06:42 #243767

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Mislam deka treba nesto da se naglasi: ima samo eden priroden nacin za radjanje, se drugo e operacija i za neme ne bi trebalo da se bira, tuku da se odi po prirodiot pat so znanje deka za ne daj Boze fala Bogu ima i druga varianta. Elias e roden na carski red vo privatna klinika, no ne bese taka planirano. Privatnata klinika imase taa prednost sto vo mir i bez panika so doktorot resivme ok carski ke bide, za da nema posle last minute carski so rizik za mene i za nego... I fala Bogu, bidjeki kako ispadna prirodno nemase nikogas da se rodi...

Bolkite i se sto e povrzano so prirodno raganje si ima svoja funkcija sa majkata i bebeto, tova treba da se pomisli. I carski e ogromna operacija, i tova e fakt. Makar sto doktorot moj e super, operira perfektno, posle samo 8 saati si stanav i se bese ok, eve i posle 5,5 godini mislam, deka ako ne moram ne bi povtorila... Priroda si e priroda...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Природно породување vs. Царски рез 10 Сеп 2013 14:19 #243782

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Big Sister wrote:
Zs' ma naslovot e glupav koga ubavo si prasuva - prirodno il i carski? ne e odredeno deka e carskiot podobar od prirodnoto poroduvanje (ili obratno).

zs vs e versus, nali :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 10 Сеп 2013 17:40 #243789

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
e arno de sekoj si iznesuva iskustva i obrazlozuva zs e za t.e protiv ednoto i tako to...da ne ja spamirame temava de

Ubavo rece Lena - poroduvanje e edno, a carskiot si e operacija. ja se plasev od carskiot no istovremeno mi bese strav i od prirodnoto od odredeni pricini - problemi so karlica, kolkovi kaj mene i tn... ama najmaka mi bese sto me uspaa kompletno i ne go pocuvstvuvav onoj prv mig na dopir so bebeto :(
ama me zeznaa togas navodno ne smeelo spinalna oti veke imav prethodno za drugi operacii 2 pati primano. da znaev deka ne e taka, ke zapnev da mi dadat spinalka. ama jbg veruvas na lekari. otposle doznav deka ne bilo strasno i tret pat da se primi.
da imam sansa pak, znam deka ke mora so CR, no ke insistiram na takva anestezija.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 17 Сеп 2013 07:49 #244009

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Еве јас поминав едно природно породување, едно царски. Штознам, и двете си имаат и предности и мани. Природното долги и болни контракции (кај мене), после раната дури да зарасне боли. Царски немав болки пред породувањето, но после повеќе боли, операција е и подлого време треба за опоравување. Ако би раѓала трето би избрала природно со епидурал, некако филингот е подобар при спонтано породување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 04 Окт 2013 04:39 #244523

 • bubi m
 • bubi m's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Zdravo mamicki!

Jas sum nova na forumov i prv pat bremena sega sum 7 mesec i se dvoumam za toa kako da se porodam. Me interesira od vas koi imate ragano nikoj ne spomnuva za epizotomijata sto ja pravat dali nekoj znae dali zadolzitelno ja pravat pri prirodnoto poroduvanje i kakvo e zakrepnuvanjeto od nea kolku vreme treba za da zarasne ranata?
I od iskustvo od onie koi se imaata porodeno i so carski rez i prirodno sto preporacuvaat (iako znam deka kaj sekoja zena e razlicno ve molam za vasite iskustva)?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 04 Окт 2013 05:11 #244528

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7935
 • Thank you received: 5654
 • Карма: 121
Zdravo bubi m
Jas mozam da ti kazam za carskiot, a za prirodno majkite koi imaat takvo iskustvo. Po CR se preporacuva da ne se kreva tesko, da se nosi pamucen dolen ves, da nosis nekoe miderce za drzenje na stomakot i redovna higiena na ranata, kako sto ke ti preporacaat vo bolnica.
Malku e neprijatno, okolu 1 - 2 nedeli se cuvstvuva zateganje na stomakot pri stanuvanje i legnuvanje, ama poleka popusta. i plus ako nosis miderce toa olesnuva oti go drzi stomakot.
Aj pa so lesno :cvet:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 04 Окт 2013 07:30 #244531

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Bubi m,
jas i go postaviv ova prasanje na doktorkata i ona me posovetuva deka e podobro prirodno (me vide vo karlicata i prokomentira:ne si so tesna karlica)dokolku ne mora carski-operacijata si nosi svoj rizik. A za epizotomijata procenuva doktorkata i babicata, najcesto ja pravat, megutoa osven bolkata i zategnatosta radi koncite pri sednuvanje stanuvanje prvite desetina dena posle poragajot sega ne mi se poznava nisto, doktorkata sto me siese stvarno bese top. I definitivno edno golemo DA za epidural-anestezija, jas nemav nikakvi bolki pred porogaj a dojdov vo bolnica 5sm otvorena posle dva casa mi stavija epidural i jas sosema odmorena bev na box. Samo so pozitivna misla i ke vidis kako ke se odvivaat rabotite: samo dogovori si doktor i anesteziolog - za epidural. I so sreka. i vednas posle poragaj ako e priroden bebusot na gradi da cica :D
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 05 Мај 2014 15:01 #250535

 • maja86
 • maja86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Природно си е природно како велат....Јас до последен момент се борев во Плодност да се породам природно и со многу напори на докторот ама бебушот никако не слегуваше надолу па мораше царски а инаку природното е подобро и секој го кажува тоа се стимулира и млекото потоа и побрзо се закрепнува и се...Значи на сите ви препорачувам природно а царскиот е ако веќе мора....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природно породување vs. Царски рез 07 Мај 2014 04:20 #250591

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Директна споредба и лично мислење на оваа тема може да направи таа што се породила и природно и царски. Сите ние другиве може од теорија да кажуваме или да прераскажуваме :smee1: Пред да се породам со првото прашував една роднина (она има родено и со царски и природно) и рече дека природно е подобро. И од докторките неонатолози прашував рекоа дека за детето е подобро природно. Не се мислев сакав природно, фала му на Бога два пати излезе така со тоа што вториот пат поминав подобро. Абе приватно си е приватно :prolet2: Ако не бива, тогаш царски не бега :chilpil:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот