Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 24 Дек 2013 20:59 #247587

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас им воведов на 7м глутен и тоа мм и свекрва ми по грешка им дале.... :angry:
Јас се навлеков еден период на житаркиве и за деци и за нас.Но една работа- прво убаво прогуглај си па после. Тука кај нас во секоја продавница за здрава храна(каде што купував) не кажуваат дека прво треба убаво да откиснат во вода со лимон/оцет па после да се приготвуваат. Нас амарантот/киноата и хељдата ни беа добро утро/добар ден на сите дома. Јас после 3 години конечно ја опоравив к.слика, децава супер но еден период почнаа да се кенкави и плачливи ептен после житариците.И сфатив дека цело време јас сум правела погрешно. Сега немаме гајле, но не с толку застапени во нашето мени, како порано.

Правилна припрема на житарките


Инаку околу глутенот, нашта матична не советуваше да почнеме што порано со глутен за да немаме алергиска реакција.Прво бев збунета, потоа да зборувам со луѓе кои имаат целијакија и да ме советуваат истото.Нивните доктори, нутриционисти ги советувале за во иднина што порано да се воведе глутен(не правиме муабет за на 4м туку на 6мин..)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 25 Дек 2013 15:16 #247607

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Molly site zitarki gi stavas da otstojat vo voda so kiselo, da receme i prosoto?Jas za zal ni proso, ni heljda, integralen oriz obavezno natopuvam po edno 12 saata, ama ostanative...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 26 Дек 2013 17:01 #247623

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Site zitarki Nebo, osven prosoto.Prosoto prvo go potprzuvam/potpekuvam malku na suvo tavce i posle go varam- dodavam u supa ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Најново на форумот

 • No posts to display.