Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Униформа

Ре: Униформа 09 Фев 2014 17:08 #248492

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Е ние ќе ја имаме таа чест да носиме ваква униформа од септември, пошто учиме во школо во општина Аеродром. Јас прво немав изградено никаков став за униформите, инаку три дена претходно до пред официјално да се објави информацијата и да се изгласаат тие униформи за ниво на цела општина, ние родителите конкретно од нашето школо а и од други, пополнувавме прашалник за тоа дали сме согласни децата да носат униформи кои немаа врска со овие. Значи да си носиме на ниво на училиште, а дури мислам дека и мнозинството гласови не значеше дека секој клас одделно ќе си носи. И ќе беше каша попара, едно одделение носи, друго не носи, а башка колку беа грди униформите, тоа чудо едно.
Овие се стварно по светски терк ми се чини правени, е сега, некои ќе речат, како бе, дозволувате градоначалникот да ви наметнува кодекс на облекување, нели имате свое јас? И слично..јас бев индиферентна према униформите, ама сега се повеќе ми се допаѓаат :) Првата е бесплатна, а секако мора да се има и втора, е таа ќе си ја платиме..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 10 Фев 2014 03:41 #248509

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Мене многу ми се допаѓа идеата за униформи по училиштата. Го тргам настрана финансискиот аспект - тендери, провизии, итн. Да, општината ќе го покрие трошокот, но сите знаеме од каде. Но за секој тендер, секоја и најмала набавка е така. Така да тоа не треба да е пречка само за ова. Тоа се решава на друго ниво и место.

За коментари од типот - дали да дозволуваме некој да ни наметне кодекс на облекување, немам коментар. На училиште децата треба да се на модна ревија? Да се докажуваме кој има повеќе пари? Да прегледуваат децата кој носи бренд а кој не? Веруваје дека сега во градинка се прегледуваат и по мене размерите кои ги има добиено се загрижувачки. Ова е одличен потег.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Glasna*

Ре: Униформа 11 Фев 2014 08:11 #248529

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
И јас сум за униформа. Многу ќе сум среќна ако дојде ред моите деца да носат. Првенствено за тоа да се избегне моментот на р'чкање меѓу другарчињата од типот „не ти е убава блузичката“ ис сл. Башка за нас мајките ќе биде поедноставно-се знае што ќе се носи за во училипште. Нема да има преговори посабајлечки :D
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Униформа 11 Фев 2014 08:50 #248538

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И јас сум ЗА воведување на униформи во училиштата. Многу сум против децата уште од мали да се учат на брендирани работи и со униформите сите ќе бидат изедначени.
Само една работа ми мати памет. Ние менувами пантолони секој месец пошто синко и другарчињата од одделение на одморите играат разни игри и редовно ми доаѓа со излитени коленици. Затоа кога има намаленија купувам по неколку пара за да може цела година да има саглам пантолони. А, цената на дополнителните униформи не верувам дека е како пантолоните на попуст, така да воведувањето на униформа за мене (а верувам и на други родители со машки деца) би било дополнителен трошок. Девојчињата се попретпазливи и мислам дека кај нив нема да има никаков проблем со униформите :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 11 Фев 2014 22:01 #248547

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Pa pozelno bi bilo decata da imaat dupli uniformi,od prosta prichina shto deca se,trchaat,se potat,naflekuvaat,zapnuvaat na klupite so dzemperite,koshulite,suknjite i itn.Taka da nema vrska za toa mashki zenski,sepak se deca i izleguvaat nepredvideni raboti so niv.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 12 Фев 2014 04:03 #248549

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И мене ми изгледа невозноможно само со 2 униформи да се истера цела школска година :). За во градинка, ако не секој ден, ама 2 дена максимум носи исти алишта кои после мора во машина.
Јас не знам дали сум за или против... Не ми изгледа ни практично многу, а тоа дека сите ќе бидат исти и да нема разлики според мене не се прикрива со униформите. Пак ќе има еден вакви патики друг такви, еден ранец од 200 евра, друг од 500 денари, пак ќе носата мобилни, ќе си раскажуваат што имаат по дома, гледаат кое дете со каква кола го носат итн.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 12 Фев 2014 17:33 #248566

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Јас исκρено се надевам деκа ќе може да се κупат ρезеρвни унифоρми по тендеρсκата цена, неκа се и 20% посκапи. А доκолκу е таκа веρувам деκа цената ќе им биде на пρ. блузонот до κај 250 ден, пантолоните до κај 400 и сл. Пρемногу сум оптимист?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 13 Фев 2014 03:20 #248569

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Bluzonot ne veruvam deka ke e pod 500, pantolonite isto 600-700 mislam.
Dobro ... ne e nekoj epten golem trosok. Ama ima lugje sto ziveat od socijalna pomos, so alista od bratucedite ... e za niv bogami ke e problem da kupat rezerva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 13 Фев 2014 03:48 #248570

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Кај нас спомнаа дека цената би била 300ден по парче, сега дали ова е точно не знам, со оглед на тоа дека на почеток ни кажаа и друга комбинација за униформата, маица по кратки и блузон, а испадна блуза по долги и елече.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 13 Фев 2014 06:41 #248572

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ako pocnat da naplakaat navistna ke bide problem za semejstvata koi se socijalno zagrozeni. eventualno ako im tekne za niv besplatno toa ke bide OK
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 13 Фев 2014 15:19 #248575

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kaj nas uniformite se razlikuvaat po bojata na dukserite i dzempercinjata od uciliste do uciliste (site go imaat logoto na soodvetnoto uciliste) i bojata na maickite, vo naseto skolo e bela vo sosednoto zolta. Pantaloncinjata ili suknjickite moze da se crni ili sivi.
Vakvite umiformi se dostapni vo sekoja prodavnica po mnogu povolni ceni. primer jas za maliot kupiv novi pantaloni pred nekoj den i kostaat 2 para (obicno taka i se prodavaat) £8. Za pogolemi deca se nesto poskapi. Isto e i so maickite, gi ima dostapni preku cela godina i koga ti trebaat moze da si kupis od kade sakas.
Sto se odnesuva do dukserite tie se kupuvaat od skoloto, nasito cinese £12.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 08 Апр 2014 09:01 #249675

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sto se sluci so uniformite, se vovedoa vo nekoi od ucilistata ili uste nema nisto?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 10 Апр 2014 05:01 #249729

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Вчера имавме родителска и спомнаа дека ќе ни бидат презентирани униформите кои се предложени да ги имаат децата. Потоа ќе треба да се изјасниме дали сме за, што секако зависи и од цената која ќе ја понудат.
Учителките рекоа дека ја виделе униформата и им се допаднала. За женските со сукњички, кошулки, блузонче, машките со пантолони. Имало летна и зимска варијанта. Но јас не можам ништо да кажам, ниту да се изјаснам оти ја немам видено.

Сепак вака кога ќе размислам, верувам дека ако тоа биде како што треба спроведено, ќе ни заштеди пари од домашниот буџет и ќе ни олесни секој ден да не мислиме - што сабајле да се носи.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 10 Апр 2014 06:50 #249736

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kako be za zenskite samo suknicki? Cela godina vo suknicka samo da odi? Ne e ic prakticno toa ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 10 Апр 2014 09:11 #249739

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ne me drzi za zbor. Moze da ima i za niv pantalonki. Vcera nabrzina nekako bese spomnato (moze da ne sum cula) i rekoa dopolnitelno ke ne vikaat za ova. Pa koga ke imam info ke pisam
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 10 Апр 2014 09:12 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 23 Апр 2014 06:16 #250127

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Кај нас уште нема ништо, ама вчера се видов со пријателка чии деца учат во друго училиште во нашата населба. Тие од лани имале веќе земено униформа и за девојчињата биле само сукњички. Но вели никој не ги носи. За џабе фрлени пари. така што не ми е јасен моментот купување на нешто кога не се обврзани децата да го носат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 23 Апр 2014 06:53 #250131

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Koga se voveduva nesto novo, mora da se iskonsultiraat site zasegnati. I mene da mi recat kerka mi da e leto-zima vo suknicka, nema da pocituvam. Sto e be toa? Kaj nas se' pocna so zakani, pravila ... nemanje na pravo na izbor. Edno e da ima uniforma, drugo e na -20 da me tera deteto da go pustam po sukna. Normalno deka nema da funkcionira toa.
Samo problemot e sto na direktorite i ministerstvoto ne im e vazno da se decata vo uniforma, tuku da projde tender za nabavka na istite. Zatoa ne se zasegnati pa prvo da prasaat koj sto misli i da napravat protokol koj site ke go pocituvaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 23 Апр 2014 16:22 #250163

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
се сложувам со тебе.
нас ни рекоа ќе не викнеле да видиме и да потпишеме кој се согласува.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 04 Сеп 2014 02:55 #252240

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Jas ic ne pocituvam uniformiranost, osobeno ne za deca. Razlicni deca vo razlicni obleki se cuvstvuvaat udobno. Pa ne stoi isto ist model pantoloncinja na slabicko i na buckasto dete. Ili ke go stegaat ili ke mu visat, a treba pola den vo niv da go pomine. Zemanje pomal / pogolem broj sekako ne e resenie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 05 Сеп 2014 01:51 #252279

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
jas sum od opstina aerodrom pa imame gratis uniforma : pantaloni ili suknja po izbor, dve bluzi so dolgi rakavi i elece
dopolnitelno si naracav dve polo so kratki rakavi, uste edni pantaloni i bluzon = 1420 den
materijalot e super, pantalonite se tenki sto ke bide problem za vo zimnite meseci koga i so obleceni helanki za devojcinjata ili hulahopki za maskite pizamcinja pak ke bide ladno
na prasanjeto dali ke ni dozvolat da si nosat decata farmerki ili drug vid pantaloni se razbira podebeli bevme odbieni ?!
uniformata e zadolzitelna i decata ke bidat vrateni od skolo dokolku ne ja nosat

i sega ccare ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 20 Сеп 2014 00:38 #252504

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Sosijte ist model ista boja samo podebel materijal
Kaj sin mi vo skolo (sredno) pocnaa da zabusavaat profesorite, porano gi zapisuvaa ili ne im dozvoluvaa voopsto da vlezat ako nekoj e bez uniformaaama godinava labavo gi teraat gledam
Dzabe pari frlavme
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 21 Сеп 2014 12:22 #252512

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mene mi e mnogu lesno so uniforma, ic ne mu ja mislam sto ke oblece za vo skolo.
Kaj nas gi vrakaat bez uniforma, ustvari nikoj i ne pomisluva da go prati deteto vo skolo bez uniforma, bez razlika dali e sredno ili osnovno. Najverojatno zaradi dolgogodisnata tradicija normalno im e na lugeto.
Ima denovi najcesto petok, so nekoja pricina kako den na knigata primer koga moze da se odi vo skolo oblecen po izbor.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 22 Сеп 2014 00:52 #252522

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Isto i mene mi e mnogu lesno so uniforma. Jas osetiv razlika posle modnite revii vo gradinka - ova e sega pesna.
Kaj nas ne mozam da se pozalam - pamucni se i kvalitetni parcinja. Samo trenjerkite se malku nezgodni. Jes da e skapo, ama kvalitetno e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Униформа 04 Јун 2015 21:17 #254603

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kaj nas ja smenija uniformata, po novo ke imaat blazeri i gravati. Licno poveke mi se dopagaa dzemperite i mislam deka decata se pokomotni vo jemperi otkolku blejzeri. Baska sto ne se bash evtini, jas nemam blejzer od tolku pari :ljutko:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.