Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Фарбање облека

Фарбање облека 29 Јун 2013 09:07 #241773

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Veke nekoe vreme razmisluvam sto da napravam so edni pantoloni koi mnogu mi se dopagaat, arno ama na rabota gi isflekav i sega sakam da im ja smenam bojata kompletno.
Pantolonite se kremovi, i na ednata nogavica gi naturiv so H2SO4 :tupco: sreka mnogu bese razredena, pa samo pantolonite se ostetija, ne i jas :zauska: Potocno mi podbelea i sega se poznava pobela fleka na nogavicata i ne se nosat.

Sum slusnala deka moze vo domasni uslovi da se prefarbaat, jas sega sakam da gi napravam crveni ama ne znam kako. Mozelo nekako so boja za farbanje jajca ama ne ja znam tehnikata.

Dali nekoj moze da spodeli iskustvo sto da napravam da mozam pak da gi nosam. Mnogu mi se tipski i mislam deka crvena boja bas bi im odgovarala.
Последна промена: 01 Јул 2013 05:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарбање облека 01 Јул 2013 10:10 #241812

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Во поголем лонец вриеш 5 литри вода и ги ставаш фармерките претходно испрани
Потоа ја тураш растворената боја и постојано мешаш за да се распредели рамномерно
Врие така еден час потоа пред крајот тураш две чажици сол и киселина 50 мл (тие се за да не пуштаат боја после тоа )и ги облеваш во ладна вода се додека не престане да пушта боја
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Најново на форумот

 • No posts to display.