Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:11 #110848

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
ВИ ЗАВИДУВАМ:mdf:

КОЛКУ МИ СЕ ЧИТА дури и се замислувам како си читам:sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:23 #110853

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Бубби, па не ни завидувај...придружи ни се :) Има отворено и тема препорачај книга, па таму можеш да видиш некои наши препораки за книги кои ни се допаднале - па можеби би можела и ти да се пронајдеш во тие книги :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:27 #110855

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
О бе злато не дека не сакам, или немам наслови кои сакам да ги прочитам, туку до 17 часот тек сум дома а потоа со бебушката и така легнувам капната и после јово на ново!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:52 #110869

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas mislam otkako Ananda dojde, ni zivna delov za ljubitelite na knigata :)
Alal da ti e kako naogas vreme, ko sto gledam sekoj vtor den nova kniga :)Bravo!
Jas sega ja pocnav Marina od Zafon, pa se nadevam do nedela ke ja procitam :)
Od Matica si kupuv edno 15-tina knigi sega so popustov, neznam koja poprvo da ja fatam :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 20:05 #110875

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
mamatobe фала на комплиментот :hug: Кога нешто се прави од срце, не се сфаќа како жртва. Така јас гледам на книгите..тие ми се подеднакво потребни како и воздухот кој го дишам :) А слободно време наоѓам..и во една друга теме веќе говорев како тоа го правам..не гледам многу тв, серии-ич (вчера бев принудена да гледам една епизода Бандини и не ми пријаше)...и кога ќе видиш-ете ти барем еден час за читање секој ден. :) од работа, одмарам со книга :kafe:
Да си уживаш во книгите кои си ги купила...:jupi: :jupi: Марина ја читав и на шпански бидејќи не можев да дочекам да стигне кај нас (мислам дека промоцијата и беше лани на 13.3)..Сите книги од Зафон се фантастични..Чекам кога ќе ја преведат Prince of mist т.е. El príncipe de la niebla која е всушност негова прва новела, ама кај нас некако по поинаков редослед почнаа да ги преведуваат. :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 09 Фев 2011 21:14 #110895

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
mene vreme za citanje mi e vremeto dodeka se vozam vo avtobus kon i od rabota , prethodno bidejki odev so kola mi falese citanjeto , doma vreme tesko :da: iako nemam malo dete
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 16 Јун 2011 18:49 #142041

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ако треба да кажам бројка, тогаш тоа би биле 10- тина книги месечно. Прво, ретко гледам ТВ- место тоа читам, возењето (организирано) до работа и назад ми дава уште 90 минути време за читање (45 мин. во еден правец), а и секогаш кога немам многу гужва на работа можам да читам. Па, така, време се наоѓа.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 25 Јун 2011 04:18 #143139

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Трик-време за читање:
1. На козметичар (некни бев на педикир, абе ко на плажа со книга бев :))
2. Додека чекате некаде (ред во банка/пошта/мвр, пријателката за договореното кафе)
3. Кога го шеткате бебушот со количка надвор, па заспие, па си седнете на некоја клупа.
4. WC

Ете некои и во автобус можат, јас нема шанси, ми се гади и тоа ептен...

Колку читам? Никогаш доволно! Едно време бев вистински разочарана од помислата колку мал дел од пишаното можеме да прочитаме за време на животот. Затоа е важно да се направи добар избор на книги за читање. Јас имам одличен извор за препораки -мм, кој дипломираше компаративна книжевност и со кого имаме сродни интереси за читање. Препорака од друг не ми значи речиси воопшто, зашто може читаме сосема различна литература, па дури и истата книга можеби ја читаме со различни размислувања...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 25 Јун 2011 12:10 #143145

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
2 години не сум прочитала ништо што не е стручна литература :tazna::sram: . Работам од дома и секоја прилика додека спие малиот, го шета некој и слично гледам да работам. Немам време ни за телевизија ни за списание. Вака од интернет ако украдам нешто да прочитам додека програмирам. Ама сега за на одмор меркам од полиците 3-4 книги, едвај чекам :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 06:02 #230402

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Pred nekoj den Jana me osvesti deka voopsto ne citam :zauska:

Mi napravi oznacuvac na strani za kniga vo uciliste i koga mi go davase mi objasnuva za sto e...i po kratka pauza mi veli: Pa mamo ti ne citas knigi. Jas i objasnuvam deka citam na net i strucna literatura i mi veli ...ama ne e toa ubavo. Treba knigi da citas.

Nedelava idam vo bilioteka. Za zal nema tamu knigi na makedonski, ima na srpski a ima i na angliski.

Vetuvam deka ke procitam barem 2 knigi godinava :fijuk:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 06:33 #230408

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Jaz citam veke profesionalno mnogu, taka sto tesko ke recam tocno kolku citam... Valjda 1,2 na nedelja, kako koga...Sekogas imam bar edna kniga so mene, a od kako go dobiv Kindl, i nego... Inace citam koga Elias ke zaspi i koga sum slobodna... Ili pak i na rabota :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 11:59 #230468

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Citam mnogu, mnogu poveke od sto imam vreme.
Ne znam da kazam kolku knigi mesecno, ama se trudam da se sto povise.
Vreme nema, zatoa wc mi e destinacija kaj sto citam, ako cekam negde citam knigi od Iphone, i pred spienje obavezno, inace nema zaspivanje. Posto segde odam so kola, ne mozam toa vreme da go koristam za citanje...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате во текот на месецот (просечно) и како изнаоѓате време за тоа 15 Фев 2014 17:54 #248675

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Во последно време си читам во автобус додека одам на работа, само тогаш наоѓам време за релаксирачка литература :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку книги читате во текот на месецот (просечно) и како изнаоѓате време за тоа 16 Фев 2014 14:00 #248690

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
I jas citav poveke koga odev so bus na rabota. za zimskiot odmor procitav DURI dve knigi. treta ja pocnav i nikako nemam vreme. :dry:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.