Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:11 #110848

• Bubbi
  • Bubbi's Avatar
  • senior
  • Теми: 1652
  • Thank you received: 957
ВИ ЗАВИДУВАМ:mdf:

КОЛКУ МИ СЕ ЧИТА дури и се замислувам како си читам:sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:23 #110853

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
Бубби, па не ни завидувај...придружи ни се :) Има отворено и тема препорачај книга, па таму можеш да видиш некои наши препораки за книги кои ни се допаднале - па можеби би можела и ти да се пронајдеш во тие книги :)

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:27 #110855

• Bubbi
  • Bubbi's Avatar
  • senior
  • Теми: 1652
  • Thank you received: 957
О бе злато не дека не сакам, или немам наслови кои сакам да ги прочитам, туку до 17 часот тек сум дома а потоа со бебушката и така легнувам капната и после јово на ново!!!!!!!!
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 19:52 #110869

• mamatobe
  • mamatobe's Avatar
  • senior
  • Теми: 1471
  • Thank you received: 601
Jas mislam otkako Ananda dojde, ni zivna delov za ljubitelite na knigata :)
Alal da ti e kako naogas vreme, ko sto gledam sekoj vtor den nova kniga :)Bravo!
Jas sega ja pocnav Marina od Zafon, pa se nadevam do nedela ke ja procitam :)
Od Matica si kupuv edno 15-tina knigi sega so popustov, neznam koja poprvo da ja fatam :)

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Моментално читам... 09 Фев 2011 20:05 #110875

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
mamatobe фала на комплиментот :hug: Кога нешто се прави од срце, не се сфаќа како жртва. Така јас гледам на книгите..тие ми се подеднакво потребни како и воздухот кој го дишам :) А слободно време наоѓам..и во една друга теме веќе говорев како тоа го правам..не гледам многу тв, серии-ич (вчера бев принудена да гледам една епизода Бандини и не ми пријаше)...и кога ќе видиш-ете ти барем еден час за читање секој ден. :) од работа, одмарам со книга :kafe:
Да си уживаш во книгите кои си ги купила...:jupi: :jupi: Марина ја читав и на шпански бидејќи не можев да дочекам да стигне кај нас (мислам дека промоцијата и беше лани на 13.3)..Сите книги од Зафон се фантастични..Чекам кога ќе ја преведат Prince of mist т.е. El príncipe de la niebla која е всушност негова прва новела, ама кај нас некако по поинаков редослед почнаа да ги преведуваат. :)
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 09 Фев 2011 21:14 #110895

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2797
  • Thank you received: 647
mene vreme za citanje mi e vremeto dodeka se vozam vo avtobus kon i od rabota , prethodno bidejki odev so kola mi falese citanjeto , doma vreme tesko :da: iako nemam malo dete
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 16 Јун 2011 18:49 #142041

• bart
  • bart's Avatar
  • senior
  • Теми: 2896
  • Thank you received: 1856
Ако треба да кажам бројка, тогаш тоа би биле 10- тина книги месечно. Прво, ретко гледам ТВ- место тоа читам, возењето (организирано) до работа и назад ми дава уште 90 минути време за читање (45 мин. во еден правец), а и секогаш кога немам многу гужва на работа можам да читам. Па, така, време се наоѓа.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 25 Јун 2011 04:18 #143139

• Зока
  • Зока's Avatar
  • junior
  • Теми: 626
  • Thank you received: 288
Трик-време за читање:
1. На козметичар (некни бев на педикир, абе ко на плажа со книга бев :))
2. Додека чекате некаде (ред во банка/пошта/мвр, пријателката за договореното кафе)
3. Кога го шеткате бебушот со количка надвор, па заспие, па си седнете на некоја клупа.
4. WC

Ете некои и во автобус можат, јас нема шанси, ми се гади и тоа ептен...

Колку читам? Никогаш доволно! Едно време бев вистински разочарана од помислата колку мал дел од пишаното можеме да прочитаме за време на животот. Затоа е важно да се направи добар избор на книги за читање. Јас имам одличен извор за препораки -мм, кој дипломираше компаративна книжевност и со кого имаме сродни интереси за читање. Препорака од друг не ми значи речиси воопшто, зашто може читаме сосема различна литература, па дури и истата книга можеби ја читаме со различни размислувања...

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 25 Јун 2011 12:10 #143145

• Zoja
  • Zoja's Avatar
  • senior
  • Теми: 1383
  • Thank you received: 676
2 години не сум прочитала ништо што не е стручна литература :tazna::sram: . Работам од дома и секоја прилика додека спие малиот, го шета некој и слично гледам да работам. Немам време ни за телевизија ни за списание. Вака од интернет ако украдам нешто да прочитам додека програмирам. Ама сега за на одмор меркам од полиците 3-4 книги, едвај чекам :jupi:

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 06:02 #230402

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2988
  • Thank you received: 1373
Pred nekoj den Jana me osvesti deka voopsto ne citam :zauska:

Mi napravi oznacuvac na strani za kniga vo uciliste i koga mi go davase mi objasnuva za sto e...i po kratka pauza mi veli: Pa mamo ti ne citas knigi. Jas i objasnuvam deka citam na net i strucna literatura i mi veli ...ama ne e toa ubavo. Treba knigi da citas.

Nedelava idam vo bilioteka. Za zal nema tamu knigi na makedonski, ima na srpski a ima i na angliski.

Vetuvam deka ke procitam barem 2 knigi godinava :fijuk:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 06:33 #230408

• lena0809
  • lena0809's Avatar
  • toddler
  • Теми: 473
  • Thank you received: 316
Jaz citam veke profesionalno mnogu, taka sto tesko ke recam tocno kolku citam... Valjda 1,2 na nedelja, kako koga...Sekogas imam bar edna kniga so mene, a od kako go dobiv Kindl, i nego... Inace citam koga Elias ke zaspi i koga sum slobodna... Ili pak i na rabota :)

Ре: Колку книги читате месечно и како наоѓате време за тоа 24 Јан 2013 11:59 #230468

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Citam mnogu, mnogu poveke od sto imam vreme.
Ne znam da kazam kolku knigi mesecno, ama se trudam da se sto povise.
Vreme nema, zatoa wc mi e destinacija kaj sto citam, ako cekam negde citam knigi od Iphone, i pred spienje obavezno, inace nema zaspivanje. Posto segde odam so kola, ne mozam toa vreme da go koristam za citanje...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Колку книги читате во текот на месецот (просечно) и како изнаоѓате време за тоа 15 Фев 2014 17:54 #248675

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4992
  • Thank you received: 5194
Во последно време си читам во автобус додека одам на работа, само тогаш наоѓам време за релаксирачка литература :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Колку книги читате во текот на месецот (просечно) и како изнаоѓате време за тоа 16 Фев 2014 14:00 #248690

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
I jas citav poveke koga odev so bus na rabota. za zimskiot odmor procitav DURI dve knigi. treta ja pocnav i nikako nemam vreme. :dry:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.