Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Промоции, попусти и саеми на книги

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 16:42 #196663

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
И јас бев денес и си купив 10 книги и 3 сликовници за Димитар. Генерална забелешка - скапо!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 16:59 #196669

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Клаудија која цена се дижат книгичкиве за децава. Пример оние со звуци од животни, англиски кратки зборчиња, бои и облици?
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 17:02 #196670

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Dali i utre cel den ke bide otvoren saemot ili ke se sobiraat pa nema da ima nisto?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 17:02 #196671

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Јас пак овој пат имав сосема спротивно чувство, многу ефтини ми се видоа книгите. Купив околу 6 македонски автори по цени од 100-150 денари... наградувани наслови, овогодишни изданија не некои партизански. А имаше и комплети по избор од четири книги за 500 денари ... мислам дека на Култура изданија. Пред 5-6 години просекот на овогодишни изданија беше 600-800денари... голема разлика со сегашните цени. Со другарка ми баш коментиравме дека навистина со вакви цени секој може да си дозволи убава книга. А некако ми остана во памет дека Џобс беше 400ден...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 17:17 #196674

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Татјана, македонските автори за жал, секогаш се многу поевтини и се движат околи 100-150 денари, со искључок на В.Андоновски на пример,кој во Табернакул беше 300-400 денари. За разлика од ланскиот, оваа година и нема некои посебни попусти. А, С.Џобс мислам дека беше 799 денари. Култура имаше убави збирки за биологија, физика и хемија по 50 денари.
Мајси, оди утре претпладне, од 10 отвараат, ваљда нема да бидат собрани.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 28 Апр 2012 17:30 #196681

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Литературата што мене ми е интересна за читање воопшто не беше скапа. Купивме 22 книги за 2350 ден. и 2 сликовници за ќерка ми за 250 ден. Просек му доаѓа 100 денари од книга, ама затоа што има тука неколку од по 50 ден. кои искрено мислам дека само мојот сопруг ги купува :laugh:.
И попоусти на некои од книгите што ние ги купивме дефинитивно имаше. Од серијалот на Пруст Во потрага по загубеното време во колекцијата дома имавме до 8мата книга. Денес ги купивме 9,10 и 11, од кои првите две по 150 ден, а последното издание 200 ден. Е сега едно што редовна цена на изданијета 9 и 10 им е 250 ден (не знам на последното издание која е редовна цена), што значи солиден попуст од околу 40%, а друго што пред неколку години истите изданија од тој серијал чинеа по 450 ден. Така да јас сум многу задоволна што ги најдов овие книги. Исто од Магор ги земав Преместен камен на Никола Маџиров, 100 ден, од Прокопиев Човечулец 150 ден, и Оливера Ќорвезироска (С)плетени раскази за смешни 50 ден. Сопругот од таму ја најде Одисеја за 300 ден. Ние од Магор ептен сме задоволни.
Друго сопругот си ги најде двата тома Дон Кихот, преведени на македонски, не се сеќавам кој рече дека е преведувач али некој на кој што му верувал и ги купивме за 400 ден, што стварно мислам дека вреди.
Од љубопитство ги земавме Единаесет жени на Анѓелков, Готен на Алоѓозовски (беше 250ден али ни го дадоа за 200ден.), од Ацо Гогов Единствен матичен број, од Жарко Кујунџиски Америка и некои др. што јас не ги знам сопругот си ги купи. Обично купувам книги што ми се прочитани и знам дека ми се свиѓаат за да си ги имам и да ги препрочитувам или пак ако сакам да читам некој автор. На овие последниве им даваме шанса.
Е сега ние не читаме популарна литература што се среќава у последно време и која чини повеќе од еден Пруст. Можеби наша среќа што е така.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 30 Апр 2012 02:55 #196815

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
TatjanaV wrote:
Јас пак овој пат имав сосема спротивно чувство, многу ефтини ми се видоа книгите. А некако ми остана во памет дека Џобс беше 400ден...

jas mislam deka do sega ovoj beshe najeftin saem pa zatoa i nemashe golem izbor. inaku tochno e, knigata chini 400 den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 20 Јун 2012 10:53 #204336

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
20 Јуни - 20 Август, Клуб Матица, "Со книга на плажа"

20 Јуни - 20 Август, Книжарница 3, "Летен фестивал на книгата", попусти до 50%


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, biljann, bart

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 21 Јун 2012 06:02 #204529

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Vcera bev vo matica i imaat mnogu izbor i dosta namaleni ceni a so akcijata "so kniga na plaza" ima 5-6 knigi novi po povolni ceni
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, mamatobe, bart

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 22 Јун 2012 01:19 #204680

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
и во Просветно дело имаат попуст 30 посто на романите.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: iva.siskova

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 01 Авг 2012 13:52 #209240

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Оваа сабота, 04.08.2012, HAPPY HOUR во Матица!
Еден наслов со ЕКСТРЕМНО ниска цена!
Со 50% попуст!
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 20 Јан 2013 05:22 #230044

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Од утре започнува зимскиот попуст во Матица.
Овде е каталогот со овогодинешната понуда.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 21 Јан 2013 05:01 #230093

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Ааааааааа колку прекрасни книги! Многу ми е криво што немаат нарачка преку интернет... :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 21 Јан 2013 05:38 #230098

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Само што се вратив од Матица.Си ги купив Марина- Карлос Луис Зафрон 190 ден, Рингишпил - Јелена Бачиќ Алимпиќ 190 ден. и Вавилон - Д.Џ.Мекинтош 150 ден и на ова уште 10% попуст со картица. А картица може да с еотвори и со една купена книга.

Се надевам ќе ми се допаднат.
Последна промена: 21 Јан 2013 05:39 by mami29.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 21 Авг 2013 16:52 #243066

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 20 Јан 2014 08:20 #248077

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Четиринаесеттиот по ред саем на книгата „Книга во секој дом“ на „Клубот Матица“ почнува денеска во книжарницата на булеварот Климент ОхридскиПод логото „300.000 книги во Матица“, во соработка со повеќе македонски издавачки куќи и реномирани светски и регионални издавачки куќи, ќе бидат понудени најновите остварувања од домашната и од светската прозаистика, архитектура и уметност, најбараните наслови и автори од областа на економијата, филозофијата, гастрономијата, лексикографијата, енциклопедии, книги за најмалите и др.

Како големо освежување се најавуваат и официјализирањето на партнерството со најголемиот балкански издавач „Лагуна“ од Белград и отворањето на „Лагуна клубот“ во Скопје со 2.000 нови наслови од најновата светската книжевност.

Статистичките податоци за периодот од 14 години од создавањето на саемот „Книга во секој дом“, заклучно со минатата година, покажуваат континуиран пораст на бројот на читатели, а македонската продукција бележи огромен пораст во процентуалниот дел од продажбата на книги на македонски јазик.

- Ако во 2000 година книгите на македонски јазик биле застапени со само 7 отсто од вкупната продажба, во 2013 година македонската продукција е застапена со огромни 83 отсто. За осум пати е зголемена квантитативната продажба на книги, за 50 пати е зголемена продажбата на книги на македонски јазик, а се продадени приближно 800.000 книги - посочуваат од „Клуб Матица“.

Саемот на книгата „Книга во секој дом“ секоја година паралелно се одржува во сите поголеми градови во државата, како Охрид, Струмица, Прилеп, Кавадарци, Куманово, Гевгелија, Струга, Неготино, Гостивар.

Извор
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 21 Јан 2014 04:52 #248094

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Knizarnica Tri imaat popust :yes:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 16 Фев 2014 14:09 #248695

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
minatata nedela procitav vo centar deka ke ima nekakov saem t.e ke imalo ulica na knigite (ne sum sigurna za nazivov) ama ne razbrav tocno kade. samo znam deka ke e do kraj na fevruari i ke ima popusti. pa ako ima nekoja info.....
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 09 Апр 2014 14:54 #249711

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
bese nekoj na saemot na knigata?
ima popusti dobri , nesto interesno?
jas utre ili zadutre planiram da odam
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 10 Апр 2014 18:06 #249759

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Jas ne bev dosega,ama od toa sto slusnav imalo popusti duri i preterano,e sega na kakvi knigi ne znam.Minatata godina imase isto kako sega edna zemas druga gratis,pa knigi po 50 den.Zedov megu drugite i nekoi od ovie,nekoi bea mnogu dobri,nekoi ne.Ama ti mozebi i si bila veke,pa spodeli.
Последна промена: 10 Апр 2014 18:09 by forumce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 11 Апр 2014 04:26 #249779

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
So koleskata zborev sega, bila vcera i mi rece nekoi imaat dobri popusti, a nekoi minimalni ili im se knigite so ista cena kako vo knizara.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 11 Апр 2014 11:48 #249786

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
bev i nesto posebno ne me impresioniraa cenite
primetiv na eden stand so stranska literatura imase dosta knigi do kaj 200 den,mi se vide eftino
Gurga imaa dosta dobri ceni ,saemski
Kaj Matica ima trkalo na popusti od 10-50%, najniska cena na kniga bese 170 den
Prosvetno imaa 50% na cela beletristika
Tri mi se cini imaa podobar popust pred nekoe vreme vo gtc otkolku sega na saemov
Po 50den knigi ne sretnav
Kako i da e bez kniga nemozes da si odis
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 11 Апр 2014 11:52 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 14 Апр 2014 02:15 #249829

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Јас не стигнав да отидам годинава, ама од коментарите што ги сретнав и овде и од пријатели изгледа не било атрактивно како други години? :unsure:
Баш ме чуди во матица најефтината книга да им биде 170 денари??? На попустот што го имаа во јануари/февруари имаше голем избор на книги и од 100 денари.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Промоции, попусти и саеми на книги 14 Апр 2014 02:51 #249836

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
mamatobe denes se zatvara saemov , do 20h
На попустот што го имаа во јануари/февруари имаше голем избор на книги и од 100 денари.
i jas istoto si go pomisliv :uaa: za saemskite ceni
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 14 Апр 2014 02:51 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.