Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Kaко доаѓате до литература за читање?

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 04 Јан 2011 17:47 #98627

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
За оние кои немаат проблем со читањето од компјутер или пак не штедат на принтање на е-книги, еве ви линк од една електронска библиотека на 4shared каде има доста книги на српски и хрватски

www.4shared.com/dir/UgVlaE_F/sharing.html
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 22 Јан 2011 23:18 #104748

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Вчера се почестив себеси со една книга - Последниот ангел од Ендру Дејвидсон. Не можев да одолеам на попустот во Матица, имаше примамливи наслови по навистина ефтини цени. Ама па и не можам да дадам многу пари сега пред свадба.

Книгава ме чека да ја дофатам...штом се симнам од нет :zelen:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 23 Јан 2011 22:22 #105012

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Изградив навика да читам книги од библиотека и ми е наједноставно, не чини многу (некои 20 денари за повеќе книги и за подолго време).
Најчесто изнајмувам од библиотека ,,Браќа Миладиновци,, (има доста клонови низ Скопје) или ,,Универзитетска библиотека,, или некоја друга библиотека на факс... Има избор на книги, впрочем нема книга што ја нема, а и често се слободни, значи имаат и по повеќе на лагер или нема многу заинтересирани за читање :laugh:
Убаво е да се има домашна библиотека, но немам простор за белетристика, имам доста купено енциклопедии, лексикони, речници, Вујаклии, атласи, кувари...книги кои почесто се отвараат и со намена.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 05 Фев 2011 00:01 #109244

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Еве и тука да запишам, денеска си купив три книги, ептен во акција беа (3 евра една, од 30 евра намалени)

Ги купив: Девствено сино - Трејси Шевалие (сакав одамна да ја земам ама ми беше скапа), Јас гејша - Mineko Iwasaki and Rand Brown (као бестселер, ќе видиме - исповед е на оваа првава што ја напишала), Златна правила за среќен живот - оваа е нешто како да ти оди подобро во животот, психолошка некоја...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 06 Фев 2011 17:34 #109635

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Често си позајмуваме книги со јатрва ми..и гледаме да не се дуплираме со насловите кога купуваме. Освен сега на попустот, кога книгите беа навистина ефтини па купив некои книги кои и таа ги има.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 12 Јун 2011 00:54 #141165

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Најчесто земам книги од библиотека. За среќа, последниве неколку години имаат огромен избор на книги, и за разлика од порано кога најчесто беа со српски превод, сега речиси сите се преведени на македонски, од наши издавачи.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 13 Јун 2011 15:38 #141360

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
bart wrote:
Најчесто земам книги од библиотека. За среќа, последниве неколку години имаат огромен избор на книги, и за разлика од порано кога најчесто беа со српски превод, сега речиси сите се преведени на македонски, од наши издавачи.

da ne se povtoruvam :)
sega ja zemav Indigo Bombaj
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 27 Авг 2011 17:53 #150663

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Можеме и да договараме размена на книги за читање со по едно кафе-дружење :)

Јас порано купував книги, сега не ми се купува (не дека ми е до толку скапо, можам да си дозволам по некоја книга месечно), туку затоа што не секоја книга ми се допаѓа, па тогаш и немам потреба да ја чувам дома. Во таков случај мислам дека библиотека е најправилен избор, а би се купувале книги кои стварно ми се по вкус, откако ќе ги прочитам. Инаку, веќе имаме по дома многу книги со мм од коишто, пред некое време гледајќи ги, сфативме дека најголем дел од нив не би ги препрочитале. Некои од нив ги имам купувано и на старо, ама сепак се зачувани. Не знам, може грешам, ама ете имам некоја тенденција и цел домот да го исчистам од непотребни стварчици, вклучително и книги. Така да, мислам ако има кворум за горната идеја да ја разработиме за следнава форумска средба :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, bart

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 30 Авг 2011 02:35 #151015

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ако сакаш да „расчистуваш“ по дома, дај ми ги мене :)
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 30 Авг 2011 05:03 #151043

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Kupuvav knigi porano, i toa mi bese zadovolstvo sekoj mesec bar edno knigice da si kupam, sega ne sum kupila skoro edna godina kniga i toa mnogu mi fali... inaku ne baram na zaem kniga nitu sakam da pozajmuvam.. zasto zaboravam kaj gi davam i ne mi gi vrakaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 11 Мар 2013 02:05 #234573

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ajde edna molba: koj ima nekoja kniga vo e- forma da mi prati nesto za citanje? Na rabota mi e polesno da citam na kompjuter otkolku da vrtam strani.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 11 Мар 2013 05:44 #234587

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Samo strucna od site oblasti. Ama doma mi se na domasniot kompjuter. Gi imam site mozni enciklopedii. Kazi sto te interesira i pusti mi go mejlot vo poraka i ke ti gi pustam denes od doma (ako dojdam na red na kompjuterot).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 11 Мар 2013 06:25 #234594

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Neeeee, nekam strucna- preku glava mi e. Ako imas nesto beletristika- za odmaranje
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 11 Мар 2013 06:48 #234598

 • Cveta
 • Cveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 39
 • Карма: 1
Jas simnuvam knigi od www.scribd.com. Veke se zaraziv so elektronskive knigi, si gi citam na telefon i epten mi e pogodeno, bidejki telefonot e stalno so mene i stom imam slobodno vreme, kade i da sum si otvaram i citam. Prebaruvanjeto na ovoj sajt ne bas naj naj, i zatoa prvo gi baram naslovite na srpski ili hrvatski sajtovi za knigi i posle tie sto ke mi fatat oko gi baram na scribd. Moze da se prebaruva i po avtor.
Принцезата: 21.03.2008
Снегулката: 24.11.2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 12 Ное 2013 06:16 #245588

 • Kokormanova
 • Kokormanova's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 27
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Книга на нет не е за мене. Може само стручна литература до која не можам да дојдам од финансиски причини.
Инаку ние имаме читачко друштво на работа...секој купува по нешто па ги менуваме.......
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Kaко доаѓате до литература за читање? 11 Дек 2013 08:51 #247306

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Vo posledno vreme zemam knigi od biblioteka, a ako ne najdam toa sto sakam na net naogam skoro se vo elektronski oblik.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.