Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Омилена книга од детството

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 15:56 #68102

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Том Соер и Хаклбери Фин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 16:41 #68131

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Многу ја сакав Децата од Павловата улица, незнам колку пати ја имам прочитано.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 12 Ное 2010 18:26 #71743

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Зоки Поки,Волшебното самарче, Марта. Многу книги имав цитано од овие писатели :Оливера Николова, Видое Подгорец, Ванчо Николески, Славка Манева, Ванчо Полазаревски, Горјан Петревски,Славко Јаневски,Петко Домазетовски,Цане Андреевски, Стојан Тарапуз и мн други.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 13 Ное 2010 01:07 #71873

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 15:57 #99330

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Куда лете крокодили, го заборавив името на авторот а сега ме мрзи да одам да проверувам :laugh: ..книгата сеуште си ја чувам и ја имам прочитано од прва до последна страница барем 20тина пати..Сега му ја читам на син ми, random ги бирам песните (станува збор за стихозбирка тоа заборавив да кажам)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 16:28 #99335

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Osven lektirite Zoki Poki, Skazna za deteto Vilen, volsebnoto Samarce, mnogu mi se dopadna i Sibirka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 00:53 #99471

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
macika wrote:
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.

the same :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 01:57 #99497

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Двојната лота:)

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 05:05 #99562

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Хајди, Козета, Том Соер, Шехерезада, Волшебникот од Оз и др.

ЗЗ ја кажа Девојчето со кибритчиња-преубава, но единствена која ме потресува само што ќе помислам на неа. И ден денес се наоѓам како смислувам нов крај на приказната-девојчето се спасува и си живее среќно....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 06:40 #99576

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mene mi e ostanata vo sekjavanje knigata "Prijatelite Bon i Bona" od Olivera Nikolova, prekrasna prikazna za dve imaginarni drugarcinja na malata Jana , no so malku tazen kraj:( sekogas koga ja citav placev na kraj , ama toa ne me sprecuvase da ja preprocituvam po nekolku pati :laugh:
A koga malku podnarasnav ja citav "Zbogum moi 15 godini" od Klod Kampanj , - ja dobiv kako nagrada koga pominav odlicna so site petki , i celo leto ne se razdeliv od nea :)
Последна промена: 07 Јан 2011 06:40 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 18 Јун 2011 01:38 #142192

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Син ми ми го даде списокот со лектири за наредната учебна година. Меѓу нив е и „Двојната Лота“ од Ерих Кестнер. Порано многу ми се допаѓаше, па така синоќа пак си ја препрочитав.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 01:52 #142309

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
hajdi,bojan,i marta tie tri mi ostavija najgolem vpecatok sega nemam mnogu vreme a bas sakam da gi preprocitam


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 11:38 #142347

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
"Хајди" ми беше омилена лектира во детскиот период (ја имам прочитано неколку пати, а го имам гледанот и истиомениот филм). Покрај неа, омилени ми беа и: "Козета", "Сказни" од Браќата Грим (нивните сказни многу сакав да ги читам), "Народни приказни", "Волшебни приказни од балканските народи", "Марта", "Бојан" и "Исти очи" од Горјан Петрески.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 12:21 #142360

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Срце од Едмондо де Амичис:girlpink:.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Авг 2012 05:19 #209358

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Definitivno zoki poki, a I kasni porasni :laugh:


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 15 Авг 2012 16:39 #210696

 • MoNeTo Be
 • MoNeTo Be's Avatar
*Pajazinata na Klimentina
**Kolibata na Cico Tom
***Zbogum golema tajno
Gi obozavav gi imam citano po nekolku pati :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 15 Авг 2012 17:14 #210700

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Самовилското коњче, сакам да си ја земам да си ја препрочитам, толку ми беше убава.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.