Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Омилена книга од детството

Омилена книга од детството 21 Дек 2009 05:05 #1628

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Не можам да ја заборавам Големи и мали од Бошко Смаќоски.
И ден денес знам да ја пролистам:)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 05:09 #1636

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Девојките на Марко.И серијата ја сакав.Инаку мојот вереник се вика Марко.Ете зошто сум ја сакала книгата
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 05:46 #1674

 • desi4ka
 • desi4ka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 39
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
mene omilena kniga mi bese maliot princ
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 05:47 #1676

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Козета и Гаврош, ја имав читано едно 5-6пати, многу ја сакав :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 13:00 #1741

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
од помала возраст Зоки Поки, дефинитивно омилена,Децата од Павловата улица, Големи и мали, подоцна во лудите години Споменка и Збунети години :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 18:08 #2101

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
ZokiPoki i Golemi i mali, najomileni.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:21 #2144

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Се сеќава некој на книгата Марта?Беше хит некаде 1995/96.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:23 #2148

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Zoki Poki,Pipi dolgiot corap i Dvojnata Lota epten se interesni
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:29 #2155

 • rainbow
 • rainbow's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 64
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
јас се сеќавам на сите тие од горјан петревски-марта,споменка,исти очи..
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:38 #2162

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Девојчето со кибритчињата


Ужасно студено беше надвор, снегот паѓаше без престан во глувата ноќ. А беше Нова година. Низ пустите и студени улици осамено, скиташе сиромашно девојче. Босоного и без шапка на главата. Кога излезе од дома имаше на себе некакви папучки, но тие не беа нејзини. Едноставно беа преголеми за нејзините мали, нежни ноѕе и ги загуби некаде по пат во длабокиот снег. Продолжи боса по снегот, а стапалата веќе и беа помодрени од мразот кој беше секаде наоколу. Во рацете носеше сноп кибритчиња, но денес не продаде ни едно единствено кибритче.
Сиротото девојче се тресеше од студот, гладна и премрзната.
Снегулките паѓаа врз нејзината прекрасна долга коса. Русите плетенки и го обвиткуваа вратот, но таа никогаш и не помислување на нив. Од сите прозорци излегуваше светлината на свеќите, а наоколу се ширеше прекрасниот мирис на печени гуски и мисирки. Таа знаеше, вечерва е Нова година.
Се склупчи во аголот кој го формираа ѕидовите на две сосоедни куќи. Ги допре своите мали, боси стапала едно до друго во надеж дека барем малку ќе ги стопли во таа смрзнувачка ноќ. Студот и навлегуваше во коските.
Да си оди ли дома? Без продадено кибритче?
Не!!! Нема да оди. И дома е исто така студено и темно. Татко и сигурно повторно ќе ја тепа бидејќи денес, не продаде ни едно кибритче и не донесе ни една паричка дома.
Прстите и беа премрзнати и вкочанети. Едно кибритче сигурно ќе ме затопли си помисли. Само кога би смеела да запалам барем едно кибритче. Само кога би имала малку смелост да го сторам тоа. Студенилото ја совладуваше.
Извлече едно дрвце и го запали.
Светлиот пламен блесна во аголот. Беше тоа прекрасен пламен. Русокосата душичка за момент почувствува дека седи покрај еден голем камин и го слуша пукотот на огнот од дабовите трупци. Ги пружи премрзнатите ноџиња кон огнот, но тој изгасна. Го снема. Повторно завладеа мракот и студенилото наоколу.
Извди уште едно кибритче. Овојпат блесокот ја одведе на голема убава маса со бел чаршав. Масата беше спремна за новогодишната вечера. Пред неа беше прекрасниот порцелански сервис. Мисирката беше на средина на масата, украсена со јаболка и сливи. Токму кога посака да ја вкуси, пламенот повторно исчезна.
Кутрото девојче, толку беше блиску, но сето тоа го снема.
Одново запали кибритче. Сега седеше до новогодишната елка, која блескаше во светлината на иљадниците свеќички на неа. Светлоста одеше нагоре, нагоре високо се дури до небото. Погледна во висината и ги виде ѕвездите на небото. Виде како падна ѕвезда.
“Некој штотуку умре“ помисли девојчето. Се сети на нејзината баба. Единствената личност која безизмерно и искрено ја сакаше. Но таа повеќе не е тука. Таа замина, онака како што и раскажување за ѕвездите кои паѓаат. Нејзината баба е сега таму Горе, кај Севишниот.
Против својата воља запали ново кибритче. Овојпат нејзината баба беше пред неа. Јасно ја виде во темнината. Го почувствува нејзиниот топол и мил допир.
“Бабо, најсакана моја“ викна низ солзи малата душичка.
“Земи ме со тебе. Знам дека ќе заминеш заедно со пламенот на ова дрвце, како што замина и каминот и мисирката, и елката затоа земи ме со тебе.“
Го запали целото преостанато купче кибритчиња, за да се осигура дека баба и нема да ја напушти. Огнот беше прекрасен, толку силен и толку светол, посветол од било кое пладне што го имаше видено. Ја почувствува топлината и го виде прекрасниот лик на баба си. Баба и ја зеде во своите раце. Русокосото ангелче се најде во нејзината прегратка. Двете среќни заминаа Горе. Горе онаму каде никогаш нема студ, каде нема глад, каде нема немир, онаму каде што е Тој.
Изутрината околу аголот беа собрани неколкумина случајни минувачи. Го гледаа премрзнато девојче навалено на ѕидот. Нејзините образи сеуште беа розеви, а насмевката го покриваше нејзиното невино лице.
“Сакала само да се згрее“ тивко зборуваа луѓето. Никој од нив не ни помислуваше колку прекрасни работи малечкото ангелче виде таа ноќ. Никој од нив неможеше ни во сон да ја замисли убавината каде таа и нејзината баба влегоа понесени од радоста која ја донесе за нив таа новогодишна ноќ.И сега солзи ми потекоја.. :(
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:39 #2163

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Da, da i ovaa kniga mnogu mi se dopagja.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 19:42 #2165

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Golemi i mali, Hajdi, i site drugi sto sum gi procitala. Ako nekoja ne mi se sviga prestanuvam da ja citam i den denes, mada toa retko se slucuva.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 20:09 #2201

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Приказни по телефон
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 20:40 #2237

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Големи и Мали,Споменка,Децата од Павловата улица,Зоки Поки,Марта....тоа се книгите од моето детство.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 21 Дек 2009 20:50 #2250

 • Freya
 • Freya's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Сега која ја спомнавте Споменка се сетив колку многу ја сакав :)ми беше најомилена, ги сакав исто и Децата од Павловата улица и Девочето со ќибритчиња и др.
ЕЛИСАВЕТА - 8 години
ИВАНА - 4 години
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 24 Дек 2009 18:24 #4913

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Maliot princ definitivno, seushte mi e megju omilenite
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилена книга од детството 05 Јан 2010 03:06 #10212

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Definitivno Decata od Pavlovata ulica od Ferenc Molnar
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Омилена книга од детството 02 Ное 2010 22:41 #67803

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Девојчето со кибритчиња

Мајка ми ми имаше кажувано за нејзе - ја читала како дете и јас само поради оваа книга во 4то одделение се зачленив во библиотека.
Се изнаплакав додека ја читав и моите за малку ќе ми забранеа одење во библиотека и читање книги, на кое буквално се навлеков преку оваа книга.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 02 Ное 2010 22:45 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Омилена книга од детството 02 Ное 2010 22:49 #67811

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Дружината Братско стебло

Карик и Ваља
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Омилена книга од детството 02 Ное 2010 23:05 #67821

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Белото циганче, Робинзон Крусо, Гуливеровите патувања...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 02 Ное 2010 23:56 #67845

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
od najranoto detstvo definitivno omilena mi bese Kasni porasni a koga veke trgnav vo skolo omileni mi bea Orhan, Marta i 31 Mart
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 03:02 #67918

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Волшебникот од Оз - првиот прекрасен спомен од детството, мајка ми како ни ја чита на мене и на брат ми. Подоцна Хајди, Возот в снег...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 03:54 #67937

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Имаше една „Збунети години“ ама не ми текнува од кој автор е :emm:(зелена корица со некоја слика,... како сега ја памтам) повеќе пати ја препрочитував...многу ми се допаѓаше.А мајка ми од мала ми ја читаше „Девојчето со кибритчиња“ и секогаш плачев кога ја слушав...:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 04:02 #67940

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Се сеќавам дека во еден здив ги прочитав Хајди и Козета и Гаврош. Ама буквално не спиев додека не ги дочитам.
Инаку ми имаат останато во сеќавање и Робинсон Крусо, Том Соер, Хаклбери Фин, па дома кај моите има цела збирка на книги од Ванчо Николевски и се сеќавам дека нив си ги читав секое лето кога немам што друго.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 13:43 #67998

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Megu drugite a gi ima navistina mnogu, edna od omilenite mi bese i se uste mi e Golemi i mali
Ni sama neznam kolku pati sum ja procitala
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.