ТЕМА: Доење

Ре: Доење 11 Јан 2013 09:47 #229362

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Еве линк од една брошура за доење која јас ја најдов како корисна. Го постирав во бебешки муабети ама мислам дека и тука би било корисно линк
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 16 Јан 2013 07:59 #229761

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Koga sakam da izmolzam mlekce, znaci cisto onaka da vidam koja kolicina ja imam vo gradata ne mi supeva, ne tece kako zatnato e.
A koga cica osekam golta nekoi 5min.

A i gradive mi se nekako mekicki, ne se tvrdi kako na pocetokot, toa e deka mi snemuva mleko ili bucko iscicuva pa se pomeki neznam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 16 Јан 2013 08:06 #229762

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Moeto iskustvo e vakvo.Gradite mi bea konstantno meki a mleko imase za izvoz.Arno ama koga sakav da izmolzam tesko mnogu tesko .Koga ke pogodev tocno kade treba prskase ama retko pogagjav .I sinko moj cicase po 5 min ama onaka lakomo i tolku mu bese a si napreduvase super.Eve vi se blizi prva kontrola na 1 mesec pa ke vidite ako si napreduva kako sto treba nemas mesto za grizi.
I prasence namali go stresot toa moze da vlijae na laktacijata,pominuvas niz tezok period ama bidi silna za tie dve soncinja doma :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Јан 2013 18:18 #230662

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Леле колку време немам пишано, значи срам да ми е!

Инаку маките со брадавиците одамна поминаа, останав на mum care маста, сега поретко се мачкам.
Него и јас ко да имам проблем со количината. Уште при крај на трета недела една луда докторка се загрижи дека малку има качено килажа и не натера да ја прихрануваме. Многу малку е прихраната, најмногу 150мл дневно поделено на неколку оброци, а Софија на 2 месеци имаше 5кг. Ама ми се чини дека ми се намалува млекото, не знам дали е можно тоа. До пред една недела успевав да измолзам околу 100-120мл од двете гради заедно (од едната повеќе од др многу малку), ама сега никако не ми успева. Не знам дали ме празни повеќе, па ми треба повеќе време додека се наполнам, или пак не знам да го погодам местото за стискање. Или најлошата варијанта, снемувам млеко.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 28 Јан 2013 04:17 #230683

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
beelyana бебето супер ти напредува,незнам која е таа докторка што ти рекла да го дохрануваш бебето кога стварно нема потреба.А инаку ти после 2 ипол месеци неможеш да очекуваш дека ќе имаш млеко како првите денови.Незнам ни зошто сеуште се одмолзуваш,јас колку што знам тоа се прави првиот месец додека бебето не почне убаво да цица а после тоа нема да има потреба,тоа го зборам од мое лично искуство.Јас се измолзував првиот месец и после тоа престанав па само ја доев и супер идеше доењето.Мој совет ти е да не ја дохрануваш и да престанеш да се измолзуваш и да си продолжиш само со доење.Нека цица кога сака и колку сака па на наредна контрола ќе видиш дека ти напредува најнормално.Поздрав.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 28 Јан 2013 04:52 #230685

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
So vremeto gradite se "naviknuvat" na dojenjeto, ne se veke taka propolni, ama toa ne znaci deka nema melko... Znaci samo deka se e ok, gradite stanuvat i po meki i ne kapat... A za izmolzuvanje: ako ne moze covek da izmolze toa daleko ne znaci deka nema melko... Prosto tehnikata na cicanjeto e druga, znaci deteto ubavo si napreduva i pije, a so pumpata ne moze... Imam nekolku drugarki sto imat dojeto no godini, a ne mozea nisto da ispumpat... Jaz ne bi se zamarala, prosto neka si cica, si naprednuva i se e vo red :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 28 Јан 2013 16:53 #230744

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Да додадам и дека за време на доењето плус надоаѓа млекце на 2-3 пати додека цицка бебето. После вториот месец нормално е да качува 500 - 600 грама месечно! Значи не е толку нагло како во првиот и вториот месец. ( ова е мислење од 2 педојатри, бидејки моето качи 600 гр во 3- тиот месец а претходно качуваше мн ппвеќе, ми одговорија дека е сосема во ред)
Од друга страна организмот се прилагодува на потребите на бебето и лачи онолку млеко колку што му е потребно, значи не треба да те загрижува тоа што неможеш да одмолзеш ич количински, ако бебулето си цицка, си изгледа среќно и си напредува добро, јас би се размислила 2 пати дали да му давам "хемија".
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Доење 29 Јан 2013 07:51 #230788

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Da dodadam samo deka i minimum da kacuva, dokolku imas mleko ne davaj AD, dokolku kacuva pomalku od predvidenata granica togas moras, inaku ne.

i neznam sto se izmolzuvas, a vikas kolicinata e namalena. I kaj mene gradite se sega meki, ne se naduvani pod pritisok kako prvite nedeli, ama koga cica slusam kako golta pogolema kolicina otkolku prethodno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 30 Јан 2013 17:32 #230986

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Nie se odbivme vcera od doenje,a se doevme do edna godinka,nemav mnogu mleko posledniov period i moravme da se odbieme, no sepak se osekam nekako loso,tesko mi e,dusata me boli :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 31 Јан 2013 06:30 #231018

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Мамички, дали имате некој совет за мене? Буце почнува да ме одбива. Веќе одреден период се мачиме со забите и само ноќно време цицаше, ама еве ноќеска не сакаше ниту да проба да цица. Не цицаше ниту еднаш па морав да му дадам АД. Не сакам сега да ме одбие :grr: Барем до годинка да цица :'(. Дајте некој совет како да продолжиме со доење
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 31 Јан 2013 06:49 #231021

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Розе една моја пријателка откако почнаа проблемите со забите се одмолзуваше и му го даваше одмолзеното млекце со шишенце. Ако немаш друго решение пробај така.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Доење 31 Јан 2013 07:51 #231022

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Panika, probav ama ne mozam da izmilzam mleko zosto mi e i namaleno, a buce koga cicase ubavo vlecese
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Доење 31 Јан 2013 08:12 #231023

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Istoto mi se sluci i mene so sinko koga imase 8 meseci,pocna da odbiva da cica,potoa mu go davav izmolzenoto mleko no i taka ne sakase,i na krajot se odbi i prodolzivme so ad do edna godinka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 31 Јан 2013 09:35 #231033

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Roze probaj da mu davas koga e gladen.Ne mu davaj obrok prvin neka cica.Naprimer vecerata pred da ja dades daj mu da cica.Koga e gladen mozebi ke saka.Kaj nas sinko koga imase maka so zabite i opsto apetitot mu bese namalen.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Доење 10 Фев 2013 14:51 #232152

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Женски, еве како тазе мамичка да почнам да пишувам и по овие теми.

Ај ве молам кажете некој лек/чај за да имате повеќе млеко, јас имам ама мислам дека не е доволно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 10 Фев 2013 15:12 #232154

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Emilija, najnapred dobredojde vo ovie temi :)
Za stimuliranje na laktacija postojat specijalni caevi, imas vo bilna apteka caj za doilki ili po drugive apteki mozee da najdes vakov caj na Hipp ili Milupa. Jas site gi imam pieno i bea efikasni :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Доење 10 Фев 2013 16:23 #232160

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Ти благодарам Сања, го пратив мм по чај во аптека, се надевам и мене ќе ми помогне. :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 10 Фев 2013 17:27 #232168

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
emilija ovde na forumov procitav deka imalo nekoj caj od anason vo bilna apteka.da si kupis od toj caj i edna lazica se stava vo 1 litar zovriena voda i se pie dnevno po 1 litar.za dva dena imalo rezultati.
jas licno ne sum go probala no zdravje do april planiram da go probam.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Доење 11 Фев 2013 03:53 #232211

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
emilija na pocetokot i jas taka mislev deka nemam dovolno, ama e taka se dodeka da pocne da cica poaktivno bebeto.

Cajot za doilki e mnogu gaden jas go piev ama zeludnikot mi se otru misam, sega pijam se samo cajot ne.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Доење 15 Фев 2013 15:12 #232697

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mojov fraer denes cicase na 40min - 1 saat......slusam golta, stiskam posle podoj prska mlekce, sto bese rabotava neznam. Ke pocnam da veruvam vo prikaskine slabo mleko deka imam :blabla:
ke vidime nokeska kako ke pomineme?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 16 Фев 2013 12:54 #232790

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
prasence wrote:
Ke pocnam da veruvam vo prikaskine slabo mleko deka imam :blabla:

Не постои слабо и јако млеко. Постои многу (довокно) или малку (недоволно) мелко.

Не се замарај- ако детето ти е среќно (не плаче многу и без причина-т.е ако е наспано, нацицано, пресоблечено си е мирно), и најбитно АКО КАЧУВА ДОБРО КИЛАЖА, значи си имаш доволно млеко и не се замарај :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Доење 16 Фев 2013 13:05 #232793

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Прасенце има периоди на интензивен раст на бебињата и им треба повеќе храна. Со оглед на тоа дека мајчиното млеко се вари и за 45 минути :) може да ти се случи само што мислиш дека си го надоила тоа пак да сака. Ова ми се случуваше мене 5 пати доење по 40 мин за неполни 6 саати и 4-5 памперси пооолни со мочки. На контрола шефот качил 330 гр за 1 недела.
Значи муабетот ми е не е дека немаш млеко или дека ти е " слабо" чим си е весел и напредува.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Доење 16 Фев 2013 14:22 #232799

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
sinoka zaspa vo 20 00 i prvo budenje mu bese vo 01 :) potoa vo 04 pa vo 06 i tolku sakase da izleze od krevet :)

mene sekerot mi cica kratko, znaci od 05-15min. ni trae eden podoj.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 17 Фев 2013 06:38 #232829

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
I mojov malisan e golem cicoman kako sto bese i golemiot , samo ima razlika toj so saati cicase a ovoj cica kratko i jasno, ali bitno sto i da se kasne bez cice ne ne biva, i mislam deka posle podoj decata se najsrekni
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 19 Фев 2013 06:37 #233013

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Е мојов многу сака да цица, ама и тој како и големата по 15-20 минути на едната, па уште толку на другата, си мези човекот. Е, добро е што сега бара на 2-3 часа да цица, и еве веќе две вечери цица во 23-24, па после дури во 05 ме буди. А, се сеќавам и ќерката многу брзо го се одби од ноќниот подој, и цицаше во 24 па дури во 05-06 утрото. Како сака дечкото, така.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот