Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Доење

Ре: Доење 04 Дек 2012 04:26 #224265

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ништо, јас уште синоќа и дадов да цица, зошто не сакаше да пие АД. А цице си фати одма, и си заспа. Преку ноќ си се доевме , а и сега повторно.
Штетни се тие капки и не се за кога се дои, односно антибиотикот не е за време на доење, а капките немаат голема концентрација, па не е страшно. Сепак не ризикувам, па престанав да ги користам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Дек 2012 05:53 #224274

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Поминува ли некогаш болката бре луѓе? Едната брадавица ми е партал, смрт ми е кога треба од таа страна да цица! Уште на болница од таа страна се учевме да фати и од тогаш па еве три недели како не ми поминува. Се мачкам со ланолин, со млекото, се сушам и се е џабе. Како да си помогнам, има ли некој лек?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Дек 2012 06:03 #224277

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Citeralot e tip na antibiotik koj ne se preporacuva da se koristi vo bremenost i doenje. (kinoloni) Megjutoa vo ovoj slucaj se raboti za lokalna primena,koja ima slabo dejstvo no sepak ne bi ti ja preporacala. Ako imas problem otidi si na lekar, za se postoi adekvatna terapija koja moze da se koristi dodeka dois ili dodeka si bremena. Terapija NA SVOJA RAKA NE!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Доење 04 Дек 2012 07:56 #224310

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
beelyana wrote:
Поминува ли некогаш болката бре луѓе? Едната брадавица ми е партал, смрт ми е кога треба од таа страна да цица! Уште на болница од таа страна се учевме да фати и од тогаш па еве три недели како не ми поминува. Се мачкам со ланолин, со млекото, се сушам и се е џабе. Како да си помогнам, има ли некој лек?

Мене крв ми течеше од градите, ни ланолин, ни АД3 , буквално ништо не ми помогна. Свекрва ми прави масти се на природна база, па има една маст од бозел,со која се намачкав точно 4пати, а на малата не и давав да цица за тоа време, не зошто е штетно, туку зошто имав страшни болки и вриштев кога она цицаше. Наредниот подој од таа града ми беше после 9ч, за цело време се подготвував психички за болката. Неможев да се изначудам дека ништо не осетив, дека болката ја снема. После веќе не ставав од маста, а градата најнормално си зарасна целосно за некои 3-4дена.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 04 Дек 2012 11:41 #224337

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
meU87 wrote:
Мене крв ми течеше од градите, ни ланолин, ни АД3 , буквално ништо не ми помогна. Свекрва ми прави масти се на природна база, па има една маст од бозел,со која се намачкав точно 4пати, а на малата не и давав да цица за тоа време, не зошто е штетно, туку зошто имав страшни болки и вриштев кога она цицаше. Наредниот подој од таа града ми беше после 9ч, за цело време се подготвував психички за болката. Неможев да се изначудам дека ништо не осетив, дека болката ја снема. После веќе не ставав од маста, а градата најнормално си зарасна целосно за некои 3-4дена.

А свекрва ти продава од таа маст? Или рецепт како се прави? Може некако да дојдам до таа маст?

п.с. дали за време на доење може да се користат лаксативи? Чај алкалакс или нешто слично?
Последна промена: 04 Дек 2012 11:43 by beelyana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 05 Дек 2012 06:31 #224459

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Два поста со ред... Ми препорачаа против грчевите про лајф, пола шишенце да го пијам јас а пола да и го давам нејзе. Има некој искуство со ова нешто?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 05 Дек 2012 06:38 #224460

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
beelyana mene i dvete mi bea partal, se mackav so lanolin ama sepak trebase 3 nedeli za da zazdravat i da nemam bolka pri cicanje, sega se cudam kako cicav togas, posebno levata grada mi bese so krater namesto bradavica i arno sto bese leto i ziveeme sami pa gradite mi bea celo vreme nadvor, ne trpev nikakva maicka,nisto na mene.
Treba vreme, i zemi lanolin krema ama od Lansioh, poskapa e ama efektivna e.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 05 Дек 2012 06:44 #224462

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Jas koristev laksativ dodeka doev, 2-3 pati, babicata mi go dade. Epten bev secena i mnogu mi bese tesko vo WC da odam.
Последна промена: 05 Дек 2012 06:44 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 05 Дек 2012 07:21 #224466

 • Red Anja
 • Red Anja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 20
 • Карма: 0
Probiotikot e najefektiven za grcevi.Jas zemam zosto bev na antibiotik a korisen e i za bebus. Jogurt isto pomaga kako i caj od fenel.
Lansinoh kremata za bradavici e super i dosta trae.
Life is an ocean, love is a boat, in troubled water, it keeps us afloat.
Do not regret growing older, it is a privilege denied to many.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 06 Дек 2012 14:43 #224798

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
beelyana,јас имав проблем со еднат брадавица буквално партал ми беше,крв постојано ми течеше и кожичка ми откина Калина па сега и белег имама.Мене ми помогна многу mumcare на галафарм,околу 70 денари е ама е многу ефикасна кремата.Мене одма ми помина.Се мачка после доење и се измива пред секој нареден подој.Пробај ако сакаш ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Дек 2012 10:38 #224951

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Планирам викендов да излезам со другарките :naviva: и сакам да се напијам само еден коктел, душичкава ми сака... :sram2: Ќе смеам после испиениот коктел да ја дојам или не?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Дек 2012 12:22 #224967

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Иви јас пробав и со Mum care и со чист ланолин и д3 капки, но ништо не ми помогна .


beelyana ти испратив ЛП
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Дек 2012 17:34 #224987

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
meU87 мене одма ми помина од тоа,незнам зошто не делувало кај тебе.Мене левата пупка ми беше партали,вриштев од болки и ми се плачеше кога требаше на таа града да ја ставам.Незнам тогаш побарај нешто поефикасно во аптека можда имаат.Јас само со ова се мачкав и незнам за некоја друга маст.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Дек 2012 19:31 #224998

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Не не, готово и јас средив работа, но само маста на свекрва ми ми помогна, а толку време ја одбегнував зошто не верував воопшто во неа.
Сега ми е како нова пупката, а беше откината кај местото од каде што крвареше :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Дек 2012 19:37 #225000

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
svekrvata moze da napravi i za nas :D stom e tolku efikasna, ili ako ne e tajna neka dade recept
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina, meU87

Ре: Доење 09 Дек 2012 10:35 #225151

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Се мачкам со чист ланолин мумкер од галафарм, од ланисо не можевда најдам низ аптекиве во пп. Џабе е! Денес крв ми потече. Ми дадоа една домашно правена маст, ќе ја пробам сега неа, секако и се измолзувам од таа страна, па ќе видам дали ќе помогне. meU87 дури сега ја видов пораката, ќе ти пишам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 18 Дек 2012 18:14 #226354

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Uf pocetokot na doenjeto bese ednakvo bolno kako porodilnite bolki... Nikoj ne zbori za toa i ne bev ni svesna za bolnoto doenje. No, kratko traeja jakite bolki. Za srekja nemav ispukani bradavici zosto cela bremenost gi mackav vo istoto mleko kako i teloto a pri krajot na bremenosta i pocetokot na doenjeto ja koristev kremata na Medela, i super pomaga.
Tuku jas imam edna dilema, mene sega po 6 meseci me bolat bradavicite, vrvot e crven i pri doenje navistina me bolat. Dali nekoja od vas imala slicno iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 19 Дек 2012 04:07 #226384

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ummi i mene minatata nedela me bolese taka ednata bradavica, sinko dodeka cicase ne ja fakase cela bradavica tuku samo vrvot pa malku mi ja razrani. Koga go stavas bebeto da cica, stavi mu ja ubavo cela bradavica i za brzo vreme ke ti pomine.Sega i gi cesaat nepcata poradi zapcinjata pa stegaat poveke.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 19 Дек 2012 17:00 #226545

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Две рани се затворија, трета се отвори! И џабе е ланолин и еден куп г***а да се намачкам, кога ќе ме излигави бебушка, па кога ќе морам влошки да ставам за да не ми тече млеко по мене, тешкооди заздравувањето. Се навикнав на болката, си офнувам неколку пати и гризам усни додека цица од таа страна.
Ама затоа, кога не ме боли, доењето ми е најубавото време поминато со мојата Софија!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Доење 19 Дек 2012 19:25 #226565

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Билјана, само а те утешам дека набрзо ќе помине и тоа. За жал на почеток доењето боли, НО поминува болката и после како што викаш чувството е најубаво на цел свет :) Само храбро наскоро болката ќе ја снема и се ќе биде супер! Доењето не треба да боли! Ќе видиш набрзо ќе можеш и да доиш и да спиеш истовремено, толку ќе ти стане пријатно и удобно :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 20 Дек 2012 01:25 #226571

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
beelyana, и влошките што ги ставаш ти ја влошуваат ситуацијата. Користи ги само кога излегуваш, дома оставај природно да ти се сушат брадавиците после доењето, намачкај ги од твоето млеко после подојот и нека се исушат така. Од облека само чист памук и не многу стегнато. Влошките те потпаруваат, не и даваат на кожата да диши.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 20 Дек 2012 04:19 #226580

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Значи почетокот на доење е најтежок, посебно првиот месец кога бебчо уште незнае да фати како што треба, толку многу болат брадавиците, што во тој момент си мислев дека пораѓајот без анестезија не ме болеше толку многу. Мене не ми се раскрварија брадавиците, но редовно се мачкав со крема Ланолин и цело време шетав со разголени гради :laugh: Поентата на тоа е воздухот да ги исуши брадавиците и да станат погруби, а со самото ставање на влошки само уште повеќе се омекнуваат брадавиците и повеќе боли. beelyana пробај ја оваа тактика, сигурно побрзо ќе ти поминат раните и болките.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Доење 21 Дек 2012 10:51 #226926

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
умми и кај мене е исто и тоа само на едната брадавица,таа што ми ја направи Калина партали кога се роди.Сега е црвена и на моменти ме кине од болка ама цуцка многу јако ме тегне и стиска зашто ја мачат непцата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 28 Дек 2012 16:42 #227913

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mene mi pomogna kremata na baby love, na baza na malsinovo malso e, posle nekolku mackanja nemase veke ni traga od krvavata bradavka.

tuku mene bebusov mnogu mi zaspiva na grada, go buckam , go budam za da se nacica ama spanko e :)
Nekogas koga ke se nacica, si spie po saat ipol-dva, ama nekogas mi se bidu na 20-30 minuti, i znam deka ne e docican.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 09 Јан 2013 09:28 #229142

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
prasence wrote:
tuku mene bebusov mnogu mi zaspiva na grada, go buckam , go budam za da se nacica ama spanko e :)
Nekogas koga ke se nacica, si spie po saat ipol-dva, ama nekogas mi se bidu na 20-30 minuti, i znam deka ne e docican.

Прасенце моево имаше фатено жолтица откако излеговме од болница (пошто ме пуштија по неполни 48 часа) ама ние не знаевме и спиеше по 4-5 саати ке се разбудеше ке цицне 10-15 мин и ке се успие, бабите леле малото со мирно е си спие машала... ова дехидрирало кутрото.
Во болница ништо не ми кажаа ни како да го дојам ни дали да го будам ништо баш буквално ништо.. така ми го тупнаа ... Срека дојде патронажна на 6-тиот ден и кога виде има што да се види, кажа под итно будење на секои 2 саати и терање да цица, минимум 20 минути активно цицање. Мака мачевме, кутрото немаше сила и од жолтицата се успиваше одма.
Дур го доев не го покривав никако, го будев со масажичка на грпчето, на секои 5-10 мин го подигавме да се изждригне, некогаш го оставав и да подреме 2-3 минути да земе сила и пак го терав да цица, и му помагав додека цицаше, како на измолзување, нежно му ја масирав градата кон пупката за да му е полесно и да не остане гладно... ова некогаш траеше и по 2 саати додека да се нацица убаво... ама се исплатеше, одма си поврати на килажа и после втората недека ставаше по 40 -50 грама дневно... Малку е напорно, ама тоа е...
После тоа во 6-та недела и сега на 2,5 месеци ми се деси да бара да цица по цел ден речиси ке предреме 15 мин и пак е гладно. Читавме со мм дека е период на интензивен раст и дека бебето бара повеќе да цица, така да кога сака тогаш.
Жолтицата скрос ни помина после 2 месеци и сега веќе го оставам да спие и подолго, не го будам на секои 2 саати. Преку нок си спие некогаш и по 4 саати...

Во врска со креми за брадавици, многу ми помогна кремата од мустела. ММ ми ја имаше земено и закон е, нема потреба од измивање, и до следниот подој за на таа града брадавицата е веќе заздравена. И исто мн. корисно е да се остава да се исуши 5-10 мин брадавицата по подојот па после да се стави прслук, пелена или што било...ова е првите 2-3 недели додека да зацврстат..
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот