ТЕМА: Доење

Ре: Доење 26 Сеп 2010 21:04 #55425

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mlekoto ne se namaluva bez pricina. Ako ne ste smenile ritam na doenje i ako se hranis pravilno, ne treba da ima promena. Mozebi stanuva zbor za skok vo razvojot t.e. da mu e potrebno poveke mleko na bebeto od prethodno. Treba vreme (nekolku dena) za toj balans na ponuda-pobaruvacka da se vosptostavi. Togas najcesto majkite mislat deka nemaat mleko, no naprotiv. Vo ovie periodi najdobro e zacestuvanje na podoite (namaluvanje na pauzata za pola saat do saat), a nikako zgolmnuvanje na dohranata von vozrasta na bebeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Сеп 2010 21:41 #55427

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Misticia, и Андреј почна почесто да ми цица, особено навечер. Тука ни се со возраст бебушите. Јас го прихранувам еднаш дневно, ама од денес почнувам два пати.

Се согласувам со се што рече redsonja, дека мајчиното млеко треба и понатаму да ни биде главна храна, ама јас од ноември почнувам на работа, па дотогаш ќе морам да му ги намалам подоите...:( Затоа почнувам да му ја зголемувам дохраната.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Сеп 2010 14:38 #55665

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
sto smeam da pijam dodeka dojam nesto za grlo i dali smeam da stavam kapki za nos nesto nastinav pa da saniram pobrzo paracetamol znam deka moze neznam za vit c i nekoi za lizenje za grlo sto mislite dali ke i smeta na malata i mi e strav da ne ja prefati ama aj valjda nema
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Сеп 2010 15:01 #55677

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
I jas pocnav na rabota, se prihranuvame ama dodeka sum doma najcesto i davam da cica i davam i dr hrana ama poretko poveke sme na doenje,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 28 Сеп 2010 14:32 #55938

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Me maci nesto, pocnav na rabota, mislev deka so gradive ke imam problemi ama dobro pominuvm, mi se polnata, me zaboluvaat ama se trpi, znaci vo granica na normala, ama nemam apetit voopsto pred da trgnam na rab jadev nenormalno mnogu sega edvaj doruckuvam a rucam ako najdam vreme najiskreno na rabota, me plasi da ne mi sekne mlekovo, a ne sakam da se sluci toa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 28 Сеп 2010 14:33 #55939

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Аненце, барем пиј повеќе течности...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 28 Сеп 2010 21:09 #56072

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И ние се доевме 18 месеци, крвта ни беше добра, ама слабо јадеше бидејќи не одев на работа и цицаше на секој час. Многу беше слатка, си игра, ќе си дојде до мене, ќе ми ја подигне блузата, ќе си цицне и ќе си продолжи со играта. И навечер често се будеше на секои 2-3 часа, ќе поцица малку и ќе си продолжи. Кога се одбивме почна да јаде повеќе количински и поразновидни јадња и почна да спие по цела ноќ, односно 10 часа навечер и уште 2 прку ден. За време на доењето воопшто не се разболуваше, убаво напредуваше а здравје и второво планирам да го дојам исто толку.
Инаку имав проблеми во почетокот, имав рагади коишто крвареа и се мачкав со Био Клин Мулти Мам што многу ми помогна, имав почетен мастит, се измолзував со Авент рачната пумпица, дури и кренав 38 температура, а мојата медена сакаше да цица на секој половина час, беше закачена по 45 минути на една града. Бев на прагот да се откажам од доењето, но за среќа издржав и успеавме. И резултатот беше 1500гр и 7 цм првиот месец. траба да постојат групи за подршка на доењето кој ќе функционираат на волонтерска основа и ќе им помагаат на мајките пто имаат потешкоѕии во доењето никако да не се откажуваат. Вакви групи постојат во Хрватска, но за жал кај нас сеуште не и не знам дали воопшто некогаш ќе постојат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 29 Сеп 2010 01:26 #56120

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Srna wrote:
траба да постојат групи за подршка на доењето кој ќе функционираат на волонтерска основа и ќе им помагаат на мајките пто имаат потешкоѕии во доењето никако да не се откажуваат. Вакви групи постојат во Хрватска, но за жал кај нас сеуште не и не знам дали воопшто некогаш ќе постојат.

:gp: Кога се породив и имав проблеми со доењето, другарка ми ми прати текст од скандинавска група жени кои се борат за доење :) . Текстов објаснуваше буквално се за доењето (и митовите кои обично ги слушаме во врска со тоа) и даваше толку самодоверба, откако ги прочитав мислите и искуствата на овие жени, одма си реков: па можам јас да дојам и ќе дојам!!
Ако го најдам, обавезно ќе го поставам тука.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 30 Сеп 2010 12:05 #56532

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
И ние како Срна горе по цел ден додека сме дома знае да си цица и после слабо јадел, епа нормално кога се подлажува цело време, инаку за настинка погоре гвендолин прашуваше, јас кога ќе осетам дека се разболувам пијам шумечи таблети Ефералган - тие се парацетамол со витамин Ц и одма ми е подобро, тие може да се пијат на 6 часа мислам,ако мислиш дека не ти поминува, инаку за грло можеш да лижеш бонбони например Стрепсилс со мед и лимон јас користам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 30 Сеп 2010 16:01 #56662

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас мислев дека сме единствени со 9 месеци да цица на 2-3 часа како да е бебе од 1 месец :). Сите ми велат дека е време да го одвикнувам, ама не гледам дека наскоро ќе се откаже, а и јас не сум спремна да си го скратам тоа задоволство. Кога ќе ми текне дека и јас како Небо на почеток бев многу скептична, си мислев до 3 месеци барем да издржам да го дојам. Сега, малку слабо јаде друга храна, но со килажа и висина напредува и повеќе од доволно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 30 Сеп 2010 17:52 #56756

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Zoja wrote:
Сите ми велат дека е време да го одвикнувам, ама не гледам дека наскоро ќе се откаже, а и јас не сум спремна да си го скратам тоа задоволство.

Е аман до кога тие сите ќе ни се мешаат во животот и одлуките околу одгледувањето на нашите деца? А кога ќе ти каже некој време ти е да го одвикнеш, ти кажи му, време ти е да престанеш да пушиш, пиеш, јадеш месо или што и да е. Па може ќе им текне дека си го пикаат носот кај што не му е местото. Се експерти наоколу, бре. На двеет месеци бебе да се одвикнувало од цицка, кога до година тоа треба да му е основна храна.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 30 Сеп 2010 18:02 #56765

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Istoto e i kaj nas , slabo jade, non stop cica i super napreduva. Jas mu nudam tri pati na den razlicna hrana, kolku proba -proba, cicanjeto ne planiram da mu go uskratuvam, smeshno e sto on kolku i da jadel, ponekogash znae da me iznenadi da izede cela porcija, pak saka da si cica kako voopsto da nejadel, mislam deka hranata ne ja dozivuva kako jadenje, jadenje mu e samo cickata sega za sega
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 01 Окт 2010 01:02 #56860

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
redsonja wrote:
Zoja wrote:
Сите ми велат дека е време да го одвикнувам, ама не гледам дека наскоро ќе се откаже, а и јас не сум спремна да си го скратам тоа задоволство.

Се експерти наоколу, бре. На двеет месеци бебе да се одвикнувало од цицка, кога до година тоа треба да му е основна храна.

:hahaha: Навистина има многу стручњаци за доење, најсмешно ми е кога некој што поима нема и сака да нервира, ќе ми рече: "Ајде откажувај го, него веќе заби му пораснале!" Каква врска имаат забиве!

А мм седел со негов другар од детството, тој пред два месеци стана татко и неговата жена рекла: "Ние си читавме на интернет, доење само до 4 месеци, после нема потреба." Луѓево како да сакаат да се "спасат" од нешто толку здраво и убаво :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 01 Окт 2010 02:34 #56876

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Доењето е најинтимниот дел меѓу мајката и детето, една врска која што се создава и некои луѓе не можат да ја сфатат, па делат непристјни совети.

Ива ми се одби на 6 месеци самата, и искрено се чувствував како да изгубив дел од неа.

Андреј, фала му на Бога уште цица, но ми е жал што за месец дена почнувам да работам, па морам полека да му ги намалам подоите. Во секој случај ќе гледам и потоа да го цицам, барем наутро и навечер.:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 01 Окт 2010 02:35 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 01 Окт 2010 11:50 #56927

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
i jane cica seuste omileno nesto na sekoe dete e da bide vo majcinata pregratka blisku do omilenata hrana mlekce i toploto cice

JA SUM DA SE DOI!!!!!!!!!!!!!!!

nesakam sto i noke me budi za cicanje so ivan toa porano go resiv no jane e potezok mu nudam vodicka a on ni pod razno nesaka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 01 Окт 2010 15:11 #56997

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас деновиве многу се грижев што ќе биде со доењето кога ќе почнам на работа, ама еве среќе 2 недели од технички причини не мора да одам, а за следниве 3 месеци ме поддржаа да работам и од дома па ќе си се доиме како до сега, многу сум среќна поради тоа :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 02 Окт 2010 00:53 #57146

 • tinkerbell
 • tinkerbell's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
devojki kade ni bese temata za gubenje na mlekoto i kako da se vrati? ili dajte mi nekoj sovet od koja hrana ili pienje nadoaga mleko,mene strasno mnogu mi se namali mlekoto, porano od edna grada mozev da izmolzam po 150ml, a sega edvaj 80 od dvete.ja stavam da cica pocesto, se molzam dosta cesto gi praznam gradite ama mlekoto go nema...
Последна промена: 02 Окт 2010 00:58 by tinkerbell.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 02 Окт 2010 01:35 #57156

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Tinkerball, pij poveke tecnosti, voda i caj za doilki, go ima vo bilnata apteka, a mozes da go zemes i toj na Hipp. Babinski recept e i boza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 03 Окт 2010 22:42 #57516

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Molam za pomos, imam problem so malovo veke nekolku dena sinmi koga ke go stavam da cica mi ja griza gradata i ne ja pusta od zabi so srdni maki ja vadam megu zabi,mnogu mi e maka ne sakam da go odbijam a ne gledam iskreno drugo resenie, kazete sto da pravime ne mi e jasno zosto od se normalno pocna vaka da mi pravi ,veruvajate deka e mnogu bolno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 01:07 #57531

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Мирка точно знам колку е болно, го поминав истото со син ми кога имаше 9 ипол месеци. Ми направи такви грозни рани на градата, а само од една цица, па замислете како ми беше кога ќе дојдеше момент за доење.... Раните изгледаа буквално како афти :(

Имав крема Мустела за брадавици, намачкав од неа неколку пати, почнав додека го дојам да ја држам раната со прсти за да не ја иритира и поминаа... За среќа оттогаш не ме гризе, можеби неколку пати, ама не сериозно :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 02:07 #57563

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
dozvolenio li e da se jade med dodeka se doi ?
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 12:07 #57607

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Да дозволено е, јас барем сум јадела и сум лижела бонбони за грло со мед....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 14:36 #57680

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
gvendolin, мене педијатарот постојано на почеток ме потсетуваше да јадам мед, така што пожелно е да се јаде додека се дои.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 14:45 #57682

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
I mene me sovetuvase pedijatar da jadam med,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 04 Окт 2010 15:28 #57701

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас се давам во мед секој ден...Мислам дека од медот само корист може да се има.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот