Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Болест и доење

Болест и доење 28 Сеп 2010 19:48 #56051

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
сте биле ли болни додека сте доеле?
Јас дојам малата има скоро 5 месеци и се разболев сега ќе одам н алекар и ми е многу страв да не ја префати од мене и дали е страсно да ја дојам ако пијам лекови?
поздрав
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
Последна промена: 28 Сеп 2010 21:52 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: болест и доење 28 Сеп 2010 20:10 #56054

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Zdravo gvendolin
Sigurna sum deka i doktorot ke ti kaze deka ima mnogu lekovi koi se bezbedni i pri doenje, t.e ne pominuvaat vo mlekoto, za tvoja sigurnost konsultirajse i so pedijatar, jas barem taka bi napravila, Se nadevam deka ne e nisto strasno i ti posakuvam sto poskoro da ozdravesh
p.s edna moja drugarka doese i so tem od 40 stepeni , neznam kolku ispravna odluka bese toa meguta a bebushkata ne i bese nishto , fala bogu
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болест и доење 28 Сеп 2010 20:38 #56058

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
bas sega pred skoro nedela i jas i malata nastinavme i krenavme temperatura do 38.5 pa doev. ne sakav da zemam nisto od lekarstva, samo se napiv malku od nejzinoto supupce, efaralgan. inaku nea mnogu pobrzo i pomina od mene i pomalku bese bolna, jas mnogu malaksav. nekoi mi velat deka poradi toa sto ja doev taa pobrzo ozdrave
Последна промена: 28 Сеп 2010 21:52 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болест и доење 30 Сеп 2010 22:16 #56827

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
nikako da ozdravam se poloso mi e mi dadoa amoksiklav demek ne e stetno i benil kapki kao ako moras stavaj a moram epten sum zatnata i taka stvarno e tesko da se grizis za bebe id asi bolen imn mi e zal da ne i e loso nesto od lekovite se nadevam nema
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Болест и доење 25 Јан 2011 23:13 #105810

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Имам Т 38,8, ме боли грло и многу кашлам. Не сум омалаксана, да не инсистираше мм да мерам Т, немаше да знам дека имам.

Кажете што да правам, некој домашен лек?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болест и доење 25 Јан 2011 23:18 #105813

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Јас есенва исто се разболев, бев во аптека да ми дадат нешто што е безбедно за доилки, и ми најдоа ама кога дојдов дома и прочитав видов дека не се тестирани и дека не гарантираат. И тоа само спреј за грло и дражеи беа.
Ги баталив и фатив вакаЧ вратот нон-стоп завиткан со марама, чаеви по пола литар секој саат (само не пиј нане ако доиш го намалува млекото), мед и лимон измешано и од време на време во уста го растопував и правев гаргара со него. Цело време се потев и пресоблекував ама до другиот ден бев здрава.
Последна промена: 25 Јан 2011 23:19 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Болест и доење 26 Јан 2011 00:20 #105846

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
И јас би ти препорачала, доста течности да внесуваш, пилешка супа домашно подготвена со зеленчук како природен антибиотик, цедени портокали, чаеви (брусница, камилица, зелен или бел чај какао антиоксиданти) мед и прополис, проветрена просторија, туширање....Се надевам лесно и брзо ќе помине, одмарај многу и не седи пред монитор многу многу :hug:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Болест и доење 07 Дек 2013 16:59 #247180

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Ова ми е втор пат како сум болна додека дојам. Првиот пат некоја обична вироза, и најверојатно не заддоволив со течности, а само што тргнав на работа, па и решив да не земам ден, скоро и да останав без млеко. Тој пат поминав без никакви лекарства и со боза и многу течности успеав да го санирам проблемот. Ама сега беше ужасно. Ме фати некој грозен стомачен вирус. 2 дена со температура над 39. Дури втората вечер стасав до 40.3. Така да, ми дадоа инекција аналгин, па после со бруфен регулирав темп.затоа што далеронот и не ми функционираше. Третиот ден попладнете веќе без температура бев, но од првиот ден почнав со сите пропратни и грозни симптоми на стомачниот вирус (гадење, течни столици и грчеви) и тоа сеуште трае (веќе 4.5 дена). Е сега бидејќи стомачниот вирус бара и строга диете, јас веќе не знам што да правам за да го задржам млекото. Некако синко е незадоволен и бајаги кенка, а јас пијам многу, ама очигледно многу и трошам. Имате ли идеја што би можело да ми ја одржи количината на млеко?
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болест и доење 08 Дек 2013 04:28 #247197

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Мислам дека сите сме го поминале тоа во некој период од доењето, за жал. Прво, ако пиеш чај од нане-не пиј, го намалува млекото. Ако не ти пречи на стомакот, пиј јогурт. Пиј чај од кантарион, сок од јаболко-бистар.Овес имам читано дека помага, на пр. со јогурт. И не се грижи, обично откако организмот ќе се избори со вирусот се враќа млекото како што си било. Само треба да се издржи перидот, којшто, како што и самата знам, е одвратен. Ем си болен, утепан, ем ненаспан, ем имаш бебе за доење, ем млекото ти се намалува... Ама ќе помине :foryou:
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 08 Дек 2013 04:29 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Миња

Најново на форумот

 • No posts to display.