Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Живот во странство

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 05 Јул 2012 06:27 #206464

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
bart wrote:
bubamara wrote:
Секоја друга е многу подобра од тука :D Мислам смешно не е, трагично е ама јбг на своја мака да се посмееме..

Потпис на ова. Овде е добро само за мала група на луѓе.

Јас не мислам така. И овде има работа за тој што сака да работи, само што им е срам да работат било што.Затоа, не е проблем таа иста “срамна“ работа да ја работат во странство. Јас никогаш не би отишла да живеам во странство од многу аргументирани причини кои ќе ги образложам подоцна ако имам време (треба за Охрид да идам).

Од моето искуство во Австралија и Канада, ја препорачувам Австралија, а од Европските земји најдобри услови за живот нуди Германија.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Chocolate, Zoja

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 05 Јул 2012 06:39 #206474

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Klaudija wrote:
bart wrote:
bubamara wrote:
Секоја друга е многу подобра од тука :D Мислам смешно не е, трагично е ама јбг на своја мака да се посмееме..

Потпис на ова. Овде е добро само за мала група на луѓе.

Јас не мислам така. И овде има работа за тој што сака да работи, само што им е срам да работат било што.Затоа, не е проблем таа иста “срамна“ работа да ја работат во странство. Јас никогаш не би отишла да живеам во странство од многу аргументирани причини кои ќе ги образложам подоцна ако имам време (треба за Охрид да идам).

Од моето искуство во Австралија и Канада, ја препорачувам Австралија, а од Европските земји најдобри услови за живот нуди Германија.

Bravo be Klaudija i jas sum tocno na isto razmisluvanje ko tebe, kaj nas u Mk mnogu patat od kompleks na precenuvanje pa koga ke dojdat vo Germ. primer nisto ne im e ponizenje da rabotat a vo Mk izigravaat neznam ti ni jas sto. A kolku e tragicno koga ke dojdat tuka i so svitkana opaska rabotat sve i gordo kazuvaat deka vo Mk nikogas toa ne mi go rabotele od sto im bilo ponizenje.
Prosto tragicno.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Chocolate, Helix

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 05 Јул 2012 09:49 #206504

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Klaudija wrote:
bart wrote:
bubamara wrote:
Секоја друга е многу подобра од тука :D Мислам смешно не е, трагично е ама јбг на своја мака да се посмееме..

Потпис на ова. Овде е добро само за мала група на луѓе.

Јас не мислам така. И овде има работа за тој што сака да работи, само што им е срам да работат било што.Затоа, не е проблем таа иста “срамна“ работа да ја работат во странство. Јас никогаш не би отишла да живеам во странство од многу аргументирани причини кои ќе ги образложам подоцна ако имам време (треба за Охрид да идам).

Темава не е за тоа, ама само кратко ќе одговорам дека моето мислење е дијаметрално спротивно на твоето, и не, не зборам дека секој млад човек кој не нашол работа сакал да седне одма во директорка фотеља, ама ќе се сложиш со мене и дека некој ако цел живот го потрошил на школување, не би сакал да работи како хигиеничар на јавен тоалет на пример, а при тоа знаеме и каква ќе му биде платата. Освен, ако егзистенцијата на сопствените деца не е доведена во прашање, во тој случај би работел(а) и во септичка јама. А на запад точно е дека работат секакви работи ама и тие секакви работи се далеку поплатени одколку кај нас, кај нас и покултурна работа е платена со едвај 10.000 денари што е смешно земајќи ги предвид основните трошоци на живот, а да не зборам за некакви си полускузни потреби што уствари за нас у Мк се луксуз и на ниедно друго место во светот. Тука е клучната разлика.
Инаку јас и до сега не сум заминала, а мислам дека нема ниту никогаш да заминам така да и не се осеќам многу повикана на темава, иако никогаш не вели никогаш, не се знае што носи животот колку и да го планираме.
Последна промена: 05 Јул 2012 09:50 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: natashan., Chocolate, Ana78, bart

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 05 Јул 2012 18:20 #206574

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
bubamara wrote:
Klaudija wrote:
bart wrote:
bubamara wrote:
Секоја друга е многу подобра од тука :D Мислам смешно не е, трагично е ама јбг на своја мака да се посмееме..

Потпис на ова. Овде е добро само за мала група на луѓе.

Јас не мислам така. И овде има работа за тој што сака да работи, само што им е срам да работат било што.Затоа, не е проблем таа иста “срамна“ работа да ја работат во странство. Јас никогаш не би отишла да живеам во странство од многу аргументирани причини кои ќе ги образложам подоцна ако имам време (треба за Охрид да идам).

Темава не е за тоа, ама само кратко ќе одговорам дека моето мислење е дијаметрално спротивно на твоето, и не, не зборам дека секој млад човек кој не нашол работа сакал да седне одма во директорка фотеља, ама ќе се сложиш со мене и дека некој ако цел живот го потрошил на школување, не би сакал да работи како хигиеничар на јавен тоалет на пример, а при тоа знаеме и каква ќе му биде платата. Освен, ако егзистенцијата на сопствените деца не е доведена во прашање, во тој случај би работел(а) и во септичка јама. А на запад точно е дека работат секакви работи ама и тие секакви работи се далеку поплатени одколку кај нас, кај нас и покултурна работа е платена со едвај 10.000 денари што е смешно земајќи ги предвид основните трошоци на живот, а да не зборам за некакви си полускузни потреби што уствари за нас у Мк се луксуз и на ниедно друго место во светот. Тука е клучната разлика.
Инаку јас и до сега не сум заминала, а мислам дека нема ниту никогаш да заминам така да и не се осеќам многу повикана на темава, иако никогаш не вели никогаш, не се знае што носи животот колку и да го планираме.

Klaudija draga moja
Da ne ziveeme nie vo dve razlicni Makedonii?
Po se izgleda deka e taka.
vo Makedonijava vo koja jas ziveam platata koja mozes da ja dobies e 10.000 denari plafon, a trosocite na zivoto se 50.000 denari. Da ne zboruvam za luxus, tuku za osnovni potrebi, hrana, smetki, kirija, ili rata za kredit.

Ako nemas vujko vladika ili nabildani roditeli, tesko si go tebe. Izigravaj go Hudini i plakaj so kreditna karticka koja odamna nema pokritie.

Mozebvi vo tvojata Makedonija nesto e razlicno, ama moevo iskustvo go delat bezmalku 2 milioni lugje. Bezmalku, zasto eden mal procent se tie na koi im e seedno kade se i kolku e prosecnata plata, i taka od plata ne ziveat.

A zosto koga ke otidat vo stranstvo rabotat se?
Zatoa sto vo stranstvo i cistac na ulici da si, mozes so taa plata da si go prehranis semejstvoto.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, natashan., sole, Ana78, Зока and this user have 2 others thankyou

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 02:54 #206596

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Mama Maja, jas ziveam vo tvojata Makedonija za zal, onaa za koja sto pisuvas, navistina ne znam za koja Makedonija zboruva za Klaudija i mene ne mi bese jasno, ama mnogu dobro gi svakam motivite na site sto zaminaa i mi e zal sto mozebi jas nemav dovolno hrabrost da go napravm toa koga bev malku pomlada, mada da nikogas ne e docna... Vo ovaa Makedonija jas sto ja znam poznavam diplomirani ekonomisti koi od nemaj kade rabotat ko prodavaci vo maalski granapcinja, trafiki, butici i sl, vo smeni bez odmor i za plata od 100 evra, da dobro citate 6000 denari!!!!! Ete niv ne im bilo ponizuvanje da rabotat bilo sto amam kako bre da se prehranis so ovie pari.... 10.000, toa vo poveketo slucai e visoka plata. Ima i dijametralni sprotivnosti, ama koj % od naselenieto se takvite?????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 03:11 #206600

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Hm vikaat budalata zivee kade shto se rodil a pemetniot kade mu e ubavo..

Ne sum tip shto bi napushtil se i bi zaminal, premnogu sum vrzana za bliskite, ako dojdat so mene na antartik bi ziveela, ama nemozam ni den bez brat mi pogotovo..

Svekrva mi raboti vo organizacija koja za kanadska i avstraliska vlada gi sreduva vizite vekje 20 godini. Ona shto go detektira kako razlika e toa shto pred 20 godini se iseluvale lugje bez obrazovanie koi tuka bi imale mizerni plati, no vo poslednive godini, zenata vo depresija padna vika makedonija ni se isseli, vo denot isprakja po min 5 familii od koi 4 se so visoki tituli. Da ne redam tuka iminja no koga mi kazuva koj se se preselil dusha me boli na kogo e ostaveno makedonskoto zdravstvo, obrazovanie itn..

Visoko obrazuvani kadri zaminuvaat vo strasntsvo zatoa shto investirale vo sebe mislejki deka toa kje im pruzi normalen zivot, pa kako vi se molam toj da raboti profesii koi ne baraat soodvetna obrazovna podgotovka.

Ona shto go znam od svekrvami e deka istite tie da mozebi rabotat kako prodavachi i sl dodeka se vo avstralija i kanada no se zapishuvaat na ushte eden fakultet, bidejki taka najlesno se dobiva viza i nikoj ne mora da garantira za tebe, i bidejki se raboti za kvalitetni osobi rekordno zavrshuvaat i ushte eden fakultet pa prodolzuvaat na raboti koi se soodvetni za nivnotot obrazovanie.

Isto taka se selat mnogu svesni familii za uslovite za svoideca. Nema sila shto kje me ubedi deka vo kanada ili avstralija nema podobri uslovi za decata, poreguirani odnosi, Eve kako majka na dete so PP, nemozam da vi opisham kolku sopki ti prireduva zivotot, a kolku da recheme edna kanada toa go regulira.

Taka da muabetite deka vo makedonija ima rabota ama nema koj da ja raboti mi e kako vic.

Eve voponedelnikot bev na edno intervju za rabota za rabota koja IC ne bi sakala da ja rabotam, imam soodveto obrazovanie no bi znachela smrt za moite abicii, no ajde me nateraa da otidam. I nema da lazam, direktorkata sama mi se jav bidejki ni e bliska, no koga stignav tamu cekaa 200 lugje za toa mizerno rabotno mesto. Jas se otkazav toa ne e za mene, eve od tie 200 kje vleze 1 , shto e so drugite 199, imashe zena od 42 godini koja 8 godini bara rabota i mi objasnuvashe deka do pekarka se javuvala da bide no sekogash nekoj ug dobival rabota a ona zivee od socijalna Kvalifikuvana i fakultetski obrazuvana.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 04:59 #206651

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Па не значи дека ако завршил факултет автоматски е квалификуван за некоја работа. Пола од нив се неписмени.

Видиш, јас пак живеам во Македонија кадешто игла не можеш да фрлиш во кафичине од што се полни. Интересен феномен за сиромаштија.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 05:21 #206659

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ќе напишам и повеќе на темава, ама за почеток коментар на ова:
„Посебно огласите за ИТ експерти се со екстра заработувачка.„
Каде има на огласите плата? Јас тоа што имам гледано нема плата...
И да ќе пуштат сини картони, и ќе се добиваат со минимум 35000 евра бруто годишна плата. А тоа може да звучи многу, ама е малку. Посебно ако е само една плата во семејството. Значи на Германците им е цел да привлечат инжињери за мали плати.
Инаку убаво е, штом сме тука, значи ни се допаѓа. Има продавници за храна облека и сите потреби за секој џеб. Така да вистина е дека и со мали плати можеш да имаш некој скромен достоинствен живот, барем мене така ми се чини.
Ние работиме двајцата, во ИТ, фини примања, ама тоа го имавме и во МКД.
Тоа што го добиваме екстра е:
Одење на итна помош за детето и преглед до танчина, со ехо, црп на лице место и сл. Бесплатно.
Секој викенд сме збунка каде да се отиде од многуте места за посета, забавни паркови, природни убавини, базени, чисти и уредени езера. Сето тоа на само пола саат - саат по прекрасен автопат.
Продавници со органска храна со поскапи но прифатливи цени, и намирници од цел свет па можам да пробам каков рецепт сакам.
Детски игралишта на секој чекор.
Амазон! и секакви видови на онлине продавници кои доставуваат за 2 дена и кај кои без никаков надомест можеш да ја вратиш робата.
Полни кеса облека за детево за некои 50 евра.

Што нема:
Неделни ручеци со поширокото семејство.
Спонтани кафиња со другарки, кај мене, кај неа. Тука се е по договор.
Патлиџани и пиперки.
Јазикот е тежок, тука им ја давам предноста на Австралија и Канада.
Тешко се наоѓа места во градинки, посебно јасли.
Даноците се многу високи.
Цените растат многу побрзо од платите.
Кириите и цената на недвижностите растат ко луди, но од друга страна кредитите за недвижнини се далеку поефтини.
Општеството се повеќе се поларизира, нешто што најмногу ме одбива од оваа земја, зашто се декларира поинаку. На лекар прво прашуваат дали имаш приватно осигурување па во зависност од тоа соодветен третман. Кај децава искрено ок се, ова со возрасните.
Ксенофобија во Франкфурт не толку, но по помали, а посебно посиромашни места да. Кога нешто не е во ред со земјата, мора да се најде некој кривец.
Пензиите стануваат се помали, ако не доплаќаш приватно, ќе завршиш со некоја смешна пензиичка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, mami29, Helix

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 05:34 #206668

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Cize wrote:
Ќе напишам и повеќе на темава, ама за почеток коментар на ова:
„Посебно огласите за ИТ експерти се со екстра заработувачка.„
Каде има на огласите плата? Јас тоа што имам гледано нема плата...
И да ќе пуштат сини картони, и ќе се добиваат со минимум 35000 евра бруто годишна плата. А тоа може да звучи многу, ама е малку. Посебно ако е само една плата во семејството. Значи на Германците им е цел да привлечат инжињери за мали плати.

Јас ги гледав само огласите од мојата област и на тие огласи точно стои колку е најниската плата. Линковите ќе ти ги пуштам по пп.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 05:53 #206675

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Cize wrote:


Јазикот е тежок, тука им ја давам предноста на Австралија и Канада.
Тешко се наоѓа места во градинки, посебно јасли.

Само ова е тоа што најмногу ме колеба.

Инаку другите работи ги немам баш и тука. Ние и двајцата не сме од Скопје,така да и тука ни е тешко и сме сами.Испаѓа дека другарка ми од Германија се гледа почесто со родителите во БТ одколку јас.

Искрено ти благодарам за сите детали околу кои вреди да се размисли :foryou:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 06:01 #206679

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Има закон кој ти гарантира место во градника за дете над 3 години, во нашата држава Хесен, последната година е бесплатна, а во соседната Реинланд-Фалц, градинките се бесплатни.
Но во пракса, барем во Франкфурт, не е така. Може ќе добиеш место, но не таму каде што сакаш ти. Плус, во секоја градинка мораш посебно да се пријавиш, и ако не те примат во тие неколку каде што си се пријавил, зафркнато е.
Последна промена: 06 Јул 2012 06:02 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 06:13 #206687

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ај уште нешто, ми тргна: стан се уредува за 2-3 илјади евра, не зборувам за луксуз, ами за основен мебел. Јасно е дека е тоа Икеа и сл, ама кај нас и тоа го нема. Еве за 4 години веќе имаме дел од мебелот кој треба да се менува (најмногу зашто малово се исфлека), ама имаме и коска работи од икеа, масивно дрво, кои ќе тераат со години.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 10:27 #206723

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Cizi ne se soglasuvam so tebe.
Prvo patlidjani i piperki imas vo sekoj market sega.
Drugo kaj koj lekar te prasuvaat koe osiguruvanje go imas ??????????Barem ovde tretiraat se podednakvo,bilo da si stranec ili germanec.
Drugo za kirija,nasi prijateli koi sedat pod kirija ja plakaat istata suma kako i pred 5 god.(bas zboruvav i sega prasav toa e podtvrdeno)
Vo sekoi jasli mozes da dobies mesto samo zavisi dali ti se isplati sumata.
Za penzija e bas ne e taka,ako imas raboten staz dobivas bas dobra penzija so koja mozes mesecot da si go pomines bagatela.(imam 2 penzioneri vo fam).
Koi ceni rastat tolku brzo?Sto e toa sto e poskapeno tolku?
Za pokacuvanje na platite najvise zavisi od sefot,drzavata nema veza so toa.
Jas ziveam vo pomalo mesto pa nema ksenofobija.
Vo nasava pokraina gradinkata se plaka,znaci kaj vas toa vi e plus.
Vo vrska so gradinkite dobivas pismo(barem ovde e taka)kade sto te obavestuvaat deka ako sakas vo taa i taa gradinka da go zapises deteto kolku vreme treba da go prijavis porano.Sinmi ima 1 god.i nie dobivme deka ako sakam da odi da receme od 2 god. bi morala vo Septemvri da go prijavam.
Hesen ne e drzava nego pokraina ;)
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
Последна промена: 06 Јул 2012 10:27 by lela.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 11:37 #206740

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
Ah zivotot nadvor i potezok od sto zamisluvame vo smisla napustas svoja zemja so poznat jazik bliski lujge itn sto go sakas te vrzuva. No ako nekoj gi procita moite postovi pred godina-dve ke vidite deka jas do kraj ne se predavav bev ubedena deka ke uspeeme i od petni zili se trudevme. i mozebi ke bese donekade ok kolku za prezivuvanje dokolku mazot mi nemase dr opcija otkolku samo da otvori svoj biznis. a za zal toa e dupka bez dno vo mk. rabotis za drug! i ne dosta sto parite koi gi vadel a bile ok treba da gi dade za nenormalni pridonesi i davacki pa uste i od mojata plata da gibame za toa. rabotevme za ic za onaka za 100 den da se cipcime a pravime muabet zavplateni smetki doma od roditelite a odmor? Pa makar i na ezero? neZamisliv poim treba za 30km da stavis 1000 den benzin aloooo? skroz e se izlezeno od kontrola se veke od sam pocetok i krenavme race. na rabota samo pofalni zborovi ama samo za zbor za nesto da vidam beneficija nema sansi ama ajde ok i toa. so trud i pofalbi i stranski stipendii sum diplomirala i ajde i magistratura. ama za sto? za da mi visi diplomata go plakar!!! sum bila prekvalifikuvana kaj da me nosele?!!!
se spakovavme i se od nula ovde vo kanada. samo mm raboti ima svoj biznis fala bogu i raboticka ima se plakaat 2 kirii sme namestile stan so razni opcii koi ti gi nudat, najadeni sme, setkame, deteto ke mi bide obezbedemo v raka ima pasos od nb 1 zemji vo svetot! a seto ova 6 godini go sonuvavme a ovde dojde za 6 meseci. i ovde smetaat odredeni nesta no ne ti go ogranicuvaat i dikturaat zivotot. no od nasata makedonija koja od dusa mi fali so se se morav da si odam. imam dete i negovata idnina mi e pobitna od se sto mene mi godelo nazad.
Последна промена: 06 Јул 2012 11:46 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 12:00 #206741

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Лела, секој со своето искуство. Германија е држава со 90 милиони и 16 сојузни држави (не се покраини, држави се со своја влада и парламент :da:, и се обединети во федерална држава) и нормално има различни искуства.
Ај за патлиџаните и пиперките да не се натегаме, сакам да кажам нема избор и квалитет и цена како кај нас. Тоа и не е некој критериум дали некоја држава е добра за живеење или не, ама сакав да илустрирам.
Кај секој лекар кај којшто сум се јавила, не прашуваат дали си странец или не, тоа е и противуставно, туку какво осигурување имаш. Дали тоа што е задолжително за сите или приватно. Приватното е избор, но и да сакаш да го имаш треба да имаш плата над извесна сума. Јас немам иако условот со плата го задоволувам. Едноставно не верувам во приватно здравство и приватно образование.
Ќириите се фиксни точно, и во договорот стои, и ќираџиите се заштитени добро со закон. Ние седиме овде веќе 4 години, идентичен стан во нашата зграда се издава моментално за 100 евра повеќе, иако ние си ја плаќаме старата цена. Ние со месеци бараме нов стан, и нешто што ни одговара, значи две спални соби, и фино маало не е под 1200 евра. На берзата за станови може да се видат движењата на цените, во последните неколку години има пораст од 10-20%, во подобрите квартови и 30%.
Место во јасли е овде чиста лотарија, прашај кого сакаш или прочитај по форуми. И генерално во Германија е голем проблем, ако пратиш вести знаеш дека последниве месеци е една од најактуелните теми во бундестагот: дали да се инвестира во изградба на нови јасли, или да се плаќа на мајките да си ги чуваат дома децата до 3 години.
За пензиите, приватни, животно осигурување и сл, моментално сме во пресметки, и ако 1200 евра е голема пензија, налет и Германија и се. Ај ако се вратиш во МКД ајде, ама овде, нема шанси со тие пари да преживееш, барем во Франкфурт.
Цени: па почни од струја и вода, преку безин, па до леб. 4 лепчиња, онакви топчиња, за последниве две години се качени од 1 евро на 1.20 евра. Тоа е 20% покачување. Инаку биле едно евро од кога е воведено еврото, така сум чула. Платата зависи и од други фактори, како на пр. инфлацијата.
За ксенофобијата стварно не можам да коментирам, јас ретко сум ја осетила, ама што гледам по ТВ (што нели не е најрелевантно) најчесто таков впечаток добивам.
Не ми е намерата да плукам по државава, сакам да бидам реална и да ги поделам моите видувања, што на некого можеби му значат за да направи голема животна одлука.
Последна промена: 06 Јул 2012 12:01 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, Хава

Ре: Која држава е најдобра за живеење ? 06 Јул 2012 15:42 #206752

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Ana78 wrote:
Mama Maja, jas ziveam vo tvojata Makedonija za zal, onaa za koja sto pisuvas, navistina ne znam za koja Makedonija zboruva za Klaudija i mene ne mi bese jasno, ama mnogu dobro gi svakam motivite na site sto zaminaa i mi e zal sto mozebi jas nemav dovolno hrabrost da go napravm toa koga bev malku pomlada, mada da nikogas ne e docna... Vo ovaa Makedonija jas sto ja znam poznavam diplomirani ekonomisti koi od nemaj kade rabotat ko prodavaci vo maalski granapcinja, trafiki, butici i sl, vo smeni bez odmor i za plata od 100 evra, da dobro citate 6000 denari!!!!! Ete niv ne im bilo ponizuvanje da rabotat bilo sto amam kako bre da se prehranis so ovie pari.... 10.000, toa vo poveketo slucai e visoka plata. Ima i dijametralni sprotivnosti, ama koj % od naselenieto se takvite?????

Jas samo ke kazam deka ziva ke se izedam i ke si kasnam od gazot koga bi mozela zosto nebev pouporna da go kandisam maz mi koga bevme pomladi da otideme negde i nikad vise da ne se vratime.
A ne bev dovolno uporna bidejki sum edinica, moite roditeli postari lugje, nikako ne mozev, ne sakav da gi ostavam. Tatko mi vo megjuvreme pocina, a majka mi ziva nekese da cue, Vie odete, jas ovde imam grobovi, na roditeli, maz... Sto mene mi bese glupost, ama ete postara zena, nikako ne mozev da se resam, a sega sme stari veke, decata stasani.

I ako porano bev resitelna decata da gi nasocuvam da ostanat ovde, sega sum sigurna deka cim zavrsat fakultet moraat da baraat care nadvor. MORAAT! Zatoa razgovarame, gi nasocuvame da zavrsat fakulteti sto se ceneti sekade, kerkata ke se zapise sega na FINKI, sinot pogolem se nadevam ke odi po nejzini stapki, i koga ke zarsat, cim poskoro neka odat nekade da ZIVEAT. Ne sakam celiot zivot i oni da go pominat kako nas vo PUSTO ZIVOTARENJE!
Klaudija wrote:
Па не значи дека ако завршил факултет автоматски е квалификуван за некоја работа. Пола од нив се неписмени.

Видиш, јас пак живеам во Македонија кадешто игла не можеш да фрлиш во кафичине од што се полни. Интересен феномен за сиромаштија.

Klaudija tie lugje sto gi gledas po kafici se istite onie lugje koi rabotat za 10.000 denari, ziveat kaj mama i tato, oni gi ranat, a ne se zeneti/mazeni zatoa sto nemaat ni kade ni od sto da ziveat, pa go koristat megjuvremeto barem da se cuvstvuvaat zivi.

I normalno onie koi imaat PARI, so golemi bukvi, na koi nisto ne im e problem.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka, bubamara, biljann, Зока

Ре: ​Ж​​и​​вот во странство 07 Јул 2012 12:27 #206828

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Lela i Cize, vo germanijava vo sekoj grad ima razlicni zakoni pravila obicaii taka da ako nekade se menja nesto neznaci deka sekade e taka. Se zavisi kade zivees dali e golem grad ili pomalo mesto. Toa so osiguranjeto e individualno zavisi od doktorite, dokolku im e popolneta kvotata na drzavno osigurnai pacienti smeat da primaat samo privatni mozebi zatoa i prasuvaat ama ne e sekade taka, nemam i jas bas nekoe custvo deka ima klasifikacija, barame na rab. ne pravime nekoja golema razlika megu drz. i privatn. ( rabotam vo bolnica).
A sto se odnesuva do Gradink i jasli, mozam da kazam deka Cize e vo pravo ovde vo Keln bukvalno nema nikade mesto, jas uste sega bremena pocnav da prasuvam i sekade dobivam odgovor poplnete formulari ama deka ke ima mesto ne vi garantirame, sekoja gradinka ima ogromni listi na cekanje toa e uzas nepoznavm nekoj sto od odma go zapisal deteto vo gradinka ili jasli. A ceni kirii benzin itn. rastat sekade i vo MK i vo Ger. toa e toa.
Последна промена: 09 Јул 2012 03:29 by Annabel Lee. Причина: Промена на наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 02:44 #213331

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Гледам во последно време ги фаворизираат Катар и Дуаби, а и многу лесно било да се замине таму, дали некој има искуство со овие земји ???

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 06:00 #213360

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Chocolate interesno ne sum znaela deka se atraktivni mesta za ziveenje, samata pomisla deka narodot tamu se 90% ako ne i poveke muslimani mine odbivna, a si cula li kako se zarabotuva i koj profesii se najveke barani? Osven nesto sonulje i nafta ne menasocira nisto vo ovie mesta osobeno za Kater. Sto znam! Bas me zaintereesira!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 08:34 #213385

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Да Јанах во последно време за кој прашај тој заминал за Дубаи или Катар, агенциите го нудат и за 400 евра со платен повретен билет со платен смештај и јадење оди таму со 2 годишен договор за работа . Платите се движат од 300 евра чисти ( не плаќаш ништо освен ако сакаш да си купуваш облека, да шеташ да излаваш по дискотеки )па нагоре се зависно од колку си знаел англиски.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 08:52 #213390

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Izvini Chocolate 300 evra ili 3000evra mislese? Mesecno?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 09:24 #213395

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Garant 300 evra misli bas toa sakav da kazam deka sum cula deka lugeto se mnogu slabo plateni ama pa za 300 ecra da odam u druga drzava hmm ne mi ide. Ama aj sepak toa e drugo ides primer rabotis 1 god zarabotuvas i si doagas ama da se preselam da ziveam tamu ne bi se osudila osobeno so familija pa i dece uste.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 14 Сеп 2012 10:56 #213416

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Вака најминимална 300 евра значи тоа е за луге што се тапа англиски , инаку бараат лекари тие зимаат и по 3000 евра значи зависи од работна позиција, но сепак во предност е тоа што немаш трошкови други 300 евра е чиста плата пример, маж и жена што знаат англиски може да зимаат заедно 1000 евра плата чиста без други трошкови реално гледано денес во кај нас многу зимаат плати по 8000 денари двајца по толку се 16000 денари и со тие пари покриваш секакви трошкови и заштеда каква 0 , а овде заштеда месечно имаш 1000 евра , незнам мислам дека ме сфативте што сакав да кажам

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Живот во странство 09 Авг 2013 09:52 #242793

 • rosance
 • rosance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo na site! Temata mnogu mi se dopadna i bi sakala da spodelam mislenje so vas,no i da dobijam sovet! Jas sum nastavnicka po angliski jazik vo osnovno uciliste po dogovor(vo oktomvri veke pravam 4godini staz),mazot mi raboti vo privatna firma vo 3smeni praznik i delnik.slucajno najdov eden covek od skopska agencija koja posreduva za rabota za vo Germanija kade imas 1500evra cista plata,bidejki firmata ti plaka smestuvanje,od ponedelnik do petok si na rabota(vikend doma,praznik doma) plus 500evra za dete(imame kerkicka od edna godinka),nase e samo komunaliite da si gi plakame(sto za mene e mn normalno toa).e sega od edna strana tuka mojot sef me zeza so prakjanjeto dokumenti za resenie,a mazot mi zima 9.000den plata a raboti na 2masini.jas sum taa upornata koja pritiska za da si odime,bidejki mislam deka kerka mi ima podobra idnina tamu,a od druga strana pa i tuka sme prilicno sredeni(imame kuka od svekor mi i svekrva mi koja treba golem del da se renovira).mene iskreno ovde me nervira se sto funkcionira na baza na vrski,pari i neznam ti sto.mene me nervira sto ako otidam 4 dena na odmor,sto se vika 5meseca glavata ke si ja cukame.
sto bi me sovetuvale vo vakava situacija?
p.s. covekot e od doverliv karakter,zatoa se mislime preku agencija da odime.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Живот во странство 09 Авг 2013 10:30 #242794

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
ЗДраво Росанче,
Каква работа ви нуди? Платата е повеќе од ок, ако не плаќате смештај. Каков смештај ви нуди? Да не биде една соба па да делите купатило со некого? И двајцата ли ќе работите? Како планирате за чување на детето? Тие 500 евра за детето на кој основ ќе ги добивате? Документи како ќе ви среди пошто треба работна виза за овде.
Пробај да најдеш одговор на сите овие прашања, биди внимателна.
ЈАс моментално живеам во Германија, и мислам дека треба да расчачкаш малку околу понудава, предобра е (за да биде вистинита...)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.