Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Право на државјанство

Право на државјанство 18 Фев 2014 08:44 #248776

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Temava ja otvaram da spodelime iskustva koi uslovi treba da se ispolnata za da dobiete drzavjanstvo vo drzavata vo koja ziveete i koja e postapkata.
Kaj nas mm i sin mi se Britanski drzavjani, sin mi e roden tuka.
Jas treba da bidam minimum 5 godini vo brak so Britanski drzavjanin da se steknam so pravo da apliciram za drzavjanstvo.
Toa veke go ispolnuvam i razmisluvame da aplicirame naskoro.

Kakov e slucajot so vas?
Kolku sto znam zavisi od drzava do drzava, od uslovi do uslovi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 18 Фев 2014 09:43 #248781

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
4 години постојан престој во Фиска и положен YKI тест за познавање на јазик минимум средно ниво. Децата автоматски добиваат државјанство од барем еден родител и 4 години престој во земјата.

Имам уште време ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Право на државјанство 18 Фев 2014 09:55 #248784

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
A da zaboraviv deka i jas polagav test za poznavanje na angliski jazik i istorija, ama toa bese uslov za dobivanje na stalen prestoj, koj e pak uslov vo mojot slucaj za sledniot cekor baranje na drzavjanstvo.

A me interesira dali nekoj znae kolku max drzavjanstva moze da se poseduvaat, znam deka moze dvojno drzavjanstvo da se ima, no dali moze trojno???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 18 Фев 2014 12:56 #248789

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Во Холандија правото се стекнува по 5 години престој и полагање јазик на А2 ниво.НО треба да се откажеш од сопственото државјанство,имено Холандија не дозволува двојно државјанствo,но постојат некои исклучоци од ова.Ако имаш брачен партнер кој веќе е државјанин,може по 3 години да аплицираш,и во таков случај не мора да се откажеш од матичното државјанство.За деца со еден родител холандски државјанин,не знам точно дали по автоматизам го добиваат.
Значи процедурата не е ултра кратка ,но е далеку поедноставна од онаа во Швајцарија на пример..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Право на државјанство 19 Фев 2014 03:33 #248806

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Во Германија дете со еден родител со германско државјанство веднаш добива и може да го задржи и претходното државјанство, но само доколку родителот веќе имал кога се родило. Процедурата е многу едноставна, за 2 часа откако не прими службеничката на која и испративме документи и пасош имавме :). Тоа многу олесна да добијам јас престој, како спојување на мајка со малолетно дете, а не како сопруга, зошто тогаш ќе морав да полагам и за јазик. А1 мислам се бара. А за државјанство не знам како ќе биде, рано е уште, но сигурно ќе мора да се откажам од македонското и затоа не знам дали некогаш ќе побарам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Право на државјанство 22 Фев 2014 22:13 #248887

 • sweden
 • sweden's Avatar
isto i swedcka treba 5 godini da imas ziveeno vo swedcka pa da imas pravo na drzavlanstvo a za decata ako ima ednio roditel mislam deka aftomacki deteto dobiva/
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 03 Мар 2014 15:34 #249036

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Dali maloletno dete rodeno vo stranstvo po avtomatizam dobiva makedonsko drzavjansvo ako dvajcata roditeli se Makedonci?
Maliot e roden vo Anglija i go prijavivme vo Makedonija, znaci imame i makedonski izvod na rodeni, no me interesira dali toa znaci deka po avtomatizam e makedonski drzavjanin ili pak treba dopolnitelo da aplicirame za makedonsko drzavjanstvo :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 03 Мар 2014 17:11 #249038

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Mislam deka avtomatski dobiva.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Право на државјанство 30 Мај 2015 22:16 #254531

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Fairy wrote:
A me interesira dali nekoj znae kolku max drzavjanstva moze da se poseduvaat, znam deka moze dvojno drzavjanstvo da se ima, no dali moze trojno???

Eve da si odgovoram na prasanjeto, deka odredeni zemji odobruvaat trojno drzavjanstvo, edna od niv e i UK. Znaci od ona sto uspeav da najdam na net, obicno zemjite koi dozvoluvaat dvojno dozvoluvaat i trojno drzavjanstvo potocno zemjite ili dozvoluvaat multiple citizenships ili ne dozvoluvaat drugo drzavjanstvo osven nivnoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 02 Јун 2015 13:45 #254577

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Zoja wrote:
А за државјанство не знам како ќе биде, рано е уште, но сигурно ќе мора да се откажам од македонското и затоа не знам дали некогаш ќе побарам

Germanija ne dozvoluva dvojno drzavjanstvo? Mk e evropska zemja ako ne e vo EU :rm:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 02 Јун 2015 22:11 #254583

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nekade procitav deka Germanija ne dozvoluva dvojno drzavjanstvo do 23 tata god od zivotot, a posle toa postojat kombinacii.
Na primer cicko mi dolgi godini rabotese vo Germanija i zede Germansko drzavjanstvo so toa sto tocno se otkaza od Hrvatskoto drzavjantvo, ama okako dobi Germansko si podnese dokumenti da mu go vratat prvoto koe sekako mu sleduva po raganje. Vo momentov gi ima dvete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на државјанство 16 Окт 2015 11:17 #255133

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Cinnamon wrote:
4 години постојан престој во Фиска и положен YKI тест за познавање на јазик минимум средно ниво. Децата автоматски добиваат државјанство од барем еден родител и 4 години престој во земјата.

Имам уште време ;)

Da se popravam sama sebesi. 5 godini neprekinat prestoj e uslovot. 4 godini e vo slucaj da imas tesni vrski so zemjata kako na pr: soprug/sopruga finec/finkinja, stan i postojana rabota vo Finska i bliskoto semejstvo da e vo Finska.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.