Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Фотки од вашиот град

Фотки од вашиот град 03 Апр 2011 13:01 #127625

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Закачете фотографии од местото во кое живеете и пишете ни куси репортажи, за да не запознаете со вашиот град.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 02:15 #128609

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Аntwerp(на холандски: Антверпен), ќерка на реката Scheldt и вториот најголем град на Белгија,го нарекуваат "Метрополис".
Антверпен е прекрасен град со бројни архитектонски Олимпијада, од кои повеќето датираат од 16-ти (на златната ера на Антверпен) и 17-ти век.
Минатото е, исто така, претставена од страна на голем број слики од Петер Паул Рубенс, кој живеел во Антверпен на почетокот на 17 век.
Антверпен, дијамантски центар на светот. Ако навистина дијамантите се најдобар пријател на девојките, од многу дами нема да заминуваат надвор од посетата на областа околу дијамант на железничката станица. Оваа област е исто така на еврејскиот дел на градот. Присуството на еврејскиот народ многу "Chassidic 'дава на градот талент кој не може да бидат најдени во другите белгиски градови.
Meir, главната шопинг-улица на Антверпен. Во преден план, симболот на Антверпен,рака.


The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Elijana, Slavica, Frenky, None-bt and this user have 7 others thankyou

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 16:42 #128773

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Ксанти (Xanthi) или Ξανθη на грчки е град во областа Тракија , источна Грција. Северно од Ксанти се наоѓа планината Родопи , климата овде е средоземна со топли лета и ладни зими. Во Ксанти се родени Демокрит , филозофот Анахсархос и историчарот Хекатеос.Градот се дели на 2 дела - стар дел и нов дел помеѓу нив тече реката Нестос. Ксанти е познат град по добросочуваната балканска архитектура која се наоѓа во делот на Стариот Град , овде секој септември се одржува фестивалот на Стариот Град (Γιορτές Παλιάς Πόλης). Симбол на градот е стариот саат на плоштадот. Друга атракција е карневалот ( втор најголем во Грција ) кој се одржува секоја година за Прочка. Градот е познат под името `град на илјадници бои`.

[attachment:1]C:\fakepath\450px-Το_ρολόϊ.jpg[/attachment]

[attachment:2]C:\fakepath\800px-Xanthi_by_Altan678.jpg[/attachment]

[attachment:3]C:\fakepath\DSC01744.JPG[/attachment]
Атачменти:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, srculence, Frenky, None-bt, Nebo and this user have 3 others thankyou

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 17:17 #128778

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Љубљана е главен град на Словенија сместен на местото каде реката Љубљаница се влева во Сава, во Централна Словенија, меѓу Алпите и Средоземното Море. Претставува град со средна големина (според пописот од 2003 година има 265.881 жители). Љубљана е географски, културен, научен, економски, политички и административен центар на Словенија. Во Љубљана може да се доживеат влијанија на голем број култури. Таа била раскрсница на германската, романската и на културата на словенските народи, нивниот јазик, манири и навики. Клима на градот, како и климата во источниот дел на Словенија е од континенталнен тип.

Манифестации

23 април: недела на книгата (започнува на Светскиот ден на книгата). Се организираат разни настани, саем/пазар на книгата и др;
30 април/1 мај: Ден за труд прославата на љубљански Рожник со палење на оган во предвечерието (на 30 април);
2 недела на мај: Поход по Патот на другарството и спомените кој го обиколува градот и поставен е на местата каде во Втората светска војна градот бил опколен со бодликава жица;
3 недела на мај: Парада на матурантите од Љубљана;
Во втората половина на октомври: Љубљански маратон.


The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Kinky, mami29, Elijana and this user have 11 others thankyou

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 17:26 #128780

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
ZeleniCka obavezno i BTC treba da se spomne ;)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 17:32 #128781

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
mamatobe, јас реков ај од културен аспект да спомнам, тоа другото да не почнувам поарно :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фотки од вашиот град 07 Апр 2011 18:11 #128784

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
sakam pak da dojdam vo Ljubljana, moze naesen septemvri da napravime edna poseta na moite rodnini tamu, ubavini e.
A BTC ne mozes ni za edna nedela salam da go prosetas, ima za sekoj dzeb ponuda :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Фотки од вашиот град 08 Апр 2011 03:07 #128895

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Последна промена: 08 Апр 2011 03:16 by srculence. Причина: napraviv zbrka so slikive gi ima dosta ;-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Elijana, mamaAnita, Frenky and this user have 6 others thankyou

Ре: Фотки од вашиот град 11 Апр 2011 13:58 #129439

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Еден предлог - закачувајте фотки кои вие сте ги снимиле. Мислам дека така е поубаво, отколку да лепиме слики од нет. А и ќе видиме како тоа вие го гледате вашиот град...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фотки од вашиот град 12 Апр 2011 20:28 #129856

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
nekade nok nekade uste e den


zajdisonce pogled od dnevnata soba


pocetok na Meir


katedrala Our lady pogled od edna strana i sliki odnadvor od katedralata
najubaviot pogled od dnevnata soba-dvojno vinozito

[attachment:10]C:\fakepath\DSCI0216.JPG[/attachment]
Атачменти:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Marge, Frenky, Nebo and this user have 2 others thankyou

Најново на форумот

 • No posts to display.