Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете?

Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 03 Апр 2011 12:57 #127624

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Секоја држава си има свои адети, празници и вредности. Дали вие ги прифативте потполо или живеете според оние на кои сте научени во својата татковина?
Дали тоа прави да се чувствувате поинаку од локалните жители?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 20 Апр 2011 17:16 #131413

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Еве да го скршам мразот :))

Мое лично мислење е дека кога си отишол некаде да живееш не можеш да замижиш пред она што го имаш во таа земја. Секако дека секој од нас си живее според своите адети и верувања меѓутоа со тек на време одредени работи се мешаат, придобиваш од нивните адети и слично...

Конкретно тука, најголемата разлика се осеќа во верските празници како што се Велигден, Божиќ и слично... на пример мене секако не ми е Божиќ на 25ти декември ама кога е се затворено, кога сум и јас од работа слободна ради празник кога се` околу мене е во духот на божиќните празници јас едноставно не можам да замижам и да не прославам малку...

Сметам дека нема ништо лошо во тоа... имам пријатели муслимани чии деца одат во градинка тука.. Кога идет Велигден во градинка прават јајциња, кога идет Божиќ пак прават нешто и така за секој празник па жената вика со тек на време и ние дома почнавме да го славиме по малку, деца се се радуваат и не можам да им ја објаснам разликата...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 16 Јун 2011 11:13 #141918

 • maca78
 • maca78's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
i da sakas i da nekes nekako mora da prifatis ednostavno samo po sebe si idet da prifatis...nie si gi terame site makedonski obicai i nekogas mislam deka pojke gi postovame nego mak ko ziveev.ama prifakame i od "stranskite"obicai..bozik da veligden da...primer jas ke si vapcam jajcinja ama ke kupam i cokoladni zajaci dvete vo edno....i ne gledam nisto loso vo to.pogotovo od koa si imam dete pojke gledam na tie raboti i sakam da gi znajt deteto makedonskite obelezja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 24 Дек 2013 12:25 #247581

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ova vo duhot na utresniot den mozam da kazam deka DA se pripremame da go proslavime. Ne kompletno dosledno po tukasnite tradicionalni "zakoni" kako na primer pecenje na polneta misirka za Bozik, tuku vo nas stil, so kifli i ruska salata i peceno jagnesko. :glad: Slicno ke se sluci i na 7 mi januari, samo sto sega prednosta e sto sme poslobodni, bidejki se oficijalno nerabotni denovi.
Maliot ke go dobie utre dolgoocekuvaniot poklon od Dedo Mraz, sto znaci ne moze, a spored mene i ne treba covek da se izolira i da go ignorira ona sto se slucuva okolu nego.
Pa neka ni e sreken Bozik i utre i na 7 mi :dedomraz: :elka: i :sreknanova:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 24 Дек 2013 14:50 #247583

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Прва година ни е и уште не сме подготвени да го славиме Божик предвреме. Малку ни е така неубаво чувството што сите слават, сѐ е затворено, ама па не ни се ни слави. Комшиите нѐ изненадија пред малку со многу убав гест, ни заѕвонија на врата и заминаа, а оставиле чизмичка полна со чоколади за малиот :). Тој цел среќен ми вика „Дедо Мраз го купи ова“ :)). Единствен малишан во зградата е, па може затоа им текнало:).
Подароците синко ги доби предвреме. Ем роденден му беше, ем точак му купивме, времето 13 степени и греота беше да не се повозиме малку. Ќе имаме гости за Нова Година, па тогаш пак ќе има некој подарок под елка. А за Бадник се спремам првпат да месам пита со бадникова паричка :).
Последна промена: 24 Дек 2013 19:09 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Дали ги прифативте обичаите на земјата во која 03 Јан 2014 08:52 #247728

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Eve, nie od godinava pocnavme da go slavime bozik i predvreme i navreme. Decata se veke pogolemi i ucestvuvaat vo site pripremi za bozik vo uciliste. Gi ocekuvaa podarocite kako i site deca okolu niv i ke bea razocarani ako dedo mraz zadocni 2 nedeli. Zatoa podarocite gi dobia na katolicki bozik, no zatoa nemavme podaroci za nova godina. Bozikniot rucek ni bese donekade spored finskata tradicija. Napravivme i bozikni kukicki i kolacinja.

Badnik ke si go proslavime doma, kako sto e redot. Bas ni se baba i dedo na gosti i ke bide uste potopla atmosferata.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 04 Јан 2014 09:24 #247752

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Nie sme mesan brak, i taka si slavime praznicive i tradicijite… Se slave se i se kombinira :) Slavime i edniot i drugiot Bozik so tradicijite na drzavite… Tuka na primer ne doaga Dedo Mraz tuku "Christkind", deteto Isus da kazeme taka… Kaj nas doagat dvajcata ;) I taka turkame site praznici :)

Isto i drugo kombinirame, jadenje, tradiciji, obicaji… Bidejki i sama sum "mesana", pa pravime nekoja turlitava na adeti ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали ги прифативте обичаите на земјата во која живеете? 13 Сеп 2014 21:35 #252411

 • novaeleganza
 • novaeleganza's Avatar
Nie gi prifativme obicaite vo zemjata kade sto ziveeme i uzivam vo dekoriranjeto na domot za sekoj praznik.Zosto da ne ? Nema nisto poubavo od toa da se slavat sto poveke praznici.. :) na primer, go slavime i amerikanskiot bozik-uzivam vo kupuvanjeto podaroci i celata predbozikna atmosvera, no isto taka go slavime i nasiot bozik i si go proslavuvame spored nasite obicai. Kolku poveke - tolku poveselo. :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.