Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Иселенички визи

Иселенички визи 20 Јан 2011 21:24 #103908

 • jasmince91
 • jasmince91's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
иселенички визи??? што мислите за иселеничките визи дали таму ке ни биде подобро и каде можи да се аплицира ?? кој документи се потребни и се поврзано со иселеницките визи . повелете дајте свое мислење
Бакнежот е прекрасен трик смислен од природата за да го запре говорот кога зборовите ќе станат излишни.
Последна промена: 20 Јан 2011 22:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 21 Јан 2011 19:12 #104283

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
За иселеничка виза за УСА можеш да праќаш апликација секоја година на следнава страна-http://www.dvlottery.state.gov/,отворено е за апликација секоја година од октомври до декември(ова отприлика,може да се проверува на оваа страница),потоа има компјутерско извлекување,па стигнуваат резултати по пошта на домашна адреса и тоа ако си извлечена.Потоа следува процедура кога собираш документи,ги праќаш во УСА и ако исполнуваш услови(минимум средно образование и не сум сигурна точно колку години се бараше за работа по струка)-ти закажуваат интервју тука во Скопје кое е формално-добиваш иселеничка виза и чао...
Ова го знам бидејќи јас ја поминав оваа процедура,бевме во УСА многу кратко време,добивме греен карта и социјални броеви ама за жал се вративме тука(иако јас сакав да останам таму ама немав подржка од мм :mdf: )
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 22 Јан 2011 18:57 #104643

 • jasmince91
 • jasmince91's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
а дали е сигурно да ја оставам мојата адреса ?вие со фамилијата заминавте преку апликација на оваа страна?
Бакнежот е прекрасен трик смислен од природата за да го запре говорот кога зборовите ќе станат излишни.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 22 Јан 2011 19:42 #104664

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Za Britanija momentalno mnogu tesko posebno so novava koaliciona vlada koja gi dobi izborite najmnogu poradi toa sto vetuvase namaluvame na doselenicite i sekako gi zategna rabotite.
Klasicna iselenicka viza nema, ima Settlement Visa, no jas posle skoro 2,5 godini kako sporuga na Britanski drzavjanin i majka na dete rodeno vo Britanija imam pravo da apliciram za ovaa viza, otkako ke mi istece veke postoeckata, koja ja dobiv na osnova na brak.
Tuka moze da najdis poveke: www.ukba.homeoffice.gov.uk/

No, nisto ne e nevozmozno :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 23 Јан 2011 04:41 #104813

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
jasmince91 wrote:
а дали е сигурно да ја оставам мојата адреса ?вие со фамилијата заминавте преку апликација на оваа страна?
Па ова е официјална страна за апликација за иселенички визи-јас тука аплицирав ама сега сигурно не е отворена страната за апликација,нагласив дека се аплицира некаде од октомври до декември секоја година-на самата страна ќе најдеш да прочиташ кога ќе почне апликацијата.
Сега моментално на страната стои вака-The entry registration period for DV-2012 is now over and all submission processing at this website has stopped.

Значи некаде октомври 2011(ова ќе биде објавене на странава) ќе почне апликација за иселенички визи за 2013 година.
Последна промена: 23 Јан 2011 04:44 by betavitevit.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 23 Јан 2011 11:32 #104846

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
Za apliciranje vo Kanada moze da procitate na www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp toa e oficijalniot sajt za emigracija vo Kanada a ima i makedonski sajt so dosta informacii forums.snapsolutions.ca.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 07 Дек 2011 12:52 #169324

 • baby29
 • baby29's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 58
 • Thank you received: 49
 • Карма: 8
Dali nekoj znae link za iselenicka viza za Nov Zewland?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 13 Дек 2011 16:15 #170567

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
baby29 wrote:
Dali nekoj znae link za iselenicka viza za Nov Zewland?

U koj smisol iselenicka viza? Mislis kako lotarija, ili info za iselenicka viza?
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 06 Мар 2012 12:56 #186496

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
slusnav vo bitola imalo preku nekoja agencija masovno iseluvanje vo nekoj grad vo Canada , samo ne mozam da go doznam imeto na agencijata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 06 Мар 2012 14:17 #186508

 • jasmince91
 • jasmince91's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
агенцијата во Битола се вика Орбита а пријавувањето за иселеничките визи е во ноември.
www.orbita-mk.com/
Бакнежот е прекрасен трик смислен од природата за да го запре говорот кога зборовите ќе станат излишни.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: olgica

Ре: Иселенички визи 15 Мар 2012 12:41 #188724

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
fala mnogu jasmince ,ke pominam ovie dena da vidam da prasam koi uslovi treba da se ispolnat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 22 Мар 2012 04:26 #190300

 • angela1
 • angela1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
MonaLisa wrote:
Za Britanija momentalno mnogu tesko posebno so novava koaliciona vlada koja gi dobi izborite najmnogu poradi toa sto vetuvase namaluvame na doselenicite i sekako gi zategna rabotite.
Klasicna iselenicka viza nema, ima Settlement Visa, no jas posle skoro 2,5 godini kako sporuga na Britanski drzavjanin i majka na dete rodeno vo Britanija imam pravo da apliciram za ovaa viza, otkako ke mi istece veke postoeckata, koja ja dobiv na osnova na brak.
Tuka moze da najdis poveke: www.ukba.homeoffice.gov.uk/

No, nisto ne e nevozmozno :kiss:
zdravo Mona Lisa vidov deka nekako si uspeala da otides vo uk pa bi sakala da te prasam kako uspea zosto jas sum britanka mazena za makedonec vece 12 god ,no ne mu davaat viza na soprugot.bi sakala da iskontaktirame se razbira ako sakas i ti pa da mi kazes nekoj odgovori na moite prasanja ako sakas.mojata e-mail e Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. pa te molam da me iskontaktiras ili na fb angela kiroska fala.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 22 Мар 2012 04:34 #190302

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Angela1 nema problem slobodno prati mi privatna poraka preku forumot, postoi taa moznost.

Sto se odnesuva do vizata jas nemav nikakov problem vo nieden moment. E sega nie se registriravme vo Makedonija, ne znma dali toa bese olesnitalna okolnost ili ne i jas prvata viza ja izvadiv preku Btitanskata ambasada vo MK. Mi dadoa viza vednas vo rok od 3 dena, za period od 2 i pol godini. Posle toa bev tuka vo Home Office vo London i barav viza za postojan prestoj. Prethodno polaga ispit Life in UK test, toa e eden od uslovite da se dobie ovaa viza.
Znaci istata mi ja dadoa vo eden den. Nie imame i sin koj e roden tuka vo UK, pa mozebi i toa bese edna od olesnitelnite okolnosti kaj nas.

Kako i da e ako imas dopolnitelna prasanja pisi na PP.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 10 Сеп 2012 06:25 #212865

 • tinamkd
 • tinamkd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
дали некој може да ми каже каква е процедурата за добивање виза за нов зеланд
сакаме фамилијарно да си бегаме од мк со мм и со син ми кој има 3 месеци
дали има некоја агенција што посредува како да најдеме работа таму ми рекоа дека полесно се добивало виза ако веќе имаш обезбедено работа
ако знае некој некоја страница за работа за куќи станови под кирија да видам како одат цените сакам однапред да обезбедам за да немам малтретирање таму
фала ви однапред на сите
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 14 Сеп 2012 02:42 #213330

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
дали некој има аплицирано на америчката лотарија за зелена карта? Оваа година започнува од 2 Октомви па нешто на мисла сум

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Re: Иселенички визи 26 Сеп 2012 15:50 #214980

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
lele luge ne e lesno da se dobijat iselenicki vizi za USA. ima tolku mnogu proceduri, testovi itn za viza.
Ja sum mazena za Amerikanec i ziveeme u Mk momentalno sme vo USA iskreno dodeka dobiv drzavjanstvo (go dobiv za 3 god vo brak.) se iznamacivme trazejki gi dokumentite te ovaa treba te ona no upornosta vredese, veke sum drzavjanin na Amerika, ako vi treba pomos ili info za intervjuto ili nesto slicno slobodno pisete mi:)
I ne se otkazuvajte od vasite planovi za ziveenje vo stranstvo :)) :)
pozdrav do site vas i golem uspeh vi posakuvam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 01 Окт 2012 10:49 #215830

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
chocolate ,a kade mozi ad se aplicira na americkata lotarija za zelena karta pozzz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 06 Окт 2012 04:36 #216570

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
многу агенции се занимаваат со тоа види незнам во градот каде што живееш , аплицирањето започна на 2 и трае 1 месец

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 06 Окт 2012 06:31 #216575

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
olgica wrote:
chocolate ,a kade mozi ad se aplicira na americkata lotarija za zelena karta pozzz

www.dvlottery.state.gov/

Тука можеш да аплицираш-отворено е до 2 Ноември 2012.Бесплатно е само треба слика со дигитален апарат со точно одредени димензии и се пополнува апликацијата.
Немојте преку агенции тие наплаќаат за да ти пратат апликација.
Последна промена: 06 Окт 2012 06:33 by betavitevit.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Иселенички визи 08 Ное 2012 05:59 #220493

 • Lara Larson
 • Lara Larson's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Hope, kolku vreme vkupno cekavte za iselenicka viza za SAD? jas ziveam vo makedonija, mazena sum so amerikanec i aplicirav za iselenicka viza za SAD pred eden mesec, pa me interesira za kolku vreme da ocekuvam da ja dobijam?
blagodarav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 31 Окт 2014 21:53 #252848

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Последна промена: 31 Окт 2014 21:54 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Иселенички визи 21 Ное 2014 19:46 #253038

 • Harmon
 • Harmon's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Mi treba pomos ve molam nekoj da mi pomogne. Vo vrska sum so amerikanec se zapoznavme pred 3 godini a vo vrska sme edna godina, sakame i da se vencame . Jas odam za amerika sega ovoj mesec , imam turisticka viza za edna godina , sakame da sklopime brak sega tamu koga ke odime ama neznam ne sum sigurna kakva e procedurata i sto dokumenti ke mi trebaat , ve molam koj moze i znae nesto da mi pomogne
The administrator has disabled public write access.

Ре: Иселенички визи 04 Јан 2015 00:29 #253334

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas mislam najdobro e da se informirate vo ambasada. Mislam deka ito zavisi vo koj oblast/drzava vo USA ste bidejki kolku sto znam imaat razlicni zakoni i proceduri.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.