Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: УН Диеталки

УН Диеталки 21 Дек 2009 02:14 #1473

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
УН диета

Целта на оваа диета,покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот,со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.
Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр.Ако е потребно да се намалат помалку килограми,диетата може да се прекине,ама тогаш нема да дојде до промена во метаболизмот.

Појадокот сите 90 дена е ист-овошје.Се јаде секогаш во пар,на пр.2 јаболки,2 круши,2 портокала или една рака некое ситно овошје.

Диетата секогаш почнува со протеински ден и после овошниот ден пак се почнува со протеински.
Редоследот на деновите не смее да се менува.

ПРВ ДЕН


Ручек:Месо варено или печено во количина од 3 хотелски шницли,едно парче леб,салата (во неограничени количини).На крај мора да се испие супа,но без фиде.Наместо месо може да се изедат 3 јајца варени или испржени.
Млеко и сирење може да се јаде само овој ден,а супата мора де се испие.

Вечера: ИСто што и за ручек,само без супа.Треба да се води сметка ако за ручек било месо,мора да биде и за вечера,а ако биле јајца,тогаш пак јајца.

ВТОР ДЕН


Ручек : Грав,грашок,леќа,ориз,компир (обавезно варено со додаток на зачини-бибер,кечап,варен патлиџан,оригано),парче леб и салата.

Вечера : Исто што и за ручек во помала количина (полн танњир за ручек,пола за вечера)

ТРЕТ ДЕН

Ручек :Варена тестенина (шпагети,макарони) со додаток на зачини,пица само со кечап или било кое пециво во количина колку една пица.

Вечера :Две помали парчиња торта,3-4 колачиња,3 топки сладолед и обавезно едно ребро чоколадо за готвење.

ЧЕТВРТИ ДЕН


Ручек :овошје
Вечера :овошје

Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да се држи воден ден,кој доаѓа одма после денот со овошје,а после него се продолжува со протеинскиот ден.

Кафе и чај може да се пие во неограничени количини,но без шеќер.

Од кога ќе заврши диетата (после 90 дена),се јаде нормално,освен што овошјето останува уште 90 дена за појадок.
Ако во следните 3 месеци од завршувањето на диетата се изгубат 5 кгр.,тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот.
Ако не се изгубат тие 5 кгр.,диетата треба да се повтори,но не и да се продолжи,а може да се продолжи после 3 месеци.

Делува компликувано,но не е.Количината на храна е поголема од онаа која секој дневно ја внесуваме.Без оглед на тоа килограмите се губат.

Не треба да се изгуби надеж и воља затоа што се случува и по 10 дена тежината да не се промени,но потоа одеднаш се губат по 3-4 кгр.

Ништо не смее да се прескокнува затоа што секоја намирница си има своја намена.Организмот не смее да остане без неа.
Не е вообичаено да се јаде овошје за појадок,но организмот нај прво од него го искористува интегралниот шеќер кој го храни нервниот систем.

Чоколадото ги спречува алергиите кои се присутни баш кога се држат разни диети.
Добро е кога сте на половина од диетата да се проконтролира крвниот притисок и да се анализира крвната слика.
Во оваа диета има многу да се јаде и некој ќе каже дека неможе да с е ослабне,овде е направен еден редослед ако се јаде тестенини цел ден да се јаде а не да се меша со друго нешто.

Ама има ефект стварно!!!
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: karolina

Одг: Диети 22 Дек 2009 14:07 #2751

 • lulu
 • lulu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Карма: 0
un dietata izgleda interesno,ke ja probam posle praznicive :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 23 Дек 2009 02:11 #3550

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас ја држеВ :) УН диетата ама поради престојните празници ќе направам мала пауза, инаку има ефекти. Здравје после паричката продолжувам :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 23 Дек 2009 02:18 #3555

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
I jas ednas dve,tri nedeli probav da bidam na UN dietata,ne da slabeam tuku cisto taka edno procistuvanje na organizmot,pa mislam deka se izdrzuva i dosta se gubi
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 23 Дек 2009 18:23 #4244

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Ун ви е закон јас ја држев три месеци и ослабев 14 кг. Но внимавајте морате да се придржувате на правилото да не мешете месо со компир , месо со леб, млечни производи со компир или тесто некое. , компир , грав , грашок и сл како манџи не треба да се јадат со тесто (леб , кифли , макарони исл. )Само така ќе имате трајни резултати и благо повремено.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 23 Дек 2009 18:26 #4255

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Se soglasuvam. I jas so taa dieta mnogu oslabnav, iako pocnav so proteinskata. I sega za sega seuste se drzam.
Последна промена: 23 Дек 2009 18:27 by SandraА..
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 25 Дек 2009 15:35 #5567

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
UN DIJETA

Ova dijeta pored skidanja kilograma dovodi i do promene metabolizma pa se izgubljeni kilogrami ne vraćaju.

Dijeta traje 90 dana i oslabi se od 18 - 25 kg.
Ako je potrebno oslabiti manje, dijeta se prekida ranije, ali tada dolazi do promene metabolizma. Dijeta uvek počinje proteinskim danom, zatim slede skrobni, ugljenohidratni dan, voćni dan, pa ponovo proteinski.

REDOSLED DANA SE NE SME MENJATI!

DORUČAK: svih 90 dana VOĆE. Jedu se po dva ista voća ili šaka suvog voća. (Ovaj obrok se eventualno može zameniti sa nutricionistički izbalansiranim zamenskim obrokom)

PRVI - PROTEINSKI DAN

RUČAK: Meso, kuvano ili pečeno (3 parčeta - restoranska porcija - 250gr.) ili 3 kuvana ili pečena jaja, Hleb - parče, Salata - u neograničenim količinama, Supa - obavezno (bez rezanaca - 1 šolja)

Ovog dana mogu se jesti mleko i sir, ali se za njihovu količinu umanjuje količina mesa, odnosno jaja.

VEČERA: Isto što i za ručak, ali bez supe. Obavezno je da ako se meso jede za ručak jede se i za večeru, a ako su jaja za ručak, moraju biti i za večeru.

DRUGI - SKROBNI DAN

RUČAK: Pasulj, grašak, sočivo, pirinač, krompir - kuvano, jedino uz dodatak začina (so, vegeta, biber, kečap, kuvani paradajz) - pun tanjir, Hleb - parče, Salata

VEČERA: Isto kao i za ručak, ali pola mere.

TREĆI - UGLJENOHIDRATNI DAN

RUČAK: Kuvana testenina uz dodatak začina - kečapa ili slično, ili pica samo sa dodatkom kečapa, ili slano pecivo u količini pice u piceriji (npr. 3 kifle)

VEČERA: Dva tanja parčeta torte, ili 3 - 4 kolača, ili 3 - 4 kugle sladoleda, Obavezno - 1 rebro čokolade za kuvanje

ČETVRTI - VOĆNI DAN

RUČAK I VEČERA: Samo mešano voće, koliko se hoće.

Posle kruga od 7 x 4 dana, tj. 29 dana (tri puta u toku dijete) drži se "vodeni dan".
Celog dana pije se samo voda (eventualno se može dodati čaj).

Obavezno posle voćnog, a ponekad posle vodenog, nastavlja se sa proteinskim danom.

Kafa i čaj se mogu piti, ali bez sećera.
Sokove svesti na najmanju moguću meru.
Sve što je navedeno mora se jesti jer ima svoju ulogu u organizmu.

Voće je obavezno za doručak, jer najbrže daje energiju, čokolada trećeg dana takođe, jer štiti organizam od moguće alergije.

Količine hrane su veće od uobičajenih, a namirnice podešene našim uslovima i podneblju. Mora se biti dosledan i uporan.

Može se desiti da prvih deset dana ne dođe do gubitka kilograma, ali se onda naglo izgubi 3 - 4 kilograma.

Posle 90 dana dijete, jos 90 dana za doručak se jede voće, dok se za ručak i večeru vraća na uobičajeni način ishrane. U tom periodu treba da se izgubi još 3 kg, što je pokazatelj promene metabolizma. Ako se kilogrami ne izgube, dijetu treba ponoviti, ali tek posle 3 meseca.

Preporučeno je uzimati dodatak vitamina i minerala kako bi se sačuvao imunitet organizma.

AKO SE ŽELI DA SE JOŠ SMANJI TEŽINA, DIJETA SE NE SME PRODUŽAVATI VIŠE OD 90 DANA - JEDINO POSLE PAUZE OD 3 MESECA MOŽE SE SPROVESTI NOVIH 90 DANA DIJETE.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 25 Дек 2009 18:01 #5672

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Изгледа ме убедивте да ја држам и јас таа диета.нешто мора да се превземе поригорозно, иако и досега внимавав, мора сега за празнициве малку повеќе да се пази.ун диетава ми се чини дека е ок и мислам дека и некогаш сум ја држела
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 04 Јан 2010 13:12 #9709

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Од денес на ун се ставам пак. Доста беше јадење за празницивве. Орбитрекот и онака си го вежбам . :blush:
Кој е со мене ајде да се дружиме и охрабруваме. :side:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 08 Јан 2010 12:26 #11597

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Со таков елан се разбудив утрово, се надевам ќе ме држи. Си земав мандарини за доручек :) па следниве 20 дена на строга диета и можеби ќе повежбам малку :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Диети 11 Јан 2010 22:43 #13390

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Мама Ане од УН диетата мнооогу се слабее ама после тоа се враќаат кг.нешто повеќе од пред диетата, тоа е лошото.
Значи не е финтата во држењето туку во одржувањето на кг., а тоа ќе си го постигнеш со внимавање после да не јадеш навечер викаат барем 2ч.пред легнување ама најдобро е после 20ч.да не се јаде или ептен ако фати криза едно јаболко ќе заврши раб. или течност нешто или што и да е ама ептен малку со усул нели.
Наутро ако може јади си овошје ако не можеш и овесни со јогурт да си каснеш ако можеш да ги јадеш или микс од житарици, течности се знае, за ручек повеќе салата од јадењето и лебче ја сум повеќе за интегрално и тоа една кришка две и ако сакаш можеш и да си вечераш ама до 20ч.барем и ова ти е уствари тоа менување на начин на исхрана, ем ќе се храниш поздраво, ем полесна ќе си бидеш и мн.други поволности односно нема веќе да си имаш проблеми со кг.
Е сега совет од мене ти е ти ослаби си сега со УН диетата ако сакаш ама после внимавај си, а јас ќе побарам нешто подобро имав односно овошен ден беше седмиот не четвртиот така нешто беше и ептен добро беше ќе ти го напишам ако сакаш само да го најдам ова се ми е од нутриционисти, а иначе и само со промената се слабее и си се одржува килажата самото тело си знае кога му е доста :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Дек 2010 15:28 #84843

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Со Диетата на УН

пред скоро 3 години ослабев 14 кг. Инаку мој совет е добро да се внимава со диетите, лоша работа се.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 08 Дек 2010 16:15 by Big Sister. Причина: да се провери дали веќе ја има напишано диетата. и да не се пишува со големи букви
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Дек 2010 15:55 #84847

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Chocolate dali od togas ti se vratija kilogramite? I jas ja drzev ovaa dieta i site mi velea deka se vrakaat i iskreno i mene mi se vratija :zid: Treba posle sekoe slabeenje da se pazi i da se jade pomalku za da se odrzi. Znaci nie polakomite pak debeli :hahaha: Zavisi najpoveke do organizmot kakov ti e ima luge sto nemaat problem so debelina i jadat kolku sakaat i pak se slabi BLAZESIMU ,a ima luge koi cel zivot pazat sto jadat i se na nekoi dieti i pak se debeli KAKO MENE. Inaku nema kapsulu sto ne sum gi probala i za djabe pari frlanje nisto ne pomaga ili togas za togas. So site kapsuli velat OBAVEZNO FIZICKA AKTIVNOST, MNOGU VODA I HRANA SO POMALKU MASI. Znaci se e do ishranata i fizickata aktivnost. Ako si fizicki aktiven i ako pazis na ishrana togas ne ti trebaat kapsuli tuku toa ti e naj dobro i naj zdravo slabeenje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Дек 2010 16:07 #84850

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Па вака јас кога ја почнав диетата имав 64 кг а висока 163 не бев дебела затоа што долго време бев активен спортист но сепак сакав да ослабнам изгледав полничко :laugh: и паднав на 49 кг :( без осет одев се надолу едвај се вратив во нормала сега држам некоја килажа од 55 кг затоа ќе кажам дека доколку последното јадење ви е во 6 навечер никогаш нема да ги вратете килограмите со сигурност и да не се претерува само во мрсно и благо. Убаво е да внимаваме на храната јас се чувствувам исполнето и среќно кога се хранам нормално не претерано.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 13 Дек 2010 14:43 #87814

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Јас си се ставив на УН диета пак , сега ми е 5 ден и супер ми е , немам напади на глад и подобро се чувствувам . :da: Проверена диета и успева, само треба истрајност.позз:guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 15 Дек 2010 16:04 #89165

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Ја имам држено УН-диетата (а претходно којзнае колку други низ поминатите години-речиси се' што ќе слушнев или прочитав :rofl: ) 1 недела и ја прекинав. Една пријателка ми нагласи дека не е здрава баш, односно тешка е за држење поради фактот што се јаде цел ден ист вид храна, во одредено време и ограничени оброци -3. Мене вечерата ми доаѓаше околу 17ч., а легнував околу полноќ, некогаш и подоцна и тешко ми одеше - не можев нормално да функционирам. Ја намалив количината на храната, јадам само црн-интегрален леб, пијам само вода или чај во зима (овошни сокови ретко, а газирани воопшто не пијам), помалку брза храна, зачинета, пржена-калорична (за појадок одвреме навреме мусли/cornflakes со млеко или јогурт), не мешам леб со компир и месо (кога имам таков оброк го исклучувам лебот). Немам голем апетит, ослабев и сум во одлична форма :OK: Продавачката од бутикот во кој пробував фармерки кога ме виде рече да побара најмало бројче и додаде: "На слаб човек се' му стои" :muahaha: Не се сеќавам некој да ми рекол дека сум слаба одамна (никогаш не сум била слаба во вистинската смисла на зборот, имав умерена тежина).Во право е Лили - помалку овошни сокови (особено заситени со шеќери), повеќе зеленчук и течности-вода, чај - резултатот нема да изостане :OK:

П.С. Изгледам како во средношколските години - ги немам големите колкови, подуените обравчиња и сл.атрибути:) Единствен проблем сега ми е немањето многу облека (се' ми стои широко) :jupi: :jupi: :jupi:
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 15 Дек 2010 16:08 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 16:34 #92016

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Epa zenski ja kao od deneska pocnuvam so UN dietata B)
Nikad ne sum drzela dieti pa sega ke vidam do kade ke stignam. Preteruvam so hranata si priznavam, ova veke ide predaleku nemam kontrola vrz sebe :zid:

Citam ima nekolku od vas sto ja drzele dietava i se zadovolni, pa ajde pomos please :)
Koga se jade meso ili jajca proteinski den, citam treba i supa na kraj da se ispie edna solja samo vodickata od supata. Ova vazi samo za proteinskiot den so supata ili i za drugite?

Salata citam se jade rucek, vecera i vo proteinskioti i vo denot so jaglenohidrati. A dali i izmegu obrocite moze da se krka salata ili samo so samite obroci?

Za dorucek ovosje bilo koe a bananai moze ili tie ne?

Epa sega za sega tolku so prasanja :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 16:39 #92019

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Majsi kaj najde sega pred NG da drzis dieta :blink:
Te podrzuvan, no mislam deka e podobro sega pokraj tolku praznici i slavi da ne si ja macis dusata, fati si ti dieta tamu otkaj 15-ti Januari, ke bide pouspesno ili pak sakas sega nabrzinka da simnes nekoe kilce za do NG vecer?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 16:50 #92025

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Srna ako cekam jas do kaj 15 januari nema da me sobere ni od vrata da izlezam :laugh:
Bas mi e nekako i pogolem izazovot sega pred NG ;) Daaaa sakam za NG vecer da sum top za pizamite da me soberat :laugh:

Nema vrakanje, sega koga ete i jas prv pat vo mojot zivot sum resila da drzam dieta sega da ja otkazam za ponataka :ne:
Nego ajde zenski odgovorete mi na prasanjata please, uste malku treba da ruckam pa da znam sto i kako :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 17:05 #92032

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Мајси за супата, јас само во протеинскиот ден ја пиев.

За салатата јас јадев само како што беше пишано, ништо измеѓу :dry:

За овошјето мислам дека не смее банана, јадев по два портокала.

Е сега можеш да си правиш ти твоја комбинација, ако сакаш јади салата измеѓу оброци, јади банана. Искрено јас сум на "моја" диета и добро ми оди.Ама планирам после Н.Г да ја почнам УН диетата. Поради тоа што мене метаболизмот ми е спор,а со УН диетата велат дека се убрзувал метаболизмот :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 17:26 #92047

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Fala Anna Molly :cmok:
Ke vidam do kade ke stignam. jas sum mnogu strvna za hrana.....golema lapacka sum si :laugh: Do sega ne sum imala nikogas problem so tezinata a sum si jadela i poveke od sega. No ete i godini i dvizenjeto ne mi e kakvo sto mi bilo porano. Idev na rabota, doma, trenizni i bev non stop navamu natamu. Sega kolku i da se dvizam ne e toa toa :ne:

Uste edno prasanje....dali salatite moze da bidat kakvi sakas i so sto sakas ili i toa mora da se odredeni namirnici?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 17:31 #92050

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Majsi wrote:
Epa zenski ja kao od deneska pocnuvam so UN dietata B)
Nikad ne sum drzela dieti pa sega ke vidam do kade ke stignam. Preteruvam so hranata si priznavam, ova veke ide predaleku nemam kontrola vrz sebe :zid:

Citam ima nekolku od vas sto ja drzele dietava i se zadovolni, pa ajde pomos please :)
Koga se jade meso ili jajca proteinski den, citam treba i supa na kraj da se ispie edna solja samo vodickata od supata. Ova vazi samo za proteinskiot den so supata ili i za drugite?

Salata citam se jade rucek, vecera i vo proteinskioti i vo denot so jaglenohidrati. A dali i izmegu obrocite moze da se krka salata ili samo so samite obroci?

Za dorucek ovosje bilo koe a bananai moze ili tie ne?

Epa sega za sega tolku so prasanja :)

Na kraj od jadenjeto edna solja samo vodata od supata i toa vazi samo za proteinskiot den.

Banani ne smee za pojadok, moze samo edna banana koga ti e ovosen den.

Jas mislam deka izmegju ne se jade, samo mozes da pies jogurt probiotik.

So srekja!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 18:06 #92076

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Majsi wrote:
Uste edno prasanje....dali salatite moze da bidat kakvi sakas i so sto sakas ili i toa mora da se odredeni namirnici?

Па јас јадев само зелка салата :laugh: Незнам ваљда може какви сакаш :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 18:23 #92085

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Iris fala :hug:

Anna Molly jas eve sega samo sto rucav i jadev salata mesana zelka, krasatvici i patlidjan. Citam deka dokolku skratis od mesoto mozes da si dozvolis sirenje nemasno, samo vo proteiskiot den.
I jas sega rucav salata, meso, sirenje i malku crno lebce. Na keaj ja ispiv supata :pijani: :laugh:

E sega za vecera isto ko rucekot taka zenski samo upola. A leb se jade za vecera ili ne?
trtlata na mamika
Последна промена: 21 Дек 2010 18:24 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Дек 2010 19:32 #92139

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Па мислам дека не, зошто за ручек ти е една кришка, така што, за вечера не ти следува :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.